Sari la conținut
HiFi Tech

Noi aparitii discografice


Shibata

Postări Recomandate

  • 2 months later...

Maestre Gabywo, apropo de aceasta ultima poza, cu noul box-set al trupei YES, sunt curios ce parere ai... :) Eu am ascultat, deocamdata, de pe unde am apucat (nu am discurile, momentan), versiunea "Highlights from Seventy-Two" si mi se pare chiar reusita! Apropiata ca valoare de "Yessongs", dar ii lipsesc cateva piese care pe ala apareau...


Am facut imprudenta sa dau cu urechea si pe "live"-ul lor de anul trecut ("Like It Is: Yes at Bristol Hippodrome") si m-a luat groaza... :o:cry: Noul solist vocal e praf, tata, nu-l ajuta nici vocea, ca de amator, nici feeling-ul artistic... Anderson ardea pe scena, la fiecare piesa! Asta zici ca e la karaoke, intr-un bar... :P Astea fiind zise, iti dau dreptate, Gabywo, cu cele mentionate de tine mai-sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name="Gabywo

Dupa cum am zis odata' date=' seria albumelor rock (valoroase) incepe cu discul single "Love me do" din 1962 al lui Beatles, si va lua sfarsit in 1980 cu acel "Duke" de la Genesis. Dupa aia, au loc cateva incercari discografice reusite 'depeshmodiste' si hard & heavy metal, ca dupa episodul trist de la Nirvana - cu Kurt Cobain, ultima legenda rock incheiata tragic - muzica tanara sa fie 'das ist kaputt' ! Ita estem :?


Traim doar din amintiri..[/quote]


Rammstein nu pot fi luati in considerare? :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ce sa mai te astepti de la un 'mosneag' in muzica rock !? Vrabia si-a mancat malaiul ;)


Dupa cum am zis odata, seria albumelor rock (valoroase) incepe cu discul single "Love me do" din 1962 al lui Beatles, si va lua sfarsit in 1980 cu acel "Duke" de la Genesis. Dupa aia, au loc cateva incercari discografice reusite 'depeshmodiste' si hard & heavy metal, ca dupa episodul trist de la Nirvana - cu Kurt Cobain, ultima legenda rock incheiata tragic - muzica tanara sa fie 'das ist kaputt' ! Ita estem :?


Traim doar din amintiri..

 

Si rau faceti... :)


Muzica a fost, este, o reflexie a prezentului social. Anii '60 -'70 sunt mai fecunzi din punct de vedere muzical pentru ca atunci a fost momentul in care marele furnicar uman s-a ridicat in picioare si a privit catre viata. Dupa cel de al doilea razboi mondial oamenii au fost preocupati sa uite, sa priveasca catre pamantul umplut de regrete si mai putin catre distractie. Pana la urma muzica este o metoda prin care te poti lepada de povara cotidianului si poti da frau liber fanteziei. Shake your body este inceputul, rock'n'roll-ul poate fi numit momentul 0, acolo am renascut si am scapat de regrete. Fara efervescenta lui Chuck Berry, Elvis, The Beatles, nimic din ce numim istoria muzicii bune nu ar fi existat. Dupa acest moment artistii au realizat ca pot face ce vor si ca o intreaga generatie nascuta in vremuri de razboi isi dorea un singur lucru mai mult decat orice si anume 'shake your body'.

M-am tot gandit ce s-a intamplat in anii '90 cu muzica, cum de s-a putut replica acel moment de gratie de la inceputul anilor '60. Sa spui ca Zidul Berlinului a fost motivul nu cred ca poate fi considerata o varianta viabila. Mai degraba sunt tentat sa dau vina pe MTV, pe faptul ca aceasta televiziune a reusit in scurt timp sa devina universala. Spre deosebire de ascultatul muzicii la radio unde contactul cu artistul era destul de impersonal, la MTV artistul era in fata ta, se creia o legatura cu acesta. Motivul numarul 2 ar fi plictiseala. :mrgreen: Cei nascuti in anii '70 au ratat momentul rock'n'roll cu tot ceea ce a reprezentat, muzica, sex, LSD, euforia lipsita de griji a unei societati renascute. Cunosteau povestea, ascultau muzica, insa experienta lor era impersonala, lipsita de substanta unei vieti traite in epoca. Daca la asta adaugam faptul ca societatea devenise mai asezata, mai egocentrista, mai putin dispusa la excese, avem tabloul usor plictisitor al unor adolescenti care voiau cu orice pret sa aiba propriul lor moment 'shake u body'. Toate acestea au facut ca pe la inceputul anilor '90 oceanul muzical sa traiasca a doua mare furtuna rock n roll. Enumar cateva trupe ce au reusit in acei ani sa zguduie industria muzicala si sa devina fenomene culturale la nivel planetar: Nirvana, U2, Pearl Jam, INXS, Guns n Roses, Michael Jackson, Metallica.


Si astazi sunt cativa artisti foarte buni ce merita ascultati. Daca va lepadati de ideea ca muzica buna a murit si va deschideti sufletul catre noi experiente s-ar putea sa descoperiti zaharul din muzica actuala. :)


">https://www.youtube.com/watch?v=ZWcc5VJiRVA

">https://www.youtube.com/watch?v=KehwyWmXr3U
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Led Zeppelin, Presence ; deluxe edition.

Nu stiu daca s-a amintit aici, editat in vara asta. Habar nu mai am cum o fi sunat in "76 insa editia asta pare a avea a un sound adus in zilele noastre. Robert Plant nu pare in apele lui, ceilalti fac tot posibilul sa suplineasca asta.

mostra:

">http://www.youtube.com/watch?v=bG3CmWKG76M&list=PLH8J1EUfpL5j6MEql8jOie36fFJX74Xse&index=5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Berliner Philharmoniker Recordings

Simon Rattle conducts Beethoven’s Symphonies


CD 1–5 Symphonies Nos. 1–9


Pure Audio Blu-ray Disc

All recordings in Pure Audio 24-bit / 96 kHz (2.0 PCM Stereo · 5.1 DTS-HD MA)


2 Video Blu-ray Disc - Symphonies Nos. 1–9 in High Definition Video

Bonus videos: “Living with Beethoven” (45 mins) / Sir Simon Rattle talks about Beethoven's Symphonies (49 mins)

Full HD 16:9 / PCM Stereo · 5.0 Surround DTS-HD


Recorded at the Berlin Philharmonie in October 2015


http://https://shop.berliner-philharmoniker.de/rattle-beethoven-symphonies.html?___store=merc_en&utm_medium=email&utm_campaign=Label%20BeethovenSSR%20Vorbestellung%20ohne%20Bonus%20EN&utm_content=Label%20BeethovenSSR%20Vorbestellung%20ohne%20Bonus%20EN+CID_21a163860e0df644ee2f045e953db2e8&utm_source=Email%20Newsletter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Iggy Pop - Post Pop Depression. Excelent, probabil va fi albumul anului. Produs de Joshua Homme de la Queens of Stone Age, tot el la chitara. La tobe bateristul de la Arctic Monkeys. Ff bine produs si cintece unul si unul. L-am luat pe vinil 180 g si cd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.