Sari la conținut
HiFi Tech

Parere amplificator Accuphase seria E


doc33

Postări Recomandate

salutari, in vederea unui upgrade de la amplificatorul meu Marantz PM8000, ma intrebam daca un amplificator Accuphase, seria E ( 205, 207.. ) cele mai vintage, ar fi un upgrade real pentru mine? cine le a ascultat, sau eventual o alta recomandare de amplificator in gama asta de pret, sistemul meu Tannoy Cheviot, Denon DCD 3300, multumesc anticipat colegi :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am eu un 205 de vreun an, si ce pot sa spun este ca nu cred ca va pleca de la mine prea curand. Am avut cred ca peste 20 de amplificatoare pana in prezent, daca nu chiar vreo 30-40...si cand l-am adus acasa si l-am ascultat prima data in sistemul meu, chiar neincalzit, mi-a picat fata. Ca si sunet, e spre partea calda, dar nu pierde totusi din rezolutie si viteza. E un sunet moale, dulce, articulat, care nu deranjeza. Am avunt senzatia ca acest aparata canta cu adevarat, fata de alte amplificatoare care doar amplica. Eu zic sa mergi pe varianta asta, pentru ca nu vei da gres. Atentie, nu zic ca e cel mai bun brand, sau ca e sunetul suprem, zic doar ca mie mi-a placut foarte mult si am primit mult peste asteptari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, inteleg, pretul e unul raport calitate/pret? sau as avea si o alta varianta putin mai economica?, spun asta pentru ca un Accuphase E-205 se invarte pe la 3000ron care e aproximativ pretul unuia de pe ebay, astept pareri sau sfaturi pentru o alegere Accuphase sau alt amplificator ... multumesc deja celor care mi au scris

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Doc,

Accuphase este un brand foarte apreciat, bine construit, dar supraevaluat cumva.

La pretul de achizitie a unui Accuphase, fie el generatie noua sau vintage, se adauga renumele in cazul de fata, se poate gasi si nu cred ca este imposibil un alt brand la un pret mai accesibil si nu cred ca vor fi diferente mari de sunet.

Nu afirm, ca este de neglijat ceea ce creeaza japonezii de la Accu, doar ca preturile de achizitie a aparatelor sunt cam mari.

Am vazut zilele trecute un Denon 1560,la un pret bunicel, cred ca se mai poate scoate ceva de acolo din pret, nu cred ca este un aparat rau, posibil sa sune cel putin la fel de bine ca 205, tinand cont ca este dintr-o.clasa entry totusi , nu de varf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între cele două e diferenţă de clasă, de putere, de schemă, de colectiv de proiectare şi fabrică, deşi aparţin de aceeaşi firmă. În funcţie de condiţiile de test, oricare poate cîştiga, dar mai sînt şi aspecte mai puţin luate în seamă. De exemplu, Accuphase se repară uşor, dar Kenwood-ul şi altele care folosesc integrate şi trz bizare sînt cam de unică folosinţă. Valabil şi ptr seria Basic. Aşa că folosiţi cu grijă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zal la aspectul acesta nu m-am gandit, am postat dar nu cred ca a aparut, ce ziceti de un Onkyo 9711, DenonPMA 1560 am vazut ca e un bolid, le pot asculta pe amandoua in Oradea, sunt curios care se pupa mai bine in sistemul meu, e si o diferenta de pret acolo intre Onkyo si Denon si una si mai mare intre ele si Accuphase , cel E-206 il pot asculta in Oradea, e complicat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident că trebuie să se ''pupe'' ampliful cu boxele, ca putere şi ca impedanţă, altfel suferă oricare dintre ele şi în cazurile grave se strică.

Denon şi Onkyo sînt două divizii ale aceleiaşi firme, cu fabrici diferite. De regulă Denon lucrează mai aerisit şi Onkyo mai înghesuit.

Denon PMA-1560 e din seria numită ''Optical Class A'' ca şi fraţii mai mici 560, 1060, doar că e mai complicat. E vorba de un optocuplor care la o comandă măreşte puţin curentul prin trz finali. Clasa reală de funcţionare e AB şi sarcina optimă e de 8 Ohmi, fiind tot din categoria comercială a anilor 80.

Onkyo are o schemă asemănătoare dar puterea e mai mică şi are dezavantajul comutatorului de surse motorizat (şi Pioneer s-a complicat cu aşa ceva prin anii 90 apoi s-a lecuit) şi foloseşte un corector de ton pasiv ca şi seriile 8000. Constructiv e sub Denon.

Despre cum sună fiecare în anumite combinaţii rămîne de verificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am spus de la inceput, boxele sunt Tannoy Cheviot, cd player Denon DCD 3300, ascult muzica anilor 70-90, putin jazz, putina clasica, 0 manele, electronica nu prea, bass, hip hop nu prea, sunet cald, detailat, cu bass nu foarte agresiv dar prezent, ca sa fiu si pretentios zic si pe negru ca acum am silver,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as sugera sa cauti un Luxman, de preferat un final bun si eventual completezi mai tarziu si cu un preu bunicel, sunetul obtinut va fi mult peste ce poate oferi acel E-205. Posibil chiar si fara preu un M-02,spre exemplu sa sune peste acel Accu. Personal detin un M-02 si sunt indragostit de cum suna acest batranel. ;)

Posibil deasemenea sa cauti un hibrid de la aceeasi firma, eu unul nu am prea multa experienta, dar poate alt coleg te poate ajuta mai mult aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, este foarte binevenita interventia ta, intrucat eu nu ma pricep mai deloc la partea tehnica, si nu pot aprecia valoarea unui apart din acest punct de vedere. Desi nu sunt interesat de achizitionarea acelui aparat, recunosc ca mi-a placut foarte mult felul in care arata. Plus de asta, stiu ca sculele din perioada aia (cel putin unele) le cam aveau cu sunetul. Parca si colegul brain a restaurat unul similar cu acesta si daca tin eu bine minte a fost placut surprins de cum suna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce nu iti cauti tu singur. Astepti sa iti faca cineva o lista si sa ti-o trimita? Sau ce astepti mai exact?

Sfatul meu...filtreaza amplificatoarele in functie de banii pe care ii ai si zona in care stai, si mergi si fa auditii. De asta nu prea se mai inghesuie nimeni sa iti faca recomandari si sa iti dea mura-n-gura. Sunt multi cunoscatori aici, si multi care au avut sute de scule. Dar de obicei fie isi tin pt ei cunostintele fie nu se obosesc sa iti caute sau sa iti recomande.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.