Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru Spendor S8e


seba

Postări Recomandate

Buna ziua,dupa cum spune titlul m-am pricopsit cu niste Spendor S8e,ce inlocuiesc in sistemul meu niste Dali Ikon 2 mk2.

Din pacate senzatia ca ceva  ,,nu se pupa,, cu alceva este foarte prezenta.

Amplificator Hegel H80 , sursa : Ayon cd7s,cabluri : Wireworld.

Sunetul este mult prea warm pentru gusturile mele,pur si simplu te adoarme (la propriu).

Am schimbat sursa cu un DAC Sabre,problema persista,deci ramane amplificatorul.

Inca o problema,ascult la valori mici ale sonorului,maxim 78 dB pick-ul, asa ca  vreau ceva care sa aiba vana la intensitati mici ale sonorului.

Buget 1500 E +/-....

1.Cunoscand faptul ca Hegel este facut pentru boxe nordice (ex. Dali) ce au un sunet mai rece,adica opusul boxelor englezesti,cred ca cea mai simpla optiune este sa ma duc in spectrul opus,adica Yamaha. Va cer sfatul , Yamaha AS2100 ar fi o pereche buna ?  Ati ascultat acest amplificator cu Spendor ? Cel putin pretul pare a fi foarte atractiv,cam 1000 E SH.

2. Un amplificator englezesc.....dar nu stiu daca gasesc in bugetul meu.

3. Lampi.....multi pun aceste boxe pe lampi,sincer nu am experienta cu lampi + boxe,dar am destula cu lampi + casti. Atat de multa incat am concluzionat ca lampile nu sunt pentru mine.

Va rog un sfat,poate aveti experienta acest model de boxe.

Cateva poze :

 

 

 

DSC_0028.JPG

DSC_0029.JPG

DSC_0032.JPG

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele boxe Dali sunt cunoscute ca având o tonalitate bright, adică sunt ceva mai agresive. Dacă ți-ai obișnuit urechea cu ele, e posibil ca prin trecerea la niște boxe cu o tonalitate mai corectă, cum sunt Spendor care, la rândul lor, sunt considerate ca fiind ceva mai laid-back, sunetul să ți se pară mai „moleșit”.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seba, cu multi ani in urma, Momolo ("cel cu urechi de aur") a descris audierea (pe indelete) a vreo 3 modele de Spendor, inclusiv o versiune mai veche a acestora. Si exact asa le-a descris - muzicale dar cu sunet prea cald, care poate deveni adormitor.  Incercate pe mai multe amplificatoare - din pacate nu mai tin minte care.

Raspunsul la intrebarea ta este mai dificil, si impune sa asculti singur, caci doza de "sunet cald" acceptat este extrem de personala.  Nu as zice ca AS-2100 este solutia, poate mai degraba un Vincent sau un amp german mai sec.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când citesc chestii de genul sunet nordic, sunet britanic, etc mă gândesc că avem produsele de kkt la preturi astronomice pe care le meritam.

Am inceput sa am sunet bun acasă în momentul în care nu am mai citit review-uri sau forumuri folclorice. Din fericire, asta nu este unul dintre acele forumuri.

 

1. Scapă de Hegel

2. As incerca sa scap și de boxe, dar nu înainte de a încerca și alta amplificare ...

As incerca cu ceva lampa, am ascultat un model de la spendor cu ayon și era destul de punchy dar fără rafinament, posibil sa fie o limitare a boxelor. 

Lipsa de punch poate fi și din vina sursei, că dacul este bazat pe sabre sau pe altceva, este irelevant.

As mai incerca un amp Rega, Elicit R cred că se apropie de buget.... la buget mult mai mare ar fi Osiris la care ai avantajul că poți pune ulterior cam orice boxe. Însă nu as baga mana in foc pt aceasta combinație cu Elicit, trebuie testat. Osiris este alta poveste.

 

La bani putini as mai incerca Audiolab.

 

Yamaha nu cred că este o alegere buna cu aceste boxe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.07.2020 la 11:12, seba a spus:

Buna ziua,dupa cum spune titlul m-am pricopsit cu niste Spendor S8e,ce inlocuiesc in sistemul meu niste Dali Ikon 2 mk2.

Din pacate senzatia ca ceva  ,,nu se pupa,, cu alceva este foarte prezenta.

Amplificator Hegel H80 , sursa : Ayon cd7s,cabluri : Wireworld.

Sunetul este mult prea warm pentru gusturile mele,pur si simplu te adoarme (la propriu).

Am schimbat sursa cu un DAC Sabre,problema persista,deci ramane amplificatorul.

Inca o problema,ascult la valori mici ale sonorului,maxim 78 dB pick-ul, asa ca  vreau ceva care sa aiba vana la intensitati mici ale sonorului.

Buget 1500 E +/-....

1.Cunoscand faptul ca Hegel este facut pentru boxe nordice (ex. Dali) ce au un sunet mai rece,adica opusul boxelor englezesti,cred ca cea mai simpla optiune este sa ma duc in spectrul opus,adica Yamaha. Va cer sfatul , Yamaha AS2100 ar fi o pereche buna ?  Ati ascultat acest amplificator cu Spendor ? Cel putin pretul pare a fi foarte atractiv,cam 1000 E SH.

2. Un amplificator englezesc.....dar nu stiu daca gasesc in bugetul meu.

3. Lampi.....multi pun aceste boxe pe lampi,sincer nu am experienta cu lampi + boxe,dar am destula cu lampi + casti. Atat de multa incat am concluzionat ca lampile nu sunt pentru mine.

Va rog un sfat,poate aveti experienta acest model de boxe.

 

 

 

 

 

 

Daca boxele tale au spl sub 93-95db (nu m-am documentat despre ele), amplificatoarele pe lampi, exclude-le, altfel vei avea niste mortaciuni, bune sa asculti numai Diana Krall, saxofoane si viori. Tu vrei un sunet mai rapid, mai rigid, mai "prezent"? Daca da, cauta atunci un amplificator cu damping factor mai mare si slew rate bun, adica unul tzapanos si rapid. Eu inclin sa cred ca tu simti nevoia de un sunet mai "loudness" care  sa compenseze atenuarile extremitatilor benzilor la nivele mici si a sensibilitatii urechilor preponderent pe frecventele medii (voce), asta pentru ca tot spui ca asculti la nivele mici de spl. Esti din Bucuresti?

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele au 89 dB, presupun că ar merge pe lămpi. 

În principiu un amplificator mai puternic ar fi soluția pentru mine,binenteles cu un sunet mai,, sec,,. Cineva recomanda amplificatoare nemțești, sincer nu sunt la curent cu produsele teutone. 

Sunt din Tulcea, ce pot spune, cam greu cu probatul. 

Editat de seba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc că nu am luat în calcul HK, fiind destul de înjurate amplificatoarele acestui producător. Cel puțin cam asta este impresia cu care am rămas după ce am citit pe forumuri. 

@djleco, la ce model te referi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, seba a spus:

Recunosc că nu am luat în calcul HK, fiind destul de înjurate amplificatoarele acestui producător. Cel puțin cam asta este impresia cu care am rămas după ce am citit pe forumuri. 

@djleco, la ce model te referi? 

Ca să explic ce am spus mai sus, mulți se plângeau de tot felul de defecte, de unde am tras concluzia că au un standart calitativ scăzut. De sunet nu mă pronunț, nu am ascultat. 

Apropos, care este modelul lor de top, Harman Kardon HK990? Că altceva nu am găsit... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, hellrider77 a spus:

Fugi de 990, este prea problematic

Chestiune de noroc, a avut un prieten unul care a mers multi ani in conditii vitrege, proprietarul il tinea intr-un raft unde nu se putea aerisi cum trebuie si in plus fuma tigare de la tigare. Din pacate prietenul meu a murit destul de tinar aparatul insa a supravietuit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, bogdanozaurus a spus:

Chestiune de noroc, a avut un prieten unul care a mers multi ani in conditii vitrege, proprietarul il tinea intr-un raft unde nu se putea aerisi cum trebuie si in plus fuma tigare de la tigare. Din pacate prietenul meu a murit destul de tinar aparatul insa a supravietuit. 

Decat asa noroc..... mai bina crapa 990

Da chestie de noroc, stiu si eu unul care merge non stop de la lansare, muzica filme, si de cativa ani playstation pt copii. Cred ca vede minim 5 ore de mers pe zi in medie de mai bine de 10 ani.....altele au avut probleme de noi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte citesc , mulți spun că HK990 este mai degrabă hi-fi decât audiofil. 

Deci care este adevărul? 

Acum bugetul nu este bătut în cuie, eventual cu un 2000 euro ce s-ar putea găsi. 

Dacă HK990 chiar este atât de bun, este o opțiune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, un HK 990 tocmai a aparut la vanzare pe power-zone:

https://www.power-zone.ro/produse/_Toate/12294_Amplificator_Harman_Kardon_HK_990_cu_Telecomanda_originala.html

Mentionez ca nu sunt afiliat in vreun fel cu vanzatorul, mai cumpar si eu cate ceva din cand in cand de la ei. Daca se considera reclama va rog sa stergeti postarea. Multumesc!

Editat de HiFiMaster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HK-urile in general sunt amplificatoare rapide, cu SR mare - unele mai vechi atingand chiar valori exceptionale (SR > 200V/usec). Tendinta s-a pastrat si la seria noua, dar parametrul nu mai apare in specificatii.  Ramane un amplif "intepat" si"iute".  Unele serii au fost construite idiot din pdv al depanatorilor, adica "antiservice", fiind f greu de desfacut sau cu radiatoarele - fierbinti prea aproape de cablaj si de conzii de filtraj. A postat mai demult Viorel poze de la o revizie a unuia.

Modelele mai noi - in special 990 au tot avut fel de fel de probleme, poate mai bine de evitat.    Un model mai vechi bine ales si cu noroc (sau cu o revizie) poate fi raspunsul la sunetul boxelor. (Sau poate ca nu,  pt ca depinde total de parerea si perceptia fiecaruia...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vaga impresie ca sunetul pe care il are el acum este plat, fara nicio stralucire, la volum mic. El vrea cred, un pic de loudness la volum mic, sa fie ceva mai dinamic, mai prezent sa simta un pic de bass si inalte, peste medii..

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cum am spus ascult la niveluri scăzute ale sonorului. Problema este că la nivelul la care ascult, detaliile și mai ales micro rămân ,, ascunse,, dacă mă pot exprima așa. Binenteles, pot creste intensitatea sonorului, dar din acest moment devine deranjant. 

Nu cred că un efect de ,, laudnes,, ar fi ce caut, mai degrabă mai multă putere ar fi soluția. 

Acum, ce spuneți de Denon pma 2000? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.