Sari la conținut
HiFi Tech

Sansui


andreic

Postări Recomandate

Nu mi-am propus sa schimb valorile componentelor ci doar voi pune componente noi. Toti capacitorii originali sunt Elna.

Cat priveste sunetul e greu de crezut ca sunt multe persoane ce stiu cum se auzea atunci cand era nou. Ideea unui recap eu o vad ca o prelungire a vietii aparatului si o conservare sau cel mult o modificare in bine a sunetului actual.

Ai dreptate cand spui ca exista posibilitatea de modificare a sunetului, de aceea incerc sa iau o decizie in urma unei documentari cat mai minutioase. De aceea am si cerut sfaturi. Rezultatul final trebuie sa-mi placa ca sunet, sunt convins ca in nici un caz nu voi avea un amplificator hi-end sau mai stiu cum. Dupa cum am spus nu asta e scopul.


L.E. Nu vreau sa schimb decat componente pasive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice cond vei folosi, nu vor mai fi acelaşi tip/lot ca cei de acum juma de secol. Atunci erau aleşi de firmă ca un compromis la costuri şi aveau calitatea atît cît permitea tehnologia. Teoretic ar trebui să nu fie diferenţe după schimbarea lor, practic vor fi findcă cei vechi pot fi uscaţi sau cu pierderi marie cam la noroc. Un amplif era piesa centrală dintr-un lanţ, unde firma obţinea sunetul final, adică multe sînt bibilite să corecteze deficienţele surselor de semnal şi ale boxelor de atunci. Folosit azi cu alte surse şi boxe va răspunde diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca intai si intai sa te uiti f atent (cu o lupa) daca nu exista ceva lipituri reci sau imbatranite. apoi sa faci doua masuratori: tensiunea de offset de pe iesire si curentul de repaos.

Daca le gasesti la valorile corecte, poti schimba linistit condensatorii, rau nu are ce sa ii faca.

Daca amplifcatorul este construit cu ELNA, tot ELNA ar merita pusi. Dintr-o sursa cu origine controlata vor costa probabil cat aparatul dar macar asa va fi cat mai aproape de versiunea originala.

Problema este daca se va simti sau nu diferenta, sau cat de semnificativa va fi aceasta. Unii au scris ca nu au simtit nici o diferenta, alti ca nu era mare.

(Depinde cat de uscati sunt condensatorii din el).

Te uiti si tu la reconditionarile facute de Brainsmartman si extragi ideile principale 8-)

Ca valoare nu trebuie sa fie identici cu cei vechi, dimpotriva. Toti condensatorii de pe alimentare este indicat sa fie pusi ceva mai mari decat cei originali, si neaparat la o tensiune nominala cu o treapta mai mare - asta le va lungi semnificativ viata.

Condensatorii de pe calea de semnal - trebuie vazut pe schema, probabil merg mai bine unii bipolari (RBD series) iar unele valori pot fi marite.

Condensatorii ne-electrolitici ii poti schimba cu wima mkp sau fkp. Eventual adaugi cate un 100nF/50V mkp peste fiecare bipolar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor Shambala.

Dupa cum am spus, am ascultat comparativ doua amplificatoare, unul original si unul recapat si mi-a placut ce am auzit. Din aceasta cauza ma apuc de schimbat condensatori dar si pentru nu a avea surprize neplacute mai tarziu. Voi face si ceva masuratori initiale sa vad de unde plec si unde voi ajunge.

Ideea de pana acum e ca voi folosi Elna pe audio, Nichicon pe alimentari si mkp pe calea directa de semnal. La iesire pe langa electrolitici probabil voi testa si mkp pusi in paralel.

Am "furat" si de la Brainsmartman putin, a sters mare parte din postarile sale sau nu le mai gasesc eu.

Urmeaza sa finalizez lista de componente si sa dau comanda.

Loc de sfaturi mai este. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am uitat sa scriu ideea principala, luat de valul celor tehnice.

Se discutase mai sus daca se schimba sau nu - si cat, sunetul la schimbarea condensatorilor.

Parerea mea este ca da, evident, dar nu in rau si nu in sensul trecerii spre un alt amplificator.

Daca se foloseste aceeasi marca de condensatori folositi de constructor, schimbarea va fi doar in bine, fara a modifica timbrul si tipul de sunet cautat /obtinut de proiectant. Va fi doar mai bine, eliminate fiind elementele parazite aparute in condensatori dupa zeci de ani, beneficiind in plus de claritatea si stralucirea data sunetului de condensatorii moderni (seriile bune, dedicate audio, vreau sa spun).

La amplificatoarele foarte scumpe problema poate fi mai delicata, acolo si o sarma daca schimbi se poate simti in sunet, dar nu este cazul aici.


Atentie, pe semnal (cuplajul intre etaje) este posibil sa fie puse valori de 10-22uF, ceea ce nu prea va permite folosirea de mkp-uri.

Acei condensatori am sugerat in mesajul precedent sa fie inlocuiti cu bipolari + mkp mic.

Din pacate nu am sch. amplifului, daca o ai tu, te rog sa o postezi sa sa mi-o trimiti pe mail ([email protected]).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca exista mkp-uri de 10uF si chiar mai mari (cred ca maximul este de 220uF). Dar au volumul mult mai mare decat al electroliticilor.

Deja un 10uF mkp costa minim 15 lei bc. si are cam 4x3x1,5cm. S-ar putea sa nu incapa, pur si simplu.

Multumesc pt schema. Fiind o schema cu alimentare simpla (nediferentiala) exista o multime de electrolitici in ea si la fel, o multime de neelectrolitici, multi pusi ca neutrodinare (compensare Miller). O multime de bani...

Condensatorii de pe alimentare se pot lasa la 63V (toti) dar se pot dubla valorile; eu as schimba si cele 2 diode redresoare cu ceva soft recovery de 6-10A/200V si as pune un 10-22nF/200V fkp peste fiecare dioda.

Condensatorii de iesire merg mariti la 2200uF si este bine sa fie de cat mai buna calitate, eu as pune ELNA.

In zona corectiilor RIIA sau de ton nu se schimba nici o valoare, se pun exact de cat sunt acum, si la fel neutrodinarile (cei de pe tranzistori, dintre baza si ccolector). Condensatorii la 6,3V se pot pune la 10-16V. Neutrodinarile se pun musai tip multistrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum as face eu, nu trebuie sa te iei dupa mine neaparat...


C001 4700/63 Nichicon KG CK

C002, C004 - 1000/50 Nichicon KG CK

C003 -2200/50 Nichicon KG CK

D001, D002 - 1N5418


C601,602 - 0.33 Nichicon ES

C603,604,605,606 - 68P SILVER MICA 1% (SMK)

C607,608,609,610 - ELNA SILMIC II

C611,612 - NICHICON ES

C615,616,619,620 - AMTRANS AMCH

C617,618 - WIMA FKP2

C701,702 - WIMA FKP2

C703,704 - SMK 1%

C707,708,717,718,723,724 - NICHICON ES SAU ELNA SILMIC II

C721,722 ELNA S II MG

C801,801 - WIMA FKP2 5mm, 1%

C803,804 - PANASONIC ECWF 15mm

C805,806 - ELNA S II MF

C807,808 - ELNA S II MI

C809,810 - ELNA S II MG

C811,812 - SMK 1%

C813,814 - ELNA S II MH

C815,816 - ELAN S II MH

C817,818 - PANASONIC ECWF 10 mm

C819,820 - NICHICON KG CK 1500/63

C821,823 - PANASONIC ECWF 10 mm

Nu recomand marirea C819,820 daca vrei sa pastrezi acelasi sunet.

Capacitorii nespecificati aici eu zic sa-i lasi in pace, din acelasi motiv enumerat mai sus.


Spor la mesterit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce C803,804 - Panasonic ECWF ? Acolo eu ma gandeam chair la dublarea valorii...

Am folosit niste caramele Panasonic [mkp] in niste filtre pe sectiunea de inalte si nu am fost deloc impresionat; suna mai bine pe semnal mic ?

Si de ce Amtrans AMCH - cum suna astia ? Nu am auzit de ei pana acum - multumesc pt pont 8-) (desi sunt scumpi in draci :D)

De ce ati ales condensatori Nichicon in amestec cu Elna ? Adica de ce nu toti Elna, inclusiv cei bipolari ?


Nu cred ca usoara marire a C819 si C820 (condensatorii de cuplaj cu difuzoarele) se va simti in sunet. Teoretic va imbunatati putin raspunsul la frecventele joase. Dar diferenta de sunet va fi foarte mica sau poate chiar inaudibila (depinde de aparat si de urechi). In general este necesara o crestere de 50-100% a condensatorilor de iesire pt a simti ceva la ureche. Ba chiar as pune si cate un 0,1-0,22uF mkp peste fiecare, pt a imbunatati raspunsul la front.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brainsmartman multumesc pentru sugestii si ajutor. Urmeaza sa ma uit atent si cred ca voi reveni cu cateva nelamuriri.

Primul lucru care mi-a sarit in ochi e in legatura cu:

C615,616,619,620 - AMTRANS AMCH

Pe schema nu gasesc C619 si C620. Banuiesc ca sunt condensatorii de pe RIAA adica C613 si C614. De ce ar trebui sa folosesc tipul asta de condensatori ? Difera ca sunet foarte mult fata de alti mkp ?

SI, aceeeasi intrebare pe care a pus-o Shambala, de ce amestec de Elna cu Nichicon ? Are vreo legatura cu sunetul, dimensiunea condensatoarelor sau pretul ?

Proabil ca vor mai fi si altele, voi reveni, daca nu e cu suparare, pe duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce C803,804 - Panasonic ECWF ? Acolo eu ma gandeam chair la dublarea valorii...

Am folosit niste caramele Panasonic [mkp] in niste filtre pe sectiunea de inalte si nu am fost deloc impresionat; suna mai bine pe semnal mic ?

Si de ce Amtrans AMCH - cum suna astia ? Nu am auzit de ei pana acum - multumesc pt pont 8-) (desi sunt scumpi in draci :D)

De ce ati ales condensatori Nichicon in amestec cu Elna ? Adica de ce nu toti Elna, inclusiv cei bipolari ?


Nu cred ca usoara marire a C819 si C820 (condensatorii de cuplaj cu difuzoarele) se va simti in sunet. Teoretic va imbunatati putin raspunsul la frecventele joase. Dar diferenta de sunet va fi foarte mica sau poate chiar inaudibila (depinde de aparat si de urechi). In general este necesara o crestere de 50-100% a condensatorilor de iesire pt a simti ceva la ureche. Ba chiar as pune si cate un 0,1-0,22uF mkp peste fiecare, pt a imbunatati raspunsul la front.

 

Pentru Panasonic ECWF:


vHMCum.jpgvHMCum.jpg<e>


E suficient de ce ECWF? Nu mai vorbesc ca se "pupa" la amplasarea pe PCB.


Joaca-te tu cu dublarea valorii acolo, si sa ma anunti si pe mine ce obtii...


Aici este datasheet-ul initial pentru Amtrans AMCH, (din nefericire nu l-am salvat cand am avut ocazia), ulterior, din motive de marketing, au refacut datasheet-ul, recomandandu-i pentru aplicatii CD/SACD.... :crazy:


IpMby3.jpgIpMby3.jpg<e>


e6AYHE.jpge6AYHE.jpg<e>


Personal, prefer FKP in loc de MKP in RIIA. E o mica mare diferenta intre metalizat si film foil. Voi puneti ce doriti.


Amestec de Elna cu Nichicon? Mda, se poate zice si asa, desi e vorba de bipolari (daca v-ati uitat atent, undeva am zis ori ES, ori S II, la alegerea voastra, desi eu prefer ES. Daca o sa aveti rabdare sa studiati parametrii seriei ES de la Nichicon, R2B si RBD de la Elna, o sa observati ca nu prea sunt diferente. In schimb, la pret exista (aici ai dreptate Shambala ;) ), dar ce este mai important, ES sunt cu mult peste R2B ca si calitate, dar sunt mai neutri decat RBD. Deci se realizeaza un echilibru in "amestecul in treburili interne" ale sunetului, in dorinta de a ne pastra cat mai aproape de sunetul initial. Din partea mea puteti pune si Jentzen sau Auricap. Probabil veti obtine exact ce zicea Viobio... :twisted:


Cat despre capacitorii de iesire, nu crezi ca s-au facut totusi niste calcule de "urechistii" Sansui? Pe mine nu ma deranjeaza ce vreti voi sa experimentati sau sa implementati. Nu uitati de dimensiunea fizica a capacitorilor, nu cadeti in capcana ca se faceau asa mari atunci ca n-aveau tehnologie.

Am facut doar o sugestie de cum as face eu. In rest, Vaya con Dios!


 

Brainsmartman multumesc pentru sugestii si ajutor. Urmeaza sa ma uit atent si cred ca voi reveni cu cateva nelamuriri.

Primul lucru care mi-a sarit in ochi e in legatura cu:

C615,616,619,620 - AMTRANS AMCH

Pe schema nu gasesc C619 si C620. Banuiesc ca sunt condensatorii de pe RIAA adica C613 si C614. De ce ar trebui sa folosesc tipul asta de condensatori ? Difera ca sunet foarte mult fata de alti mkp ?

SI, aceeeasi intrebare pe care a pus-o Shambala, de ce amestec de Elna cu Nichicon ? Are vreo legatura cu sunetul, dimensiunea condensatoarelor sau pretul ?

Proabil ca vor mai fi si altele, voi reveni, daca nu e cu suparare, pe duminica.

 

Intr-adevar e o greseala facuta de mine, in viteza am citit valorile rezistorilor de deasupra capacitorilor. E vorba de C613, 614. Si DA, difera MULT de MKP (vezi mai sus).

Ptr. "shake" Elna/Nichicon, vezi mai sus, are legatura si cu, si cu, si cu!


Sper sa va descurcati de-acum. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt lamuriri.

Nu am avut caramele Panasonic ECWF ci doar din cei caramizii (probabil modelul cel mai ieftin) asa ca ok, poate suna diferit.

Despre Amtrans AMCH nu citisem, si am spus deja multumesc. Pe hifi-collective scrie ca sunt recomandati in RIIA, corectoare de ton si "alte aplicatii de semnal mic".

FKP am sugerat si eu, si da, ai dreptate, sunt de preferat in orice pozitie in locul mkp-urilor.

In privinta usoarei mariri a C819 si C820 eu cred ca si pe vremea cand a fost constuit ampliful contabilii impuneau economii proiectantilor asa ca au mai taiat si ei un pic de ici-colo. Oricum, nu cred ca este semnificativa diferenta acustica, nu insist.

Elna bipolari (RBD) nu am incercat, fiind de 5-10x mai scumpi decat Nichicon ES nu am cumparat :oops: asa ca nu stiam ca ES sunt mai neutri. Multumesc si pt acest pont. Chiar eram si eu curios :buckedteeth:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lăsaţi cond de ieşire în pace ca valoare, mărirea exagerată poate defecta trz finali sau difurile. Ca tensiune de lucru se pot pune mai mari. Trebuie selecţionaţi ptr pierderi cît mai mici, cu răbdare.

.............

O sculă veche ca asta nu poate depăşi un anumit nivel în calitatea ''sunetului'', cel condiţionat de schemă, indiferent ce piese minunate i se adaugă la revizie. Se pot corecta unele deficienţe din schemă şi compromisurile de preţ făcute atunci la piesele folosite, dar nu sînt extraordinare. Bucuria e s-o vezi că funcţionează, nu să se ia la întrecere cu scule moderne şi performante. Aşa cum nici Ford T recondiţionat nu poate concura azi cu Lamborghini G.

............

Tot nu înţeleg cum nu găsiţi cond nepolarizaţi cu folie cu 5mm între terminale şi vă chinuiţi cu electrolitici. Iar cond ptr compensare se pun ceramici sau cu mică argintată la minim 250V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Zal, asa este -in principiu, ca regula generala pt incepatori. Dar in acest caz, fusese vb despre o marire a conzilor de iesire de la 1500 la 2200uF si nu la 4700uF sau mai mult. Diferenta de curent de incarcare este mica si nu pune in pericol finalii, nici pe departe. Trecand la o treapa superioara de tensiune nominala automat si pierderile reale vor fi mai mici, mai ales ca vb. despre condensatori de firma buna.


Din ce am expermentat eu, (pe alte scheme) Wima mkp suna ferm mai bine in cuplarea etajelor decat mks sau mkt. Iar mkp de 10uF sunt cam mari, la tensiuni mici nu prea se gasesc. In unele locuri fkp suna si mai bine, iar pt valori mici diferentele de pret nu sunt exagerate, asa ca de ce sa nu pui conzii cei mai buni ? (in termeni rezonabili, fireste).

Poate ca la aceasta schema nu o sa se simta diferenta, sau poate va fi f greu de sesizat. Dar pt cativa zeci de lei diferenta, proprietarul va ramane mereu cu impresia si regretul ca "s-ar fi putut si mai bine". Sunt convins ca cei care isi tuneaza astfel amplificatoarele vintage nu se asteapta la performante de top ci cel mult la ceea ce si-ar fi dorit proiectantul sa obtina (Inainte de a fi taxat de contabilul sef :mrgreen: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, sculele populare nu au fost construite cu ''dare de mînă'', doar cele din vîrful gamei şi nici acelea ca o regulă. Depinde şi de ţinta pieţei aleasă de producător, de nişa lui. Revenind la cond, am mai arătat modelele de la Wima de dimensiuni mici, mai exemplific o dată cu o poză de acum 10 ani:

wima_bag.jpg.5bdad03c1587b2070cdd70d13fb795b8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o situaţie atipică, greu de întîlnit în practică. Nu ascultă nimeni aşa ceva sau semnale dinte de fierăstrău ori alte figuri geometrice. Doar la amplifurile cu lămpi are o oarecare relevanţă testarea cu semnal dreptunghiular, la silicoane e inutilă, cele moderne răspund bine, dar Sansui în discuţie e clar dezavantajat de cond de la ieşire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atipica pe dracu' :mrgreen: Toate amplificatoarele sunt testate si pe semnal dreptumghiular.

Pe calea de semnal diferenta mkp /mkt este sesizabila pt aproape orice amplificator, iar pe decuplari se folosesc la cam toate amplificatoarele scumpe (k$).

Este adevarat ca la acesta cu iesire prin condensatori diferenta va fi diminuata, si tocmai de aceea am sugerat marirea Cout (scaderea ESR) si montarea a cate inca un 0.1uF in paralel (scaderea ESL si imbunatatirea raspunsului la frecvente mari si la fronturile abrupte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, capitalismul impune şi teste inutile, doar de reclamă. Cînd se foloseşte un amplif cu semnal dreptunghiular în practică? Niciodată, doar dacă nu cade pe mîna unui cercetător britanic.

La schemele cu ieşire prin cond, soluţia a fost tocmai renunţarea la acel cond şi modificarea alimentării. Altfel, o variantă ar fi trafo de ieşire ca la McIntosh.

.............

0,1uF e minuscul, nu ajută nici un difuzor piezo. 10uF pe de altă parte e o valoare mai realistă şi care se simte în practică. Unul la 63-100V e destul de mic să nu se vadă lipit sub placă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frecventa de rezontanta a unui C de 1500-2200uF bun poate ajunge la 100khz, si in general urca peste 20Khz. Asa ca nu atat pt asta se pune acel mic C in paralel ci mai mult pt a imbunatati (atat cat se poate) raspunsul la semnalele cu front abrupt - lautarii ii spun atac - se refera la prima fractiune de secunda a loviturii in toba, ciupitura corzii de chitara, etc. Insa sunt perfect de acord cu un 10uF. Sub cablaj ar incape doar un mks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut.

Astazi am plasat comanda de electrolitici la Mouser. Pe partea de audio am luat Elna RFS iar pentru alimentare Nichicon KG. M-am oprit deocamdata la schimbat doar electroliticii urmand ca in functie de rezultate sa incerc sa schimb si o parte din nepolarizati. Dupa ce vine comanda si incep sa schimb voi posta si ceva poze.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.