Sari la conținut
HiFi Tech

Caut un amplificator vintage, anii 70 cu sunet cald


andreic

Postări Recomandate

In ce priveste LAFAYETTE LR-1100 este o oarece inflatie pe piata, atat la noi cat si pe ebay de aparate noi in cutie. Stie cineva ceva de treaba asta, s-a pescuit de pe fundu' marii vreun container cazut acum 40 de ani, sau care este cauza?

 

Vezi ca anul trecut a fost o adevarata valva cu un nene din Canada, daca nu ma insel, care a cumparat un depozit abandonat si a gasit in el zeci de aparate noi, in cutie, plus difuzoare, documentatie, casete, etc, etc... Se pare ca depozitul a fost o reprezentanta service. Asa ca da, "s-a pescuit un container".... :lol:


Aici un clip cu asa ceva:


">https://www.youtube.com/watch?v=mMJ-0TjGADU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hdiii: Sunt vreo 4 la vanzare in RO. Am spus inflatie tinand cont raritatea la care ne-am astepta in functie de anul de productie, coroborat cu faptul ca sunt noi. Sunt convins ca este un aparat bun, cu un sunet decent. Sa te bucuri de el!


@brainsmartman: Wooow! A gasit Sfantul Graal :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@brainsmartman: ai dreptate cu "istoria" si traseul aparatelor, cu o singura exceptie: nenea este din Bacau.

In rest, pur adevarat. intradevar cateva sute de aparate, de la un dealer care in urma crizei a dat faliment. Au foat cumparate toate la pachet.

Insa, va mai spun un lucru: nu au fost vandute (la pachet) pe 20-30eur bucata, ci la pretul la care le cam gasiti azi pe piata.

Despre calitatea sunetului si a constructiei JOS PALARIA.

Nu caraie, nu fasaie, nu are nici un zgomot nelalocul lui.

Intrarea de phono este cat se paote de realista - doar suntem in anii 70, nu?

Nu ascult cu corectii.

LOUDNESS-ul este super eficient.


TRUE SOUND!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că exisă o inflaţie de o anumită sculă vintage nu înseamnă un lucru neapărat rău sau bun...bine că ne mai putem bucura de ea mai mulţi. Dacă a fost descoperit un depozit nos cu aşa ceva sigilate nu e neapărat un lucru bun. Să mă fac înţeles.Din ce am citit...poate electoniştii vor confirma acest lucru, piesele pasive (recte electroliticii) se usucă mai repede dacă nu sunt folosiţi timp îndelungat. Dacă spun prostii rog să fiu taxat. Pe de altă parte este minunat că avem un flux de vintage-uri (cu timbrul lor deosebit) care pot fi aduse în minţile lor chiar dacă au zăcut zeci de ani. Poate mai urmează un recap deştept şi nu numai, userul brainsmartman ştie despre ce vorbesc şi vor suna, culmea poate puţin mai bine decât au făcut-o iniţial. Bine că mai există aşa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anumite tipuri de electrolitici suferă alterări stînd degeaba ani îndelungaţi, în unele cazuri oxidează carcasa de aluminiu de la electrolit, se inversează polaritatea armăturilor... ca să se usuce trebuie să răsufle pe undeva. În funcţie de construcţia carcasei asta se poate întîmpla numai dacă supapa de cauciuc crapă, putrezeşte. Desigur că totul depinde de factorii chimici interni şi cei fizici externi.

La cond vechi se recomandă formatarea, asemeni bateriilor auto.

Ptr a nu scoate cond din montaj, nişte băieţi deştepţi formatau jucăria cu totul începînd cu o tensiune de reţea mică, apoi creşteau progresiv, urmărind şi reacţiile din interiorul sculei.

Nimeni nu vrea maglavais şi hîrtie împrăştiate peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce spui. Adică o sculă vintage stătută a la long, dacă electroliticii nu au vicii de fabricaţie...reformatându-i din tensiune în tensiune cu o sursă reglabilă de tensiune în alternativ putem obţine ceva bun?

Cât de bun astfel încât să nu mai necesite un recap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce spui. Adică o sculă vintage stătută a la long, dacă electroliticii nu au vicii de fabricaţie...reformatându-i din tensiune în tensiune cu o sursă reglabilă de tensiune în alternativ putem obţine ceva bun?

Cât de bun astfel încât să nu mai necesite un recap?

Asta depinde unde vrei să te opreşti, la o folosire fără fum, să ''cînte'' cumva, sau vrei o restaurare completă, la zi. În mod natural, există mereu piese care se devalorizează, indiferent dacă au funcţionat sau nu, trebuie analizate temeinic fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce spui. Adică o sculă vintage stătută a la long' date=' dacă electroliticii nu au vicii de fabricaţie...reformatându-i din tensiune în tensiune cu o sursă reglabilă de tensiune în alternativ putem obţine ceva bun?

Cât de bun astfel încât să nu mai necesite un recap?[/quote']

Asta depinde unde vrei să te opreşti, la o folosire fără fum, să ''cînte'' cumva, sau vrei o restaurare completă, la zi. În mod natural, există mereu piese care se devalorizează, indiferent dacă au funcţionat sau nu, trebuie analizate temeinic fiecare.

 

Sincer să fiu eu i-am schimbat pe toţi electroliticii cu electrolitici relativ buni (asta ca să fiu sigur) şi rezultatele au fost peste aşteptări. Ei bine au mai fost şi alte schimbări dar numai în domeniul componentelor pasive. La tranzistori am umblat doar când a fost vreunul defect. Şi în felul ăsta mi-am construit un sunet care mă mulţumeşte deplin.

Doar eram curios de această posibilitate de resuscitare a electroliticilor vintage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.