Sari la conținut
HiFi Tech

DVD player/BluRaySACD player foarte bun pe audio!!!


doc33

Postări Recomandate

salutari, am ascultat saptamana asta cd original SNAP pe un cd player Sony XA2ES versus DVD Sony QS NS900V versus Bluray Samsung serie 6000 si surpriza

pe primul loc DVDu l Sony, locul 2 BluRayul Samsung loc 3 cd playerul Sony, eram 3 persoane si toate am dat aceeasi ordine, ciudat sau nu? e mitul spulberat cu cd player pentru audiofili?

ampliful este un MArantz P8000, doresc daca se poate o recomandare de cd/bluray/sacd player pentru redare de calitate, astept cu nerabdare sugestii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari, am ascultat saptamana asta cd original SNAP pe un cd player Sony XA2ES versus DVD Sony QS NS900V versus Bluray Samsung serie 6000 si surpriza

pe primul loc DVDu l Sony, locul 2 BluRayul Samsung loc 3 cd playerul Sony, eram 3 persoane si toate am dat aceeasi ordine, ciudat sau nu? e mitul spulberat cu cd player pentru audiofili?

 

Deci un biet XA2ES a ieşit şifonat (e vreo mare supriză?) dintr-o comparaţie şi, gata, s-a spuberat "mitul" audiofil? Bună asta :D Ce treabă are acel Sony XA2ES cu audiofilia? Chiar dacă tu l-ai pus la vânzare pentru "audiofili şi pretenţioşi" (http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/vand-cd-player-sony-xa2es-pentru-pretentiosi-si-au/) :)

Pe cât de bune erau playerele Sony ES până la mijlocul anilor 90 (deşi aveau preţuri rezonabile comparativ cu playerele high end din acea vreme, puteau concura lejer cu acestea, pentru că un colos ca Sony îşi permitea să producă eficient şi să vândă la preţ mai bun), pe atât de proaste au început să devină după aceea, asta după ce principalul om care se ocupa de playerele din seria ES, Roger Lagadec, a plecat de la Sony. El impusese acolo nişte standarde de calitate de la seria 3ES până la seria 7ES care erau greu de respectat de alte firme fără cheltuieli imense pe care firmele respective nu şi le-ar fi putut permite. Sony aveau bani şi puteau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun accept critici asa progresam ;) , bun hai sa fiu mai explicit, eu am asa un amplificator Marantz PM8000, boxe momentan B&W 640i, ce fel de cd/SACD/DAC imi recomandati avand in vedere sistemul meu? Andi te rog o parere sincera ''m-am blocat aici cu sistemul'' , saptamana urmatoare o sa mai ascult un Marantz CD 17mk2 oare o sa fiu din nou dezamagit? scria un coleg mai sus de varianta de DAC , argumente pro versus contra, multumesc anticipat tuturora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viobio o sa vedem luni cand o sa fac auditii cu el, nu stiu poate am eu expectante prea mari la un pret prea mic, dar in sistemul meu cele de mai sus mentionate sunau destul de prost, stiu ca orice element trebuie ascultat in sistemul propriu, astept in continuare variante (pe silver daca se poate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1100-1200ron din pacate am luat amplificatorul acesta Marantz P8000 ascult pe B&W 640i intrebarea mea este oare un aparat de generatie noua cu convertoare de generatie noua sa ''sune'' mai curat mai pur mai muzical comparativ cu un player vechi, cu componente care pot sa se defecteze intr un timp scurt? poate e tampa intrebarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de buget, sigur ca sint playere pentru toate buzunarele, unele sar si de 30000 euro, evident ca un player de generatie nou poate sa sune foarte bine, dar este foarte posibil sa dai peste un model care sune mai prost in comparatie cu un player de top vechi dar foarte bine intretinut. La cele vechi sint extrem de multe elemente care trebuiesc luate in consideratie, vechime, uzura, cit a stat pe bara si cum a fost depozitat (in casa sau in garaj intre - 15 si + 45 de grade functie de anotimp), daca si cum a fost reparat. Nu se poate da un raspuns general valabil, doar unul la obiect si asta doar dupa verificarea aparatului vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar este foarte posibil sa dai peste un model care sune mai prost in comparatie cu un player de top vechi dar foarte bine intretinut. .

 

Sunt de acord, sunt şanse foarte mari să se întâmple acest lucru.

Decât un plastic ieftin din prezent, mai bine un player bine construit vintage. Problema principală a playerelor ieftine actuale e transportul execrabil. De fapt, reţeta playerelor entry-level din prezent e: dac bun (în general chip-urile dac au atins un nivel sub care nu se mai coboară) + transport execrabil + etaj de ieşire prost realizat.

Însă eu zic că cel mai bine mergi pe un DAC separat şi foloseşti Sony-ul acela 2ES pe post de transport, pentru că are un transport în el incomparabil mai bun faţă de ce găseşti în ieftinăturile actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun si atunci o recomandare de DAC intr un buget de mai sus + putin daca o sa fie necesar?

 

DAC M2TECH Evo e la ofertă chiar foarte ok la avstore şi e un dac foarte bun în banii lui, zic eu.

Însă eu, sincer, mi-aş lua un Asus Essence STU, dacă ar fi să aleg ceva în bugetul tău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asus Essence STU e si recomandarea mea. Ai si USB, aspect important pentru ca pina la urma calculatorul e sursa principala pentru multi si poate deveni si pentru tine. M2TECH Evo e foarte bun, l-am avut pe vremuri dar din pacate nu are USB.

Vezi aici http://www.jack-fi.ro/produs/asus-xonar-essence-stu/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr, Philips susţineau că DAC 7 e cel mai bun dac al lor ever. Pe hârtie pare oricum în topul lanţului trofic al dacurilor. În realitate, lucrurile sunt mai complicate. Eu am ascultat o singură dată un Philips cu DAC 7 şi mi s-a părut exagerat de clinic sunetul.

Mi se pare că playerele cu DAC 7 erau şi singurele playere la care lampizatorul nu reuşea niciodată să facă nişte modificări în jurul dacului, de fiecare dată se lăsa cu distorsiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e totusi interesant de ce sunt pareri foarte impartite aparate vintage versus aparate noi, as vrea un aparat versatil dar care nu ''ciunteste'' din calitatea auditiei, vreau detalii, sunet clar, natural, bass puternic dar care sa nu acopere mediile, inaltele, nu vreau ceva sters, am vazut ca unii spun vintage e mai bun e mai de calitate, dar si exista riscul sa cada pe tine fiind vechi, procesarea la aparatele noi e mult mai avansata; aaaa de ce atatea diferente cu lampi fara lampi , ce aduce bun utilizarea lampilor? :wtf:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e totusi interesant de ce sunt pareri foarte impartite aparate vintage versus aparate noi,

 

Sunt păreri împărţite pentru că nu există o regulă şi se pare că nu foarte mulţi înţeleg acest lucru. Cei mai mulţi cred că dacă s-a întâmplat ca ei să audă un anumit vintage care să sune mai bine ca un anumit aparat nou, atunci automat înseamnă că toate vintage-urile sună by default mai bine ca aparatele noi. Deci fac o regulă din acest lucru. Şi bineînţeles, de cealaltă parte sunt cei care consideră că automat dacă ceva e nou e mai bun, ceea ce e din nou o prostie.

Trebuie comparat model la model, luat fiecare caz în parte, nu generalizat. În general trebuie comparat în aceleaşi clase de preţuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e silver,e din vestul Ro,si zic ca merita avut in atentie,macar ascultat.Daca-ti place ,si-l cumperi,la intoarcere prin Arad da-i o bere nefiltrata.(dupa ceva cd-uri ascultate in oradea,imi vei trimite o lada cu bere.Prietenii cu urechi educate stiu de ce..... ;) )


http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/philips-cd-303-1/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu primele impresii, tot s a testat pe ampliful Marantz pm8000, si da marantz cd17mk2 a fost peste Sony XA2ES, mi a placut, am ascultat pe Kef Q80 , B&W 640i si pe B&W DM305, ultimele boxe au si fost cele cu care ,, s au pupat'' celelalte elemente, pentru 640i e nevoie de un amplif mult mai potent ( ca si power) plus ca in camera unde ascult spatiul e cam mic pentru 640i, Kef Q80 nu merg pe Marantz, mai bine mergeau pe A1000, maine vedem Denonul din Oradea, apropo am mai ascultat azi Revox 226 dar nu in sistemul meu, big like fratilor pentru aparatele si marca REvox, arata de porc dar suna foarte frumos..... revin si maine cu alte info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ascultat si cu Denon 3300 cd playerul , are cam 10-12 kg greu si frumos construit, aici am intalnit o chestie ciudata, a sunat mai bine pe B&W 640i ca si pe B&W DM305, cu marantz cd17mkII a fost chiar invers, plus am auzit 2 perechi de boxe Tannoy coaxiale in Oradea ( multumesc pentru auditii) au sunat angelic pe 2 amplificatoare diferite pe lampi, acum ma decid si spun oamenilor, pe care-l aleg, plus ca doresc sa iau ceva boxe Spendor SA 3 cu care as sparge rau pusculita dar mie mi au placut la nebunie, cum suna, ce ziceti voi? pe curand :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ascultat si cu Denon 3300 cd playerul , are cam 10-12 kg greu si frumos construit, aici am intalnit o chestie ciudata, a sunat mai bine pe B&W 640i ca si pe B&W DM305, cu marantz cd17mkII a fost chiar invers, plus am auzit 2 perechi de boxe Tannoy coaxiale in Oradea ( multumesc pentru auditii) au sunat angelic pe 2 amplificatoare diferite pe lampi, acum ma decid si spun oamenilor, pe care-l aleg, plus ca doresc sa iau ceva boxe Spendor SA 3 cu care as sparge rau pusculita dar mie mi au placut la nebunie, cum suna, ce ziceti voi? pe curand :)

 

Nu am inteles prea bine, cum a sunat Denon 3300? Spendor SA3 mi-au placut tare mult, au sunat foarte bine pe lampa SE 300b, sunt foarte deschise. Iti trebuie o amplificare mai moale in sunet. Sunt capabile sa redea foarte multe detalii din muzica, din acest motiv trebuiesc imperecheate cu grija, sa nu fie prea deschise sau stridente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ascultat Spendor SA 3 pe amplif/cd Revox mie personal mi au placut cum au sunat , aa cu Denonul a fost interesant pentru ca au sunat frumos sa zicem cu B&W 640i boxele mari si mai slab pe B&W dm305, cu marantzul 17mkii chiar invers oare de ce, nu sunt subiectiv am fost 3 oameni in camera si la fel am zis toti iar ieri cu Denonul 2, ce ziceti voi legat de asta? dar apoi ascultand Tannoy si mai ales 15 Gold Monitor am uitat de tot ce stiam pana atunci, :crazy:

totusi intrebarea poate e ciudata, e ok alegerea unor boxe Spendor conduse de ampliful Marantz al meu? pretul e unul nu mic( pentru mine) , cd ul nu se pune ca o sa l schimb :lol: stima!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.