Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare amplificator


murgu2000ro

Postări Recomandate

He he, un "pic" cam expensive pentru buzunarul meu Domnule Gabywo, mai ales ca astept si gemene.... Cred ca e cam ultimul cadou pe care o sa mi-l fac... :lol: Poate ma ajuta cineva si-mi spune daca merita sa repar amp-ul FineArts V3 sau sa renunt la el ?

 

Ideea cu castile nu este deloc rea.

Iti recomand Sennheiser HD650 si un amplificator Burson HA-160, o combinatie pentru care nu trebuie sa iti golesti buzunarul.

Pentru casti planare,modelul de amplificator mentionat de mine este insuficient ca resurse de putere deci trebuie tinut cont in eventualitatea unui upgrade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria Fine Arts a fost in mare parte "importata" de la Marantz. Iar seria V3 a fost realizata integral in Germania, de aceea are ceva hibe pe partea de componente si pcb (mai ales lipituri - calitate fludor). Ca si calitate, in majoritatea cazurilor au depasit omoloagele lor de la Marantz. V3 este un amplif care merita o a doua sansa, dar trebuie retinut ca aceasta sansa nu este o varianta ieftinache, desi ca scor pe piata sh, Fine Arts este cotat mai jos decat alte marci din aceeasi liga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!


As dori si eu o recomandare pentru un amplificator (care sa nu coste prea mult) pentru o pereche de http://www.apogeespeakers.com/centaur_minor.htm

Ma gandeam la un Sony F590ES sau un Denon PMA1055R.


Stiu ca normal ar fi sa pot asculta ampliful direct pe boxe, dar este cam greu de realizat asta din cauza dimensiunilor/ greutatii lor.


Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ascultat centaur minor

dar nu pe amplificari foarte bune

chiar si asa au sunat foarte bine

doar daca asculti house la ele nu fac fata in rest sunet foarte bun

recomand un amplificator pe masura lor

 

Da, sunt niste boxe foarte bune pentru instrumente / voce si care sunt timide cand vine vorba de bas. Din fericire nu ascult genuri de muzica in care basul sa rupa peretii.

Pana acum am avut un Onkyo integra a-9711 dar a luat-o pe campii si nimeni nu se baga sa-l repare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am avut un Onkyo integra a-9711 dar a luat-o pe campii si nimeni nu se baga sa-l repare.

 

Di' ce? E f'o bomba nucleara cu ceas? :lol::lol::lol: Afara de faptul ca are acea motorizare tampita pe selectorul de surse care i-a "mancat capul" pana si lui Yamaha, (lasand la o parte motorizarea de volum, aia e parfum), in rest e un amplificator "clasic". Pacat, e un amplif bun:


Specifications


Power output: 80 watts per channel into 8Ω (stereo)


Frequency response: 2Hz to 50kHz


Total harmonic distortion: 0.06%


Damping factor: 120


Input sensitivity: 0.3mV (MC), 3mV (MM), 300mV (line)


Signal to noise ratio: 69dB (MC), 84dB (MM), 110dB (line)


Output: 300mV (line)


Dimensions: 435 x 164 x 428mm


Weight: 14.9kg


Daca nu-s prea curios, in ce sens "a luat-o peste campii" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am avut un Onkyo integra a-9711 dar a luat-o pe campii si nimeni nu se baga sa-l repare.

 

Di' ce? E f'o bomba nucleara cu ceas? :lol::lol::lol: Afara de faptul ca are acea motorizare tampita pe selectorul de surse care i-a "mancat capul" pana si lui Yamaha, (lasand la o parte motorizarea de volum, aia e parfum), in rest e un amplificator "clasic". Pacat, e un amplif bun:


...

Daca nu-s prea curios, in ce sens "a luat-o peste campii" ?

 

Cu selectorul se intampla extrem de rar sa "caute" pozitia actuala.


Problema lui este ca unul din canale dispare aleator in timpul functionarii (nu din cauza protectiei sau a boxei) dupa care revine daca bagi mana in volum si/sau schimbi nivelul din sursa audio.

Situatia se repara temporar prin reajustarea BIAS-ului. Probabil s-ar rezolva prin schimbarea semireglabililor de BIAS care sunt de proasta calitate si/sau a altor piese ...

Tot din cauza BIAS-ului trebuie avuta muuuuulta rabdare la reglarea lui a.i. valorile sa fie identice. Daca nu-s identice, canalele vor avea volum diferit.


Referitor la sunet, este curat si peste medie, comparat cu amplificatoare similare. Vorbesc aici doar de modul source direct, corectorul de ton fiind pus acolo doar ca sa fie (cel putin pentru mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema lui este ca unul din canale dispare aleator in timpul functionarii (nu din cauza protectiei sau a boxei) dupa care revine daca bagi mana in volum si/sau schimbi nivelul din sursa audio.

Situatia se repara temporar prin reajustarea BIAS-ului. Probabil s-ar rezolva prin schimbarea semireglabililor de BIAS care sunt de proasta calitate si/sau a altor piese ...

 

Ce descrii mai sus sunt probleme "clasice" sa le zicem la Onkyo. Credeam ca e ceva mai grav... :roll:

BTW, nici la Onkyo din imaginile de mai jos nu-i dadea nimeni de cap.... :lol::lol:


eWK1K2.jpgLINK_TEXT><e>

v7Wn29.jpgLINK_TEXT><e>

vYbV5z.jpgLINK_TEXT><e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

De exemplu' date=' la boxe, ma uitam la raspunsul in frecventa la +- 3db . La crossover nu-mi dau seama care e spilul.[/quote']

 

Daca asta este criteriul dupa care cumperi niste boxe, recomand niste pocnitori clasa mare, de nunta.

In alta ordine de idei, avand in vedere ca exista o sectiune de 'Vanzari' aici, imi permit sa-ti faci niste recomandari de auditie:

- Primare I32

- Primare I30

- Accuphase E212

- Simaudio Moon i1

- Unison Research Unico

- Anthem I225


Ideal este sa-ti cauti amplificatorul in functie de incintele pe care le ai - treaba asta se numeste matching/pairing. Fiecare din recomandarile de sus, are plusuri si minusuri. Fiecare amplificator de mai sus se potriveste mai mult cu unele incinte si mai putin cu altele. Eu m-as uita la un amplificator fully-balanced, fara DAC integrat si preu phono (care sunt solutii de compromis), cu ceva putere (e bine cand se dubleaza puterea in 4 ohmi insa pana la urma toate astea sunt relative si puterea asta nu garanteaza capacitatea de pilotare a unor incinte pretentioase), cu capabilitati de curent suficient, eventual posibilitate de bypass a partii de pre, sa fie dual-mono daca este in clasa AB/B, etc. Inca ceva: amplificatoarele de sus au fiecare un raport pret/performanta. Fiecare sistem valoric e diferit - consider pe unele mai scumpe decat ceea ce ofera, pe altele mai bine echilibrate din punctul de vedere al raportului de mai sus. Nu-mi permit insa sa fac comentarii privind pretul. Ar fi o idee buna insa sa le poti asculta corespunzator si sa le alegi in functie de preferintele tale (optim ar fi sa ai o educatie audiofila minima care sa te indrepte inspre un relativ sunet corect).

 

O parere despre mai vechiul Primare A20?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.