Sari la conținut
HiFi Tech

Sistem audio


TheScumbag

Postări Recomandate

Sub trebuie oriunde sau incinte capabile sa redea de la 30-35Hz in sus cu o atenuare de maxim -6db la capete de banda (majoritatea au -10db sau mai mult, atenuarea la capetele benzii), daca vrem sa ascultam muzica corect!

Ce facem daca ascultam Pink Floyd de exemplu, pe niste incinte capabile de la 42Hz in sus cu o atenuare de -10db la 42Hz fata de 100Hz, melodia cu "heart beat" care are spectrul intre 25 si 30Hz, strict acea piesa, sau altele care au frecvente foarte joase, de dx omul a spus ca asculta Hip-Hop, muzica cu bass si subbass preponderent?

Asculta el corect sau nu, pe niste boxe capabile de la 45Hz in sus la -10db pentru 42Hz?

Eu zic ca NU!

Imi pare rau sa spun asta, dar cine nu are un sistem audio cu incinte capabile sa reproduca banda de frecventa intre minim 30Hz si 20kHz, preferabil 20Hz-22kHz, nu asculta muzica corect!

Si nu zic la misto sau baschalie, voi credeti ca degeaba nemtii faceau pe vremuri boxe in compresie, capabile de la 20-22-25Hz in sus?

Sau altii, Tannoy, JBL, Altec L, Yamaha?

Vad ca imediat luptam pentru microdetalii, transparenta, soundstage, scena, dar nu avem in dotare incinte capabile sa reproduca CORECT banda audio oficiala actuala audio intre 20Hz-20000Hz cu maxim -10db atenuare la extremele benzii audio...

Pacat ca ne ancoram de la 45-50Hz in sus si avem "nirvana" in urechi, dar incorect audio.

Parerea mea, nu dati cu pietre.

Muzica este foarte variata ca genuri si spectru audio, evident ca cine asculta concerte de camera, vocale, pian, vioara, muzica clasica, nu va avea nevoie de subwoofer sau incinte potente pe gama 30-50Hz, insa cine asculta Hip-Hop, Reggae, Pop, Disco, vor avea nevoie de incinte capabile de la 25-30Hz in sus, nu pentru a-i tremura chilotii pe el sau sa fie plimbat cu fotoliul prin camera din cauza bass-ului, ci pentru a asculta CORECT toate sunetele din materialul audio ascultat.

Stiu o sa spuna marea majoritate ca sint eu nebun, maniac, etc, nu, nu sint, vreau doar sa ascult CORECT materialul respectiv.

Iar pentru asta trebuie sistem adecvat.

Auditii placute si corecte tuturor!

 

In sfarsit cineva care intelege la ce ma refer !!!

De aceea doream si eu subwoofer pe langa boxe + amplificator.

Dar unii, ma considera maniac de bass...sau ca vreau sa ,,ma plimb cu fotoliul prin casa din pricina bass-ului" :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incintele Westminster pleaca de la 18 Hz. Sa le poti pune in miscare ai nevoie de putere serioasa. Problema este ca, acestea au fost gandite ptr. case nobile cu saloane impozante de 70-100 mp. Folosite intr-o incapere de 20 mp la 100 db devin instrumente moderne de tortura, mai ales daca nu stai bine cu inimioara si cerebelul. :D

 


22,60mp* :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios, Leco? Adica daca ai boxe care reproduc banda audio si ai camera, gata, asta e tot? Wow! Ce simple sunt lucrurile pt tine.

 

Te referi cumva la boxele HECO* ? ( ca nu am vazut vre-o persoana pe nume Leco )

Iar daca este vb despre mine ... nu cred ca am cerut prea mult ...Repet ,nu sunt audiofil si nu am camera antifonata..sau echipament audio de top.

Doream doar niste boxe + amplificator.

Separat voiam subwoofer pentru calitatea bass-ului. Nu pentru a merge si mai repede cu fotoliul prin casa din cauza bass-ului.

Multumesc.


A....era vorba despre acel cont youtube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, nu te-am jignit cu nimic, te rog sa revizuiesti chestia cu acel "same old shit", multumesc.

Ma retrag aici, vad ca au inceput jignirile si intepaturile, cine a avut ochi sa citeasca ce am scris si sa inteleaga exact ce inseamna banda de audiofrecventa, atenuarea la extremele benzii audio la incinte, ca muzica si reproducerea cit mai corecta si nealterata a ei, cere si incinte capabile , o sa aibe de cistigat.


Probabil ca cei care au facut acele incinte Westminster despre care aminteste colegul Wolfgarl sint niste nestiutori ca le-au facut de la 18Hz in sus si le gasesti si in Cora pe raft.

Auditii de calitate si corecte!


Scumbag, ce am scris, am scris referitor la ce gen muzical asculti, Hip-Hop-ul are preponderent bass digitalizat de synthesizer si toba electronica, prepondernt sub 45-50Hz.

Fara niste incinte capabile de sub 40Hz, muzica ta va suna sters, fara dinamica, cu un bass mort/flescait.

Leco sint eu, dar au fost niste probleme regetabile in trecut...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incintele Westminster pleaca de la 18 Hz. Sa le poti pune in miscare ai nevoie de putere serioasa. Problema este ca, acestea au fost gandite ptr. case nobile cu saloane impozante de 70-100 mp. Folosite intr-o incapere de 20 mp la 100 db devin instrumente moderne de tortura, mai ales daca nu stai bine cu inimioara si cerebelul. :D

 

Vor deveni instrumente de tortura daca le dau la maxim poate.

Eu cred ca orice obiect folosit la capacitate maxima se va uza mai repede.

Am ascultat o pocnitoare de sistem+subwoofer +receiver Akai la un prieten :lol:

Intradevar...se auzeau tare in 20-22mp ..dar calitatea si claritatea lasa mult de dorit.

pret=calitate ..asta daca nu cumva cumperi de la cineva serios.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma AKAI, cea adevarata a anilor 80, nu mai produce ce produceau atunci.

Probabil ca ai ascultat un sistem ce il gasesti in cora sau mediagalaxy la 1000-1200 lei, evident proudly handmade in China.

Si probabil ca si materialul muzical nu era foarte stralucit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma AKAI, cea adevarata a anilor 80, nu mai produce ce produceau atunci.

Probabil ca ai ascultat un sistem ce il gasesti in cora sau mediagalaxy la 1000-1200 lei, evident proudly handmade in China.

Si probabil ca si materialul muzical nu era foarte stralucit...

 

Exact.

Stiu si eu ca Akai nu mai face ce facea odata...

Acum scoate pocnitori pe bani putini ...aurii , argintii ...un afisaj Led...si chestii de marketing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma AKAI' date=' cea adevarata a anilor 80, nu mai produce ce produceau atunci.

Probabil ca ai ascultat un sistem ce il gasesti in cora sau mediagalaxy la 1000-1200 lei, evident proudly handmade in China.

Si probabil ca si materialul muzical nu era foarte stralucit...[/quote']

Akai cei mai tari in 1980 :lolno::crazy::yawn:

Hai sa fim seriosi. In visele lor. Akai a devenit o firma low cost in anii 80. Nu mai hiperbolizati Akai. Singurul lor merit.....a fost ca au dat startul la componente ieftine pentru scule ieftine, trancotele de azi. Bravo.

Scuze colegu...am inteles eu gresit cu house dar pt mine tot aia e si ce asculti adics muzica elecrtronica de spalat creierii. E parerea mea.

 

Offfff !

Nu ascult MUZICA DE SPALAT CREIERII CUM O NUMITI DUMNEAVOASTRA !

NU ASCULT DUBSTEP , ROCK , HOUSE , METALICA , DNB. ( OPINIE PROPRIE )

HIP-HOP-ul nu este muzica Electro precum dubstep.

Ascult Parazitii si cateva melodii ce apar pe posturile de radio.

Nu voiam sa tremure geamurile de la blocul alaturat , doar un bass clar si placut ..amplu.

ATATA TOT !

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma AKAI' date=' cea adevarata a anilor 80, nu mai produce ce produceau atunci.

Probabil ca ai ascultat un sistem ce il gasesti in cora sau mediagalaxy la 1000-1200 lei, evident proudly handmade in China.

Si probabil ca si materialul muzical nu era foarte stralucit...[/quote']

Akai cei mai tari in 1980 :lolno::crazy::yawn:

Hai sa fim seriosi. In visele lor. Akai a devenit o firma low cost in anii 80. Nu mai hiperbolizati Akai. Singurul lor merit.....a fost ca au dat startul la componente ieftine pentru scule ieftine, trancotele de azi. Bravo.

Scuze colegu...am inteles eu gresit cu house dar pt mine tot aia e si ce asculti adics muzica elecrtronica de spalat creierii. E parerea mea.

 

Bongiorno, tu cam bagi vorbe oamenilor in gura (cum se zice), unde naiba am scris eu ca Akai e cea mai tare firma a anilor 80?

Unde a scris initiatorul topicului ca asculta muzica house?

Tu le cam intelegi gresit pe toate, ti-a atras si Jack (Cristi) atentia.

Am scris ca Akai faceau scule in anii 80, ATIT!

Citi ani aveai tu in 1980 si ce scule Akai ai detinut vreodata?

Eu am avut citeva, inclusiv o linie completa.

Vorbesti in cunostinta de cauza, sau doar ca sa fii prezent in acest topic (cum faci in general) dind numai sfaturi deplasate sau facind misto subtil gen "trancote"?

Muzica este muzica indiferent ca este house, clasica R&B, folk, jazz, disco, etc.

Nu exista numai Diana Krall sau Tiesto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un Lojitec nu te-ai gândit?

 

Va place sa va bateti joc de oameni si de firme (indiferent de care sint) si apoi va mirati de ce va iau unii peste picior.

LOGITECH, nu lojitec... :thumbdown::(


A, daca omul a spus ca nu este audiofil inrait si ca nu are scule foarte scumpe, nu are ce sa caute pe forumul asta, stiu... :thumbdown:


Sau Parazitii nu cinta muzica?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ascult Parazitii si cateva melodii ce apar pe posturile de radio.

Nu voiam sa tremure geamurile de la blocul alaturat ' date=' doar un bass clar si placut ..amplu.[/quote']

 

La un Lojitec nu te-ai gândit?

 

La LOJITEC sa te gandesti doar tu.

Ce ...mea sa fac cu z906 sau 5500 care se strica toate alea in el ..incepand cu satelitii care nu au tweetere ..se strica consola..display-ul de la consola ...si in felul asta continui pana maine. Ma crezi ?

Dar iti multumesc oricum pentru sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un Lojitec nu te-ai gândit?

 

Va place sa va bateti joc de oameni si de firme (indiferent de care sint) si apoi va mirati de ce va iau unii peste picior.

LOGITECH' date=' nu lojitec... :thumbdown::(


A, daca omul a spus ca nu este audiofil inrait si ca nu are scule foarte scumpe, nu are ce sa caute pe forumul asta, stiu... :thumbdown:


Sau Parazitii nu cinta muzica?!?[/quote']

 

Nu...parazitii nu e muzica..e ceva mai mult de atat.

La mintea unora ar trebui sa ascult folk sau anii 80 ...mozzart...C. C. Catch :lol::clap::clap::clap:

Lasa-i pe cei care fac misto...ii tratez ca atare. ( REGULA -- >> ,,Nu te pune cu omul prost pentru ca devii ca el" )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, permite-mi o intrebare, doua la care vreau si raspuns:

De ce crezi tu ca numai ce este scump/foarte scump/exorbitant de scump, este si cel mai bun?

Si ca restul sint "trancote", sau low cost?


Iti arat un preamplificator de cap magnetic si inca unul de doza electromagnetica MM/MC, semnat AKAI, care este mult superior, multor "ultimele racnete" actuale de mii si mii de euro.

Tu vorbesti din auzite, asa inclin sa cred.

Imi porti spune citi ani ai, si ce aparat AKAI ai ascultat la vremea lor (AKAI), ma refer la ceva cu banda magnetica, deck sau magnetofon?

Mie unul mi-a placut mult, un deck modest, nici macar cu preamplificarea in DC, cu un simplu dolby B; este vorba de Akai CS-M4, cap moale sendust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Dj Leco, asa e ....Akai, cea adevarata. Eu am citit cea mai adevarata.

Oricum in 1980 Akai era low cost.

Si da, 90% din ce facea Akai in anii 80 sunt azi trancote.

Zici ca 747 suna bine ? Arata bine. De sunat, suna banal.

Akai a facut cateva aparate faine in anii 60-70. Cam din 75 au zabrcit lamaia si au bagat solutii ieftine in audio. Care e cel mai bine sunator Akai ? Nu stii si nu l-ai avut vreodata. E mult prea rar. Deci, Akai = banal cu cateva exceptii. Sa stii ca si in anii 80 erau exact ca acum, ultimile pocnitori de pe rafturi. Ca sa fie clar, epoca de aur in hi-fi cand te puteai duce in orice magazin de profil si pleca acasa cu un produs excelent fara sa vinzi casa s-a incheiat in 1979.

Nu ma intereseaza ce pareri are Jack iar de parerile tale, mereu aceleasi, suntem satui cu totii pe acest forum !

Pentru colegul, sa asculti Parazitii inseamna ca nu dormi si asta nu e putin lucru.

 

Cum ti-ai dat seama ca nu dorm ? :lol::clap::clap::clap:

Prin simplul fapt ca ti-am spus ca ascult trupa instumental vocala Parazitii ? :clap::clap::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu...parazitii nu e muzica...

Exact! Începi să te prinzi și tu.

 

Andi, te rog sa iti pastrezi parerile pentru tine.

Asculta tu anii 80 , folk si jazz si lasa-ma pe mine cu muzica mea pe care tu o desconsideri.

Sunt curios ce muzica asculti tu ...oare gutza ?

Apropo ...sa stii ca deja ai dat doua comentarii lipsite de bun simt..acela cu ,,lojitec" si acesta.

Eu sunt calm ...dar daca insisti, am destula carne pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sa fie.

Am vrut sa vorbesc cu subanteles dar trebuie sa fiu mai direct: felicitari !

Parazitii sunt o trupa de mesaj ! Chiar daca sunt de multe ori vulgari, mesajul lor este ca viata adica real ! Si realitatea e complexa...

Sa fiu in ton ....respekt !

Pentru a digera corect Parazitii iti trebuie un ascutit simt al realitatii.

De fapt ...daca ai amesteca Parazitii cu muzica clasica ai obtine ceva rock progres.

 

Din fericire nu fac asemenea mix-uri :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, te iei de mine in mod absolut gratuit!

Nu i-am recomandat omului niciun(o) sute de wati, i-am spus doar ce ii trebuie ca idee pentru genul lui de muzica pe care il asculta. Omul mi-a trimis mesaj privat de multumire, si a scris aici pe topic ca singurul care l-am inteles, care a inteles exact ce vrea el.

N-am atacat pe nimeni, nu am jignit pe nimeni, am discutat numai tehnic in mare cunostinta de cauza, lucrind de ani buni in aceat domeniu, inclusiv mastetizari de muzica Hip-Hop, deci nu vorbesc "vorbe in vint" cum fac altii, doar ca sa se afle in treaba sau sa jigneasca/faca misto.

Cred ca erai mai in masura sa te legi de Andi (nu am nimic personal cu el sau cu oricine altcineva) despre jignirile scrise cu "the same old shit" catre mine si cu "Lojitec" catre initiatorul topicului, aici a facut misto "pe fata"...

Sper ca data viitoare cind te iei de mine, sa citesti atent postarile fiecaruia si apoi sa judeci in functie de ce a scris fiecare.

Eu nu am chef de caterinca ieftina sau mistouri, caut doar sa ajut.

Probabil ca, cunostiintele mele tehnice in domeniu, riciie pe unii, sau anumite adevaruri care ies involuntar la iveala.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos sa va potoliti.


Nu este prima data cand cineva cere un sfat si atacati, in loc sa fiti prietenosi si sa ajutati un coleg nou pe acest forum.


1. Nu conteaza ce asculta omul, atat timp cat v-a cerut parea intr-un mod civilizat.


2. Nu conteaza cati bani are disponibili pentru sistem, atat timp cat v-a cerut parerea intr-un mod civilizat.


3. Nu conteaza din ce perioada de timp este aparatura respectiva, atat timp cat v-a cerut parerea intr-un mod civilizat.


Aceste 3 axiome sa va intre bine in minte si sa le aveti mereu in vedere, altfel vor exista sanctiuni.


Fac apel la @bongiorno si @cpt, nu este primul topic in care aveti aceeasi atitudine. Bongiorno, nu mai critica si defaima mereu, iar cpt nu mai o tine una si buna cu "bass-ul si toba mare/sute wati putere".



Andi si dl. Lepadatura, nu polemizati pe tema gusturilor muzicale.

 


CPT sa stii ca chiar m-a ajutat si ii multumesc nespus de mult.

Intradevar, i-am trimis mesaj in privat ..Pentru ca nu prea poti spune ceva fara sa se bage Andi si restu ......

Nu stiu ce au facut ei in alte topicuri..dar in cazul asta CPT m-a ajutat.

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi mai pune o intrebare : Care din aceste 2 perechi este mai buna pentru bass/sunet/calitate :difuzoare , incinte , filtre.

1.) http://https://www.avstore.ro/boxe/boston-acoustics-a-250/

2.) http://https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-prime-702/


Amplificatorul l-am ales deja...si anume http://https://www.avstore.ro/amplificatoare/cambridge-audio-topaz-sr20/

Si voi alege ulterior si un subwoofer activ cu difuzor de 10" ( asta in cazul in care boxele sunt slabute pe bass/calitate bass. )


Andi ...daca vrei sa faci alta gluma ...gandeste-te bine...fa macar o gluma intreaga ( nu pe jumatati cum ai facut pana acum )

Dar de preferat abtine-te de la comentarii.


Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi mai pune o intrebare : Care din aceste 2 perechi este mai buna pentru bass/sunet/calitate :difuzoare , incinte , filtre.

1.) http://https://www.avstore.ro/boxe/boston-acoustics-a-250/

2.) http://https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-prime-702/

 



Dupa specificatii (nu stiu cit sint de reale, eu am incredere in specificatiile sculeor OLD SCHOOL), HECO fara dubii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.