Sari la conținut
HiFi Tech

Ajutor reparație cd player


Lipan Cosmin

Postări Recomandate

  • 11 months later...

@Cosmin poate nu se va supara daca adresez o intrebare aici pe topicul lui. Nu cred ca are sens sa deschid topic nou.

De multa vreme ma bate gandul sa arunc un ochi in interiorul unui cd player Bada HD 26 GME cu iesiri pe 2 x 12AU7. Am gasit o singura poza cu interiorul, destul de neclara. M-ar interesa exact ce lampi a pus chinezul acolo, parca ar fi si un filtru CLC pe alimentare, ce conzi sunt pe filtrari, ce valori au sigurantele de protectie, etc....pentru ca schema ioc!

Asadar...cum pot deschide capacul superior sa am acces la interior ? Chinezaraia naibii n-are suruburi!

Poate cineva care a mai umblat in aparate chinezesti de generatie recenta ma poate ajuta.

bada hd 26 gme spate.jpg

bada hd 26 gme spate 1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zal, nu prea m-as incumeta. Mi-e sa nu desfac placile.....Si nici sa le mai pun inapoi nu pot. Ar fi tare !

Ma uit totusi la poza cu capacul scos....gaurile de pe laterale nu par a fi pentru suruburi....sa fie ceva pe baza de click si locked-in?

Capacul naibii mai are si partea aia culisanta care mai mult ca sigur are macar un microswitch de confirmare open-close...

hd262.jpg

dentro bada.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Germania vad ca s-a vandut sub numele de ” Destiny HD 26 Monolith”.......Am o banuiala cam de unde vine numele ala de monolit !

Am incercat sa-l desfac si nu reusesc....

Am cautat de asemenea poate alte modele de la Shanling, Xindak, Cayin ....nimic asemanator.

Singurul model construit asemanator e HD 28-ul....alt monolit.

Poate aveti vreo idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zal, nu te contrazic....pe lista cu dac-uri apare ca fiind Sony KSS213CL. In descrierea aparatului se zice ca ar fi ceva de la Sanyo. Dar nu asta e important.

Azi l-am sucit pe toate partile. Am desfacut toate suruburile de pe panoul spate si apoi am incercat din nou capacul superior. Nici macar nu se clinteste!  Cat despre picioarele-suporti nu ma incumet pentru ca 2 dintre ele ”bat” sub pcb. N-au cum sa aiba vreo legatura cu capacul. Partea culisanta ...nici vorba de suruburi. Mai mult ca sigur ghidajele sunt undeva sub capac.

Sa-l ia naiba ! Ce-o fi fost in capul lor cand l-au facut? Dar oare ce-o fi fost in al meu cand l-am luat !?

Monolithu lu peshte !

 

PS : Daca nu aveam nevoie de ajutor nu mai postam.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zal, ai avut dreptate. Multumesc !

Se deschide pe la burta, asa mi-au raspuns si cei de la Destiny Audio. Mi-au atras atentia insa ca sunt niste suruburi cu cap special si ca trebuie atentie maxima, mai ales la reasamblare. Probabil din pricina celor 13 kile...sa nu raman fara degete.😉

Am trimis un mail si celor de la Badahifi si poate vor raspunde si ei.

Multumesc de asemenea, pentru amabilitate, D-lui @Tudor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-s pe drumul cel bun !😂

Cu atatea sfaturi .....bucati il fac ! Sau mai bine il donez, ca dupa atata ”reclama”...sigur vor mai fi doritori...

Apropos, a mai ascultat cineva vreun Bada, HD26 sau HD28? Ca despre constructie ne-am cam lamurit. Tanc ! 😄

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In sfarsit mi-au raspuns si cei de la Bada. Un filmulet lamuritor face mai mult decat o mie de cuvinte....

S-au miscat ceva mai greu ca cei de la Destiny Audio, ocupati fiind probabil cu productia...😄

Abia astept sa ajung acasa si sa ma apuc de mosmondeala, cu 2 x ECC82 Zaerix, Tesla, RFT....mai vad eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.