Sari la conținut
HiFi Tech

Refugiatii


pilgrim

Postări Recomandate

Si inca ceva: nu putem face abstractie de lumea in care traim! Nu ne putem inchide in propriile hotare si sa ne facem ca nu vedem si sa nu ne pese de ce se intampla in jurul nostru. In fond, e vorba de o actiune umanitara. Dar daca nu vream sa fim oameni, asta e altceva. Oricum, exista multi atei care sustin ca se trag din maimuta si, probabil, au impresia ca traiesc in jungla.

In rest... sa fim sanatosi si sa nu dea Dumnezeu sa fim in situatia lor si sa ne lovim de o asemenea mentalitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania numai de refugiati mai are nevoie , in rest are de toate .

Ati vazut cum arata satele din NE tarii , te cuprinde jalea , si oamenii aia se lupta sa supravetuiasca de la o zi la alta dar cine vede asta ?

Traiesc de multi ani printre musulmani si sincer nu te faci de ris nici cu romanii daca ii pui unii linga altii . Cea mai mare diferenta este ca musulmanii sunt uniti , pe cind romanii se maninca intre ei . Si ei si noi avem plusuri si minusuri dar sincer Romania nu isi poate intretine proprii cetateni nu refugiatii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pilgrin...am scris asa...pt ca acest topic mi se pare mai degraba polologhie.....oricum nu vom fi bagati in seama...oricum cineva vrea asta...iar Romanica tace...ca suntem obisnuiti......Domnul ne va ajuta...de aia mi se pare pe acest forum destinat muzicii ciudat acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, indiferent de declaraţiile de la tv, dacă UE nu ar fi fost de acord cu asta - nu s-ar fi întâmplat. Dacă Merkel nu ar fi fost de acord, n-ar fi ajuns picior de sirian emigrat în Germania. Probabil o repopulare a Europei cu forţă de muncă prost plătită. Probabil e în beneficiul UE, naiba ştie, nu cred în chestii din astea cum că vai, biata Europă nu ştie ce să mai facă în faţa valului de migranţi. Hai să fim serioşi. E ceva planificat. Războiul din Siria a început acu' mai bine de patru ani.

 

O noua dovada ca totul e premeditat, calculat, iar scenariile apocaliptice nu-si au rostul


http://m.hotnews.ro/stire/20414930

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioni, aici la cafene discutam - vorba aia - vrute si nevrute. E ca si cum am sta impreuna la o cafea sau un suc sau o bere si am discuta diferite subiecte.

Da ai dreptate, te rog mult sa ma ierti...mi e ciuda si mie ca ai nostri...nu fac nimic. Dar cred ca Domnul ne va ajuta sa fie mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TEST DECISIV. Klaus Iohannis poate refuza primirea refugiaților sirieni!

Editorial de DAN ANDRONIC


Comisia Europeană a făcut o șmecherie! Jean-Claude Juncker, președintele Comisiei Europene, a decis să treacă peste capul șefilor de stat care urmau să se reunească în cadrul Consiliului European, în 15 și 16 septembrie la Bruxelles. Acolo ar fi trebuit să se decidă (din nou) în problema cotelor – voluntare sau obligatorii - de imigranți, iar regula de vot este dată de principiul consensului. Un singur membru, președintele României, reprezentantul polonez sau cel englez, poate bloca o decizie până la întrunirea consensului. Asta a vrut să evite Comisia Europeană...


http://www.evz.ro/test-decisiv-klaus-iohannis-poate-refuza-primirea-refugiatilor-sirieni-cum-va-dovedi-romania-ca-nu-accepta-smecheria-comisiei-europene-editorial-de-dan-andronic.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALERTS TO THREATS IN 2015 EUROPE

From JOHN CLEESE


The English are feeling the pinch in relation to recent events in Syria and have therefore raised their security level from "Miffed" to "Peeved." Soon, though, security levels may be raised yet again to "Irritated" or even "A Bit Cross." The English have not been "A Bit Cross" since the blitz in 1940 when tea supplies nearly ran out. Terrorists have been re-categorised from "Tiresome" to "A Bloody Nuisance." The last time the British issued a "Bloody Nuisance" warning level was in 1588, when threatened by the Spanish Armada.


The Scots have raised their threat level from "Pissed Off" to "Let's get the Bastards." They don't have any other levels. This is the reason they have been used on the front line of the British army for the last 300 years.


The French government announced yesterday that it has raised its terror alert level from "Run" to "Hide." The only two higher levels in France are "Collaborate" and "Surrender." The rise was precipitated by a recent fire that destroyed France 's white flag factory, effectively paralysing the country's military capability.


Italy has increased the alert level from "Shout Loudly and Excitedly" to "Elaborate Military Posturing." Two more levels remain: "Ineffective Combat Operations" and "Change Sides."


The Germans have increased their alert state from "Disdainful Arrogance" to "Dress in Uniform and Sing Marching Songs." They also have two higher levels: "Invade a Neighbour" and "Lose."


Belgians, on the other hand, are all on holiday as usual; the only threat they are worried about is NATO pulling out of Brussels ..


The Spanish are all excited to see their new submarines ready to deploy. These beautifully designed subs have glass bottoms so the new Spanish navy can get a really good look at the old Spanish navy.


Australia, meanwhile, has raised its security level from "No worries" to "She'll be right, Mate." Two more escalation levels remain: "Crikey! I think we'll need to cancel the barbie this weekend!" and "The barbie is cancelled." So far no situation has ever warranted use of the last final escalation level.


Regards,

John Cleese ,

British writer, actor and tall person


And as a final thought - Greece is collapsing, the Iranians are getting aggressive, and Rome is in disarray. Welcome back to 430 BC.


Life is too short...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horst Seehofer, premierul landului german Bavaria si liderul Uniunii Crestin-Sociale, un aliat al Angelei Merkel, s-a distantat de pozitia acesteia privind migratia, afirmand ca primirea unui numar atat de mare de refugiati reprezinta o "eroare care ne va ocupa mult timp". "Decizia primirii refugiatilor ajunsi in Ungaria este o eroare care ne va ocupa mult timp", a declarat Horst Seehofer intr-un interviu acordat Der Spiegel, potrivit Mediafax.


Ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier, a estimat ca sambata si duminica in Germania ar putea ajunge 40.000 de refugiati, in contextul flexibilitatii afisate de cancelarul Angela Merkel, liderul Uniunii Crestin-Democrate. In contextul in care numarul total al extracomunitarilor veniti in Germania ar putea atinge 800.000 pana la sfarsitul anului, ministrul german al Apararii, Ursula von der Leyen, a ordonat mobilizarea initiala a 4.000 de militari.


Pe fondul disensiunilor, Horst Seehofer, premierul landului german Bavaria si liderul Uniunii Crestin-Sociale, s-a distantat de politicile Angelei Merkel."Nu vad sa se intrevada nicio solutie de oprire a valului de imigranti", a spus Seehofer.


Premierul landului Bavaria a anuntat ca vrea sa aiba o intrevedere cu premierul de dreapta al Ungariei, Viktor Orban, un critic vehement al politicilor Germaniei in materie de imigratie. "Vreau sa am o intrevedere cu domnul Orban pentru gasirea unei solutii", a spus Seehofer.


La randul sau, Hans-Peter Friedrich, unul dintre liderii CSU si fost ministru de Interne in Guvernul Angelei Merkel, a apreciat ca primirea unui numar atat de mare de refugiati reprezinta "o eroare de discernamant fara precedent". "Printre refugiati se pot infiltra teroristi", a avertizat Friedrich.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că în şedinţa CSAT de joi s-a decis ca poziţia României să rămână neschimbată - nu acceptă cotele obligatorii pentru refugiaţi. Cu toate acestea, Iohannis a anunţat că UE poate obliga România să accepte aceste cote.


Parlamentul European a ratificat joi propunerea Comisiei Europene pentru cotele obligatorii suplimentare de refugiaţi, în speţă relocarea suplimentară a 120.000 de imigranţi între statele UE, României urmând să îi revină în plus faţă de cei 1.785 refugiaţi alocaţi deja, încă 4.566 de persoane.


Este posibil ca printr-o procedură UE să ne oblige să primim mai mulţi refugiaţi decât am oferit noi locuri. Este un scenariu pe care nu ni-l dorim, care nu cred că ajută la rezolvarea problemei refugiaţilor, dar care teoretic este posibil. Dacă se întâmplă aşa ceva, este clar că trebuie să întreprindem ceva, în speţă s-a vehiculat ideea, nu s-a hotărât încă nimic, de a folosi fonduri europene pentru extinderea facilităţilor de primire a refugiaţilor sau, in extremis, pentru construirea altor centre de primire pentru refugiaţi”, a explicat Klaus Iohannis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ca ne pot obliga, desi cineva sustinea foarte ferm contrariul, luandu-ma pe mine la misto, ca vorbesc in necunostinta de cauza

 

"(4) Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate populaţii străine."

[Constitutia Romaniei, art. 3 al. 4]


Deci despre ce vorbim?

 

De cand am intrat in UE am CEDAT o parte din suveranitate. Adica nu mai facem doar ce vrea muschii nostri. Asta e' date=' despre asta vorbim.[/quote']Din cate stiu, Constitutia Romaniei este inca in vigoare (da, stiu ca s-a pritocit una noua care incepe cu "Suntem in UE si gata sa luam muie" dar inca nu s-a promulgat). Dar daca ai cunostinta despre anularea Constitutiei actuale te rog sa ne spui si noua...


P.S. Vezi ca UE este o uniune economica si ca atare are dreptul de a trasa directive in privinta deficitului bugetar, a justitiei (in special in ceea ce priveste coruptia) si a calitatii produselor (tinand cont de comertul liber) dar nu in alte domenii. Deci e ceva mai complicat decat crezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e cam groasa. Criza refugiatilor si a emigrantilor se suprapune peste criza greceasca , criza ucrainiana si alte crize de amploare cu mult mai mica dar care zdruncina si ele. Daca mai adaugam ca Rusia devine din ce in ce mai puternica si mai hotarata sa redevina o forta armata mondiala, obsrevam ca Europa incepe sa gafaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt a ramane in spiritul threadului, Funar spune ca toata faza cu refugiatii e de fapt o diversiune majora pentru a ajunge si ni se implanteze chipuri in cap prin care sa fim controlati ca atunci cand intram in cabina de vot sa ni se spuna prin chip sa votam UDMR. Tind sa-l cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.