Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la Vio


oake

Postări Recomandate

Acum 16 ore, Greierasul a spus:

 ...Difuzorul de bas era inghetat, aproape ca nu se misca lasand exact impresia contrara, ca nu exista putere. Chestia asta a rapit mai mult sau mai putin din amploarea sunetului. Rafinament a fost din plin dar nu s-a putut atinge aceea opulenta a sunetului care se revarsa in camera la o potrivire perfecta intre amplificator si boxa...

Nu cunosc schema, dar cond de trecere mai generoşi rezolvă lipsa frecvenţelor joase întotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum memoria te lasa iar la mine e si mai scurta, m-am uitat sa vad ce valoare are condensatorul din filtrul trece-sus de pe intrare. Este un Nichicon Muse (seria verde) cu valoarea de 33uF. Impedanta de intrare este de 20k ohm. De fapt gresisem, filtrul are frecventa de taiere chiar mai jos, la 0,25Hz. Deci nu se pune problema ca nu exista banda suficienta.

 Ca sa intelegi tot contextul, chiar daca schema este la baza SARA-2016, modificarile aduse recent la acest model balansat sunt consistente. Fiind o varianta inca de test, am marit reactia negativa fata de SARA-2016 cu circa 25dB. Asta inseamna ca damping factorul a crescut de circa 17 ori. Daca la SARA-2016 damping factorul il setasem in jurul valorii de 200, varianta balansata la intalnire a avut un damping factor in jurul a 3.000 ! Coroborat cu transformatoarele toroidale de 600 VA in total si cu o baterie de condensatoare de 176.000uF realizam ca in tandem cu boxele lui Vio care sunt create pentru DF-ul de ordinul zecilor va aparea fenomenul de overdamping, Difuzorul de bas este controlat excesiv la care se adauga si impedanta lui acustica naturala plus franarea suspensiei. Membrana nu mai poate urmari intocmai semnalul si va exista o zona din aria semnalului care pur si simplu dispare, nu mai este redata. Avem de-a face cu un sistem supra-amortizat. Vizual, membrana basului pare ca ingheata iar sunetului ii dispare din bas, timbrul debalansandu-se, luand accente inalte. Se reduce relaxarea sunetului, totul mutandu-se catre "crisp".

 Unele topologii de boxe beneficiaza din plin de un DF foarte mare, pentru altele acesta este toxic. Intotdeauna trebuie bine aleasa combinatia amplificator-boxa altfel pot apare surprize neplacute. Cu boxele mele care coboara in 3 ohm, DF-ul mare este fix ceea ce trebuie dar voi mai face cateva experimente. Probabil ca voi merge in final pe varianta aleasa la SARA-2016, cu un DF mediu, in jurul valorii de 200 ca sa prinda cat mai multe boxe in aria de potrivire. Accuphase am vazut ca inainte mergea pe 200, actualmente urcand spre 800 la DF.  Daca va suna bine si  pe boxele mele cu 200, asa va ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kef R900. Spre finalul dezvoltarii unui amplificator nou vine partea cea mai delicata, anume voiceingul. Vine momentul in care trebuie sa iei decizii tehnice atipice pentru a "umaniza" aparatul. Te apuci sa deteriorezi anumite specificatii astfel incat in combinatie cu altele sa genereze timbrul dorit. Damping factorul este una dintre parghii prin care actionezi. Din pacate niciodata n-am avut timp mai mult de o luna ca sa iau toate hotararile necesare. Firmele grele care scot modele hit, care dainuie pentru generatii, isi iau cam 2 ani pentru voiceing. Perioada asta este aproape imposibil de inlocuit cu vreo tehnica inginereasca. Pur si simplu psihoacustica pe termen lung da raspunsul potrivit. E o chestiune de adaptare a sunetului generat de aparat cu factorul uman. Conteaza enorm experienta audiofila aici. Chinezilor exact partea asta delicata le lipseste dar am observat si la ei o evolutie, nu bat pasul pe loc. Practic seamana cu perioada de testare si reglare a masinilor inainte sa fie aruncate pe piata in care se calibreaza raspunsul acceleratiei, al franei, al suspensiei, aerului conditionat, etc, etc...

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am să caut schema să o studiez. Poate îmi vine o ideie.

.......................

O menţiune doar: deşi în sfera comercială toate valorile se adună ptr a da un rezultat impresionant (puterile canalelor de exemplu), la condensatorii unei alimentări simetrice valoarea rezultată se calculează ca la înserierea lor, cele două tensiuni filtrate fiind înseriate. De exemplu 10000uF cu 10000uF nu vor da 20000 ci 5000uF în realitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, zal a spus:

O menţiune doar: deşi în sfera comercială toate valorile se adună ptr a da un rezultat impresionant (puterile canalelor de exemplu), la condensatorii unei alimentări simetrice valoarea rezultată se calculează ca la înserierea lor, cele două tensiuni filtrate fiind înseriate. De exemplu 10000uF cu 10000uF nu vor da 20000 ci 5000uF în realitate. 

 Mai degraba este vorba de perspectiva, de cum vrei sa vezi lucrurile. Unii spun ca se aduna pentru ca tensiunile de alimentare nu sunt inseriate avand polaritate diferita, redresare diferita si infasurari de transformator diferite. Spun ca cele doua tensiuni pot varia independent una de alta, fara sa se influenteze direct, asadar nu sunt inseriate. Mai spun ca daca le-ai inseria tensiunea rezultata ar fi egala cu zero.

 Alta tabara spune ceea ce spui tu, anume ca vad aceste doua tensiunica fiind inseriate iar capacitatea totala nu s-ar dubla ci s-ar injumatati.

 Eu personal nu sunt fan al niciunei viziuni deoarece ea se refera strict la filtrarea tensiunii, la riplu dar in realitate circuitele de alimentare pot extrem de variate. Se pot folosi circuite de reducere puternica a riplului, sau circuite de stabilizare si atunci discutia despre capacitati devine aproape inutila. De exemplu alimentarea amplificatorului prezentat la intalnire este una de tip CRC cu rolul de a reduce armonicile riplului de 100hz. Grupurile de rezistente verzi incercuite cu rosu in poza unui modul de alimentare au acest rol.

 Eu privesc lucrurile din perspectiva energetica, din perspectiva acumularii de energie care are un impact mai mare asupra sunetului fata de cea de filtrare a tensiunii de alimentare care la un amplificator modern cu rejectia foarte buna aproape ca nu mai conteaza. Condensatorul este un acumulator de enrgie indiferent ca il pui in serie sau paralel. Atunci cand sunt in serie energia dezvoltata vine mai mult din tensiunea care este dubla, iar cand sunt in paralel mai mult din curent care si el la randul lui se dubleaza. In acest context se aduna valoarea tuturor condensatoarelor. Daca exista si un impact asupra marketingului cu atat mai bine. 🙂

alimentare.jpg

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ampliful funcţionează pe un singur interval de tensiune, de la minim la maxim, indiferent că e o tensiune unică, dublă, cvadruplă... cum se raportează această tensiune utilă la masă, nul, depinde de tipologie. În privinţa capacităţii totale se poate face analogia cu baterii sau acumulatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.