Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator - cautari audiofile


HIL

Postări Recomandate

1 oră în urmă, HIL a spus:

Chiar si daca nu e in clasa A pare un integrat interesant mai ales ca din ce am citit prezinta si ceva posibilitati simple (pentru cine stie) de upgrade. O sa urmaresc cu interes topicul dedicat.

Cu siguranta este. La mine merge de cateva zile in sistem. Astazi am ascultat Bethoven dirijat de Karajan. Ieri am ascultat Chopin - Piano Concertos. Presteaza decent raportat la Pass ul meu. Dar si diferenta de pret intre ele este foarte mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, dinica a spus:

Cu siguranta este. La mine merge de cateva zile in sistem. Astazi am ascultat Bethoven dirijat de Karajan. Ieri am ascultat Chopin - Piano Concertos. Presteaza decent raportat Pass ul meu. Dar si diferenta de pret intre ele este foarte mare. 

Astept cu mare interes review-ul. Sunt curios ce inseamna ”presteaza decent” in mai multe cuvinte, poate si comparat cu concurenta putin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2020 la 23:46, HIL a spus:

Astept cu mare interes review-ul. Sunt curios ce inseamna ”presteaza decent” in mai multe cuvinte, poate si comparat cu concurenta putin. 

Am explicat intr-o interventie anterioara, ca in conditiile actuale, este imposibil de facut teste complexe. Ma feresc sa fac teste comparative. Exista un motiv simplu, MATCHING. Audio de calitate inseamna sa fii atent la detalii. Cum eu nu am 3-4 boxe permanent la dispozitie, cateva amplificatoare si surse, nu am cum sa fac o comparatie corecta. Fiecare componenta a unui test trebuie pusa in valoare. Asta daca iti doresti o concluzie echilibrata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat pana la urma xindak mt3. Sa inceapa nebunia! De acum tuburi de schimb, inele, nu mai zic de sursa si boxe. Nu stiu mare lucru despre amplificatoarele cu tuburi, dar cand am avut ocazia si am ascultat unele nu tocmai ieftine, au sunat bine la urechea mea. 

Multumesc foarte mult domnului Dinica si domnului Viotube si tuturor celor binevoietori in oferirea unui sfat. Va doresc la toti sa va bucurati de viata, de muzica si sa va gasiti fericirea mai degraba in ascultatul muzicii decat dezbinarea. Sper ca pe viitor sa impartaim mai degraba bucuriile impreuna decat sa trebuiasca sa facem un forum nou pentru ca nu se mai poate. Pace! 

Editat de HIL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, VIOTUBEAMP2020 a spus:

Inele.... 😁 = frecție! 

Prima regulă pe care nu trebuie să o uiți niciodată, UN AMPLIFICATOR CU TUBURI NU SE PUNE ÎN FUNCȚIUNE NICIODATĂ FĂRĂ A AVEA INCINTELE CUPLATE! Altfel riști să distrugi transformatoarele de ieșire și tuburile finale. 

Sa îl asculți cu placere. 

Multumesc! As fi incantat sa vad un fel de decalog. Nu stiu nimic despre amplificatoarele pe lampi. Prima regula e binevenita si ma bucur ca e la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Intre timp l-am imperechiat cu niste boxe Qacustics 3050. Dupa ceva bibileala suna satisfacator dar nu cred ca e la potentialul lui. I-ar trebui ceva mai sensibil decat aceste boxe care nu cred ca au mai mult de 88dB in realitate. De fapt necesitatea apare in cazul muzicii clasice, in rest nu se simte. Altfel ... cu lampile stoc pot spune ca am avut aceleasi impresii ca in review-ul domnului Dinica (multumesc pentru review) mai putin lipsa de control pe bas care se poate datora si faptului ca Focal Electra 1038 Be au nevoie de un amplificator mai fortos. Ma gandesc sa incerc sa ii schimb lampa din etajul de amplificare cu altceva, dar sunt confuz in urma unor lecturi de pe net care ar fi calea de urmat, respectiv ceva NOS sau lampi de top chinezesti gen Psvane despre care am citit lucruri foarte pozitive. Daca cineva are experienta in acest sens ... orice sfat este binevenit.

Editat de HIL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Shambala changed the title to Amplificator - cautari audiofile

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.