Sari la conținut
HiFi Tech

AS avea nevoie de niste sfaturi.


dragosbvd

Postări Recomandate

in theard-ul de mai sus am cerut si eu sa vad dati cu parerea desdpre cele doua aplitunere.........sansui/superscope.....si ma refer la detalii tehinice...este bun sau nu.....la subiect.......am incercat sa vb de boxe.....trb sa le aud cu urechea...nu merge asa cel putin nu la mine........eu nu mi-am facut club la subsol ascultand cu urechea ci numai pe detalii tehnice....am inteles pt ce vreau eu ca imi trb dif-uri cu mebrana de hartie......ok......dar la amplitunerele astea dupa detaliile tehnice poti afla daca este ok sau nu......sunteti intrutotul deacord cu mine daca cumpar brand asta nu inseamna ca este si bun.....fiecare brand are modele si modele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-ati enumerat cateva modele dar numai la preturi super mari......probabil ca elea sunt niste referinte....ok......dar ceva mai pamantenescnu gasim in functie de scheme....componenta pieselor ce finali au ampl.....mie mi se parea normal ca un incepator in domeniul asta sa mi se spuna in felul asta: iti trb un ampl din perioada cutare pentru sunet cald, cu finali /tranzistori....sau de care or fi......la playere la fel.....cu dac fara dac, mai stiu eu ce trb sa aiba.......eu nu merg dupa ureche.....trb sa le ascult......totul pe lumea asta este in functie de piesele pe care le contin...si nimic mai mult......daca suna bine un player sau ampl....din acela de referinta .....ce piese contine....ce are in plus......eu nu merg pe premisa ca daca 100 zic ca suna bine asta inseamna ca el chiar suna bine....trb detaliat.........Mag-ul ala cred ca o sa-l cumpar totusi.....probabil de bibelou ca am vb cu omul si vb.este vorba....dar nu ma ajuta cu nimic strict de bibelou in loc de mobila il pun pe ala alt rol cred ca nu poate avea........daca ma apuc acum sa inreg.benzi cu muzica de calitate de pe cd-uri originale nu vad care este smecheriadecat aerul acela ca muzica este pe mag dar calitatea este aceeasi...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drgul meu..... ai deschis subiect unde nu trebuia.... vrei ceva ce nici tu nu stii exact.... nu asculti vrei masuratori adica te doare la basca de sunet............ unii sa obosit sa-ti deie sfaturi da tu hbr nai de muzica....... iati c vrei si lasa limbajul de mirc ca aici se vorbeste in limba romana

c zici e klar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ati enumerat cateva modele dar numai la preturi super mari......probabil ca elea sunt niste referinte....ok......dar ceva mai pamantenescnu gasim in functie de scheme....componenta pieselor ce finali au ampl.....mie mi se parea normal ca un incepator in domeniul asta sa mi se spuna in felul asta: iti trb un ampl din perioada cutare pentru sunet cald, cu finali /tranzistori....sau de care or fi......la playere la fel.....cu dac fara dac, mai stiu eu ce trb sa aiba.......eu nu merg dupa ureche.....trb sa le ascult......totul pe lumea asta este in functie de piesele pe care le contin...si nimic mai mult......daca suna bine un player sau ampl....din acela de referinta .....ce piese contine....ce are in plus......eu nu merg pe premisa ca daca 100 zic ca suna bine asta inseamna ca el chiar suna bine....trb detaliat.........Mag-ul ala cred ca o sa-l cumpar totusi.....probabil de bibelou ca am vb cu omul si vb.este vorba....dar nu ma ajuta cu nimic strict de bibelou in loc de mobila il pun pe ala alt rol cred ca nu poate avea........daca ma apuc acum sa inreg.benzi cu muzica de calitate de pe cd-uri originale nu vad care este smecheriadecat aerul acela ca muzica este pe mag dar calitatea este aceeasi...........

 

Ceva mai "pamantesc"? Adica plin de pamant de flori? :lol: Gasesti in targ... :twisted:

In primul rand pleci din start gresit: vrei sa obtii nirvana cu doi banuti. In momentul cand vrei musai sa te incadrezi intr-un buget vei fi nevoit sa faci compromisuri. Pe urma, ca incepator,cum zici ca esti, crezi ca te ajuta prea mult daca-ti explica Raimond o topologie de etaj final? Sau daca iti enumar eu ce tranzistori finali au "facut legea" in anumite perioade? Ai primit un sfat de bun simt: trebuie sa asculti "combinatia" de amplif + incinte, nu le poti "potrivi" doar pe "hartie". Dar tu nu, batman, batman... vrei sa le imperechezi functie de piesele care le contin... Ca degeaba spun 100 ca suna bine, tu vrei "detaliat" teoretic. Spui ca ti-ai facut "club" la subsol numai dupa specificatii tehnice. Nice... dar nu prea suna decat pe "bumtzi-bumtzi", huh? :cry:

TREBUIE sa asculti ca sa gasesti ceva pe "gustul" tau. Tocmai de aceea nu prea face nimeni recomandari "la fix", pentru ca gusturile sunt subiective si difera. Pana la urma cum definesti tu sunetul "cald"? E la fel cu cel descris de altii "zemos"? Sau "catifelat"?

Si ca ultima constatare, in acord cu IosiP: aici se scrie in romana. Devii enervant cu limbajul de mirc, mess, sau oricum vrei sa-l numesti.

 

in theard-ul de mai sus am cerut si eu sa vad dati cu parerea desdpre cele doua aplitunere.........sansui/superscope.....si ma refer la detalii tehinice...este bun sau nu.....la subiect.......am incercat sa vb de boxe.....trb sa le aud cu urechea...nu merge asa cel putin nu la mine........eu nu mi-am facut club la subsol ascultand cu urechea ci numai pe detalii tehnice....am inteles pt ce vreau eu ca imi trb dif-uri cu mebrana de hartie......ok......dar la amplitunerele astea dupa detaliile tehnice poti afla daca este ok sau nu......sunteti intrutotul deacord cu mine daca cumpar brand asta nu inseamna ca este si bun.....fiecare brand are modele si modele....

 

Superscope 1261 (sigur nu este vorba de 1262??? ) este un Marantz deghizat, Sansui 8010 este varianta europeana a Sansui 771. Amandoua joaca in aceeasi liga, au aceeasi putere (2x30w), dar... trebuie sa le asculti ca sa decizi care e mai "bun". :lol: Dar daca "nu merge asa" la tine, atunci poti adopta metoda "pe ghicite"... :lol:


Fara suparare... ;)


La Multi Ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rind trebuie sa fii constient de faptul ca nimeni nu are cum sa te lamureasca, decit poate sa-si dea cu parerea. Vorbim de scule vechi, care e oare povestea lor ? Citi ani au, cit de mult au fost folosite, de cit timp nu au mai fost folosite, au fost tinute pe dulap sau in garajul neincalzit, s-au defectact vreodata si daca da au fost reparate de vre-un Dorel sau de un meserias capabil ? Multe intrebari nu-i asa ? Dar fiecare intrebare reprezinta o necunoscuta in ecuatia noastra. Uita-te un pic pe sectiunea DIY la ce repara brainsmartman, asa ca sa-ti faci o idee despre problemele pe care le pot avea sculele astea vechi. Despre astea noi poate, doar poate, iti mai faci asa o idee, pentru ca sint foarte multe sanse ca aparatele testate/ascultate de mai multe persoane sa functioneze in aceiasi parametrii dar chiar si in acest caz trebuie sa tii cont de subiectivitatea fiecaruia. Altfel daca X zice "ia frate Samsuy 123 ka e mai tare, io am Samsuy 456 si ie brici, se aude de moare lumea" risti sa iti iei o mare teapa. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu ? Eu nu prea cred....Daca vorbim de "sculele" din Cora poate, daca ne referim la firme de top, Sugden, Moon Simudio, Classe, Chord, ca sa nu enumar decit citeva, dar mai pot fi puse si altele pe lista, poti fi sigur ca sint lucrate cu mare simt de raspundere. Si daca brain repara cu mare succes "dinozaurii" de ce nu ar repara (el sau altcineva) cu acelasi succes scula de 4-5 ani care a costat 6000 de euro ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine face componentele, ii cred pe cuvint pe producatori cind spun ca sint de calitate. De lucrate sint lucrate bine sau cel putin asa pare la ochiometru, se gasesc pe net poze destule.

Personal am vazut putine desfacute din astea noi, mai multe de pe vremuri din anii 80 cind eram tinar si sincer parca acum arata mai bine inauntru. Iar de stricat se stricau si alea, am avut

doi prieteni care si-au luat cu bani strinsi cu greu niste scule scumpe in draci (vorbesc de anii 83-85) si care scule s-au stricat si nu au mai putut fi reparate. Au fost adevarate drame pentru ei, te rog sa ma crezi,

pe vremea aia au facut sacrificii de neimaginat ca sa le ia ca apoi sa se naruiasca totul. Nu zic ca astea de acum nu se strica dar la fel de sincer te rog sa-mi spui crezi ca nu pot fi reparate ?


Uite de exemplu ceva de la producatorul meu de suflet http://www.evmag.fr/site.php?page=audio361


Si o poveste urita si offtopic, un amic al unui prieten s-a dus in urma unui anunt sa ia un video de tot care costa cam cit o Dacie si cind a ajuns la adresaa gasit usa intredeschisa, a strigat, pina la urma a intrat si l-a gasit pe nefericitul proprietar ucis si aparatul evident disparuse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va zic una buna ....noroc cu tata care mi-a adus aminte ca eu am avut acum vre-o 15 ani un ...amplituner oshima(made singapore) nu am auzit de firma asta in carcasa de lemn....din cate imi aduc aminte ramaneam placut impresionat de cum se auzea fm-ul......doar ce aparusera combinele acelea chinezesti mari cu boxe detasabile...si stiu ca atunci i le-am dat sa le duca la tara......si mai aveam si un deck pioneer model ct-5151 noroc ci googl-ul ca mi-am dat seama dupa poze ce model era....dar stiu ca si pala l-am trimis la tara......tot in aceeasi perioada...noroc cu tata care lea pus in casa acoperite cu o folie ..desi eu nu le-am mai vazut deatunci...acum ca sa le scot la capat cred ca ar trb sa caut pe forum pe cineva mai priceput.......eu credeam ca le-a aruncat cel putin atunci deasta i le-am dat......erau vechituri........si acum le caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dm-le iosip.....treci la subiect......eu nu prea stiu gramatica asa este,am petrecut o buna perioada din ce-i spate ani de acasa in germania .....crezi ca ma ajuta gramatica limbi romane in afara.......:))............sa stii ca in germania nu primeam observatii de genul asta....si tot asa pe forum socializez...dar nu am mi-a scris nimeni.....numai noi romanii ne credem destepti.......daca eram profesor de romana imi era rusine de mine ....dar daca nu sunt ma doare in cot de gramatica ta.........banuiesc ca dumneata esti profesor de gramatica si vrei sa te afirmi prin observatii....:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este cazul sa va suparati, primiti va rog un cadou de la mine (ca poate ati ramas fara):

"..............................................................................................................................................................................."


Doriti sa vi-l ambalez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, la naiba? Ce sa mai faci cu gramatica? :?
"Decat" sa respecti regulamentul, maestre Gabywo. Voala de vezi:

Reguli de utilizare:

...

- nu se permit mesaje incorecte gramatical sau ortografic;

Este cai discriminare..... fata de ce-i care sau educat in germania? Nazolishe, asi zice io!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauti una si dai de alta. Am gasit intimplator un review la o chinezarie' date=' are si multe poze din interior. Va place cum e lucrat ?


http://headmania.org/2014/12/01/audio-gd-precision-2-review/[/quote']

O scula nu se cumpara din ce scriu citiva aplaudaci pe net,se cumpara dupa ce se asculta ceva timp,daca iti dau tie 1000 de euro sau iti fac un amplificator,ma ridici in slavi pe net???


Tot ce ai vazut in acel amplificator poti cumpara si tu,ma refer la componentele electronice,nimic nou sub soare,in ziua de azi oricine poate cumpara componente de calitate,numai sa stie ce sa cumpere.

Ma seaca termenul chinezarie. :twisted:

Mai ales ca aproape 70 la suta din numele grele ale Hi-Fi sufera de termenul ,, chinezarie'' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O scula nu se cumpara din ce scriu citiva aplaudaci pe net,se cumpara dupa ce se asculta ceva timp...

 

Pai de acord, dar omul a ascultat sculelele si apoi si-a dat cu parerea, sigur ca nu cumpar fara sa ascult eu am vrut sa arat ca si chinezu face lucruri de calitate, de fapt eu am chinezarii, un amplificator pe lampi , Yaqin si un CD player Xindak cu iesire pe lampi si sint foarte multumit de ele, dar parca am mai discutat asta. Acum sigur ca daca citesc mai multe review-uri pozitive la scula X si eu tocmai vreau sa cumpar asa ceva o pun pe lista de candidati, daca citesc unele negative nu mai pierd timpul cu ea.

 

daca iti dau tie 1000 de euro sau iti fac un amplificator,ma ridici in slavi pe net???...

 

Sigur ca da, prefer mia de euro ca amplificatoare am deja doua, doar sa-mi zici cum vrei sa te proslavesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi cer scuze colegilor de forum, mă bag şi eu ca gâsca-n lemne în acest dialog. Nu am citit toate intervenţiile de la cap la coadă, doar le-am ''spicuit'' cum se spune.

În primul rând vreau să remarc că în mai puţin de o săptămână acest subiect a strâns o sumedenie de răspunsuri de la colegii noştri de forum ceea ce denotă interesul alocat acestui subiect. Ei da!... este un subiect extrem de interesant.

Ca să ard nişte etape am să sar direct la întrebarea iniţială a colegului dragosbvd


'' .as avea nevoie de niste sfaturi....as vrea sa-mi fac un mic sistem de living....dar numai cu scule vintage .....in subsolul vilei mele mi-am facut un mic club cu sunet cumparat de la dm.-ul Nita din Severin tot sunetul p-audio....sunt satul de bas,midbas s.a........

Bugetul este destul de limitat boxe maxim 150 euro......as dorii un sunet cald , basul sa fie prezent si cand ascult in surdina ....problema este ca sunt pe dinafara in a alege ceva plus ca nu am mai ascultat de foarte multi ani ceva vintage.


Colegul nostru a ascultat până acuma scule bubuitoare şi vrea, cum e şi firesc cred eu, ceva în living care să-i încălzească sufletul din punct de vedere auditiv. Vrea ceva vintage, low cost dar performant necesităţilor lui din living.

Se poate obţine?...Da!...dar cu problemele inerente mai mari sau mai mici.

Eu, de exemplu m-am regăsit în sunetul anilor '70. Atât boxe cât şi amplificator sau receiver. Mă refer în special la sunetul european şi nu numai (cu toate inconvenientele de rigoare vis a vis de mufe). Sunet cald, gras, cu o carnaţie excelentă (una peste alta cu un timbru plăcut urechii)...totuşi un sunet domestic, potrivit pentru o cameră nu foarte mare (unde nu sunt necesari mulţi Waţi ai ampului sau un SLP foarte mare al boxelor). Am mers pe boxe fără bass reflex (nu le suport pentru că vuiesc), oricum la acea vreme nu se prea folosea bass reflexul. Iar ca amp am mers tot pe anii '70, amp sau receiver. Aici pot apărea unele probleme la ampuri şi anume că pot avea un sunet obosit, lipsit de viaţă, lent şi cu un bass ceva mai în spate. Nu la toate, şi am câteva. La unele mai mult la altele mai puţin...oricum nu ştiu cum sunau ele la început. Pe unele le-am modificat în zona componentelor pasive, cu rezultate peste aşteptări, iar pe celelalte care sunau ok din punctul meu de vedere le-am lăsat în pace. La surse e cam aceeaşi problemă : sunt surse vintage (şi nu mă refer la vinil) care au o muzicalitate ieşită din comun şi care fac o potriveală cu un amp vintage şi cu boxele de rigoare care îţi toarnă picuri de nectar în urechi.

Treaba cu volum mic şi bass puternic e o gogoriţă, bassul trebuie să fie atâta cât trebuie, sunetul trebuie să fie echilibrat peste tot, adică să fie cât mai inteligibil atât la volum mic cât şi la volum mare.

Cireaşa de pe tort ar fi vinilul, pe care dacă îl pui pe acest sistem trebuie să depăşească CD-ul ca sunet. Aici mai intervin şi calitatea pickup-ului, dozei...etc, coroborată cu calitatea CD-ului (sculei şi informaţiei).

Cred că, la aşa ceva se referă colegul nostru dragosbvd

Ca să nu mai plictisesc colegii de forum cu modestele mele încercări îi recomand colegului dragosbvd să mă contacteze pe MP sau PM (nu ştiu cum se spune corect) pentru a-i da câteva soluţii viabile testate de mine şi/sau , dacă e din BUC să mă viziteze pentru a ''vedea'' ce se întâmplă cu sunetul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le IosiP fiti un pic mai indulgent! Intr-adevar nu toti stapanesc foarte bine gramatica si nu se pot ridica la inaltimea si eleganta postarilor dvs!

Insa o mana de ajutor i-am putea intinde si....poate se potoleste! :D

Pentru dragosdvb:

Din ce-am gasit pe siteurile noastre va recomand Sansui AU 555A, Sansui 8010 amplituner sau un Kenwood KA 6004 (eu as merge pe asta desi sunt fan Sansui).

Ca boxe, dupa ce luati unul din cele de mai sus, puteti incerca cate ceva pe ascultatelea de la Grundig, Saba, Philips, Heco , Canton. Astea pentru ca ati mentionat bugetul de 150 euro care din pacate va fi usor depasit. Pe urma sursa...

Asta e....la bani putini nu prea iese stamba la cot!

Spor la cautari si potriveli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D


Dau 2 halbe si un manunchi de saratele virtuale ! Cu-i apartine aceasta lucrare polifonica :

" Eins, zwei, Polizei

drei, vier, Offizier

funf, sechs, alte Hex

sieben, acht, gute Nacht ! "


Alegeti din :

1. Amon Duul - Phallus Dei ,1969

2. Faust - IV

3. Florian Schneider (ex' Kraftwerk) - album debut

4. Udo Jurgens

5. Cleopatra Melidoneanu & Florian Geyer

 

Mai puneti una;

MO-DO-Ein ,zwei polizei :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.