Sari la conținut
HiFi Tech

Cele mai mari dezamagiri audio


andreic

Postări Recomandate

Din experiente proprii, fara sa fiu insa posesor, am constatat ca Triangle sunt pretentioase cu echipamentul din spatele lor si sunt greu de potrivit intr-un sistem. Vorbesc in special de seria de sus - Magellan dar este valabil pentru marca in general. In functie de restul sistemului, rezultatele pot fi spectaculoase. Daca combinatia nu este reusita, rezultatul nu are cum sa fie convingator. Este un adevar general valabil in audiofilie dar foarte evident cand e vorba de Triangle. O solutie buna ar fi sa se construiasca sistemul in jurul lor si asta cred ca se intampla mai rar pe la noi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. scuze de offtopic,am ramas deceptionat de receiverul foarte laudat nakamichi 2,sincer fara bas,nu este in stare sa conduca boxe pretentioase,de fapt,niste pilot v200mkII,n a fost in stare sa le conduca....un amarat de amplituner denon le conducea muult mai decent.

 

Receiverul pe care ai ascultat era "virgin", nu? :roll: Pentru un final care a functionat peste 20 de ani ( detine una dintre cele mai bune scheme ale lui Nelson Pass -Threshold Stasis Inherently Stable/Uniform Impedance Amplifier) in clasa A, deci "hot", nici nu este de mirare ca nu mai poate conduce cum trebuie niste incinte.... :lol:


In loc sa schimbi ca pe ciorapi aparatele vintage si sa strambi din nas, mai bine ai pune mana si ti-ai pune la punct macar una din ele, ca sa-ti dai seama de diferente. Asta apropo de mari dezamagiri audio... Cei care au avut curajul si au riscat sa faca asta iti pot confirma ca sunt diferente foarte mari.


Ca offtopic: apreciez faptul ca am reusit sa revenim la calm si la un limbaj civilizat si vreau sa-i multumesc pentru asta in primul rand lui bibi (respect oamenii care au curajul sa recunoasca atunci cand au gresit - respect bibi!), lui Netcrusher pentru implicare si nu in ultimul rand lui dinica, pentru fermitate.

Multumesc de asemeni si celorlalti colegi de forum care au inteles sa-si tempereze discursul si sper sa reusim sa ne mentinem intr-o atmosfera "respirabila".


Numai de bine sa auzim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@brainsmartman nu inteleg de unde stiti dvs ca schimb aparatele vintage ca pe ciorapi?..........dimpotriva am de ceva timp un Hk 680 singurul amplif de altfel, cel caruia i ati facut recap si pe care l ati prezentat la sectiunea Diy (felicitari pt lucrare).....iar nakamichi receiver 2 suna fara bas pe boxele mele,am ascultat doua aparate din acelasi model.sincer nu stiu daca au fost sau nu virgine,au fost aduse din germania si aratau ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioni, nu te supara, a fost o figura de stil, n-o lua mot-a-mot... :lol:


Ma refeream la faptul ca indiferent cate aparate vechi ai asculta, nu o sa le poti cataloga / evalua / estima ca performante si sunet decat dupa o revizie foarte serioasa, din cauza uzurii foarte mari a componentelor pasive (uneori si active). Cele care mai functioneaza dupa atatea zeci de ani, crede-ma, doar atat mai fac: functioneaza... nu mai "canta"... :lol:

Pana si unele noi, echipate cu componente medii (nu zic inferioare) pot ajunge sa sune mult mai bine daca primesc ce le trebuie.

Faptul ca "aratau ca noi" nu inseamna ca si functionau "ca noi". Crede-ma, mi-au trecut pana acum prin mana cateva receivere de la Naka, chiar eu detin un TA-3, asa ca stiu cam cum sta treaba cu ele. ;)


Iarta-ma daca exprimarea mea te-a suparat, n-a fost cu intentie denigratoare sau altceva.


Numai de bine sa auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brainsmartman,nu m am suparat, dimpotriva ,am ramas super placut impresionat de cum suna Hk 680 ul pe care l ai reparat,ma bucur ca a ajuns la mine.sti,cel mai mult m a durut la naka re2 ca mediile si inaltele sunau superb,dar bas ioc,si culmea impingea membrana difurilor de bas,dar bas nu era.

P.S. dvs sunteti un maestru eu sunt mic,un incepator.va port mult respect.numai bine tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.