Sari la conținut
HiFi Tech

Just for fun; ghiceste aparatul


brainsmartman

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acest aparat este cosmarul oricarui pasionat de lipituri , contacte, si alte reglaje fine.

 

Hm...m-ai incuiat aici... :lol: dupa lucratura seamana cu un Marantz, dar si cu un JVC... e foarte greu sa indentifici exact un receiver din anii 70. Oricum, stilul ala il aveau Marantz, JVC si Kenwood. Akai, Technics, Sony, Sansui, au cu totul alt stil.

Deci d-l Cata, recunosc: nu stiu... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest aparat este cosmarul oricarui pasionat de lipituri ' date=' contacte, si alte reglaje fine.[/quote']

 

Hm...m-ai incuiat aici... :lol: dupa lucratura seamana cu un Marantz, dar si cu un JVC... e foarte greu sa indentifici exact un receiver din anii 70. Oricum, stilul ala il aveau Marantz, JVC si Kenwood. Akai, Technics, Sony, Sansui, au cu totul alt stil.

Deci d-l Cata, recunosc: nu stiu... :lol:

 

Dragul meu brainsmartman :) acest cosmar cred ca va ajunge candva pe masa ta de operatie ..... este vorba de un harman/kardon 150+ quadrofonic , este intr-adevar din anii '70 mai exact 1973. In momentul de fata este varza pentru ca eu l-am folosit pe timpul cand nu aveam prea multa minte si am legat la el fel de fel de boxe, cu fel de fel de impedante si cat de multe, sa vad cum stie el de toate, pana am prajit canale, pana am umflat condensatori etc etc .

5acfb1b6b7b76_150back.JPG.a54b81f3bf5435d49f084b1be0ec45a9.JPG

5acfb1b6b8d79_HarmonKardon150TwinPowerReceiver.jpg.8c7266ccabacccd8a427e4d4b2ccbeab.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ar fi trebuit sa-mi dau seama.... si sincer m-am gandit la un quadrofonic, dupa cum aratau finalii, desi la Marantz de exemplu intalnesti aceeasi configuratie la finali, dar in varianta stereo. De fapt HK sau Marantz, e cam tot un drac in perioada aia.... :lol:

Intr-adevar, e o adevarata provocare sa lucrezi in "uzina" aia... ;) Oricum, e o piesa care merita bibilita. Astia sunt "monstrii" care-mi plac mie, perioada '65 pana prin '78-'79, hai '80 a fost cu adevarat o perioada de reala competitie intre producatori, si o competitie bazata pe calitate si solutii tehnice inovatoare. Dupa... a inceput incet, incet, sa se instaleze consumatorismul...plasticul sa fie prezentat ca o mai buna solutie alternativa la robustetea metalului, generatiile de aparate au inceput sa se deosebeasca mai mult prin design, si nu prin imbunatatiri ale schemei electronice, ba chiar au cunoscut un regres prin celebrul MK II.... :lol: Dar asta e un alt subiect.

Scuze de off-topic, m-am lasat luat de val...


Deci d-l Cata, felicitari pentru monstruletul pe care-l detii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daa Multumesc :) e una din iubirile de care nu ma despart , desi acum merge dar in carje , (asa cred ... nu i-am mai dat drumul de cativa ani ..s-ar putea sa nu mai mearga deloc) .... Nu o sa scapi de el (contra cost normal) doar sa ajung in zona ta ca are vreo 17-18 Kg si nu vreau sa-l trimit prin curier . ...Ups hai ca suntem in afara topicului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici, nici ! :lol:


BTW, Fluffy tace malc, ai observat? :lol: Decat sa dea vinul, mai bine nu zice nimic... :lol:

Dane, asa a venit, cu montajul ala pe partea de finali. Intre timp, am reusit sa fac rost de PCB-ul original, dar inca n-am apucat sa-l pun pe masa de operatie. Ca in ultima vreme, nu mai am timp pentru sculele mele deloc.... :lol:


Inca nu dezvaluim "personajul", poate pana la urma ia cineva premiul. Ca deh, vin sarbatorile, si tare bine-ar prinde niste vin natural pe masa omului... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

E un Harman Kardon6500 sau 6650 sau ceva derivat din ele.

Marius

 

Cand ai drum pe aici' date=' te astept sa degust[i']am[/i] premiul (una sau mai multe sticle vin vechi din colectie). Raspuns corect, este un HK PM655Vxi :)

Asta e usoara,am avut si am numai Harmanuri.Merciu de vin ,trimite-i una lui Viox la Timisoara sa o bea in sanatatea mea.Din pacate nu sunt in tara pana la primavara.

Numai bine

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze de offtopic insa am o mica intrebare :

Cum se numesc acele cabluri selectoare albastre din Yamaha-ul de mai de sus? Eu am o problema cu un potentiomentru de selectare sursa ce foloseste acel tip de cablu ( mai exact nu cupleaza AUX, restul functionand - CD,Tuner,etc ) si as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in rezolvarea acestei probleme. (pentru a nu polua acest topic, prin mesaj privat, bineinteles)


Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.