Sari la conținut
HiFi Tech

boxe Spendor SA 3 / Tannoy Devon sau Cheviot


doc33

Postări Recomandate

salutari, din nou, incet incet mai bifez un element rezolvat, acum am luat si playerul, amplificatorul ramane Marantzul; caut poate prin intermediul forumului gasesc, ori boxe Spendor SA 3 sau Tannoy Devon sau Cheviot, in stare de functionare estetic nu ma intereseaza asa de mult, tecnic sa fie impecabile sa nu trebuiasca sa mai investesc si acolo, astept infouri, multumesc

90645-tannoy_devon_12_hpd_with_original_boxes.thumb.jpg.fb7ff6811be9067bdfd79d9c79cc3345.jpg

206811-tannoy_cheviot_floorstanders_see_photo.thumb.jpg.35cb010729113d0f914cb3293d39316a.jpg

maxresdefault.thumb.jpg.aa13b2d87913f53a727079a701a7bb42.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare din ele sunt boxe foarte bune, Spendor Sa 3 are un prieten si am foat uimit de cum pot cânta. Sunt rafinate si au o scena mare. Pe muzica clasica m-au vrăjit. Eu am Tannoy Eaton cu HPD 295. Sunt boxe care nu cred ca o sa le vand. Pe Tannoy muzica e altfel, media e in fata, se aude foarte bine, iar restul începe din spatele peretelui si vine pana la tine. Au o adâncime incredibila. Sunetul e diferit de Spendor, Tannoy iti pare mai închis la prima vedere însă muzica nu sufera de lipsa de detalii sau inflexiuni. Nu e nimic strident in acest sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa asculti cel putin modele similare, in primul rand ar trebui sa te decizi care filozofie de sunet se potriveste mai bine cu muzica pe care o asculti. Trebuie sa tii cont ca modelul Spendor SA3 nominalizat de tine este destul de greu de condus, tind sa fie prea deschise pe un amp slab. Foarte important este spatiul unde vrei sa le asculti, daca ai un min de 25mp este cat de cat in regula, altfel te poti orienta catre modele mai mici si bine titrate, cum ar fi Rogers LS3/5A. Fiind posesor recent al modelului SA3, pot spune ca mi-au deschis apetitul pentru un sunet de calitate, am incercat mai multe amplificari si am vazut potentialul lor si caut un matching bun, probabil un power cat mai neutru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna bobine mai bune?

Banuiesc ca facute empiric dupa ureche' date=' altfel nu vad alta solutie.[/quote']

Sunt componente de calitate, peste cele folosite de producator. Si asta este relativ, eu nu am resursele sa vad care componenta schimbata dintr-un filtru aduce sau nu un plus, unele sunt mai evidente, altele mai putin sau deloc. Desigur, se pune problema dezechilibrului tonal, insa la fel de bine si componentele originale variaza in timp, inclusiv difuzoarele => nu mai cumparam vintage? Cu toate acestea, unele suna f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg ce Ai vrut sa spui prin "ok succes". Sunetul il percepem toti diferit, la fel si nevoia unui anumit Sunet. Poate unora le place cu mai mult bass, poate cu o medie mai in fata sau in spate. Nu se poate numi un sunet de referinta, referinta e cea care ne place noua si nu trebuie sa ne criticam unii pe altii de asta. Am ascultat sisteme scumpe care suna total diferit, unele sunt referinta pentru unii si altele pentru ceilalti. Împreună isi impartasesc părerile însă nu rad unii de altii.


Si eu am schimbat conzii la Tannoy si am obtinut o imbunatatirre destul de mare. Piesele electronice au durata de viata măsurată in ore, cum boxele nu au cronometru eu cred ca la boxele cu ceva vechime aceste piese trebuiesc inlocuite, iar condensatorii cred ca au cel mai mult de suferit in timp. Nu stiu daca si rezistele sau bobinele isi modifica parametrii in timp sau dupa multe ore de functionare.


O chestie interesanta la Tannoy, au punctul de taiere la 1000hz. Am încercat sa găsesc alte difuzoare coaxiale in zilele noastre cu acest punct insa nu am gasit. Minim 1500hz. Practic de la 1000hz toata muzica canta din driver, e o senzatie placuta si oferă o adâncime a scenei palpabila si usor de perceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne place sau nu, eu cred ca unii cauta ceva ce nu exista, un sunet absolut, care sa fie absolut pentru toata lumea. Referinta suprema in materie de rezolutie, scena, dinamica, timbru, emotie. Pai dintre moon si piega vs triangle si accuphase care este referinta? Pentru unii una pentru altii alta. Mai vine inca unu care zice ca el are Harbeth cu Pass si sunetul este cel bun de pe planeta, si tot asa. Din acest motiv zic eu ca totul e relativ, toate suna bine si toate au lipsuri, parca acolo mai trebuie ceva, parca dincolo era ma larg, mai adanc mai natural, etc, etc. Fiecare alege ce ii place, trebuie sa admitem si sa respectam asta. Opiniile, impresiile, amanuntele celorlalti sunt bune pentru a ne creea noi propria imagine care ne satisface cel mai mult. Avem tentatia de a critica orice nu e ca noi, fara sa dam o sansa celuilalt sa isi exprime parerea.


Toate salile de concert suna la fel? Toate orchestrele suna la fel, toate viorile suna la fel, care e referinta in materie de sunet de vioara? Dar de sax, de contrabas, etc, etc,.


Intre Mercedes, Bmw, Audi care e mai buna? Prima intrebare......la ce? Asa si in sunet, care sistem e mai bun? O sa sa spuneti ca trebuie sa fie bun la orice. Pentru mine asa inseamna un compromis, bun la orice, iar un compromis nu e o referinta. O lampa SE de 3w cu un difuzor de banda larga Seas Exotic poate este referinta absoluta pentru cineva si poate ca suna prost pentru altcineva. Totul tine de gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca un mic update, momentan indiferent care din boxele acestea ar fi in posesia mea, o sa fie folosite pe un Marantz PM8000+ Denon DCD 3300; Laurentiu, Spendor nu mai am de unde sa iau asta e, Tannoy cam rar dar vad ca pot sa gasesc, dintre cei care au ascultat, Cheviot versus Denon versus DMT versus Arden versus orice altc care au difuri HPD ,eu as vrea de 12 toli diful spre ce ma indrumati, camera cam mica :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci foarte bine. Mă tentează și pe mine să alcătuiesc un sistem din ăsta vintage, dar pe de altă parte m-ar tenta și unul custom made aici în țară, pe cât posibil. Mă bucur când văd oameni care își trăiesc pasiunea. Timpul nu ne iartă, momentul de cele mai multe ori fiind acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna bobine mai bune?

Sunt componente de calitate' date=' peste cele folosite de producator....[/quote']

 

Adica ? Cupru OFC avind 99,9996 puritate, email cu ulei de sarpe, miez de cristale de Kryptonita aduse de pe Marte ? Acum serios, poate ma lamureste si pe mine vre-un ciocanar.

Pentru mine ca ne connoisseur pare cea mai banala si plictisitoare componenta, o sirma infasurata, ce mare lucru :?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma indrept cu pasi repezi catre o pereche de Tannoy Cheviot , vreau sa iau prin ebay /paypal, dati mi un sfat, cum sa i spun nentului sa facem sa nu am surpriza ca nu le trimite, nu raspunde la telefon, ca raman fara bani, filmulet mi a trimis cu o foaie intr un colt cu data de azi, astept urgent raspuns, maine trebuie sa pun bani pe cont :shock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paypal, numai asa ai garantie ebay si in caz de ceva poti fi despagubit. Orice alta forma de plata e considerata tranzactie in afara ebay si o sugi. Am patit-o eu... si asta a fost raspunsul lor.

Si citeste-i calificativele, unul negativ se constituie intr-un morcov pe care il scoti numai cand ai coletul in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna bobine mai bune?

Sunt componente de calitate' date=' peste cele folosite de producator....[/quote']

 

Adica ? Cupru OFC avind 99,9996 puritate, email cu ulei de sarpe, miez de cristale de Kryptonita aduse de pe Marte ? Acum serios, poate ma lamureste si pe mine vre-un ciocanar.

Pentru mine ca ne connoisseur pare cea mai banala si plictisitoare componenta, o sirma infasurata, ce mare lucru :?

 

Bobina are in primul rand inductanta. Sunt bobine care obtin o anumita inductanta folosind un miez feromagnetic, in acest mod pastrand dimensiuni compacte, sunt bobine fara astfel de miez, insa gabaritul lor creste considerabil. Din ce am studiat, este important ca o bobina, pe langa inductanta, sa aiba o rezistenta si capacitate la un nivel cat mai redus, iar acesti indicatori la un nivel scazut sunt obtinuti cu bobine mari si grele, de exemplu am folosit bobine cu Cu ofc platband de 300-400g. Crede-ma, sunt si mai mari si grele, insa trebuie facut un compromis, in functie de filtru, este posibil ca sa nu aiba rost sa investesti atat de mult. Este gresit sa spui ca un producator a folosit componente proaste intr-un filtru, sunt convins ca a studiat si a tot schimbat componente de la scumpe la mai ieftine, pana cand a sesizat ca peste un anumit nivel nu are sens sa investeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca furnizorul investeste prea mult, scade marja si nu mai este interesant dpdv economic, insa performante se pot obtine daca nu te limitezi financiar.


Personal am facut un astfel de test de care sunt multumit, filtrul original se poate construi cu ~100€, eu am investit de 5x peste ce a considerat necesar producatorul. Schimbarile sunt evidente, un sunet mai precis si aerisit. Am transformat niste boxe vintage in unele avand calitati audiofile.


Revenind la topic, boxe vintage din categoria Tannoy, Spendor merita sa primeasca un astfel de tunning, au ce arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.