Sari la conținut
HiFi Tech

Flac IRIS


plugar

Postări Recomandate

Acum 6 ore, dinica a spus:

Gasesti albune Iris incepand cu anul 1996 pe Spotify. Daca platesti cei 5 euro lunar poti asculta muzica si off line. Asta inseamna ca poti copia muzica pe calculator si o poti asculta cand vrei. Singura problema este ca pentru decodarea fisierelor ai nevoie de abonament platit.

dinica, nu ati citit bine ce caut. Caut Flac-ri. Nu inteleg ce comun are Spotify, Apple Music, Radio Iasi etc. etc.cu intrebarea mea?

p.s. eu de multi ani "nu ascult" musica/galagie in masina (casetofon), de pe iPhone etc. Imi pasa de sanatatea mea.

Muzica o ascult de la o calitate minima CD (44.1 KHz/16 bit) si mai sus (FLAC; DSD etc).

Editat de plugar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, plugar a spus:

am gasit doar IRIS 1(vinyl flac) si IRIS 2 (vinyl flac). De la Luna Plina am totul pe CD-ri, dar as prefera FLAC-ri de pe LP-ri. 

De as mai gasi IRIS III, IV si V (vinyl FLAC)

Sint foarte curios unde ai gasit, legal, nu pe torentii,  vinyl flac. Oricum ripp-ul de pe vinyl mie mi se pare ca imbina ce e mai prost din cele doua lumii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Sint foarte curios unde ai gasit, legal, nu pe torentii,  vinyl flac. Oricum ripp-ul de pe vinyl mie mi se pare ca imbina ce e mai prost din cele doua lumii. 

Am gasit (legal) la un prieten, care a facut aceste rip-ri p/u el, ca sa nu-si uzeze LP-le. La randul lui el s-a impartit cu mine (gratuit), deci nu a vandut. Vreti numele, adresa si numarul de telefon a prietenului?

Editat de plugar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, plugar a spus:

dinica, nu ati citit bine ce caut. Caut Flac-ri. Nu inteleg ce comun are Spotify, Apple Music, Radio Iasi etc. etc.cu intrebarea mea?

p.s. eu de multi ani "nu ascult" musica/galagie in masina (casetofon), de pe iPhone etc. Imi pasa de sanatatea mea.

Muzica o ascult de la o calitate minima CD (44.1 KHz/16 bit) si mai sus (FLAC; DSD etc).

Plugar, Spotify Premium, nu ala moca, ofera calitate cd ( 16 biti / 41,1 khz). Urechile tale nu vor fi ranite. 😛

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, plugar a spus:

Am gasit (legal) la un prieten, care a facut aceste rip-ri p/u el, ca sa nu-si uzeze LP-le. La randul lui el s-a impartit cu mine (gratuit), deci nu a vandut. Vreti numele, adresa si numarul de telefon a prietenului?

A naibii, prietenul tău le-a ripuit exact pe alea care circulă pe torente! 😄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

Plugar, Spotify Premium, nu ala moca, ofera calitate cd ( 16 biti / 41,1 khz). Urechile tale nu vor fi ranite. 😛

 

Omule, mai repet o data, NU ASCULT MUSICA LA TELEFON. Ascult musica (fara ghilimele) cu alt echipament. Daca esti curios (anticipez intrebarea) iti spun personal: Tannoy Revolution XT6F/Cambridge CXA60/Audiolab M-DAC+/Cambridge DacMagic Plus / Sennheiser HD800S/Sennheiser HD600/ Audeze LCD-2C.

La telefon iti doresc sa asculti tie "musica" in vecii vecilor. Eu la telefon vorbesc.

Editat de plugar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Andi a spus:

A naibii, prietenul tău le-a ripuit exact pe alea care circulă pe torente! 😄 

Iti raspund si tie Andi: fa un efort si invata-te a vorbi corect si nu a acuza oamenii pe care nu-i cunosti. 

Eu ma abtin sa-ti calific replica - e a ta. 

IMG_3579.jpg

IMG_3580.jpg

IMG_3581.jpg

IMG_3582.jpg

Editat de plugar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, plugar a spus:

La telefon iti doresc sa asculti tie "musica" in vecii vecilor. Eu la telefon vorbesc.

Am vazut ca folosesti convertoare D/A pentru auditii. Semnalul digital catre aceste convertoare il transmiti prin unde radio? Probabil ca nu. Folosesti un pc ca transport pentru fisierele muzicale via USB asincron. Asta inseamna ca poti instala pe acest PC, Spotify, Tidal sau Qobuz. Cineva te-a pacalit cu siguranta daca tu crezi ca aceste servicii de streaming muzical on line sunt pentru ascultat muzica la telefon.

PS: Sper ca nu vorbesti la telefon si cand conduci. 🙂

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, plugar a spus:

Am gasit (legal) la un prieten, care a facut aceste rip-ri p/u el, ca sa nu-si uzeze LP-le. La randul lui el s-a impartit cu mine (gratuit), deci nu a vandut. Vreti numele, adresa si numarul de telefon a prietenului?

Bun, nu ma intereseaza numarul prietenului si ce a facut el cu copiile. Ca sa obtii un ripp bun trebuie un pick-up foarte bun, o doza foarte buna, si nu in ultimul rind un ADC de top. In final obtii un fisier care spre deosebire de ripp-ul de pe CD o sa contina si zgomotul discului. De asta am spus ca aceasta solutie imbina ce e mai rau in ambele lumi. Nu stiu cum a facut prietenul tau si ce aparatura are dar chiar si cu aparatura de top am mari indoieli ca fisierul de pe vinyl suna mai bine decit unul obtinut de pe CD. Si asa cum a spus si dinica, Spotify Premium nu inseamna telefon, fa-ti un cont pe o luna, instaleaza aplicatia pe desktop si vezi daca nu cumva te multumeste. Mai este si Tidal dar mie mi se pare ca pe Spotify se aude mai bine.

Si eu ascult cu mare placere vinil si la fel ca si prietenul tau am anumite discuri pe care le ascult extrem de rar pentru a le proteja. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, bogdanozaurus a spus:

Bun, nu ma intereseaza numarul prietenului si ce a facut el cu copiile. Ca sa obtii un ripp bun trebuie un pick-up foarte bun, o doza foarte buna, si nu in ultimul rind un ADC de top. In final obtii un fisier care spre deosebire de ripp-ul de pe CD o sa contina si zgomotul discului. De asta am spus ca aceasta solutie imbina ce e mai rau in ambele lumi. Nu stiu cum a facut prietenul tau si ce aparatura are dar chiar si cu aparatura de top am mari indoieli ca fisierul de pe vinyl suna mai bine decit unul obtinut de pe CD. Si asa cum a spus si dinica, Spotify Premium nu inseamna telefon, fa-ti un cont pe o luna, instaleaza aplicatia pe desktop si vezi daca nu cumva te multumeste. Mai este si Tidal dar mie mi se pare ca pe Spotify se aude mai bine.

Si eu ascult cu mare placere vinil si la fel ca si prietenul tau am anumite discuri pe care le ascult extrem de rar pentru a le proteja. 

La ripuri a folosit: 

Pro-Ject Essential II + clamp 178g

Ortofon 2M Bronze

Pro-Ject Phono Box DS+

Asus Xonar D2X

iZotope RX7

Suna bestial, mult mai peste CD-ri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, plugar a spus:

La ripuri a folosit: 

....................................................

Suna bestial, mult mai peste CD-ri.

Never gonna happen, my friend... Vorbesc de comparatia cu cd-uri "trase" bine, evident... Sugerile astea, de pe vinyl, ori au sunetul umflat, ori nu au coaie, ori sunt cu pocnituri, cinele sparte etc... 'Geaba faci upsampling pana la Dumnezeu...  Cred ca nici studiourile Pauler Acoustics n-ar reusi asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.