Sari la conținut
HiFi Tech

Yamaha as501+ Dali zensor 3


seba

Postări Recomandate

Bună ziua,ce părere aveți de combinația aceasta? Boxele le am deja,rămână sa aleg amplificatorul +cd playerul. Ascult pop,rock,disco anii 80-90 și(mai nou) jazz și simfonica. Trebuie sa recunosc ca Yamaha are cea mai mare putere în categorie de preț și cel mai mare dumping factor,parca 240,iar Dali sunt niște boxe mai leneșe. Pe cat posibil o sa încerc sa vin în București la o audiție, dar nu sunt sigur ca voi reuși.....

Caut un sunet echilibrat,plăcut,în nici un caz nu vreau ceva strident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum suna combinatia dar am ascultat o data Zensor 3 pe AS 1000 si nu mi-a venit sa cred cit de bine se auzea. Ce e drept ascultam de pe un CD player foarte scump, oricum sistemul parca era facut ca sa infirme "teoria" conform careia pretul boxei trebuie sa fie de trei ri mai mare decit al electronicelor. Aici era de vre-o opt ori mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raporturile de preturi sunt teorii momoliste ( cel mai mare audiofil din galaxie,a ascultat toate sculele din galaxie) lansate de el și citiva acoliți,n-au nici un fel de susținere.

 

Din pacate sint bine sustinute si pe CG de catre unii care considera printre altele ca nu exista diferente intre cabluri, ca boxele cu difuzoare mai mici de 10" nu merita doi bani pentru ca nu pot reproduce suficient bass-ul, electronicele nu sint prea importante, etc, momolo e mic copil cu aberatiile. Si mai trist este faptul ca acolo ajung multi incepatori care sint bulversati de sfaturile contradictorii cu care sint bombardati din toate partile. Marian, Dinica sau Gopo stiu despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum suna combinatia dar am ascultat o data Zensor 3 pe AS 1000 si nu mi-a venit sa cred cit de bine se auzea. Ce e drept ascultam de pe un CD player foarte scump, oricum sistemul parca era facut ca sa infirme "teoria" conform careia pretul boxei trebuie sa fie de trei ri mai mare decit al electronicelor. Aici era de vre-o opt ori mai mic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze,nu a apărut comentariul meu. Pana în 500 euro, Yamaha pare a avea cel mai bun raport preț /calitate. Nad 326Bee,Marantz pm6005 și Yamaha as501 sunt opțiunile. Dali au fost amplificate cu Denon pma 520 ae, care având putere mica nu reușea sa imprime destul detaliu la un volum moderat. Compensam prin creșterea volumului, ceea ce ducea la disconfort la audiții îndelungate +probleme cu vecinii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce este curios in ziua de azi,multe firme in loc sa se destepte se prostesc,adica renunta la modelele vechi,care au fost bune si fabrica alte come.

 

Nope, doar scad costurile, oricum la chestiile astea ieftine si cu performante mai modeste targhetul principal sint cei proaspat convertiti de la aifoane cu doape in urechi si pentru care oricum vor fi o revelatie. Dupa un an oamenii se prind care-i treaba si trec pe scule mai bune.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nope, doar scad costurile, oricum la chestiile astea ieftine si cu performante mai modeste targhetul principal sint cei proaspat convertiti de la aifoane cu doape in urechi si pentru care oricum vor fi o revelatie. Dupa un an oamenii se prind care-i treaba si trec pe scule mai bune.

 

Nu e putin fortata comparatia? Compari castile cu boxele.

ps: iphoanele au DAC-uri foarte bune in ele si cu o pereche buna de casti ofera un sunet bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e putin fortata comparatia? Compari castile cu boxele.

ps: iphoanele au DAC-uri foarte bune in ele si cu o pereche buna de casti ofera un sunet bun.

Asta cu aifoanele si DAC-uri demiurgice bagate in ele' date=' sunt culese de pe taramul miturilor scandinave! :lol: Doar nu o sa folosesti vreodata Sennheiser HD 800 si Denon AH D 7000 pe ele, nu ?! :think:[/quote']

Ignorati-ma, nu intelesesem de prima data la ce se referea de fapt Bogdanozaurus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Din pacate sint bine sustinute si pe CG de catre unii care considera printre altele ca nu exista diferente intre cabluri, ca boxele cu difuzoare mai mici de 10" nu merita doi bani pentru ca nu pot reproduce suficient bass-ul, electronicele nu sint prea importante, etc, momolo e mic copil cu aberatiile. Si mai trist este faptul ca acolo ajung multi incepatori care sint bulversati de sfaturile contradictorii cu care sint bombardati din toate partile. Marian, Dinica sau Gopo stiu despre ce e vorba.

 

Pana la urma fiecare are dreptul la o opinie.

Cine pune botul si cumpara fara auditie, merita cutia cu bomboane. Eu am incercat ca la fiecare sfat al meu sa le spun oamenilor sa mearga la auditie. Urechea lor este suverana, nu sfaturile lui dinica aka van helsing pe CG. :twisted:


PS: Eu inainte de acumpara ceva, as merge la niste auditii pe la dealeri. Jackfi, AVstore, stereoclub, hifiexpert, hificenter, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Sa nu se considere reclama pentru vinzator.

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/accuphase-e-205/ un amp care matura pe jos si cu incinte puturoase si cu alte ampuri,costa ceva dar merita. :clap:


Subscriu! Detin acest amplificator si pot spune ca suna fabulos si nu l-as vinde chiar daca mi s-ar oferi o suma mult mai mare. Are un sunet pe care eu personal nu l-am mai auzit la alte amplificatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Din pacate sint bine sustinute si pe CG de catre unii care considera printre altele ca nu exista diferente intre cabluri' date=' ca boxele cu difuzoare mai mici de 10" nu merita doi bani pentru ca nu pot reproduce suficient bass-ul, electronicele nu sint prea importante, etc, momolo e mic copil cu aberatiile. Si mai trist este faptul ca acolo ajung multi incepatori care sint bulversati de sfaturile contradictorii cu care sint bombardati din toate partile. Marian, Dinica sau Gopo stiu despre ce e vorba.[/quote']

 

Pana la urma fiecare are dreptul la o opinie.

Cine pune botul si cumpara fara auditie, merita cutia cu bomboane. Eu am incercat ca la fiecare sfat al meu sa le spun oamenilor sa mearga la auditie. Urechea lor este suverana, nu sfaturile lui dinica aka van helsing pe CG. :twisted:


PS: Eu inainte de acumpara ceva, as merge la niste auditii pe la dealeri. Jackfi, AVstore, stereoclub, hifiexpert, hificenter, etc.

Adevarat!! Sculele nu se cumpara fara auditie.

Am aranjat o auditie pe luni,revin cu impresii.

Pentru mine este o investitie destul de serioasa,1000 E (amplificator+cd player) asa ca cel mai bine este sa merg sa aleg ,,cu urechile mele,,.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca te-ai oprit dupa prima auditie?

Nu,am ascultat Yamaha,Nad si Marantz.

Nad nu a avut nimic cu care sa ma impresioneze,poate prin sunetul "infundat".Sincer,Denon cred ca era cu o clasa mai sus (desi era de doua ori mai ieftin)...este parerea mea.

Yamaha,o separare a instrumentelor bine delimitata,vocea pusa in valoare foarte bine,foarte echilibrat.Din pacate combinatia cu Dali era una nefericita,ducand la un sunet strident.As fi vrut sa ascult Yamaha si cu alte boxe,dar am fost limitat de timp (trebuia sa prid cursa de intoarcere).

Acum ajung la Marantz.....a fost wow!!!!Incredibil ,un sunet clar si mai ales placut.Am trecut de la jazz la rock,de la pop la clasica,totul suna incredibil.Mai mult, am avut senzatia ca poti asculta mult timp muzica fara ca aceasta sa fie deranjanta sau obositoare (acea tenta de sunet strident).Socant a fost bass-ul,foarte puternic si placut,cu source direct activat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.