Sari la conținut
HiFi Tech

Produse de firma vs. DIY


silviu2403

Postări Recomandate

Singura varianta viabila care sa impuna respect in randul consumatorilor de produse audiofile este un sistem complet, din sursa , amplificare si boxa care sa beneficieze de o potrivire dusa catre perfectiune. Deasmenea cand sunt mai multi constructori DIY de valoare sub aceeasi umbrela, care sa lucreze la acelasi proiect, sansele ca sa rezulte marfa de calitate devin semnificative, la fel si prestanta indusa proiectului. Altfel incercari disparate si disperate de cele mai multe ori conduc catre insucces. Lucrurile se pot misca din loc dar e nevoie de atenuarea orgoliilor si punerea pe primul plan a interesului , comun in acest caz ipotetic. Stiu ca pare cinic dar eu raman la concluzia ca interesul este cel mai bun aliat daca vrei sa faci ceva. Prieteniile , dulcegariile sau animozitatiile sunt doar piedici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma despre ce se discuta aici ? Eu prin DIY inteleg ceva produs de o persoana in regim propriu si pentru uz personal. Daca vorbim despre produse home made, unicate sau serie mica dar care sint destinate vinzarii consider ca iesim din sfera DIY.

Atunci nu mai este DIY, vorbim de DI4O (do it for others, uite ca am inventat un termen mai potrivit) atunci e alta mincare de peste.

Clipboard01.jpg.a03e38b8efed60dc5863a2c23683eb48.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, daca faci un produs pentru vanzare nu mai este diy.

 

Deasmenea cand sunt mai multi constructori DIY de valoare sub aceeasi umbrela, care sa lucreze la acelasi proiect, sansele ca sa rezulte marfa de calitate devin semnificative, la fel si prestanta indusa proiectului.

 

Nu cred ca mai multi constructori diy sub aceeasi umbrela reprezinta o conditie pentru a pune pe picioare o afacere. Sub aceeasi umbrela trebuie sa fie si cineva care sa faca un business plan, o strategie, o campanie de marketing, cineva care sa stie "finante", cineva care sa stie sa vanda etc. Degeaba faci un produs bun daca nu te-ai gandit pentru cine il faci, sau nu afla nimeni de el, sau nu esti credibil, sau il "ingopi" singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am ramas in sfera DIY-ului , nu ma refeream la o afacere ci la un proiect DIY serios, care sa poata fi o contrapondere la produsele comerciale de top. Daca vorbim despre bani, bussines si alte treburi de acest gen, pai atunci asa este, ai 110% dreptate, pe langa tehnicieni oamenii de marketing probabil ca sunt cel putin la fel de importanti . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În ce priveşte produsele de firmă versus DIY balanţa atârnă greu în favoare firmelor datorită calităţii şi nu numai. Mă refer şi la un design net superior la cele de firmă . Aici e vorba de utilaje şi aparatoră de tstare de milioane de dolari, posibilitatea de a folosi diverse materiale pe care un DIY-er nici nu visează să le teste şi nu în ultiml rând tradiţia uneori de multe zeci de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci un pas inapoi (ca sa largesti orizontul) si schimbi putin perspectiva constati ca sunt oameni care apreciaza caracterul artizanal, de unicat si de ce nu personalizat al unui produs DiY. Eu unul nu ma omor dupa un produs care a fost zamislit mai mult la contabilitate decat in sectie. Imi place inmagazinarea de munca manuala, de mestesug, de minte si suflet puse in fiecare detaliu.

Din pacate sunt putini care repereaza intr-un produs zeci si sute de ore de truda, nopti nedormite, creieri storsi. Intre un produs DIY reusit din toate pct-ele de vedere si o opera de arta nu-i nicio deosebire. Cand aud intrebarea " cat au fost compunentele?" si apoi comentariul "aaaa, pai maxim dublu din cat ai dat pe componente" replic imediat :" dute-n plm !" si schimb subiectul discutiei.

In aceasta logica un tablou face 2 x carpa, lemne si juma kil de vopsele.

Din fericire ramane satisfactia cand ai vazut ca ti-a iesit cum ai dorit, zambetul multumit al prietenilor, d-astea. Si nu in ultimul rand, ti-ai aratat ca poti! Nu mai ai nimic de demonstrat, poate cel mult de perfectionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci un pas inapoi (ca sa largesti orizontul) si schimbi putin perspectiva constati ca sunt oameni care apreciaza caracterul artizanal, de unicat si de ce nu personalizat al unui produs DiY. Eu unul nu ma omor dupa un produs care a fost zamislit mai mult la contabilitate decat in sectie. Imi place inmagazinarea de munca manuala, de mestesug, de minte si suflet puse in fiecare detaliu.

Din pacate sunt putini care repereaza intr-un produs zeci si sute de ore de truda, nopti nedormite, creieri storsi. Intre un produs DIY reusit din toate pct-ele de vedere si o opera de arta nu-i nicio deosebire. Cand aud intrebarea " cat au fost compunentele?" si apoi comentariul "aaaa, pai maxim dublu din cat ai dat pe componente" replic imediat :" dute-n plm !" si schimb subiectul discutiei.

In aceasta logica un tablou face 2 x carpa, lemne si juma kil de vopsele.

Din fericire ramane satisfactia cand ai vazut ca ti-a iesit cum ai dorit, zambetul multumit al prietenilor, d-astea. Si nu in ultimul rand, ti-ai aratat ca poti! Nu mai ai nimic de demonstrat, poate cel mult de perfectionat.

 

:thumbup: 10+ Excelent răspuns în favoarea DiY.

Suspiciunea mea în legătură cu DIY-erii autohtoni este serioztatea. Mulţi din ei operează cu două măsuri. De multe ori una prezentăm şi alta oferim de facto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci un pas inapoi (ca sa largesti orizontul) si schimbi putin perspectiva constati ca sunt oameni care apreciaza caracterul artizanal, de unicat si de ce nu personalizat al unui produs DiY. Eu unul nu ma omor dupa un produs care a fost zamislit mai mult la contabilitate decat in sectie. Imi place inmagazinarea de munca manuala, de mestesug, de minte si suflet puse in fiecare detaliu.

Din pacate sunt putini care repereaza intr-un produs zeci si sute de ore de truda, nopti nedormite, creieri storsi. Intre un produs DIY reusit din toate pct-ele de vedere si o opera de arta nu-i nicio deosebire. Cand aud intrebarea " cat au fost compunentele?" si apoi comentariul "aaaa, pai maxim dublu din cat ai dat pe componente" replic imediat :" dute-n plm !" si schimb subiectul discutiei.

In aceasta logica un tablou face 2 x carpa, lemne si juma kil de vopsele.

Din fericire ramane satisfactia cand ai vazut ca ti-a iesit cum ai dorit, zambetul multumit al prietenilor, d-astea. Si nu in ultimul rand, ti-ai aratat ca poti! Nu mai ai nimic de demonstrat, poate cel mult de perfectionat.

 

Nu se putea spune mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant subiectul, am citit pe nerasuflate primele pagini chiar fiind interesat de subiect.

Pacat ca acum spre final totul s-a transformat in ce ne pricem noi cel mai bine...


Desi nu pot spune ca ma pricep prea bine, ma batea gandul si pe mine sa incerc un proiect DYI cu o pereche de boxe.

Mai mult de dragul de a mesterii ceva decat pentru rezultatul final. Imi place mult sa lucrez cu lemnul dar pana acum nu mi-am facut decat mobila.


In urma cu aproximativ 15-20 de ani cand eram prin scola generala/liceu faceam boxe din difuzoare recuperate si imi aduc aminte ca sentimentul de a construi ceva era foarte placut.

Pe atunci imi faceam singur si amplificatoare evident tot din piese recuperate pe baza unor scheme din cartile de electronica comuniste. Sursa era un 386 luat cu mari sacrificii pe care nu mergea decat winamp mono. Pe stereo se bloca :lol:

Asta era bugetul, nici nu visam eu pe vremea aia la un Technics si o pereche de boxe de firma.

Imi aduc aminte ca mergeam duminica in targ la Vitan si asculam pe langa masinile unde se vindeau tot felul de scule aduse din afara la preturi de masini SH. Iar eu plecam acasa cu placi de componente si difuzoare din radio-uri si tv-uri vechi.


Acum cu o alta situatie financiara Technics-ul si acele boxele de firma (ce se gasea atunci prin targ Sony; Technics...) nu mai reprezinta nici un interes.

In schimb fenomenul DYI pare o provocare interesanta.


Cred ca prin primavara cand se va putea lucra afara o sa incerc un kit.

Iar in timp daca se mentine interesul probabil o sa ma documenez mai amanuntit si o sa incerc si proiectare, desi e greu fara sculele necesare.

Probabil o sa incep cu ceva de la Troels Gravesen sau de la colegul ahegyes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.