Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare amplificator


murgu2000ro

Postări Recomandate

Recomandare amplificator pt


BluRay OPPO 103 ,

preamplif Vincent SA-T1 pe llampi ,

cablu boxe Rega Duet ,

boxe monitor Audio RX 6 -6ohmi Putere RMS: 125W

Raspuns in frecventa: 38Hz - 35kHz

Sensibilitate (2,83V/1 m): 90dB


M-am gandit la un Yamaha A-S 1000- 90w !

Oare un Naim 5si de numai 60 W ar fi de ajuns?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu cred ca Naim va face casa buna cu Monitor Audio in schimb Yamaha cred ca da,referitor la acele modele care le-ai specificat.

Asadar ar trebui sa vinzi acel preamp,sa te orientezi spre Yamaha,daca nu,si vrei sa pastrezi preampul este putin mai dificil in caz ca nu gasesti o putere Vincent.

Orice alta putere trebuie ascultata in sistemul tau,inainte de a o cumpara.Sfatul meu ar fi sa asculti Yamaha pe boxele tale dupa care sa tragi o concluzie,ia-o prin eliminare.In orice caz trebuie ascultat inainte de cumparare,e vorba despre niste bani cheltuiti,cumperi,nu iti place si dupa aceia.... :oops:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Am si eu o rugaminte adresata cunoascatorilor de pe acest forum si anume : la ce specificatii tehnice trebuie sa se uite un comparator incepator cand achizitioneaza un amplificator sau alte componete dintr-un setup audiofil. Multumesc !

 

Ar trebui sa nu se uite ( nici la propriu nici la figurat ) ci sa asculte. Ce ar trebui sa asculte?!


1. Intii cum sa asculte?!: cu propria ureche si prin prisma sistemului pe care il are sau care preconizeaza sa si-l faca

2. Ce sa asculte?! : mai ales potrivirea cu celelalte componente.

3. Exista amplificatoare cu DAC integrat, dar nu e bine sa se faca alegerea in functie de acest "feature", solutiile limitindu-sa mult in aceste conditii; Camel ti-a facut o recomandare, Rotel, eu poate ti-as recomanda Naim Supernait 1, dar ce ne facem daca boxele sunt Martin Logan ( de exemplu)? Niciunul nu e solutia cea mai buna..... Mai bine imi pun un DAC separat, nu trebuie sa fie in format 43cm; mai mult, DAC-urile aditionale din amplificatoare sunt de multe ori mult sub nivelul acesuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, la boxe, ma uitam la raspunsul in frecventa la +- 3db . La crossover nu-mi dau seama care e spilul.

 

Daca asta este criteriul dupa care cumperi niste boxe, recomand niste pocnitori clasa mare, de nunta.

In alta ordine de idei, avand in vedere ca exista o sectiune de 'Vanzari' aici, imi permit sa-ti faci niste recomandari de auditie:

- Primare I32

- Primare I30

- Accuphase E212

- Simaudio Moon i1

- Unison Research Unico

- Anthem I225


Ideal este sa-ti cauti amplificatorul in functie de incintele pe care le ai - treaba asta se numeste matching/pairing. Fiecare din recomandarile de sus, are plusuri si minusuri. Fiecare amplificator de mai sus se potriveste mai mult cu unele incinte si mai putin cu altele. Eu m-as uita la un amplificator fully-balanced, fara DAC integrat si preu phono (care sunt solutii de compromis), cu ceva putere (e bine cand se dubleaza puterea in 4 ohmi insa pana la urma toate astea sunt relative si puterea asta nu garanteaza capacitatea de pilotare a unor incinte pretentioase), cu capabilitati de curent suficient, eventual posibilitate de bypass a partii de pre, sa fie dual-mono daca este in clasa AB/B, etc. Inca ceva: amplificatoarele de sus au fiecare un raport pret/performanta. Fiecare sistem valoric e diferit - consider pe unele mai scumpe decat ceea ce ofera, pe altele mai bine echilibrate din punctul de vedere al raportului de mai sus. Nu-mi permit insa sa fac comentarii privind pretul. Ar fi o idee buna insa sa le poti asculta corespunzator si sa le alegi in functie de preferintele tale (optim ar fi sa ai o educatie audiofila minima care sa te indrepte inspre un relativ sunet corect).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.