Sari la conținut
HiFi Tech

RaimondAudio DM120H premium edition


Greierasul

Postări Recomandate

O fi minat - de cei care au o agenda...

Eu pot sa spun asa: neliniaritati sau distorsiuni de ordinul  0.5dB urechea nu le simte niciodata. Aparatul de masura le simte. Stiu, acum o sa spuna cineva ca neliniaritati de 0.5dB pe o banda larga se simte cu urechea foarte bine. CORECT - dar si aparatul de masura le pune in evidenta. Ba chiar mai mult de atat, in revista STEREOPHILE este un articol in care un producator de amplificatoare cu pret modest a reprodus sunetul unui amplificator de cateva zeci de mii de dolari. Mai precis, a luat ampliful scump, l-a masurat pe toate partile, i-a facut toate caracteristicile iar apoi a reprodus aceleasi caracteristici\masuratori modificand un amplificator mult mai ieftin.

Concluzia redactorilor de la Stereophile e interesanta. In link-ul de mai jos aveti articolul din Stereophile:

https://www.stereophile.com/content/carver-challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O părere legată de articolul de mai sus:

Bob Carver e în mod evident unul dintre cei mai mari constructori din istoria hi-fi-ului.

Faptul că a fost necesar atâta tweaking (de exemplu, la primul test, amplificatorul lui a fost clar în urmă, deși inițial făcuse toate măsurătorile), atâta caznă pentru a reproduce sunetul unui alt amplificator (și asta cu tweaking în funcție de înregistrare) chiar și din partea lui, (deci din partea unui individ cu un anumit geniu în construcția amplificatoarelor, deci nu are rost să mai amintim de fiecare gigel care în ziua de azi e mare constructor de amplificatoare), e o dovadă, zic eu, că două amplificatoare în condiții reale, practice, de ascultat, nu pot suna la fel.

Părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata cazna ca sa faci un amplificator ieftin sa sune ca unul scump merita daca il produci apoi in serie mare. Am citit si eu ce scrie mai sus si se pare ca samsarul care il vinde i-a pus pretul nu omul nostru care l-a fabricat. Lasa ca stiu eu pe zmeii astia care vand aparate audio. Daca ai bani cash la tine te tocmesti intre jumatate si doua treimi din pret. Din Germania asa mi-am luat tot, aparatura audio si masini. Eu nu cred ca astia de il vind nu il dau si cu un 3500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ColtAlb a spus:

Toata cazna ca sa faci un amplificator ieftin sa sune ca unul scump merita daca il produci apoi in serie mare

Sau daca il faci pentru tine sau pentru cineva foarte apropiat, pot fi destule scenarii.

 

1 oră în urmă, ColtAlb a spus:

Am citit si eu ce scrie mai sus si se pare ca samsarul care il vinde i-a pus pretul nu omul nostru care l-a fabricat

Poate da, poate nu, fiecare cere cit vrea, uneori pui un pret exagerat la un produs ca sa promovezi un altul sint tot felul de strategii. Sau poate ca e atit de bun incit vinzatorul prefera sa nu il dea pentru a il folosi atunci cind prezinta clientilor boxe, playere sau mai stiu eu ce.

Problema pentru multi este ca in momentul in care cumpara un produs se gindesc si la momentul in care il vor revinde, atunci conteaza brandul, articolele din reviste, etc, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a iesit din prima dar e iesit din a doua....

Andi - zici ca e mare cazna. Eu zic ca nu e deloc cazna. Omul a avut 48 ore la dispozitie. Oricine a incercat sa constuieasca ceva stie ca 48 de ore e o nimica toata in modificarea unui amplif, mai ales in conditiile in care avea si o tema deloc usoara.

Si in cele din urma sustine ideea mea.

Acum sa nu fiu inteles gresit. In mod cert un amplificator de 10 - 20 mii $ are de oferit mai multe decat un amplificator de 700$ chiar daca - asa cum s-a vazut in articolul de mai sus - ele pot sa sune cam la fel. In mod cert calitatea pieselor si materialelor folosite in amplificatorul scump sunt superioare ceea ce confera o fiabilitate mai buna, un aspect estetic mai frumos, si cine stie ce alte plusuri.

Ideea era ca daca este diferenta de sunet intre amplificatoare (si nu numai), diferentele se pot masura, se pot cuantifica ba chiar se pot reproduce.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

 Sau poate ca e atit de bun incit vinzatorul prefera sa nu il dea pentru a il folosi atunci cind prezinta clientilor boxe, playere sau mai stiu eu ce.

 Se poate asculta pe undeva ? Am fost eu cu un neamt pina in Skanderborg Denmark dupa niste boxe Dynaudio daramite acasa. In Bucuresti nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am fost sa ascult amplificatorul de mai sus dupa citeva tratative. Zicese ca am avut un pic de ghinion ca inca nu au ajuns boxele Kudos Titan 707 si am ascultat pe Quadral Chromium Style 8. Die römische Hölle ! M-am indragostit de sunetul de acolo. Nu prea mare camera dar calitate si putere la maxim. Muzica venea din calculator intr-un dac Vega, intra in amplificatorul de putere al rominului nostru si mergea la boxele de mai sus prin niste cabluri foarte late. Superb

111.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.