Sari la conținut
HiFi Tech

Modificare CD Player Sony CDP-XA 30 ES


garfield

Postări Recomandate

În dorinţa de a obţine o calitate superioară a sunetului din componentele Hi-Fi existente pe piaţă se poate recurge la operaţia de “tuning” a diferitelor etaje din componenţa acestor aparate. În cazul de faţă este vorba de modificarea unui cd-player SONY CDP-XA30 ES, care este unul dintre cele mai bune player-e realizate de SONY,pe baza unei mecanici cu laser fix. Trebuie specificat ca acest player are o calitate foarte bună a sunetului şi fără să fie modificat în vreun fel, şi face parte din gama scumpa de cd-player-e (1800 DM).Aceste modificări pot fi făcute pe orice cd player existent, dar datorită costurilor relativ mari nu e prea rentabil să se folosească cd-player-e ieftine.Candidaţi viabili pentru operaţia de “tuning” sânt player-ele care au un transport robust şi o calitate deja satisfăcătoare sau bună a sunetului.


Prima modificare cu efecte imediate şi chiar spectaculoase este înlocuirea clock-ului de la DAC cu un circuit generator de clock de la LC Audio,sau altul similar, ceea ce va duce la reducerea majora a jitter-ului.Efectele audibile sânt un bas clar şi curat, medii nesupărătoare şi înalte cristaline.Soundstage-ul are şi el mult de câştigat din reducerea jitter-ului!


Pentru ca influenţele alimentării să se minimizeze cât mai mult se recomandă alimentarea separată a circuitului de clock. Aceasta se poate realiza cu un transformator toroidal de circa 20W, o punte redresoare realizată cu diode redresoare rapide sau şi mai bine Shottky, şi un filtraj de 4700uF cu un bypass de 0,1uF Black Gate NX-HiQ.


În cazul de faţă nu a fost necesară stabilizarea tensiunii de alimentare a clock-ului deoarece acesta are un stabilizator de mare precizie pe placă.

Următorul pas este înlocuirea cablului de alimentare captiv, cu un conector IEC, ceea ce dă posibilitatea utilizării ulterioare a unui cablu de alimentare de calitate si ecranat. De asemenea este recomandată utilizarea unor manşoane de ferită, pe cablul de la conectorul IEC pâna la primarul transformatorului, şi pe cablurile de la secundarul transformatorului pâna la placa de redresare-stabilizare.


Cu aceste modificări aţi reuşit deja să creşteţi foarte mult calitatea audio a player-ului şi să vă apropiaţi de High-End, sau să devină High-End, în funcţie de calitatea iniţială a player-ului asupra căruia s-au făcut modificările.


Modificările următoare vor duce la creşterea şi mai pronunţată a calităţii sunetului.

În primul rând se schimbă punţile redresoare cu diode Shottky, condensatorii de filtraj se schimbă cu valori mai mari şi de calitate superioară. În cazul de fată s-au schimbat condensatorii de 6800uF de pe alimentarea “digital” ,cu 10000uF Nichicon Gold Tune, şi cei de 3300uF Elna Audio de pe alimentarea “analog”,cu 4700uF Black Gate standard.Pe fiecare s-a facut bypass cu câte un Black Gate de 0,47uF NX-HiQ.


Următorul pas este schimbarea condensatorilor de decuplare,de 0,1uF de pe placa DAC-ului, şi din etajul de ieşire, cu 0,1uF Black Gate NX-HiQ, si a condensatorilor electrolitici cu Black Gate standard, de aceeaşi valoare.


O importanţă deosebită în calitatea sunetului o au şi condensatorii din etajul de ieşire al player-ului! Aceştia au fost înlocuiţi cu Black Gate de cea mai bună calitate, 47uF /50V NONPOLAR.


Rezultatele schimbării condensatorilor, cu Black Gate se simte imediat, dar conform producatorului, aceştia au nevoie de cel puţin 70-100 ore de burn in!!!

Şi întradevăr se simte o imbunătăţire a sound-ului pe cum trece timpul.Efectul principal sesizat este un sunet mai detaliat şi mai curat şi un soundstage mai bine definit.


Acestea au fost modificările pe care le-am făcut pâna acum cd-player-ului. Probabil voi schimba ulterior şi operaţionalele OPA 2604 şi OPA 2132 ,cu OPA 627, şi alimentarea etajului analogic va fi facută dintr-un transformator R-core separat.

1.jpg.3e8cfb0d7dd3d7737fde39fe5f8e7388.jpg

2.jpg.58edafac161130b8ecbff9e7d6f15b8d.jpg

3.jpg.45c1f9b310b008476edb57fc01ab08c6.jpg

4.jpg.3e71f1e014ba2571642b3045a12adcc3.jpg

5.jpg.83e08f4aa3636c0784af6b624b42dead.jpg

6.jpg.a307cdb6d536d9fe64dc0e18dcb2a200.jpg

7.jpg.8d8dd5d5fe81bd74839e7d13eabbb1ca.jpg

8.jpg.92354e7e7b183b8fda1418297d1623ce.jpg

9.jpg.14ef4d7a8170ef1fd41b8aa9cf8d6f66.jpg

10.jpg.5c16598afa7a608cdc9fe74c7b5a03c7.jpg

11.jpg.cfb7ec15a28fd5f2d99540b9a8130b9a.jpg

14.jpg.0193f1d8d12af36ad94bf8be70ceec01.jpg

15.jpg.dfc5092b5213867d64465af3eddaa2e2.jpg

16.jpg.7f1fc3dc7854777ccb9d3eb3eeeedf49.jpg

17.jpg.a462b689a13135248e907d570b07165e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un proiect vechi, care intradevar costa mult (peste 700 euro). La vremea respectiva a meritat investitia, dar azi se pot cumpara playere de calitate superioara la preturi decente....Ca o paranteza, condensatorii

Black Gate nu mai pot fi cumparati de nicaieri...Sporadic mai apar pe net citeva valori in cantitati ff mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut. Ma ajutati cu un sfat ?

Am si eu un CDP XA 30 ES si pe display cele doua cifre care formeaza secundarul la derularea melodiilor nu se mai afiseaza complet, adica au disparut cateva liniute care formeaza cifrele. Ce se poate face si un de sa caut ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Astazi am achizitionat CD playerul SONY xa50es.

Asa cum am solicitat si mai sus, intentionam sa ii fac un upgrade (ziceam eu) prin schimbarea cablului de alimentare, punerea unei mufe IEC si apoi un cablu profesional.

Dupa o prima auditie de aprox. 2 ore, am constatat ca nu mai imi doresc asta (sau cel putin momentan).

Sunetul aparatului este extrem de detaliat, chiar suparator👟 pot spune (in sensul bun al cuvantului, deoarece acum trebuie sa imi ascult din nou toata colectia de CD-uri pe acest aparat).

Nu am ascultat eu foarte multe aparate CD player de calitate superioara (cu preturi de peste 10.000 lei), dar acest Sony este incredibil.

In plus, mai are si vreo 9 filtre din care sa iti alegi, in functie de genul muzical pe care il asculti.

Cred ca o mare parte din vina (pentru sunetul extrem de detaliat) o are sistemul de prindere al CD-ului si reducerea vibratiilor la minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, trancotistu a spus:

Dacă ești drăguț prezintă-ne restul lanțului audio!

Amplificator : YAMAHA AS701

Distribuitor de alimentare : Dynavox X6000

Boxe de podea : Davis Acoustics Balthus 50

Cabluri de alimentare : Oyaide + Zavfino (amplif + distribuitor)

Cabluri boxe : Analysis Plus 

RCA Interconnect : Analysis Plus

Cablu Digital : QED performance

si cam atit........ + Sony xa50es ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut din nou

azi am desfacut cd playerul sa ma uit si eu inauntru

arata impecabil

totusi, doresc sa ii schimb complet cablul de alimentare si sa montez un Furutech

dar am nevoie de o mufa mai speciala care se infige intr-o placa

atasez pozele necesare

va rog frumos sa ma ajutati sa gasesc un astfel de tip de mufa pentru alimentare

multumesc anticipat

1.jpg

2.jpg

3.jpg

DSC02781.jpg

DSC02789.jpg

DSC02790.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu cineva de la un magazin de produse audio hifi si in materie de cabluri de alimentare mi-a spus ca conexiunile (legaturile) se fac mecanic, nu prin lipitura.

as vorbi si cu un electronist, dar nu cunosc pe nimeni care sa se priceapa la asa ceva (ceva recomandari ar fi binevenite).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.03.2019 la 1:32, garbisrobert a spus:

doresc sa ii schimb si eu alimentarea cu o mufa IEC C14 pentru a utiliza un cablu profesional si ecranat.

Poti spune cablu audiofil daca vrei dar nu profesional.

Acum 12 ore, garbisrobert a spus:

azi am desfacut cd playerul sa ma uit si eu inauntru

arata impecabil

totusi, doresc sa ii schimb complet cablul de alimentare si sa montez un Furutech

Vad ca ai o mare pasiune pentru cabluri, mai ales pentru cele de alimentare. Nu zic ca nu sint importante intr-un sistem dar sa cheltui pe alimentare mai mult decit pe boxe, amplificator sau sursa nu mi se pare tocmai cea mai buna idee. Lasa cablul original la locul lui, nu prin inlocuirea sa o sa ajungi la Nirvana audiofila.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.