Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la Vio


oake

Postări Recomandate

Amplificatorul lui Raimond a sunat foarte bine dupa parerea mea, a avut forta dar si rafinament si sper sa mai am ocazia sa-l ascult, fiind un amplificator de putere a fost folosit impreuna cu un DAC Topping pe post de amplificator, playerul Marantz fiind folosit doar ca transport. Inainte de acesta a mai fost un power care insa nu m-a impresionat foarte tare sunetul fiind cam strident si lipsit de bass. Amplificatorul lui Viorel a fost la superlativ, nu stiu ce a mai fost in continuare pentru ca a trebuit sa plec in graba. Faimoasele boxe au fost refacute si in premiera am avut si cabluri audiofile de la SKW un producator chinez care pare interesant. 

Multumim pentru invitatie si clipele placute petrecute impreuna.

IMG_02.jpg

IMG_05.jpg

IMG_01.jpg

IMG_03.jpg

IMG_04.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan are dreptate...totul a fost ok

Paradigma sa schimbat cand a pus Vio lampa....adica cea care  se vede in ultima poza a lui "bronto". un PP cu KT 88.

In mod normal PP-urile nu suna atat de "gras", rotund...etc, sunt mai vanoase (ar trebui sa stiu, am si eu unul acasa).

Dar asta chiar suna ce trebuie.

Il suspectez pe "Vio" ca stie sunet.

Am reascultat CD-urile anterioare si m-am "linistit" sonor. Eram inauntru.

Probabil ca am o relatie deosebita cu muzica si, de ce nu?, cu sunetul.

Felicitari Vio!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea a fost foarte interesanta. In primul rand am remarcat oamenii care chiar daca uneori au avut opinii contrare au fost prietenosi intre ei, in mod clar se vede o maturizare benefica tuturor. Poate ma insel dar cred ca 2020 va aduce o armonizare mai buna a intereselor si pasiunilor asa incat evolutia acestui hobby sa fie evidenta. 

 In plan tehnic din nou au fost lucruri interesante. Vintage-ul s-a amestecat foarte placut cu noul. N-a mai existat aceea fractura exclusivista de pana acum. Pur si simplu incep sa se combine bine tehnologii clasice, confirmate in decenii cu noutatile hardware si software. Bunicul si nepotul se inteleg mai bine ca niciodata. 

In privinta sunetului mie mi s-a parut ca tehnica s-a reflectat 100% in sunet.

 Amplificatorul in clasa D cu sursa s.m.p.s. si-a facut treaba exemplar fiind foarte prietenos cu mediul, disipand foarte putina caldura si avand un randament mare. Sunetul lui a fost bun dar cu mentiunea ca la inalte inca mai este de lucrat, probabil in zona filtrului trece-jos din iesire, ceea ce ii rapea un pic din rafinament. In privinta damping factorului in linii mari s-a pastrat cam aceeasi treaba ca la amplificatorul in clasa AB.

Amplificatorul in clasa AB mie mi s-a parut ca a venit cu un sunet foarte curat si precis, dar totusi muzical. Minusul in acest caz a venit de la damping factorul foarte mare al amplificatorului aplicat unei boxe cu difuzorul de bas adaptat amplificatoarelor pe lampi care au damping factorul mic. A fost un exemplu perfect de overdamping. Difuzorul de bas era inghetat, aproape ca nu se misca lasand exact impresia contrara, ca nu exista putere. Chestia asta a rapit mai mult sau mai putin din amploarea sunetului. Rafinament a fost din plin dar nu s-a putut atinge aceea opulenta a sunetului care se revarsa in camera la o potrivire perfecta intre amplificator si boxa. Se putea cobori DF-ul dar eu unul am preferat sa ramana asa pentru a sublinia importanta potrivirii componentelor intr-un sistem. Acest amplificator parca cerea niste boxe nordice, cu difuzoare grele.

 La amplificatorul pe lampi n-am mai apucat sa stau pentru ca nevestele grupului cu care am venit si-au cerut drepturile si au pus punct foarte brusc auditiilor. Banuiesc ca potrivirea foarte buna dintre amplif si boxa a adus un sunet care te unge pe suflet.

 Trebuie multumit evident lui Viorel pentru aceasta intalnire foarte prietenoasa si utila !!!!  cat si AVMall-ului care ne-a pus la dispozitie DAC-ul Topping Dx7Pro.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Greierasul a spus:

Intalnirea a fost foarte interesanta. In primul rand am remarcat oamenii care chiar daca uneori au avut opinii contrare au fost prietenosi intre ei, in mod clar se vede o maturizare benefica tuturor. Poate ma insel dar cred ca 2020 va aduce o armonizare mai buna a intereselor si pasiunilor asa incat evolutia acestui hobby sa fie evidenta. 

Sper eu ca asta sa se vada si aici pe forum. De curand am preluat si administrarea forumului pe langa revista. Asta inseamna ca se vor schimba multe pe aici. Moderatoria noi si orice alte schimbari necesare. Voi deschide un topic cu acest subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Greierasul a spus:

Ba am stat unul langa altul 🙂 Aveam sapca pe cap.

Pai de aia nu te-a recunoscut. E ca in reclama la MAC-ul cu bacon 😀 In alta ordine de idei multumim Greierasului pentru explicatiile tehnice. Stiam si eu ca amplificatoarele in clasa D au randament foarte bun si nu au probleme sa livreze puteri mari si nu intelegeam de ce nu era bass pe niste boxe pe care am ascultat destule amplificatoare  pe lampi cu puteri mici. Amplificatorul pe lampi a fost mai incisiv un pic si parca era ceva in plus dar nu pot sa explic ce anume. CD playerul meu, Player Xindak Muse 2.0 08  are iesire pe lampa si desi DAC-ul meu e foarte bun atunci cind am testat formula player ca transport plus DAC nu am fost atit de multumit. Poate ca daca Marantz-ul ar fi fost conectat direct la amplificator...Am inteles ca Topping este un DAC foarte bun si ofera un raport pret calitate excelent insa ma gindesc daca nu cumva dacul intern al playerului suna mai bine.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danM a spus:

Imi plac noile boxe ale lui Vio. A apropiat mediile de inalte si dupa cum arata au si-un volum interior mai generos. Faine tare !

Si mie si nu doar ca aspect.

Atata doar ...as fi aliniat bobinele si as fi pus un pal mai gros, sau/si ramforsari interioare.

Sa revin la subiectul "greierasul"2133197524_ViocuGreieresu.jpeg.840d1da7fb68eb4d143bdac117037e3c.jpeg

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, dinica a spus:
Acum 7 ore, Greierasul a spus:

 

Sper eu ca asta sa se vada si aici pe forum. De curand am preluat si administrarea forumului pe langa revista. Asta inseamna ca se vor schimba multe pe aici. Moderatoria noi si orice alte schimbari necesare. Voi deschide un topic cu acest subiect.

Sper sa nu-l schimbi pe Cristi (Brain)...E nevoie si de competenta pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, oake a spus:

Ca sa revin ontopick

Daca nu venea Vio cu :"beleaua" lui de lampa....ramineam in cap cu sunetul lui Greierasul, care a fost excelent (un sunet matur).

 Amplificatorul de acum este o topologie noua pentru mine. Este full-balansat care in plus lucreaza si in mod diferential adica nu este doar in punte, lucreaza cu semnal diferential direct din chipul dac-ului pana in boxa. Ca avantaje s-ar remarca distorsiuni extrem de mici, viteza interna de lucru dubla cu semnalul, anularea importantei cablurilor, anularea buclelor de masa, curentii poluanti din alimentare isi minimizeaza importanta, etc... pe scurt reda aproape nealterat sunetul di chipul DAC.

 Toate par frumoase la prima vedere privind superficial dar in practica la prima incercare oscila salbatic. Dintr-un amplificator single-ended SARA-2016 stabil ca o stanca m-am trezit cu cel mai naravas amplificator pe care l-am avut in mana. Initial am crezut ca e o cauza pierduta dar era prima oara cand foloseam banii mei intr-un proiect.mai serios asa ca m-am apucat de studiu 🙂

 Am ramas surprins sa constat ca sunt extrem de putine amplificatoare comerciale care merg pe drumul asta. Este un model de la Emotiva si Sugden Grande monoblock.

 Fiind mai multe bucle de reactie negativa centimetri de cablaj acceptati de la single-ended s-au transformat brusc in milimetri si aia putini, maxim 2...3. Ce sa zic...brrrrrr, a trebuit compensat si supracompensat acolo unde la un amplif normal e doar sarma chioara de cablaj. Mai degraba spus am lucrat cu un amplificator de radiofrecventa. Daca il voi proiecta vreodata de la capat, va trebui obligatoriu facut in tehnica SMD. 

 In fine, l-am pus la punct si l-am ascultat sa vad si eu ce naiba a iesit la final. Eu unul am ramas uimit sa simt ca ascult dacul legat direct la boxe. Un sunet extrem de curat si transparent. Functie de ce dac are la intrare exact asa si suna. 

 In ultimele zile l-am masurat si surpriza a fost sa constat ca ideea chiar functioneaza. Niciodata nu am mai creat un amplificator atat de curat. Nu stiu in ce proportie va fi placut(eu sunt inebunit dupa el) dar ca performanta pura este deosebit.

20191124_151900.jpg

20191124_151806.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.