Sari la conținut
HiFi Tech

AS avea nevoie de niste sfaturi.


dragosbvd

Postări Recomandate

Aici pe forum....gasesc pe cineva care repara deck-uri?As avea un pioneer -ct-5151.

Are o problema de ordin mecanic probabil.......problema este daca si gasesc omul care sa-l readuca la viata.

 

Dupa cum ai "performat" pana acum "Aici pe forum... " sigur NU ai sa gasesti pe cineva... :lol:

Incearca in Germania la HiFi Haus Berlin. :twisted:


Uite-aici: " Reparaturen


Reparaturen von älteren Geräten:


Wir arbeiten mit mehreren Fachwerkstätten zusammen, gerne können Sie Hifi- Geräte wie z.B. Verstärker, Vorverstärker, Vollverstärker, Mono- Endstufen, Tuner, CD- Player, Plattenspieler oder Lautsprecher bei uns in Reparatur geben.


Mehr zu den Reparaturmöglichkeiten von Lautsprechern hier


Unsere Fachwerkstätten reparieren unter anderem folgende Marken: Marantz, Denon, Magnat, Vincent, Harman / Kardon, Yamaha, Dynavox, Onkyo, T+A, T.A.C, Teac Cambridge Audio, Pro-Ject, Thorens, Telefunken, Dual, Braun, Phillips, Pioneer Grundig, Technics, LG- Elektronics, Accuphase, Krell, McIntosh, Musical Fidelity, Symphonic Line, Densen, Accoustic Arts, Naim, Universum, Resolution Audio, Audionet, Sonus Faber, Creek, Arcam, NAD, Audiolab, Rotel, Music Hall, Octave, Luxman, Cayin, Linn, Exposure, Pathos, Trigon, Primare, Cayin, Moon, Sony, Rega, KR Audio Electronics, Progressive, ASR Schäfer, Gamut, Brinkmann, Unison, Pass, Ayre, Ayon, Primare, Onix und auch zahlreiche mehr. "


Sau daca nu-ti convine Berlin, atunci incerca la HiFi Reparatur Center Frankfurt.


Ieftin si bun pentru tine, mai ales ca vorbesti pe limba lor... :lol: ca la mine, dupa cum te-ai comportat, sigur nu ti-ai putea permite costurile... :twisted: olteanule... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

banii nu sunt o problema......cand vrei sa readuci ceva la viata,.ce vroiati sa-l respect pe acest om iosip?.......nu vedeti cum vorbeste,daca este un om destept ar sti cand sa se opreasca,.altfel..... tot o tine pe-a lui.....sau cum ar trebui sa ma comport cu aceasta persoana, care nu accepta ca mai sunt oameni care nu vorbesc corect gramatical din diferite motive.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banii nu sunt o problema......cand vrei sa readuci ceva la viata,.ce vroiati sa-l respect pe acest om iosip?.......nu vedeti cum vorbeste,daca este un om destept ar sti cand sa se opreasca,.altfel..... tot o tine pe-a lui.....sau cum ar trebui sa ma comport cu aceasta persoana, care nu accepta ca mai sunt oameni care nu vorbesc corect gramatical din diferite motive.....[/quote


D le oltean,eu cred ca sunteti nitel impertinent,sau va faceti.Dl iosiP este un om placut aici ,mataluta nu.Cuvantul agramat ar trebui sa va dea de gandit. Cat despre exprimarea ,,banii nu sunt o problema,, ok ,dar lipsa de bun simt si de respect este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si....el nu mai poate de grija mea?..........eu am reusit in viata dand din coate nu facand plecaciuni..::)) desii am lasat de la mine,dar n-ai cu cine....asta este, aici pe forum mai intalnesti si deal de mine asa olteni sadea,care este problema?Nu-ti convine ma eviti....Desi ar trebui sa-si ceara scuze.i-am explicat de ce scriu agramat....daca nu-ti convine cum scriu eviti acest theard.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum bag sama' morcovii au cam disparut si acu' se mai vad doar frunzele! Mdeh....pamanturi rare pe-acolo! :lol:

Plus ca incet-incet ajungem la vorba aia: pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti! :mrgreen:

Pacat, zic eu, ca nu prea stim cat de lunga ne e plapumioara! Nu-i asa mein Herr?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragosbvd, daca chiar nu sunt banii o problema,du-te, ia-ti un naka receiver 2, un Hk 680, un marantz PM84mk2 sau daca ai noroc un Pm94MK2 si ti garantez mai ales cu ultimul ca i rupi pe cei care au amplif de pan la 60-70 milioane....n are rost sa pui bunatatea si rabdarea nimanui la incercare.un sfat prietenesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dm-le gabywo am gasit eu ceva...inclusiv un cd player philips cd-350....dar o sa intru acum si pe audioweb vanzari.....ideea este ca am cautat, exact modelele pe care mi le-ati enumerat dumneavoastra, numai pe acela l-am gasit.....legat de boxe ,vreau sa vin sambata la Bucuresti,am gasit eu un domn pe net care se lauda ca are multe modele la vanzare, si o sa ma duc intai sa le ascult , sa vad daca-mi place ceva,eu sper sa si cumpar daca tot vin.Am ascultat un model de prin 73 la un domn in Craiova telefunken L-62 legate la un amplificator pe lampi...dar mie nu mi-au placut cum sunau,acelea nu se preteaza pe orice gen...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În ce priveşte boxele vintage din perioada agreată de mine adică anii '70 mai spre începutul lor am testat câteva modele Braun şi Philips (nu la întâmplare). La braun am mers pe o medie de excepţie şi anume calota LC5 şi doua difuri de bas de 180 mm care deşi nu au magnetul mare (ie totuşi două) şi dau bas mai mult decăt suficient într-o cameră de bloc comunist. Iar la philips am mers pe tweeterul AD160 W8 (un tweeter cu măsurători de rahat dar cu un sunet de excepţie) media precursoare unei medii celebre de-a lor dar nu mai puţin bună iar basul de excepţie alnico ticonal cel de 10''. Împerecherea a fost un coşmar. Am luat toate ampurile la rând (şi am căteva)...sunet mediocru spre prost. Toate ampurile vintage japonache nu spuneau nimic pe ele. Pe incintele braun am reuşit să pun şaua doar cu un receiver Braun 550 în stare nativă, dar sunetul adevărat l-am scos cu receiverul Braun 510 refăcut de mine pe partea de pasive doar la nivel de Maica Domnului (urmează conzii adevăraţi). Deja s-a scimbat socoteala: sunetul a explodat la propriu...deja spune o poveste frumoasă.

La philipsuri a fost aceeaşi poveste, nu suportă ampurile vintage japonache (mă refer la sunet nu neapărat la ţara de origine). Le-am făcut să se mărturiseasca cu o jucărioară Grundig din '84 parcă şi un Philips din '80 refăcute pe partea pasivă de mine. Ce e curios, la ampul Philips când am făcut trecerea de ca conzii Maica Domnului la (elna, nichicon) a câştigat mult în viteza, 3D, rezoluţie dar parcă a pierdut puţin în muzicalitate (oricum i-a rămas mai mult decât suficientă).

Interesant este faptul că şi bookshelf-urile lor sună splendid (pentru camere mici) dar basul e un pic în spate.

Aici nu vorbim de vintage -uri scumpe...parca asta era şi ideea topicului.

La sursele vintage (CD-uri) problema e mai complicată...am testat ceva combinaţii transport-convertor, pe altele le-am mai modificat puţin pe unde m-am priceput.

Una peste alta am ajuns cu sunetul unde am dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu inteleg de ce lasati un impertinent sa va "puna la respect" in cel mai mizerabil si josnic mod posibil. Acestui om i s-au dat destule sfaturi si in loc sa aleaga ceva bun prefera sa faca galagie degeaba, iritand oameni cu mai mult creier si bun simt decat are el. Tupeul jegos iti foloseste pe strada si la "conbinatii", nu aici. Eu zic ca nu ar fi o mare pieredere pt forum daca il sarim din schema definitv. Asa ca faceti-ne un bine tuturor si oferiti-i posibilitatea de a da din coate si pe alte forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andreic după cum se vede uşor, uşor "impertinenţi" devin ceilalţi care-i răspund şi vor să-i pună pumnul în gură. Dacă era tratat cu indiferenţă nu s-ar fi ajuns aici. Omul a început el ca "jmecher de nemţia" i s-a reproşat, dar trebuie ţinut cont că nimeni nu poate monopoliza acest site. Iar dacă nu ne convine tipul îi dăm ignore şi atăt. Din cîte văd multe topic-uri au început destul de promiţător şi au terminat în derizoriu cu miştocăreli tocmai de la domni care se consideră "injineri" şi cum spunea cineva "greii accestui site" (scârţ). Pînă acum Dragoş are 1-0, pentru că el conduce discuţia, după cum doreşte şi din câte constat eu se cam schimbă porţile (deja) , În concluzie cel care a deschis topicul conduce discuţia în direcţia dorită (dacă era altcineva care se băga în seamă era "altă mâncare de peşte") şi a cam pus la punct toţi miştocari şi jmecherii cu state vechi pe site.

Numai de bne s-auzim (vorba unui clasic în viaţă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi n-am chef de polemici inutile nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca un incepator (dragosbvb) este luat in balon si i se baga pumni in gura total aiurea, omul neprovocand pe nimeni si vorbind foarte politicos.

Chiar asa de importanti am ajuns unii dintre noi in ale audiofiliei, incat sa incepem sa scuipam seminte in cap alora aflati la inceput de drum si care ne cer sfatul ?

Chiar atat de mult ne calca pe nervi incepatorii ?

Nu de alta, dar imi aduc aminte ca acum vreo 10-12 ani unii dintre cei care acum se dau balene in borcan erau varza murata in audiofilie si nu-i bascalea nimeni, ba chiar cei vechi umpleau threaduri intregi cu review-uri, citate si cu diverse alte exemple in incercarea de a-i aduce pe incepatori pe calea audiofiliei.

Cum mai zboara vremea, acum ne pute un CD-player de 10 euro, un Rostov sau niste boxe Unitra.

Pax Vobiscum.


P.S. - Dragos, spune tata ce anume vrei sa-ti cumperi si te ajut eu - ba chiar o sa te incadrezi in bugetul tau de 1.200 de lei.

Ce anume vrei, statie, boxe si CD-player?

Te rezolv.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule, atunci cand cineva scrie (pe 25 decembrie)

as dorii un sunet cald , basul sa fie prezent si cand ascult in surdina
dupa care revine (patru zile mai tarziu, pe 29 decembrie) cu textul
si ma refer la detalii tehinice...este bun sau nu.....la subiect.......am incercat sa vb de boxe.....trb sa le aud cu urechea...nu merge asa cel putin nu la mine........eu nu mi-am facut club la subsol ascultand cu urechea ci numai pe detalii tehnice
ce sfaturi ii mai poti da? Si ce "detalii tehnice" pot fi lamuritoare pentru o persoana care intreaba daca poate inregistra un format digital pe magnetofon? :!:
Si inca ceva...credeti ca am de castigat in calitate daca inregistrez mp3_uri pe banda magnetica fie ea si profesionala?......cel mai intalnit format pe pc acesta este.....
Mai mult, marturiseste senin ca (de fapt) scopul pentru care a deschis topicul nu este achizitia propriu-zisa ci
Domnilor cititi postarile, totul a fost cu intentie.,forumul parea destul de monoton........imi spunea un domn mai sus, ca sunt o gramada de articole pe net..........dar de ce nu ar fi pe audioweb.......?Aici pe audioweb trebuie sa fim o comunitate deschisa, puternica si cat mai numeroasa.In ceea ce priveste atitudinea mea,acesta este scopul, sa iesim din monotonie
Prin urmare, cei care l-au sfatuit - pana ce nu l-au mai sfatuit - si-au tocit tastatura de pomana, doar pentru a-i face galerie respectivului.

Cat despre sfatuirea incepatorilor, sunt deschis la aceasta actiune dar, dupa cum spuneam pe un alt topic

Pe mine unul, de exemplu - si nu ma incadrez in categoria "experti", ca sa fiu bine inteles - ma deranjeaza atunci cand un incepator cere sfaturi si mai multi utilizatori cu experienta incearca sa-l ajute, ca la final sa capete, in loc de multumiri, un text de genul "meh fraierilor, miam luat io ce mia placut si pa bune k nam auzit v-reo diferenta, asa k audiofili e tembeli sia-u auzenii".
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mariane, unde era comunitatea audiofila din Romania in '97, cand mi-am cumparat eu primul sistem "high-end"?

Dar dupa aceea, cand l-am modificat de enshpe ori pentru a ajunge la sunetul actual? L-am cunoscut pe Paul Hafner pe vremea cand avea vreo trei-patru scule de vanzare si avea "showroom" intr-o camera de 12 mp. L-am cunoscut pe Jack in vechea locatie, unde nu avea spatiu suficient pentru a face un demo la o pereche de floorstandere, l-am cunoscut pe... in fine, intelegi ce vreau sa spun.


Problema mea este ca incepatorii actuali nu mai asculta nimic: ei vor totul mura-n gura si "tipa" atunci cand nu li se ofera pagini intregi de recomandari, de parca cineva si-ar fi asumat vreo obligatie contractuala sa-i indrume. Ba chiar se dau loviti atunci cand cineva (cu cele mai bune intentii) le pune intrebari suplimentare asupra camerei, bugetului sau genului de muzica pe care il prefera.


Desigur, daca unii dintre noi au (am) trecut prin incercari - de multe ori costisitoare - pana a ajunge la un sistem echilibrat nu inseamna ca trebuie ca noua generatie audiofila sa faca aceleasi greseli, dar de aici si pana a ne acuza cineva ca nu suntem intelegatori cu ei este o mare diferenta, mai ales cand adopta o atitudine de genul "batut cu pumnul in masa". Vorba lui Jack, nu poti ajuta baba sa treaca strada daca ea iti da cu poseta-n cap!


P.S. M-am inscris pe Hi-Fi & Multimedia la doua luni de la infiintare si am fost si moderator pe-acolo. N-am sa-l uit pe unul (incepator) care se plangea ca nu are "imagine stereo" - dupa vreo trei-patru pagini de sfaturi a pus o poza cu sistemul: avea bookshelfuri puse "adanc" in biblioteca (ca de-aia se cheama bookshelf) si televizorul intre ele. Pai sa nu-ti vina, vorba cantecului, sa dai cu cutitu-n piatra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi n-am chef de polemici inutile nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca un incepator (dragosbvb) este luat in balon si i se baga pumni in gura total aiurea, omul neprovocand pe nimeni si vorbind foarte politicos.

Chiar asa de importanti am ajuns unii dintre noi in ale audiofiliei, incat sa incepem sa scuipam seminte in cap alora aflati la inceput de drum si care ne cer sfatul ?

Chiar atat de mult ne calca pe nervi incepatorii ?

Nu de alta, dar imi aduc aminte ca acum vreo 10-12 ani unii dintre cei care acum se dau balene in borcan erau varza murata in audiofilie si nu-i bascalea nimeni, ba chiar cei vechi umpleau threaduri intregi cu review-uri, citate si cu diverse alte exemple in incercarea de a-i aduce pe incepatori pe calea audiofiliei.

Cum mai zboara vremea, acum ne pute un CD-player de 10 euro, un Rostov sau niste boxe Unitra.

Pax Vobiscum.


P.S. - Dragos, spune tata ce anume vrei sa-ti cumperi si te ajut eu - ba chiar o sa te incadrezi in bugetul tau de 1.200 de lei.

Ce anume vrei, statie, boxe si CD-player?

Te rezolv.

Bafta.

D LE nicumur, cred ca nu vedeti padurea de copac, pai toata lumea la inceput a sarit sa l ajute, iar el ne poarta din colt in colt, acum a auzit ca doar boxele cu bas prin compresie sunt cele haudiofile, dar cele care au linie de transmisie cu sunt? sau cele cu camere multiple.......? De unde a aflat ca aici pe topic nimeni nu i-a spus, sau ma insel? deci omul asta isi bate joc de toti, Dati i BAN si sa se termine acest circ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa fim mai ingaduitori, ca nu-i foc :roll:

Daca nu stiu nici macar abecedarul, atunci haideti sa-i luminam (cat ne pricepem).

Imi aduc aminte cu nostalgie cand ne adunam mai multi audiofili pe la cate unul pe acasa si iesea o petrecere de pomina, stropita cu bautura si muzichie aleasa.

Ne dadeam cu parerea si ne impartaseam bucurii si necazuri, faceam teste A/B/X si ne distram de minune.

Asa ne imprieteneam ;)

Poate eram mai tineri si mai inflacarati pe atunci :lol:


Uite, eu sunt deschis (asa cum am fost si in trecut, zeci de membri ai forumurilor de audiofilie mi-au trecut pragul) sa pun la dispozitia incepatorilor (si nu numai a lor) modesta mea locuinta, modestele mele sisteme audio si modestele mele cunostiinte in ale audiofiliei si sa facem niscaiva comparatii, eventual sa stam la un pahar de vorba in lipsa de altceva :mrgreen:


La mine puteti asculta pe casetofon, magnetofon, pick-up, CD-Player, ba si ceva muzica in format HI-RES de pe un Blu-Ray Disc.

Avem de toate, timp si bunavointa sa fie.


Mai putem schimba o statie, boxe, cateva cabluri de boxe si/sau RCA-uri.


Vedem si diferente intre FLAC si WAV, vedem si cum se schimba sunetul daca miscam boxele, daca facem un toe-in, care sunt diferentele daca ascultam boxele pe standuri dedicate sau pe scaune de bucatarie, vedem noi ce facem :lol:


Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, eu sunt deschis (asa cum am fost si in trecut, zeci de membri ai forumurilor de audiofilie mi-au trecut pragul) sa pun la dispozitia incepatorilor (si nu numai a lor) modesta mea locuinta, modestele mele sisteme audio si modestele mele cunostiinte in ale audiofiliei si sa facem niscaiva comparatii, eventual sa stam la un pahar de vorba in lipsa de altceva :mrgreen:


La mine puteti asculta pe casetofon, magnetofon, pick-up, CD-Player, ba si ceva muzica in format HI-RES de pe un Blu-Ray Disc.

Avem de toate, timp si bunavointa sa fie.


Mai putem schimba o statie, boxe, cateva cabluri de boxe si/sau RCA-uri.

 

Doresc să salut iniţiativa lui Nicu (subscriu şi eu la ea).

Constat, şi nu numai de acuma, că am cam pierdut cultura(cultul) dialogului exilîndu-l în spaţiul virtual, fenomen cu consecinţe negative în ce priveşte mai ales comportamentul individului raportat la cel al eventualilor interlocutori (internauţi parcă).

Pe vremuri erau ceaiurile săptămânale aproape unde în afară de gagicăreală mai discutam şi lucruri serioase. Un prieten mai venea cu chitara (credeţi-mă audiţia era high end), altul mai citea o poezie, mai băgam nişte benzi cu Led Zeppelin...etc. Nu era chiar aşa rău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.