Sari la conținut
HiFi Tech

Sistemul detinut si influenta lui asupra gusturilor muzicale


Andi

Postări Recomandate

Considerati ca sistemul pe care il detineti va poate influenta (schimba, imbunatati etc) gusturile muzicale?

Ma iau ca exemplu pe mine: inainte, ascultam clasica in doze mici. Mai un Wagner, mai un Beethoven, un Mozart micut etc, dar nu puteam spune ca sunt un admirator al muzicii clasice.

Insa de cand am Denonul, m-am trezit ca ascult foarte multa clasica, am inceput sa am preferinte pt dirijori, pt editari, lucrari etc. Si asta pt ca suna fantastic pe Denon.

Asa ca m-am gandit ca in acest moment Denonul e in plin proces de modificare/reformare/reeducare sau cum vreti sa ii spuneti a gusturilor mele muzicale.

Ati observat si voi ceva similar in cazul sistemelor pe care le-ati avut/le aveti? Puteti face o asociere intre sistem si muzica ascultata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, MarianS a spus:

Asa cum zicea pe vremuri un prieten, chiar daca suna un pic exagerat, sistemul audio este generatorul unui act de cultura.

Foarte frumos spus și nu cred că e exagerat deloc! Sunt convins că sistemul propriu (sau chiar doar o componentă a lui) te poate educa, te poate ajuta să evoluezi spiritual, să îți extinzi orizonturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.06.2018 la 12:12, Andi a spus:

Considerati ca sistemul pe care il detineti va poate influenta (schimba, imbunatati etc) gusturile muzicale?

Ma iau ca exemplu pe mine: inainte, ascultam clasica in doze mici. Mai un Wagner, mai un Beethoven, un Mozart micut etc, dar nu puteam spune ca sunt un admirator al muzicii clasice.

Insa de cand am Denonul, m-am trezit ca ascult foarte multa clasica, am inceput sa am preferinte pt dirijori, pt editari, lucrari etc. Si asta pt ca suna fantastic pe Denon.

Asa ca m-am gandit ca in acest moment Denonul e in plin proces de modificare/reformare/reeducare sau cum vreti sa ii spuneti a gusturilor mele muzicale.

Ati observat si voi ceva similar in cazul sistemelor pe care le-ati avut/le aveti? Puteti face o asociere intre sistem si muzica ascultata?

Salut din punctul meu de vedere un sistem poate influenta gusturile muzicale prin faptul ca reda anumite sunete sau instrumente cum ne place noua sa le auzim , păcălind creierul foarte bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, MarianS a spus:

Depinde de experienta fiecaruia. O persoana antrenata prin salile de concert, concerte live, auditii sisteme, va fi mai greu de pacalit.

Foarte corect ! Dar curba de răspuns la anumite aparate poate favoriza sau defavoriza anumite genuri muzicale. Sunt dilari care in alegerea sistemului audio, pleacă de la genul de muzică ascultat de cumpărător.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta s-a mai discutat, un sistem bun nu trebuie sa favorizeze un anumit gen muzical, daca asta se observa inseamna ca de fapt avem de a face cu un sistem prost care defavorizeaza unele genuri muzicale. Daca sistemul nu poate reda pasajele complexe, cu multe instrumente si cu tranzitii rapide cel mai probabil va defavoriza muzica clasica si auditia poate devenii obositoare sau chiar enervanta si atunci chiar inconstient incepem sa ocolim acest gen. O tipa care lalaie si zdrangane la o chitara sau un trio de jazz sint mai usor de reprodus pe un sistem mai slab decit o lucrare de Wagner dar asta nu inseamna ca e un sistem care e bun pentru  folk sau jazz. Este doar un sistem slab si atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant subiectul...felicitari Andi !

Daca fac un pas inapoi ca sa imi maresc perspectiva imi dau seama ca acest subiect reprezinta " de facto " esenta audiofiliei prezentata sub forma unui enunt aparent inocent."Sistemul detinut si influenta lui asupra gusturilor muzicale "Din start vreau sa ma departez de cei care cauta sunet de dragul sunetului si nu de dragul muzicii, situatie pe care eu o consider cel putin bizara ( ca sa nu zic mai mult ).

Ca sa raspund "provocarii" ei bine DA!...influenta este mare ( nu stiu daca determinanta ). Muzica este o arta in primul rand unica in rindul suratelor ei. Daca celelalte arte au zone de interpatrundere, ei bine muzica nu. Sansa ei ca sa ajunga la noi este sunetul...si de aici pleaca problemele.  Daca ai un sunet mediocru si asculti muzica " adevarata " este ca si cum ai vedea o femeie superba prin niste ochelari manjiti care amesteca culorile si contururile. Ce apetit poti avea pentru o femeie care se vede precum o reprezentare cubista sau mai mult expresionista?...Ma refer la apetitul direct, pur fizic.

De aici incolo pleaca modul in care putem reproduce muzica acasa, ca influenta mai mult sau mai putin determinanta in directia pe care o apuci. Cu un sistem mediocru, cheful pentru clasica, jazz, muzica complexa este diminuat drastic. Si daca nu mergi la "Live-uri" chiar esti rupt de realitate.

Ce vreau sa spun este ca suntem robii obisnuintei si ai facilului. Cat am fi de alerti in a nu decadea in mediocru, practica sonora isi spune cuvantul pana la urma intr-o masura mai mare sau mai mica.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.