Sari la conținut
HiFi Tech

Tuner Revox H6


vlad1980

Postări Recomandate

Acum ceva timp mi-am luat din Germania un tuner Revox H6. Am fost foarte incantat ca l-am luat la un pret foarte bun. 

Este un tuner cu o constructie solida (7kg) si care arata foarte bine zic eu (laterale lemn etc.). 

Am avut parte si de o surpriza.....nu functiona cand l-am bagat in priza. Se aprindea afisorul, dar nu se auzea nimic. M-am invartiti pe langa el cateva zile si m-am certat cu vanzatorul care se jura ca a fost functional. 

Dupa ceva timp m-am apucat sa il repar si am inceput sa masor tensiunile de alimentare. Supriza a fost ca o tensiune lipsea. Un LM337 scotea aproape 0v fata de -12v cat trebuia. Am ajuns la concluzia ca oscila si am schimbat c-urile de pe langa el si a aparut tensiunea corecta. 

Tunerul este ok, se aude excelent. Este de admirat modul cum este construit (poza atasata cu interiorul) dar din pacate Revox a pus cateva componente subdimensionate si cam de slaba calitate. Si cablajele sunt foarte firave si se exfoliaza imediat ce incerci sa scoti o piesa. 

O alta parte proasta este partea de comanda. Pe fata are 3 butoane si atat. Se poate face o cautare si memorare automata a posturilor din cele 3 butoane dar doar atat. Linia completa are o consola de comanda de unde comazi toate componentele liniei. Din pacate consola este mai scumpa decat tunerul asa ca raman la cele 28 de posturi memorate automat.  

 

 

 

IMG_0563.jpg

IMG_0155.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linia arata excelent si se mai gasesc complete la +2000 euro pe ebay (cam scump dupa gustul meu). Componentele separat se comanda dificil separat fara consola de care vorbeam si merita luata una completa dar la un pret mai ok. 

Eu ma uit dupa cd-player pentru ca mi-ar placea sa il am dar nu prea sunt sanse.  

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.