Sari la conținut
HiFi Tech

AS avea nevoie de niste sfaturi.


dragosbvd

Postări Recomandate

dm-le nicumur mi-ar face placere sa facem cateva teste,o sa-mi fac o idee mult mai buna......in weekend-ul acesta as ajunge in Bucuresti, eventual putem vorbii pe pm......si daca tot ajung ar fi interesant sa ma vad la o cafea si cu unii colegi forumisti mai acizi.....:))

cred ca va consideriati o persoana foarte importanta? , din moment ce credeti ca toata lumea e interesat de persoana dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doreeeel spune:


''Oake şi eu am luat de la Fluffy în ajun de Anul nou un vintage pe lămpi de 50 de ani care functionează perfect, un Grundig Stereomaste 300a , un receiver de 7 W pe ieşire dar care se simte că are nevoie de recap total (inclusiv pe radio) şi după recap obţin o sculă extraordinară chiar dacă are 50 de ani.''


Interesantă scula. Am auzit un amp Grundig pe lămpi (cu Waţi puţini) acu mulţi ani şi suna într-un mare fel. Vorbesc de 25 de ani. Chiar şi atunci, la sistemul meu a făcut diferenţa. Dacă îi faci un recap calumea, cred că o să te bucuri de el la modul absolut.


Doreeeel spune:


''Pentru mine a folosi aceste trancote, vechituri, e mai ales o chestie de tradiţie. Este o plăcere să foloseşti sculele pe care le-ar fi folositt părinţi sau bunicii noştri mai ales dacă putem să schimbăm cîteva din piese şi să le facem să funcţioneze chiar mai bine decît atunci cînd erau noi. E ca şi cum te-ai băga în munca celor care au construit aparatele şi le faci să sune cel puţin la fel de bine . Este un sentiment extraordinar mai ales să acum 40 50 de ani nu se făcea rabat de la calitate.''


Sunt total de acord cu tine. Mai mult...aceste trancote vechi resuscitate cum trebuie îţi pot dezvăluii un sunet care te poate pune pe gânduri vis a vis de a cumpăra o sculă modernă atât de scumpă dar cu rezultate nu totdeauna excepţionale. Dacă ne referim la raportul preţ/calitate, alegerea nu ar trebuii să fie chiar grea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule dragos, eu am detinut de-a lungul timpului multe boxe, cu bass reflex si fara si pot spune ca nu e chiar asa usor si nici corect sa generalizam, Nu e neaparat ca o boxa cu bass reflex sa bubuie sau sa sune prost, cum iarasi nu este obligatoriu ca o boxa fara bass reflex sa sune bine. Sansele sa gasiti niste boxe fara bass reflex care sa se plieze pe nevoile dvs sunt mici, pt ca cele vintage cu difuzoare de hartie, desi suna cald si placut, sunt deficitare la capitolul bass. Niste boxe bookshelf care sa sune cu adevarat bine, in opinia mea sunt Opera, Triangle, Dynaudio si mai sunt si altele dar nu am avut eu ocazia sa le testez. Triangle au un sunet cam strident si lipsit de bass, insa compenseaza prin naturalete si detaliu, iar cele din urma au un sunet foarte echilibrat si nu duc lipsa de bass. Ma rog, ideea e ca nu ar trebui sa luati ca si criteriu in alegerea boxelor prezenta sau absenta bass reflexului, ci mai degraba sunetul in ansamblu.


La suma pe care sunteti dvs dispus sa o investiti veti gasi destule boxe vintage decente, insa nu vor avea detaliu, soundstage, prezenta si multe altele. Eu v-as sugera altceva, incercati si niste monitoare de studio Yahama HS80, le puteti gasi cu putin noroc sh la un pret decent si veti ramane surprins de calitatea suntelui. Un alt avantaj este ca au deja amplificare in ele, ba chiar mai mult....amplificatorul este perfect potrivit cu difuzoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.