Sari la conținut
HiFi Tech

Despre casetofoane boombox


caguars

Postări Recomandate

Va salut si bine v-am gasit! Doresc sa achizitionez un casetofon de tip boombox si nu stiu exact ce sa aleg, Poate pe aici gasesc ceva cunoscatori. Eu nu prea am habar de ele intrucat am avut casetofoane doar in anii 90 si doar chinezarii cu luminite. As dori unul cu un sunet bun, bass bun, mecanism bun, care sa si inregistreze bine. Nu doresc deck deoarece nu prea am unde sa pun o linie audio.


Din ce am cautat pe net am gasit cateva modele care mi-au placut si care au un pret mai decent dar nu stiu cum suna si care ar merita mai mult:


- Sharp GF 555 - ca si aspect e cam la nivelul anilor 70 nu pot sa zic ca m-a impresionat dar daca ar fi o calitate buna a constructiei si a sunetului as trece peste aspect;

- Sharp-urile din seriile WQ cu twin mechanism, este interesanta ideea mecanismului, insa parca aduc ca si aspect a casetofoane din anii 90 si nu stiu cat de calitative sunt; un exemplu Sharp WQ-T525H

- WILCO CRS 1047L - firma no name? asa arata bine;

- Watson RR-5640 - acesta pare mare insa cam colorat si parca aduce a chinezarie. Stie cineva ce fel de mecanisme are? As vrea sa ma feresc de mecanismele acelea proaste ca in casetofoanele din anii 90;

- JVC DP100 - desi nu prea imi plac formele aparatelor mai noi, am inteles ca ar fi un aparat bun insa nu stiu daca se poate compara cu cele din anii 80 avand in vedere ca este facut in 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sharp a avut mereu mecanici cam ciudate, iar la casetofoanele portabile stereo a preferat pe cele cu comenzile sus, din cîte îmi amintesc unul singur a avut mecanică normală, cel cu tv inclus.

Io aş arunca un ochi după ăsta:

oaumx4.thumb.jpg.8a212300c10e6e6e4850d8b705884690.jpg

838.thumb.jpg.ba9fd90b1c2bc8df86e00825337ee2be.jpg

33lpbgy.thumb.jpg.b5a06b854b40517f1c7a99e34b14f904.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.