Sari la conținut
HiFi Tech

bazait in boxe


adyy35

Postări Recomandate

salut

sa luam problema de la inceput

e vorba de prietenul meu cu naim

are o problema in momentul in care fara muzica da volumul mai tare are un bazait suparator in boxe

a luat si un stabilizator de tenisune , nimic schimbat

specific ca a schimbat si naim ...in loc de 5si acum are xs2 si totusi aceeasi problema

stie cineva care ar fi cauza si cum se poate repara?

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naim 5si pe care l-a avut inainte si care acum e in posesia mea nu are la mine acasa nici un zgomot..nici macar de fond la volum maxim

la el avea si acesta si naim xs2 pe care il detine acum

deci nu naim e problema

maine dimineata ajung la el si o sa incerc diverse probe ..cabluri de alimentare , cablu de date , alta sursa , fara sursa ..etc

eventual o sa il aduc la mine acasa pe xs2...ca sa fie si mai clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatoarele NAIM sunt destul de pretentioase dpdv alimentare in anumite conditii. Este bine de stiut daca prietenul utilizeaza o sursa din aceasi familie NAIM. De ce spun asta - sursa de alimentare a amplificatorului utilizeaza ca referinta o "masa" regasita in sursa tot NAIM (fie CD, streamer, DAC etc). De aceea unele aparate NAIM (sursa) au un switch (DAC V1, Unitiqute si altele) pe spate care permite doua moduri de lucru: floating sau to chasis. Am avut NAIT 5si cu Unitiqute - daca dadeam comutatorul la Unitiqute pe floating aparea bazaitul. Pana a cumpara Unitiqute am avut CD 5i. Daca CD 5i era neconectat prin cablu la amplificator sau era scos din priza aparea bazait. Mergeti pe aceasta pista. Deasemenea trebuie eliminat din prelungitor/priza multipla daca foloseste asa ceva tot ce contine sursa in comutatie (gen TV Led, calculator) - si astea creaza probleme de genul sesizat. Se mai poate face ceva - aparatul care este sursa daca nu este NAIM, de la carcasa lui se trage un fir si se atinge pt. proba de partea metalica (masa) a unei mufe DIN din spatele amplificatorului.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat la el si de la o priza din alta camera ? Prelungitor in prelungitor in alt prelungitor, nu sa muti totul. Eu am avut o surpriza de genul asta cu un PC state of the art la acea vreme care se reseta singur dupa citeva zeci de secunde.

L-am dus la altcineva acasa unde a mers bine, apoi am inadit niste prelungitoare si l-am alimentat din dormitor, totul a fost OK. Proprietarul a schimbat priza si nu a mai avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am adus prelungitor din alta parte a casei..el avand 2 case separate

si la fel...mai ramane sa aducem de la vreun vecin..poate cine stie

probabil in week sa incercam si asa

ce sa zic la mine suna foarte bine pus pe quadral rondo c


nu am reusit sa il fac sa mearga stand alone adica fara flatcap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

sa luam problema de la inceput

e vorba de prietenul meu cu naim

are o problema in momentul in care fara muzica da volumul mai tare are un bazait suparator in boxe

a luat si un stabilizator de tenisune , nimic schimbat

specific ca a schimbat si naim ...in loc de 5si acum are xs2 si totusi aceeasi problema

stie cineva care ar fi cauza si cum se poate repara?

mersi

 

Sunt sigur ca se poate rezolva cu un telefon.


Citeva "hint"-uri :

-sursa (de semnal)

-alimentarea ( cu(,) curent), gen pamintare, bucle de masa

-alte conexiuni

-sursa de zgomot ( de la alta componenta conexa a sistemului )

-etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack

multumesc de hint-uri

deci dupa cum am scris am adus xs2 si flatcaps la mine acasa si nu mai exista acel bazait

el are doua surse un naim cd 5si si un pioneer n50 a

indiferent pe care il foloseste zgomotul e acelasi


mai lucram la faza asta

sunt curios cum merge acest amplificator stand alone fara acea sursa si fara preamplificare , daca se poate sa ma lamuresti

am vazut ca este acel capacel in spate pe care nu m-am uitat sa vad daca il are prietenul


cred ca am inteles ...sper sa aiba acel capacel..parca l-am vazut la un moment dat

o sa scriu si daca reusim sa scoatem bazaitul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ady,


Te rog suna-ma pentru asistenta, sunt f. "prins" in perioada asta si mi-e greu sa fac "ping-pong" on-line.


Tot ca "hint", chiar daca nu functioneaza, o sursa poate face probleme de zgomot doar daca e conectata, ma refer aici la Pioneeer (sau altceva, cum ar fi TV, etc. ).

As incerca sa izolez sistemul de NAIM fara a conecta nimic altceva la el ( chiar si nefunctional ) , l-as conecta in aceeasi priza ( prelungitor multiplu ) si m-as "juca" cu comutatorul de impamintare ( chasis sau floating ). Mai departe, daca problema persista...."call me!". Daca dispare, inseamna ca problema vine din alta parte, fie zgomot indus ( de o terta componenta), fie bucla de masa, fie probleme de la priza, fie altceva.


Legat de functionarea "stand allone" a XS-ului, trebuie obligatoriu capacelul din spate, care inchide circuitele intre pre- si power, atit ca semnal audio cit si ca alimentare. Altfe va functiona strict ca power....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naim xs 2 nu are buton cahssis floating cum am vazut la alte aparate Naim


oricum problema bazaitului trebuie cautata la el , dupa cum am zis le-am adus la mine si aceasta problema nu exista , atat pe naim xs2 al lui cat si pe naim 5si al meu

 

Acel comutator, intr-adevar, se gaseste doar la surse streamer-e. La CD5si nu este, dar de aceea tot as incerca sistemul izolat, chiar fara posibilitatea de a anula impamintarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.