Sari la conținut
HiFi Tech

Parere amplificator Accuphase seria E


doc33

Postări Recomandate

Eu iti propun altceva, ca sa vezi totusi ca nu suntem rai si vrem sa te ajutam: fa o selectie de cateva scule care te intereseaza, si posteaz-o aici, cu linkuri cu tot. Astfel ne este si noua mai usor sa iti facem recomandari, si ne putem exprima cate o parere. Uite, de ex cum a facut-o vio mai sus, referitor la acel luxman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu ti-as recomanda sa incerci mai degraba un amp cu lampi. E unul la Arad, un VAC ce scoate 80w pe canal: http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/amplificator-pe-lampi-vac-pa-8080-1/

Eu cred cu tarie ca acesta iti va ridica boxele aproape de potentialul lor maxim.

 

Alex vezi ca nu se prea potriveste, amplificatorul recomandat de tine costa 1899 EUR iar bugetul colegului este de 2000 RON. M-am uitat inca o data pe cursul BNR ca sa fiu sigur si paritatea RON - EUR inca nu este 1 la 1.

Poate in viitor, cine stie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, merci pentru intelegere, Bogdane inca nu este 1:1 :lolno: , Andrei, o sa ma gandesc si o sa pun o lista, P.S daca trebuie mai urcam bugetul, momentan Marantzul e la vanzare ,poate voi o sa ma ajutati sa mi dau seama care o sa fie urmatorul, nu arde cautarea, dar o doresc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesante lucruri zici tu Adam acolo, am vazut la nenea din primul video, mergea cu lampi, am vazut un Luxman Lx 360 dar pretul lui e cam la 1500$ greu de gasit, cu userul viobio o sa vorbesc, sa mi fac o impresie de variante, cu Ionescu B nu stiu cum sa iau legatura, o sa ascult si acel Accuphase din Oradea, momentan stau prost cu timpul; e ultima piesa pe care vreau sa o schimb si apoi un stop hotarat, multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cam trebuie sa uit lampile gen CAyin, Fatman, Dobsound, unele din ele hybride? si preturile sunt sensibil mai mici si sa ma orientez spre amplifuri cu lampi PP,

e bine ca am mai aflat cate ceva, o sa incerc sa contactez oamenii de legatura care si fac aceste amplificatoare si o sa le cer ajutorul, multumesc inca o dat' Adam,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Panaitescu are proiecte interesante, lampile 6c33, 211, 845 fiind renumite, din acest motiv nu as spune ca sunt ieftine pt ceea ce cauti tu.


Sunetul 6c33 este unul deosebit, cu o prezenta si o dinamica care te face sa uiti ca asculti lampi. Sunt unele din acele lampi despre care eu cred ca poate misca tannoy-urile fara probleme.


Pe de alta parte, am mai ascultat 300b, construite diy, mai accesibile, mi-au lasat o impresie f buna. Desi au decat 8W, se descurcau decent cu Spendor din dotare.


Despre distorsiuni si lampi, se stie, sunt mai placute, in special cele de SET.


Totusi, cred ca te poti apropia mai usor de un ss ok decat de o lampa medie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci inzestrat cu un pic de timp, o sa incep testele, auditiile, in Oradea, poate reusesc si cu ceva lampi, apoi ne decidem, oricum le multumesc tuturor celor care real si neinteresat mi-au dat sfaturi, va astept la o palinka buna de Bihor si la auditii, camera nu ma prea ajuta dar na, ne adaptam, respecte!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Boxele pe care le ai tu, Tannoy Cheviot, cf specificatiilor au 89 db 1m/1W, adica reali, caci asa se masura atunci. Nu sunt masurati la 2.83W ca acum, ca sa iti ia fata, cand de fapt la fiecare 3m distanta trebuie sa mai scazi 6db.

 

Cu scuzele de rigoare, este o mica greseala bolduita de mine, 2,83Vrms sint exact 1W/8 ohm, adica masuratoare standard.

Tu scrisesei 2,83W, eu nu am auzit pina acum sa se masoare SPL la 2,83W ca standard, daca sint in eroare va rog sa ma luminati si pe mine unde se masoara astfel, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ramas la Luxman M-02, astept sa mi ajunga , sper ca o sa fie fara probleme, revin cu primele impresii,

, un pic in afara topicului, din greseala, stie cineva cati condensatori se regasesc in boxele Tannoy Cheviot? eventual recomandari pentru ceva bun, pret? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia sa ascult recent in cateva combinatii, doua variante de amplificare Luxman : un pre si power metalizate "C2 * M2", cu doua VUmetre uriase ca la un magnetofon AKAI vechi, si un integrat "L 215".

Scuze, dar intervenția Dvs. referitor la Luxman M-2 pare să sublinieze că nu există nicio diferență între power-ul M2 cuplat cu preamplificatorul C-2 și integratul L-215. Intre noi fie vorba, le-ați amestecat într-un fel care nu are legătură cu realitatea!

 

Sunet mediocru, cu valoare supraevaluata, depind de calitatea sursei si a monitoarelor. Daca au langa ele un cdplayer memorabil si cabinete de calitate, pot pacali auditorul. ;) In conditii mediocre, out !

În condițiile în care nu precizați pe ce boxe ați audiat, cu ce sursă de semnal și cât timp, după părerea mea este puțin superficial review-ul Dvs.

 

Parerea mea, un Accuphase nou din clasa de mijloc sau un "all tubes", din prima! :thumbup:

Autorul acestui subiect a cerut o părere despre un amplificator de pînă în 2000 RON, iar Dvs. îi recomandați Accuphase nou din clasa de mijloc. Cred că e imensă diferența pecuniară între bugetul inițiatorului topicului de față și propunerea Dvs, altfel lăudabilă.


doc33, opinez că te-ai orientat foarte bine cu Luxman-ul M2, deși cred că un power fără preu este doar un exercițiu frumos; nu îi vei asculta adevăratele calități fără preamplificator. Succes și împărtășește-ne curând cum sună!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut cateva auditii cu M-02, momentan am un preu slabut (NAD 1000) , astept sa iau un preu mai bun, eu sunt multumit sincer, de sunet, urmeaza schimbare de suspensii la Chevioturi, condensatori, conectori boxe, si cam stop pentru o perioada, daca voi vedeti ce eu nu vad ca si preu bun, va astept cu sugestii, lieduri frumoase va doresc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viobio, crede-ma imi cam trece proiectilul pe langa ureche doar gandidu-ma vreau sa le comand din UK, am si vorbit, nu sunt foarte scumpe dar nici ieftine, avem un om de incredere in Oradea, e si posesor de Tannoy, dansul a schimbat la majoritatea celor cu probleme asemanatoare, toata lumea il lauda ca fiind un bun profesionist, la condesatori acolo am eu nu stiu de ce o retinere, prin schimbarea lor sunetul sunetul se poate deteriora/denatura? si daca nu, ce variante (marci) de condensatori sunt mai potrivite raport calitate/pret? am un mic fasait din preu cateva minute apoi dispare, posibile probleme? multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.