Sari la conținut
HiFi Tech

Sistem audio


TheScumbag

Postări Recomandate

Buna ziua !

As dori sa imi achizitionez si eu un sistem audio doar pentru muzica.

BUGET UNDEVA PE LA 3.000 LEI

As dori daca se poate 2 boxe podea + amplificator. ( 2 boxe adevarate daca se poate...ca sa nu mai fiu nevoit sa cumpar subwoofer )

Nu doresc receiver deoarece nu am nevoie de 4k ...3d ..si mai stiu eu ce chestii pentru filme ..sau multimedia.

As dori echipamentul nou , nu SH.

Ma gandesc la boxele podea MAGNAT MONITOR SUPREME 2002 ( deoarece ambele boxe au woofere de 8" si banda frecventa 18-40.000 hz. )


Rugamintea mea este daca mi-ati putea recomanda 2 boxe podea + amplificator SAU un amplificator pentru boxele podea magnat 2002.

As dori de la sistem un bass amplu , care sa umple camera ...nu stiu cum sa ma exprim.

Uitati o mica schema a locuintei http://http://imgur.com/a/9zPMW

Pentru detalii ma puteti suna pe numarul .... ( Vodafone )


Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In limita celor 3000 lei, ideal ar fi sa consideri o solutie completa - amplificator (pret promotional) : http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-puro-800/


boxe : http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-nota-550x/

 

Multumesc pentru sfat , am sa tin cont si de aceasta varianta :)

Dar cu privire la boxe..nu sunt cam slabute pe partea de bass fata de magnat 2002 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu: le asculti direct la dealer, in masura in care sunt disponibile. :idea: Muzica nu se rezuma doar la un bass dinamic, se cere si rafinament, distorsiuni cat mai mici, scena..

 

Ok, am inteles. Voiam doar sa nu am surpriza ca si cu boxele actuale...nu am nevoie nici sa cada tavanu pe mine..dar nici sa am bass-ul slab la 2-3 metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Din experienta iti recomand: Heco Victa Prime 702 sunt niste boxe foarte echilibrate, raport bass, medii, inalte. Daca vrei ceva mai "exotic" iti recomand Pylon Audio Opal 23. Sunt boxe fabricate in Polonia si nu in China cum se fac toate. Le-am ascultat si pot sa iti spun ca sunt si ele niste boxe in aceeasi zona de pret ca 702 si foarte echilibrate cu un sound unic. Am mai auzit 2 pareri tot pozitive despre acest Brand de la 2 oameni care le-au cumparat. Sunt oferte cu Heco so Pylon audio cu tot cu amplif pana in 3000 ron pe diverse sait-uri,de ex: www.be-loud.ro

In ceea ce priveste amplif-ul , Yamaha AS-301 este ok, Marantz, Denon, Onkyo.

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Din experienta iti recomand: Heco Victa Prime 702 sunt niste boxe foarte echilibrate, raport bass, medii, inalte. Daca vrei ceva mai "exotic" iti recomand Pylon Audio Opal 23. Sunt boxe fabricate in Polonia si nu in China cum se fac toate. Le-am ascultat si pot sa iti spun ca sunt si ele niste boxe in aceeasi zona de pret ca 702 si foarte echilibrate cu un sound unic. Am mai auzit 2 pareri tot pozitive despre acest Brand de la 2 oameni care le-au cumparat. Sunt oferte cu Heco so Pylon audio cu tot cu amplif pana in 3000 ron pe diverse sait-uri,de ex: http://www.be-loud.ro

In ceea ce priveste amplif-ul , Yamaha AS-301 este ok, Marantz, Denon, Onkyo.

Toate cele bune.

Raman dator pentru acest sfat util.

Urmeaza sa le achizitionez :)

Ce amplificator imi recomanzi pentru ele ?

Crezi ca ar fi suficient http://https://www.avstore.ro/amplificatoare/onkyo-tx-8020/#negru ?

Vad ca are semnal optic si iesire preamplificata pentru subwoofer....Oare daca ulterior as adauga un subwoofer pasiv...ar lua din puterea destinata boxelor ?

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce amplificator imi recomanzi pentru ele ? Crezi ca ar fi suficient http://https://www.avstore.ro/amplificatoare/onkyo-tx-8020/#negru ?

Vad ca are semnal optic si iesire preamplificata pentru subwoofer....Oare daca ulterior as adauga un subwoofer pasiv...ar lua din puterea destinata boxelor ?

 

Pai daca e preamplificata cum sa pui subwoofer pasiv ??? Iar ala e un receiver, nu amplificator, e bun pentru filme cu impuscaturi si cafteala, nu si pentru cele cu supereroi, (ironman, cpt america, hulk, tor etc nu se pupa) de muzica nici nu mai vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa cum spun colegii, acela este un receiver stereo pt ca are si Tuner. Diferenta dintre receiver si amplif este ca amplif ul este destinat muzicii HiFi, adica se aude mai bine. Nu poti lega un SW pasiv pe un asemnea receiver. O sa ai nevoie in timp de un SW activ. Ca si amplif, Yamaha A-S301 are tot ce ai nevoiue, si Optic si iesire SW. Daca iti cumperi un Yamaha cu Heco sau Pylon Audio nu o sa regreti. Te asigur. Mai conteaza acum si ce fel de muzica asculti si daca sunt in calitate Hi-Fi adica Flac ,Wav,. Eu ascult de vreo 4 luni muzica pe Tidal.com si sunt foarte multumit. Este un serviciu de streaming online cu peste 30 milioane de piese in HiFi.

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cadrul acestor sfaturi pertinente care ma lasa fara comentarii... recomand un sistem hiEnd Akai 9.1 (cu sitemul aferent de la aceeasi marca) din Cora care va rezolva stralucit problema unei auditii stereofonice de vis :mrgreen:

Chiar nu aveti pe ce sa aruncati 3000 lei ?

Dati bomboane la copii, nu dati banii pe prostii !

 

Da...am aflat ulterior ca acel onkyo e cam pocnitoare..Boxele Heco Victa Prime 702 sunt bune ?... Ce parere ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce amplificator imi recomanzi pentru ele ? Crezi ca ar fi suficient http://https://www.avstore.ro/amplificatoare/onkyo-tx-8020/#negru ?

Vad ca are semnal optic si iesire preamplificata pentru subwoofer....Oare daca ulterior as adauga un subwoofer pasiv...ar lua din puterea destinata boxelor ?

 

Pai daca e preamplificata cum sa pui subwoofer pasiv ??? Iar ala e un receiver' date=' nu amplificator, e bun pentru filme cu impuscaturi si cafteala, nu si pentru cele cu supereroi, (ironman, cpt america, hulk, tor etc nu se pupa) de muzica nici nu mai vorbesc.[/quote']

 

Pai ..da ai dreptate e receiver..dar nu stiu dc drq acolo scrie amplificator =)) dupa cum vezi ...avstore.ro/amplificatoare/onkyo-tx-8020 deci sorry :lol:

Asta nu eram sigur...stiu ca PRE...AMPLIFICAT ..adica deja amplificat...stiu ca e pentru subwoofer pasiv...dar nu eram sigur ..de aceea am intrebat ;)

Despre boxe ce parere ai ? Sunt ok pentru muzica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa cum spun colegii, acela este un receiver stereo pt ca are si Tuner. Diferenta dintre receiver si amplif este ca amplif ul este destinat muzicii HiFi, adica se aude mai bine. Nu poti lega un SW pasiv pe un asemnea receiver. O sa ai nevoie in timp de un SW activ. Ca si amplif, Yamaha A-S301 are tot ce ai nevoiue, si Optic si iesire SW. Daca iti cumperi un Yamaha cu Heco sau Pylon Audio nu o sa regreti. Te asigur. Mai conteaza acum si ce fel de muzica asculti si daca sunt in calitate Hi-Fi adica Flac ,Wav,. Eu ascult de vreo 4 luni muzica pe Tidal.com si sunt foarte multumit. Este un serviciu de streaming online cu peste 30 milioane de piese in HiFi.

Salutare

 

Daca ma pricepeam la amplificatoare...nu mai intrebam :lol:

Stiu ca trebuie amplificator pentru muzica...si stiu ca receiver e pentru filme ( management bass ...4k..3d ...etc )

Am sa iau in considerare acel yamaha A-S301.

Multumesc ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat boxele alea dar la cit costa nu prea cred ca e mare lucru de ele, ar merge pe un sistem home cinema dar pentru muzica nu prea cred. Mai bine te orientezi catre ceva sh in banii aia. Cit ai bugetul ?

 

Nu sunt audiofil ..dar am bugetul pentru boxe in jur de 2.000 lei cam asa ..si pentru aplif cam 1.500 -18.000 lei..pe acolo pe undeva

Si din ce am cautat, boxele http://https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-prime-702/ cat si review-urile si parerile celor de pe forum mi-au atras atentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scumbag, nu te poti lua numai dupa recenzii si pareri, ci trebuie sa'ti lamuresti urechile. Depinde si ce muzica asculti. Nu se obisnuieste sa asculti muzica sofisticata pe subwoofere. Daca ai disponibili 3.800 lei, cel mai indicat ar fi sa le faci o vizita celor de la Audioconcept (Indiana Line), AVstore si Stereoplanet. Stai in Bucuresti, ce noroc.. :?

 

Da, voi merge cat de curand in unul din showroom-urile specificate de dumneavoastra.

Ascult muzica de radio, hip-hop ( instrumental beat ).

Nu ascult manele , hause , jazz , rock/metalica.

Incaperea este de 22.60m patrati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub trebuie oriunde sau incinte capabile sa redea de la 30-35Hz in sus cu o atenuare de maxim -6db la capete de banda (majoritatea au -10db sau mai mult, atenuarea la capetele benzii), daca vrem sa ascultam muzica corect!

Ce facem daca ascultam Pink Floyd de exemplu, pe niste incinte capabile de la 42Hz in sus cu o atenuare de -10db la 42Hz fata de 100Hz, melodia cu "heart beat" care are spectrul intre 25 si 30Hz, strict acea piesa, sau altele care au frecvente foarte joase, de dx omul a spus ca asculta Hip-Hop, muzica cu bass si subbass preponderent?

Asculta el corect sau nu, pe niste boxe capabile de la 45Hz in sus la -10db pentru 42Hz?

Eu zic ca NU!

Imi pare rau sa spun asta, dar cine nu are un sistem audio cu incinte capabile sa reproduca banda de frecventa intre minim 30Hz si 20kHz, preferabil 20Hz-22kHz, nu asculta muzica corect!

Si nu zic la misto sau baschalie, voi credeti ca degeaba nemtii faceau pe vremuri boxe in compresie, capabile de la 20-22-25Hz in sus?

Sau altii, Tannoy, JBL, Altec L, Yamaha?

Vad ca imediat luptam pentru microdetalii, transparenta, soundstage, scena, dar nu avem in dotare incinte capabile sa reproduca CORECT banda audio oficiala actuala audio intre 20Hz-20000Hz cu maxim -10db atenuare la extremele benzii audio...

Pacat ca ne ancoram de la 45-50Hz in sus si avem "nirvana" in urechi, dar incorect audio.

Parerea mea, nu dati cu pietre.

Muzica este foarte variata ca genuri si spectru audio, evident ca cine asculta concerte de camera, vocale, pian, vioara, muzica clasica, nu va avea nevoie de subwoofer sau incinte potente pe gama 30-50Hz, insa cine asculta Hip-Hop, Reggae, Pop, Disco, vor avea nevoie de incinte capabile de la 25-30Hz in sus, nu pentru a-i tremura chilotii pe el sau sa fie plimbat cu fotoliul prin camera din cauza bass-ului, ci pentru a asculta CORECT toate sunetele din materialul audio ascultat.

Stiu o sa spuna marea majoritate ca sint eu nebun, maniac, etc, nu, nu sint, vreau doar sa ascult CORECT materialul respectiv.

Iar pentru asta trebuie sistem adecvat.

Auditii placute si corecte tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu este problem solved, trebuie sa ai si camera capabila in care da poti reproduce corect spectrul audio de 20Hz-20kHz

Ca sa reproduci corect (teoretic) 20Hz, camera trebuie sa aibe vreo 17,x x metri lungime, dar sint situatii in care se aud 25-30Hz si la citiva metri de incinte.

Insa, a avea echipament capabil de a reda 30Hz-20KHz, preferabil 20Hz-20kHz cu maxim -10db atenuare la extremele benzii, este punctul de plecare in a avea o auditie corecta.

Nu este doar parerea mea, este parerea mai multora pe care am citit-o sau auzit-o.

Repet, fiecare cum ii place, nu este o regula, este un must have (strict din punctul meu de vedere/auditie).

Auditii de calitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia exista volum la amplificator si se cere un sistem cit mai liniar in gama audio.

Greu dar nu imposibil, mai ales cind folosesti o instalatie serioasa de sunet pe 3-4 cai, fiecare cu amplificator crossoverizat pe domeniu de frecventa respectiv.

Stiti situatia cind, colegii de pe forum spun ca o inregistrare/masterizare are prea multe medii, sau inalte prea "sterse", asta o rezolvi foarte simplu cu un sistem multi-cai, dar atunci apare intrebarea dubla:

Mai este sunetul corect acum/ masterizarea a fost proasta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha nu vrea boxe in 4 ohm. Ce tot aveti cu 301? E cel mai slab din linie.trebuie macar 501.

Ma rog. Am si vorbit cu initiatorul topicului.

Unii oameni nu doresc sa fie ajutati. De ce mai cer sfatul ?

Eu i-am spus niste lucruri dar vad dupa ce a scris ca are idei putine si fixe. Succesuri !

Deja noi batem campii si omul vrea sa asculte House cu amplificator de 2×50 si sub. Despre ce vorbim?

 

Vreau acel citat in care am spus ca vreau sa ascult muzica house.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.