Sari la conținut
HiFi Tech

HIFI Expert - LansareTHRAX Spartacus 300 in Romania


bogdanozaurus

Postări Recomandate

In acest weekend HIFI Expert a organizat un eveniment deosebit si anume lansarea in tara noastra a monoblocurilor Thrax Spartacus 300, eveniment la care a luat parte si Dl Rumen Atarski fondatorul Thrax Audio. Amplificatoarele folosesc celebrele tuburi 300B, renumite pentru liniaritatea lor, cite 6 pentru fiecare, unul pe intrare, doua perechi pe iesire si ultimul pentru stabilizarea tensiunii. Conform producatorului aparatele au un design unic in aplicatiile comerciale, traseul de semnal fiind redus la minim si schema simplificata la maxim prin eliminarea condensatoarelor si rezistentelor, reusind totodata sa elimine si armonicele de ordinul 2, singurele produse de aceste tuburi . Asta nu inseamna ca avem o constructie simpla, dimpotriva, avem de a face cu un amplificator cu tuburi din secolul XXI, deorece buna functionare este asigurata de un microprocesor care controleaza parametrii de functionare ai tuburilor, sursei dar totodata ofera si toate protectiile necesare (poze cu interiorul aici  https://www.monoandstereo.com/2018/02/new-thrax-audio-spartacus-300-tube.html  )
Puterea oferita este de 50 W in clasa A pura, mai putin decit am crede daca privim aceste aparate masive care cintaresc nu mai putin de 55 de kg.
Ca aspect arata foarte bine, sint simple dar au clasa, VU-metrul imens care ocupa o mare parte din panoul frontal dind un plus de eleganta. Pe panoul din spate avem in afara de alimentare doar o intrare balansata si o iesire pentru boxe. 
Electronicele care au compus restul sistemului au fost de asemenea din liga mare, sursele au fost pickup Dohmann Helix 1cu un phono stage tot de la Thrax, SACD player Accuphase MDS, preamplificator Vitus SL 103, boxele fiind Ascendo M5. Cireasa de pe tort a fost magnetofonul SONY APR 5000. Am ascultat citeva CD-uri si SACD-uri dar apoi am trecut pe vinyl si banda si nu pot sa spun decit ca cele doua surse analogice mi-au placut mai mult decit discurile argintii, cu toate ca despre Accuphase nu se poate spune in nici un caz ca nu este un player bun. Daca ar fi fost in locul lui un Audioaero La Source poate ca as fi spus altceva dar in acest sistem, dupa parerea mea si cred ca nu numai, magnetofonul a sunat cel mai bine, urmat de pick-up. Este drept ca am ascultat doar inregistrari de mare calitate.

Citind cele scrise mai sus poate o sa credeti ca sint simple exagerari de marketing dar nu este asa, inca din prima clipa sunetul te impresioneaza puternic, senzatiia pe care am avut-o ascultind sistemul fiind greu de descris in cuvinte. Sunetul este curat, pur, natural fara nici o culoare, precis si plin de detalii, dar nu este un sunet insipid ci unul care iti transmite o mare emotie. Intrega gama de frecvente este foarte bine redata, inaltele suna placut si fara stridente, vocile sint naturale, cind am a inceput sa cinte Freddie Mercury (A Day At The Races pe banda) am simtit efectiv ca mi se face pielea de gaina, bassul este mai carnos decit scurt si precis, simbata au fost unele momente (putine dar au fost) in care a parut mai putin controlat, astazi insa nu am mai observat acest fenomen. Alt lucru care mi-a placut foarte mult a fost reproducerea instrumentelor fie ca era saxofonul lui Chico Freeman, pianul lui Tsuyoshi Yamamoto, tobele din orchestra lui Perez Prado ori viorile celor de la Chicago Symphony Orchestra toate au sunat absolut impecabil, nu a fost nimic in neregula, nu am auzit sibilante ori hirsiituri, nimic care sa-mi zgirie urechea. Scena era larga, bine conturata dar nu mi s-a parut prea adinca, as fi vrut una mai adinca dar totusi amplificatoarele au fost construite de catre Dl Atarski si nu de catre Dumnezeu. 
A fost o experienta extraordinara pentru mine si inchei multumind echpei HIFI Expert pentru organizare si gazduire si Dlui Atarski pentru cea ce a realizat.

 

thrax.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.