Sari la conținut
HiFi Tech

Folosire power bank in audio


romanbun

Postări Recomandate

Pe site este mentionat ca este clasa A deoarece are un curent min de mers in gol si astfel poate asigura un raspuns f rapid de curent.


Raimond, nu stiu cum pot sa-mi transform sursa mea in clasa A, nici nu stiu daca foloseste o schema optimizata pt pretentiile "haudiofile", nu sunt nici electronist, insa caut o schema de incredere "tunata" pt audio. De facut o placa de cablaj, lipit piese si alte lucruri ma pot ocupa.


Este nevoie de ajutorul unui electronist "haudiofil" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laurentiu sursele alea de la GD pot debita maxim 50mA. Banuiesc ca sarcina ta are nevoie de un curent mult mai mare. Curentii dinamici care dau microdetaliile sunt asigurati de catre condensatoarele locale din DAC, prea putin dintr-o sursa legata cu un cablu atat de lung. Sursa pe care o ai pare supra dimensionata, alta mai puternica deja nu-si are rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta este ideea, eu nu vreau doar o sursa buna si ieftina, caut una f buna pe care sa o fac eu si sa iasa la un cost de 1/3 din pretul celor comerciale cu pretentii.


Cateva caracteristici am vazut la sursele "studiate":

- folosesc transformatoare r-core

- folosesc bancuri de condensatori in loc de un condensator de valoare mare

- riplul este f mic


Mie imi lipseste experienta in a dezvolta scheme de surse liniare sau de a alege una care este buna si a incerca sa o fac si mai buna. Ar fi interesant sa vina din partea voastra o propunere de schema si apoi sa o vindeti in mai multe forme:

- doar placa de circuite, iar cumparatorul isi monteaza singur componentele

- placa cu totul, iar cumparatorul isi monteaza singur cutia, samd

- sursa liniara completa


Nu caut sa fiu convins ca nu este necesara o astfel de sursa folosind scheme si componente mai scumpe sau ca nu conteaza condensatorii, samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg ... voi vreti sa demonstrati ca totul este de prisos ... atunci de ce exista atatea contraexemple care dovedesc contrariul? Nu stiu cine a comandat sursa cu mai multe iesiri pt un rpi3, insa astfel de oameni, care sunt nervosi pe bani :shock: , fac lucrurile sa avanseze, insa este nevoie si de un constructor care sa creada ca se poate altfel si mai bine!


Concret: are cineva o schema de sursa SalasShunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic sursă cu mai multe iesiri este benefica si i-am propus lui Vio sa o faca asa plus modificările pe placa rpi.

Practic însă se sunteaza circuitele de protecție din placa, circuite ce ar fi trebuit replicate in sursă... deja devine costisitor, complicat ... si nu mai aveam răbdare să aștept si nici sa fac experimente.

Dar recunosc ca inca ma roade curiozitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca bine faceai daca aveai rabdare. Ma tot uit la toate solutiile scumpe de streamere si computer audio si cred ca tot ce au facut a fost o integrare hardware mai buna si sa elimine toate aceste neajunsuri pe partea de alimentare. Apoi au tras o carcasa frumoasa si au scos produsul la vanzare cu mii de euro.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, trebuie sa invatati un aspect tehnic foarte important legat de sursele de alimentare: fiecare centimetru de cablu in plus reprezinta un cui batut in cosciugul alimentarii. Ideal alimentarea ar trebui sa fie lipita de circuitul pe care il alimenteaza. Scurtati pe cat de mult puteti acest cablu. Acest "truc" este mai audiofil ca multe altele si in plus nu costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, nici eu nu sunt de acord cu aberatiile haudiofile si infloriturile de pe net, chiar despre dac-ul meu - Mytek Brooklyn - s-a lansat chiar de catre producator ideea ca ar fi nevoie de o sursa liniara externa de 6A la 12V, in conditiile in care sursa interna in comutatie livreaza doar 2A la 12V. Unii din Polonia au masurat curentul necesar daca ar alimenta dac-ul cu o sursa externa si ... surpriza ... sunt suficienti 2A.


Poti cadea f usor in plasa sau mai bine spus poti intra pe un drum de cautare nesfarsit din care sa nu intelegi mare lucru, facand pasi laterali, fara a inainta.


Insa cred ca o sursa liniara buna face diferenta, am avut ocazia sa trag aceasta concluzie pe streamer si pe NAS. Pe DAC am testat 2 surse, una tot de la tine (aceeasi care pe NAS a fost f OK) si una de la sbooster, insa fara rezultate pozitive.


Se pare ca DAC-ul este mai pretentios, de ce ... nu stiu, asta incerc sa aflu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O mica precizare: se recomanda mai devreme folosirea mai multor condensatori de filtraj in paralel in locul unuia mai mare.

Motivul este impartirea ESR-ului (rezistentei echivalente serie interne a condensatorului) la numarul condensatorilor pusi in paralel si obtinera unui ESR total mai mic.

DAR, un condensator mai mare (de 3-4 ori, sa zicem) are (in general) si ESR-ul de 3-4 ori mai mic. Este mult mai important sa alegi si sa folosesti un condensator bun decat 10 mediocri. O solutie decenta este folosirea a 2 condensatori buni in paralel.

O alta solutie decenta este folosirea unui cablu de conexiune a alimentarii cu sectiune mare si de preferat f flexibil, de ex unul de 2x4-5mmp pt cei 2 A solicitati de DAC.

O a treia solutie decenta este folosirea unui filtraj gerneros si dupa stabilizare (10.000-22.0000uF), pt a putea da f. repede varfuri de curent cerute de DAC.

O a patra solutie nu mai este asa decenta, ar fi inlocuirea condensatorilor din DAC. (Dar ar fi probabil cea mai eficienta.)

O a cincea ar fi folosirea de surse de alimentare separate pt partea digitala (+5V) si pt partea analogica audio (+/- 12-15V, depinde cat e nevoie).

O solutie audiofila ar fi folosirea unui filtraj CLC (cu o bobina serie) inainte de stabilizare; ar putea reduce de inca 10-30x riplul.

Tot la solutii audiofile s-ar putea incadra snubbere pe transformator, diode redresoare soft recovery, filtru EMI f bun pe 230V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.