Sari la conținut
HiFi Tech

Achizitie subwoofer sistem stereo


spooky7k

Postări Recomandate

Salut,


Nu stiu daca am postat unde trebuie. Vreau sa achizitionez SH un subwoofer pt sistemul meu stereo compus din boxe Monitor Audio Bronze 2, AMP NAD 326BEE si un dac Bluesound Node 2.


La unele melodii parca simt nevoia de un subwoofer. Nu vreau ceva puternic. Bass ul nu vreau sa fie sunetul predominant.

Ma gandeam la ceva de genu Monitor audio VW8.


Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat e de mare camera in care asculti? Daca nu ai suficient bas eu ti-as recomanda sa faci upgrade la niste standfloor-uri (daca spatiul iti permite) in locul unui subwoofer.

 

Camera nu este mare are apximativ 18 mp. Ce standfloor-uri recomandati? Nu vreau sa schimb si amplificatorul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, eu zic ca subwooferul nu stie de explozii, el reproduce orice LF primeste mai jos de setare, de exemplu THX, 80Hz. Pentru o buna integrare a reproducatorului de frecvente joase (generic numit subwoofer) este nevoie de un DSP care poate fi configurat cu un soft dedicat conform topologiei odaii unde presteaza sau cu putina rabdare, de utilizator.

Asta solutia ideala.

Solutia abordabila ieftin este orbecaiala Necazul 1 este ca trebuie o ureche buna care sa sesizere cam de la ce frecventa in jos cad boxele omului si de acolo sa-i dai de lucru subwooferului. Necazul 2, un subwoofer de buget nu permite cine stie ce setari.

In cazul in speta omul are niste boxe care lesina rapid sub 60Hz, o odaie normala care bubuie pe la 150-200Hz. Cauta un sw activ cu reglaj de X-over incepand de la 30-40Hz, seteaza la 60Hz (probabil 12dB/octava cam cum cad si boxele tale), cauta-i locul cel mai bun in camera, fa ceva cu bubuiala de doaga amintita mai sus. Semnal pentru SW trebuie luat din amp dupa potentiometrul de volum ca vad ca nu are pre-out. Sau fa-i pre-out undeva intre mufele rec-play din spate, un ciocanar bun n-are ce face intr-un sfert de ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.