Sari la conținut
HiFi Tech

AS avea nevoie de niste sfaturi.


dragosbvd

Postări Recomandate

Buna ziua si Craciun fericit...sunt nou pe acest forum si nou in acest domeniu........as avea nevoie de niste sfaturi....as vrea sa-mi fac un mic sistem de living....dar numai cu scule vintage .....in subsolul vilei mele mi-am facut un mic club cu sunet cumparat de la dm.-ul Nita din Severin tot sunetul p-audio....sunt satul de bas,midbas s.a........

Bugetul este destul de limitat boxe maxim 150 euro......as dorii un sunet cald , basul sa fie prezent si cand ascult in surdina ....problema este ca sunt pe dinafara in a alege ceva plus ca nu am mai ascultat de foarte multi ani ceva vintage.

Ce am vazut eu pe internet sunt urmatoarele poate voi le stiti si imi puteti spune ceva despre ele....

Boxe mission model 70

Braun in concert 80

Technics sb ex 2

Qudral quintas m-150

Quadral kx-120

Quadral status mx 11

Sau poate imi recomandati voi ceva.......tin sa precizez ca as vrea incinta/inaltime cat mai mica....exclus turnuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este vorba de un leaving de 25 m2.....eu sisteme de camera nu am avut....decat sicrie de club....nu ma pricep foarte mult la acest domeniu dar nici nu vreau sa investesc mult...eu sunt pasionat de sisteme de club.....am pus cateva intrebari....daca se pot gasii astfel de boxe...care sa aiba un bas mai pronuntat la volum mic.....urechea mea este tot amplecata spre sistemele de club acolo unde basul este in fata sau ar trb sa fie in fata.....

Una peste alta caut ceva cu sunet cald atat pt boxe cat si pentru amp....

As prefera un amplituner pt.ca este mai practic dar ma uit pe net 2_3 sapt si tot nu stiu ce sa cumpar....ma refer la sisteme sh si nu noi....pentru ca nu stiu cum sa le compar si nu stiu nimic despre ele....nu stiu la ce sa ma uit......daca ar fi vorba de puteri atunci ar fi alta trb.(producator,,clasa,,finali, stabilitate in frecvente,)dar aici nu stiu de unde sa incep.....

Deci vreau un amplituner si boxe dar nu foarte mari eclus turnuri......pe care sa ascult muzica anilor 80 si sa pot introduce si semnal de la tv..........tot sistemul as vrea sa ajunga undeva la 1200 lei sh ampl-boxe....dar nici nu as vrea sa sune cum suna puterile si boxele de mii de wati facute in china...un sunet decent......asta daca pot gasii la banii astia...daca nu mai strangem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu ma intereseaza producatori de amplitunere ....dar si an de fabricatie...acum nu stiu cum este la sistemele de camera .....dupa 2000 la bani putini ampl este mai prostuz fata de unul din anii 80-90....?....dupa ce sa ma uit in principiu dupa cele care sunt cap de serie ....acestea sunt bune indiferent de anul de fabricatie?.....nu stiu dupa 2000 chinezul nu a tras la material?

La boxe la fe,l eu am ascultat numai boxe cu basreflex....care imi plac cum suna.........ne ascultand altceva.

Ideea este una vreau un sound al anilor 80....si sa merga in toata gama de frecvente boxele....nu neparat sa coboare foarte mult dar sa fie placut urechii.....sunt satul de boxe mari sau difuzoare mari....

In principiu ma intereseaza producator bunicel amplituner...producator bunicel boxe.....de restul ma ocup eu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragosbvd un amplif cu sunet cald este nakamichi receiver 2,l am avut.Ti ar mai trebui niste boxe Arcus AS4,(diful de bas este de 22cm)sunt echipate cu difuri vifa si seas, difuzoare celebre care se regasesc in boxe foarte scumpe...au un sunet chiar cald,am avut eu aceasta combinatie si pot sa ti spun ca la volum mic se auzea foarte bine ,aveau spatialitate buna si spl bun,ar mai fi un receiver de la denon dra 565rd sau 535rd,sau sansui solid state 5000,cu sunet ca de lampa,asta in opinia mea.cu respect.

cat despre tratamente acustice de 500-5000 euro,sincer..... nu agreez idea PUNCT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit doua amplitunere......

Denon dra-1000

Onkyo tx-8222


Poate sa-mi spuna cineva o parere......pretul ar fi undeva la 600 lei...acum nu stiu isi merita banii....as prefera o clasa ab sau nu stiu cum se catalogheaza aceste sisteme....sper sa ma intelegeti ce vreau sa spun cand ma refer la clasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca se simte. O sa se auda mai prost si o sa dai si o gramada de bani dar te vei bucura de un sunet de pe o sursa analogica si vintage, dar daca scopul e sa ai un sunet din anii `80 ca sa potolesti nostalgia cam asta e solutia.

Intelg o astfel de dorinta deoarece si eu am trait vremurile alea. Acum citeva luni am avut o experienta foarte interesanta, am intrat intr-un magazine de vechituri unde se cinta un system foarte vechi format dintr-un pickup, amplificatory si boxe, toate de prin anii 70-80 si ma cuprins instant o vraje de nu mai imi venea sa mai plec din magazin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata afacerea asta, se invarte in jurul a cat esti dispus sa dai.. Ideal ar fi un model de magnetofon mai scump, mai performant, supremul ar fi un AKAI GX 747 DBX cu leduri ! Noile benzi merg de minune la ele. Dar poti opta si ptr un indicativ mai ieftin, GX 636. Ptr modele de Revox A 77 sau B 77 ai nevoie de benzi mai groase, deci problema se complica..


Depinde pana unde vrei sa ajungi ! Mai ieftin ai iesi cu cassetofon deck AKAI GX 31, 35 sau 71, ReVox, TASCAM MK negre pe VUmetre cu ace..etc..casete ptr ele daca cauti, gasesti acum de toate culorile, inclusiv cele originale. In genere o banda de magnetofon este perisabila ..si scumpa.


Te poti "opri" insa, la un pick-up japonez DD fiabil, o constructie solida, cu o doza integrata civilizata. De asemeni, vinyluri daca stii (cu adevarat) ce doresti, vei gasi o gramada pe rafturile bucurestene, pe okazii, ebay, amazoane, Discogs, cd&lp..samd. Pe langa acea tabla, vei avea nevoie de un amplif integrat japonez sau din RFG vintage, construit in epoca aurita HI FI (1967-1983), cam aici se opreste si valoarea lor muzicala. (la preturi democratice). In general, toate au acea intrare PHONO ptr pick-up, reusite, calitative.


Sa stii ca, contrar credintelor trancotar - cosmogonice, ptr a avea un sunet calitativ, NU esti nevoit sa-ti vinzi toate din casa, inclusiv si nevasta, consider acest lucru o mare vrajeala cosmetica :idea: , mai ales ca Romania in curand, va ramane si fara prea multi bani..


Mult mai important este mesajul muzical, decat acele miliarde de lei, date pe scule..


Acum 30 de ani in urma, credeam ca-i agatasem pe zeul Orfeu si pe muza Calliope de picioare, atunci cand dezvirginam un LP "made in West Germany" , il aranjam ritualic pe platanul unui pick-up TOSHIBA belt drive cu o doza SHURE, legat de o statie de camera AKAI AP-Q (doar 2 x 25 W !) si o pereche de boxe bulgaresti (le-am uitat cum erau botezate) si cabluri smulse de la o veioza.. Toate astea intr-o camera de 16 mp, se auzeau exceptional !


Hai sa fim realisti, apa calda, parfumurile si alifiile de baie, s-au folosit inca din antichitate, nu se vand de ieri, in pta Bucur Obor..


Succesuri ! :)


Nota redactiei : Placa audio, softurile consumabile (alea casnice) si fisierele dijitiloase (flEacuri si mp3), sunt masacrul MUZICII ! Uita..

 


O mica remarca daca imi este permis: Akai 747 dbx nu a fost niciodata prevazut cu VU-metru cu led-uri. Cele cu astfel de VU-metru au fost decat cele fara dbx. Scuze de off-topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a cerutsa ii recomandam niste boxe si o statie in valoare de 1200 roni si voi ii recomandati maguri :). Eu as sugera asa: ca statie cevavintage de prin anii 70, eventual cu carcasa de lemn, gen akai. kenwood, lafayette. Daca doreste ceva mai nou, onkyo integra, desi ca timbru sonor cel mai bine s-ar plia pe dorintele dansului o statie vintage. Ca boxe as recomanda ceva cu difuzoare de hartie pt caldura in sunet, dar cele mici nu prea au bas.

Scuze pt eventualele greseli, scriu de pe tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,atunci ne invartim in jurul cozii......imi achizitionez un mag mai de doamne ajuta...un akai gx-4000d....pe banda magnetica cum inregistrez muzica de calitate........muzica de calitate in ce format trb sa fie sa o pot inregistra pe banda.......si sa sune mult mai bine fata de un sistem digital.........defapt intrebarea mea este se merita un mag fata de un sistem digital tinand cont ca muzica de pe banda este tot de pe pc inregistrata......altfel de unde sa iti procuri benzi inregistrate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si gasit ceva amplitunere

Superscope r-1261

Sansui 8010

Cam astea ar fi mai bunicele.....din ce am gasit......care are sunetul mai cald si mai ok.?

Legat de playere am gasit o multime de philips-uri ani 88-90 care au tda.-1541 rt la 16 biti...la un pret foarte mic dar nu stiu cat de ok sunt ...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin si eu ideea cu cd playerul vintage atat timp cat omul are cd-uri audio. Dar daca nu le are...ce sa faca cu el? Daca mp3-ul e bun sau nu cred ca stim cu totii, dar daca omul nu e audiofil si prefera acest format pt comoditate...ce rost are sa ii dam sfaturi care depasesc posibilitatile si nevoile dansului? Daca muzica pe care o are este in format mp3 atunci nu va avea niciun castig daca o pune pe cd-uri audio si o reda cu acel cd player. Si chiar si daca ar face-o, sunetul nu ar fi mai bun decat daca le-ar reda direct cu o placa de sunet buna sau un dac din pc.


Inteleg totusi de ce i se recomanda mag sau pick-up, si anume pt ca asteptarile dansului nu sunt realiste. Un sunet cald dar corect este foarte greu de obtinut, si nu de pe pc, dar la bani putini si pt a asculta muzica cred ca un dac (sau placa de sunet buna) + amp vintage + boxe ar fi cea mai practica si buna solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine haideți să revenim în lumea reală !


Ai incercat/auzit cum suna un vinil ripuit format 24/96,tras pe o caseta crom/metal ???

-placa de sunet din pc sa fie una cel putin decenta/dement(iala),

- deck-ul sa aiba bias reglabil...

Daca preul riaa e pe lampi,dozele costa sute de euro...

iar MosGerila (interzisul) ti-a adus in dar fisierele, se cheama ca o sa ai parte de ceva frumos,un pic imoral,dar nimeni nu e perfect in viziunea Moshului...Dar vei da de caldura visata de pe portativ.

Asa...ca sa nu se zica ca Moshul nu vine si la copiii sarmani,din vile ,garsoniere,si alte spatii neamenajate acustik.


Bibi,mai real ca mai sus,eu nu stiu sa povestesc...Fiecare traieste in povestea lui iar ea merge mai departe, cum zice Chirilutza.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi,mai real ca mai sus,eu nu stiu sa povestesc...Fiecare traieste in povestea lui iar ea merge mai departe, cum zice Chirilutza.....

 

Eu nu mă refeream la calitatea sunetului obținut cu banda de magnetofon sau la veșnica dispută analog vs digital ... Am vrut doar să vă reamintesc că inițiatorul topicului vrea să cheltuiască circa 650 lei și i se recomandă avioane :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.