Sari la conținut
HiFi Tech

Lampizator DAC


Andi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vio' date=' ceea ce nu ai înţeles tu e că acest DAC nu foloseşte niciun dac, niciun cip pentru DSD. Asta îl face unic. Poţi face aşa ceva?[/quote']

 

DAC fără convertor digital/analogic.....

Ma fac, ca nu am citit ce ai scris.

 

Păi ăsta e adevărul. Pentru DSD nu foloseşte cip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Andi.

Prin mana mea au trecut și vor mai trece n scule.

Din păcate nu sunt "botanist" adică sa pun botul la prostiile de marketing de pe net.

Tuburile din acea magaoaie sunt puse după ieșirea DAC-ul.

Pa doare fix în p...de prostiile scrise în linkul din primul post, din acest topic.

 

OK :lol:

Eu zic să te mai informezi.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre informarea ta:


One digital module handles PCM and is based on mysterious sigma-delta chips whose printing has been erased. The second digital PCB is a proprietary filtering module only capable of DSD. In his DSD engine, Łukasz Fikus uses no standard converter chip to process the signal. In fact, there’s no chip at all. Digital-to-analog conversion is handled exclusively with a filter developed by Herr LampizatOr himself. What we know is that he uses passive parts without data manipulation, hence no sigma-delta modulators or upsamplers. As such, the DSD signal path is most minimal. It consists of a USB receiver, passive filtration with nearby power regulation and an analogue section.


În altă ordine de idei, nu pot să nu observ că Ficus era foarte ok şi apreciat de comunitatea DIY atâta timp cât ocupaţia lui principală era una inofensivă: să bage lămpi în playere. Imediat ce a început să aibă succes, să vină cu ceva revoluţionar şi să intre în high-end, mulţi diy-eri au sărit pe el. Sincer, am văzut competiţie între producători de high-end. Dar atâta invidie, ură şi venin cât am văzut între diy-eri, rar mi-a fost dat să văd. Ca dovadă stau şi discuţiile de pe acest forum între anumiţi diy-eri sau discuţiile de pe elforum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos Vio deja doar faptul ca te-ai apucat sa-mi explici ce inseamna un dac, dovedeste ca efectiv nu poti pricepe ce este in acel aparat. Mai omule, ti-am dat citat clar, acel aparat (nu-i mai spun dac, ca tu asociezi termenul "dac" automat cu un cip, desi Ficus s-a amuzat spunandu-i acestui aparat "dac with no dac") contine un convertor pt PCM, iar pt DSD (te intreb din nou: stii ce e ala DSD?) nu foloseste niciun convertor pt ca nu este nevoie s-o faca. Daca citeai threadul si nu picai din senin aici, ai fi vazut ca Ficus nu e nici primul nici ultimul care vorbeste despre redarea dsd-ului in domeniu analogic. Am dat citate de la PS Audio in alt thread care vorbeau despre asta si care apropos, din cate inteleg sunt pe cale sa lanseze si ei un "dac dsd fara dac". Asta pt ca exista posibilitatea pe care tu nu ai stiut-o pana acum ca un semnal dsd sa fie redat, repet, in domeniu analogic, fara cipuri de niciun fel. Tot nu intelegi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie DSDul mi se pare a fi un pic la limita notiunii de digital. Aduce cu clasa D de la amplificatoare. Marele lui avantaj este frecventa foarte mare care impinge sus de tot filtrele de netezire facandu-le astfel mai blande si mai eficace. DSD-ul este un fel de pick-up cu laser si semnale treapta. Lipsa codarii il face mai usor de redat dar in acelasi timp ii rapeste si versatilitatea PCM-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DSD = Direct stream "Dijital"

Dijitallul nu poate fi ascultat pe un aparat care amplifica semnal analogic,intre dijital și amplificator mai trebuie ceva,oare ce? Convertorul din dijital în analogic se numește Batman.

 

Până la urmă tu eşti cu "batman, batman" :lol: Eşti depăşit din păcate, Vio. Vii cu aceleaşi chestii răsuflate care s-au discutat deja de un milion de ori, până la plictiseală, mai ales pe forumurile de afară, încă de când a apărut pentru prima dată ideea privind posibilitatea redării dsd-ului în analogic. Problema ta e lipsa de informaţii. Şi decât să recunoşti că nu eşti informat, mai bine înşiri tot felul de platitudini aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel, termenul de digital din cuvantul DSD este un pic fortat. Fluxul de date nu este codat in digital ca la PCM. Practic iei un semnal analogic si il tai in bucatele , cu un semnal treapta. Amplitudinea este reprezentata de densitatea semnalelor treapta. La decodare procedeul este invers. La final jn filtru trece-jos care taie colturile treptelor recreaza semnalul analogic. Ma rog, mai exista in DAC-urile serioase o reactie negativa in digital , noise shaper, cu rolul de a reduce erorile de cuantizare dar sunt sceptic ca lampizatorul folosea asa ceva. Practic el a facut un fel de amplificator in clasa D care sa poata reda in analog streamingul DSD. In domeniul industrial se face destul de des asa ceva, nu-i nimic spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, știu cum funcționează, nu am nevoie de explicații.


Te rog sa-mi mai spui cum se numește dispozitivul electronic care transforma un semnal digital în analogic.

 

Asta e gluma dimineţii?


Apropos, vezi că ieri când mi-ai pus prima poză să dovedeşti că lampizatorul foloseşte dac pe dsd, mi-ai pus poză cu modulul de receiver USB. :lol: Păcat că eram pe telefon şi nu am văzut poza bine să-mi dau seama ce e, că din momentul ăla nu ar fi trebuit să mai continui discuţia cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, pana nu vedem ceva concret nu avem cum sa credem ceea ce spui tu sau nea Ficus.

Dupa mintea mea nu ai cum sa convertesti semnalul i2s care iese din modulul usb in semnal analogic folosind doar un filtru, indiferent de cum e codat semnalul.

Pentru ca i2s inseamna de fapt mai multe semnale, pe mai multe fire:

1. Bit clock

2. Word clock (word select sau left-right clock)

3. Data

4. Master clock - optional

Asadar nu ai cum sa iei cele patru semnale digitale, sa le bagi intr-un filtru si sa scoti doua semnale analogice (stereo).

Mai mult ca sigur Lampizatorul vrea sa spuna altceva prin faptul ca nu foloseste un chip. Si oricat am cautat nu am gasit nimic care sa lamureasca enigma.

Cumva chestia asta seamana cu proverbul cu nebunul si piatra.


Editare ulterioara:

Uitandu-ma in specificatiile modulului usb de la Amanero am observat ca are urmatoarele iesiri

3 I2S DATA/DSD1 Out Data stream

4 I2S CLK/DSD CLK Out

5 I2S FSCLK/DSD2 Out Frame sync

6 MCLK Out

Adica fluxurile de date stanga si dreapta sunt separate.

Raimond, tu vrei sa spui ca putem lua aceste doua fluxuri de date si le putem asculta direct, folosind un simplu filtru LC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spun cei de la PS Audio, în teorie un bistream DSD poate fi convertit în analog cu un simplu condensator. Înţeleg că ei îl convertesc acum cu un filtru low-pass. O altă idee de la PS Audio: "In any ultimate DSD DAC, it is simplicity which rules for its designer. All you need is really clean power. The incoming signal is sent either to the high power rail for the ones; or the low power rail for the zeros before it encounters the filter."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum este in audio pentru ca eu m-am lovit de fluxurile PDM si PWM in domeniul industrial , in buck convertere si nu numai. Totusi am auzit, dar nu sunt sigur, ca cele doua canale stg dr sunt in acelasi stream, unul este pe frontul de crestre, celalalt pe fall, pe cadere. Detalii nu cunosc cu precizie, o sa ma interesez si eu sa vad exact cum functioneaza in audio. Nu prea s-a folosit acest format, chiar daca este relativ vechiut. Abia acum a inceput marketingul sa-l impinga in fata. Probabil e mai greu de copiat iar asta e un mare avantaj pentru industria muzicala. Plus ca nu merge comprimat, manipulat. Este un format bun anti piraterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii care scriu articolele de marketing pentru PS Audio exagereaza, ca toti ceilalti de altfel. Poate ca prind la necunoscatori, ca mai toate denumirile pompoase (remember Technics New Class A, AA , X-Pro etc.) si explicatiile ezoterice.

Bineinteles ca "clean power" conteaza foarte mult. Dar sa zici ca doar asta conteaza si-n rest e joaca de copii este evident o exagerare.

Dar sa revenim la amicul nostru Lampizator, ca despre el e vorba. Si sa presupunem ca foloseste un filtru pentru a obtine cele doua semnale analogice din fluxurile de date DSD.

Ma indoiesc ca va suna mai bine ca dispozitivul din imagine. Pentru ca asta este din punct de vedere tehnic nivelul realizarilor lui.

flintstoneplayerbn.jpgflintstoneplayerbn.jpg<e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mrgreen: Cand aveam 10 ani, impreuna cu varu-miu (tot 10 ani avea si el) , am gasit in podul bunicilor un patefon cu ceva placi de prin anii '30. Am dat la manivela, a inceput sa se invarteasca platanul cu discul dar am constatat ca bratul nu are ac. O fuga pana in camera de jos unde era masina de cusut (un Singer si ala foarte vechi) a rezolvat problema. A inceput sa cante muzica , chiar cu acul de masina de cusut. Cam acelasi experiment l-a facut si lampizatorul, doar ca el nu mai are 10 ani. Placerea jocului de la aceea varsta la unii se regaseste (din fericire) si la varste mai mari, mult mai mari, dar asta nu inseamna ca trebuie musai sa fie luati in serios. ;):)


Raspunsul la intrebarea ta Biovio este unul singur : DAC. Intrebarea este cat de digital este streamingul DSD. Actualmente n-am ascultat muzica in format DSD din computer, dar in 2003 mi-am cumparat (n-a fost prea ieftin raportat la puterea mea de cumparare din acel an) un dvd-player de la Pioneer cu SACD. N-am apucat decat sa-mi cumpar un disc Diana Krall cu 2 layere, CD si SACD si sa mai ascult 2 discuri de imprumut. Se stia de atunci ca sunetul era mai "organic", mai fluent, mai ca la pick-up dar avea si o parte mai putin placuta. Muzica nu era la fel de bine definita ca pe CD, mai ales basul. In realitate din cauza frecventei de esantionare extrem de mari, de ordinul megahertzilor, jitter-ul musca serios din sunet, mai ales la bas. Oarecum suna cam cum suna acum cand asculti cu resampling-ul la 192khz. Intre timp anii au mai trecut, aparatele au redus serios jitterul, pirateria a devenit o problema serioasa, ceea ce a facut perfecta impingere acestui format relativ vechiut, ale caror bube erau cunoscute inca din acele timpuri. S-a estompat denumirea de SACD ca sa uite lumea vremurile de atunci si s-a rebotezat in DSD. Asadar servim inca odata aceeasi ciorba reancalzita si rebotezata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.