Sari la conținut
HiFi Tech

''Ceasul'' unui cd player


oake

Postări Recomandate

Am înţeles că la un CD-Player vintage schimbarea ''ceasului'' (ce-o însemna asta) îmbunătăţeşte rezultatul convertorului. Sper să nu vorbesc prostii. Dacă e aşa cum se poate face aşa ceva şi cu ce? Cam care ar fi îmbunătăţirea ca şi rezultat final? Odată cu aceasă schimbare mai trebuie modificat şi altceva?

Mulţumesc anticipat pentru păreri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri ceasurile , daca nu ma insel , erau integrate intr-un cip impreuna cu multe alte functii. Suspendarea sa si adaugarea altui ceas separat nu este o treaba chiar de incepator. Totusi rezultate foarte bune se obtin cu imbunatatirea alimentarii circuitului care contine ceasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In realitate metoda consta doar in controlul tip hard al semnalului - adica al frontului de atac / cadere al semnalului " clock " care defineste functia de conversie " digital - analog " ( pentru performante superioare , trebuie sa fie cat mai mic , masurat in nanosecunde ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe intelesul tuturor:

- ceasul unui cd player - ordoneaza datele extrase de cititorul laser folosind un semnal master referinta produs de un generator de ceas; asigura un flux de date corect chip dac-ului; daca acesta functioneaza defectuos, sau nu este foarte bine implementat, erorile digitale ajunse in chip dac se transforma in jitter. :crazy:

- jitter din sursa - amplificator - boxe = sunet digital; probabil toata lumea cunoaste expresia. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU orice player da rezultate grozave..Am auzit un model de la Sony (DAC propietar de la Sony)avand montat un clock LClock XO 3,trafo alimentare separat, care nu a reusit sa depaseasca un model de la ArcamAlpha,dar care avea TDA1541A,NichiconMuse,CDM4/19, 2 trafo.Concluzia mea - nu cu orice DAC obtii nirvana mult visata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de performant este master clock-ul. Pe vremuri straluceau la imprecizie. In majoritatea cd playerelor gaseai ceasuri cu jitter de 50 picosecunde. Nici nu ma mir ca au atatia fani. Distorsiuni la greu sa iti incalzeasca inima. :)

 

Aici vroiam să ajung...(jitter de 50 picosecunde)...mă refer la CD-uri vechi...cum se poate îmbunătăţii acest lucru...ce oscilator pe quartz (master clock) se poate pune pentru a îmbunătăţi jitter-ul?

Şi care ar fi efectul în audiţie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor nu simt jitterul. In schimb fasaitul si pacaniturile din analog e auzit de toti.

 

Corect. Insa stiu o multime de oameni carora le este draga expresia 'sunet digitalos'. Jitter!!!

Plus ca din cauza acestuia se pot pierde detalii sau micro-detalii cum le spun haudiofilii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de performant este master clock-ul. Pe vremuri straluceau la imprecizie. In majoritatea cd playerelor gaseai ceasuri cu jitter de 50 picosecunde. Nici nu ma mir ca au atatia fani. Distorsiuni la greu sa iti incalzeasca inima. :)

 

Aici vroiam să ajung...(jitter de 50 picosecunde)...mă refer la CD-uri vechi...cum se poate îmbunătăţii acest lucru...ce oscilator pe quartz (master clock) se poate pune pentru a îmbunătăţi jitter-ul?

Şi care ar fi efectul în audiţie?

Adica ce sa intelegem, ca 50 de picosecunde e o valoare slaba?? :wtf:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de performant este master clock-ul. Pe vremuri straluceau la imprecizie. In majoritatea cd playerelor gaseai ceasuri cu jitter de 50 picosecunde. Nici nu ma mir ca au atatia fani. Distorsiuni la greu sa iti incalzeasca inima. :)

 

Aici vroiam să ajung...(jitter de 50 picosecunde)...mă refer la CD-uri vechi...cum se poate îmbunătăţii acest lucru...ce oscilator pe quartz (master clock) se poate pune pentru a îmbunătăţi jitter-ul?

Şi care ar fi efectul în audiţie?

Adica ce sa intelegem' date=' ca 50 de picosecunde e o valoare slaba?? :wtf:[/quote']

Pentru vremurile moderne da. Dar nu as reduce sunetul final exclusiv la jitter. Este la fel de important ce se intampla in etajul analogic. Nucu Jitaru imi spunea acum ceva timp ca acolo se afla arta unei surse bune pentru ca acum valorile jitter-ului sunt oricum mult scazute fata de trecut. As mentiona un alt aspect foarte important si anume distorsiunile produse de boxe, acestea pot ajunge pana la 15%. Eu unul as fi foarte atent cand asi cumpara boxe. :) Scuze, scriu de pe telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-as baza prea mult pe valorile date de producatori. Nu toate sint minciuni propriu zise, dar sint minciuni prin omisiune. De ex. unii dau banda de frecvente, dar nu dau diferentele de liniaritate, altii dau distorsiunile armonice, dar nu precizeaza la ce valori sint masurate si asa mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jitter-ul sub 400 de picosecunde este considerat a fi inaudibil. Totusi o valoare de 200ps ar fi mai aproape de adevar. Orice aparat audio care are sub aceasta valoare poate fi considerat excelent din acest punct de vedere. In anii '80 si o parte din '90 media jitter-ului la cdplayere era undeva la 2.000ps (2ns). Multe cdplayere vechi nu au ceasuri quartz separate, ori il preluau de la transport, ori acesta se regasea in circuitul integrat in care se afla si DAC-ul plus alte functii. Moda cu ceasul separat, cu quartz dedicat , este de data mai recenta. Prin urmare, la aparatele mai vechi. daca nu vrei sa rupi pisica in doua cu un ceas nou, sau nu se poate face fizic acest lucru, singurul lucru care-ti ramane este sa imbunatatesti pe cat posibil alimentarea acelui integrat care contine si ceasul, reducand jitter-ul suficient de mult, in zona sutelor de ps. Un regulator de tensiune bun, plus o decuplare locala abundenta pot aduce satisfactii.


Sunetul "digital" nu vine de la jitter, culmea, ci mai degraba de la filtrele trece-jos foarte agresiv implementate pentru a reduce imaginile ultrasonice care apar in procesul decodarii D/A. Jitter-ul se reflecta in sunet ca o "patura" peste detalii, mascandu-le iar in zona basului da senzatia de corpolenta al acestuia, de plenitudine dar care astupa notele sale. Practic un bas lung, carnos, puturos. Nu de putine ori sunetul plin de jitter este raportat de catre subiecti ca un sunet placut, usor de urmarit, "natural". Destul de des sunetul curat, fara jitter, este considerat de catre ascultatori ca fiind "sec, fara armonici". Este nevoie de o perioada de timp de adaptare la sunetul curat, pentru a-l putea aprecia. Are proprietatea de a fi foarte precis in exprimare dar asta nu inseamna neaparat ca va fi si agresiv. Abia atunci se va devoala fiecare inregistrare, cat de bine sau de prost a fost facuta.


Din fericire aparatura noua, mai ales cea dedicata audiofililor, nu prea mai sufera de boala asta, ba la extrem sunt creatii de top care proclama ca duc jitter-ul din gama pico in gama femto. Nu stiu daca un jitter care se manifesta la -140dB mai are vreun motiv practic, in afara de cel academic, de a fi luat in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh.... dati-mi urechile din anii 80 si un player cu 2 ns jitter si eu sint foarte fericit.


Aveam un prieten care avea un Toshiba in 1987 (primul an in care am intrat in contact cu lumea CD playerelor), pe care a dat 1000 de marci si mi se parea ca suna nemaipomenit fata de un pick-up sau magnetofon (ce erau mai rasarite la vremea respectiva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 10 ani de cand am citit paperul in cauza cu calculele, nu mai am nici link nici informatie. Totusi trebuie mentionat ca aceasta valoare a jitter-ului este pentru rata de esantionare de 44.1khz. Cu cat se creste frecventa ratei de esantionare cu atat toleranta jitter-ului se restrange. Problema n-ar fi numai ca urci la 96khz sa zicem, ci a faptului ca fiind vorba de un upsampling asingron ca sa ajungi de la 44.1khz la 96khz trebuie prima data sa urci foarte sus in frecventa, acolo unde gasesti un numitor comun dupa care abia apoi sa cobori la 96khz. Tot procesul asta fiind digital, poate fi afectat de jitter, deci avand in vedere frecventa foarte mare de lucru, daca retin bine cativa megahertzi (sau chiar zeci din cate am vazut pe ceasuri), toleranta jitter-ului se poate restrange foarte drastic, sub 50ps asa cum bine spuneai si tu.


Totusi in cazul concret al cdplayer-ului lui Oake care pare sa fie din generatia veche fara asemenea complicaciuni, un jitter de sub 400ps este parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu jitter-ul este ca desi apare ca o simpla marime cuantificabila in nS sau pS, rareori sau deloc nu este specificat setup-ul de masurare, precum si modul de calcul.

Cand spui ca ai x picosecunde de jitter...unde e masurat acest jitter? Le iesirea din clock? la intrarea in dac? Dac-ul face conversia pe clock-ul specificat, sa zicem masterclock, sau o face pe wordclock? Ce ne facem cu linia de transmisie de la clock la dac, care poate introduce delay-uri, reflexii si jitter de una singura?

Apoi, ce fel de jitter este cel masurat? Este random, deterministic, cycle to cycle, total? Este o masuratoare 1-sigma?

De aceea valoare efectiva de jitter, data de un producator, este de cele mai multe ori irelevanta. O masuratoare mult mai clara pentru jitter-ul care conteaza in audio, este cea de zgomot de faza la un offset specificat cat mai aproape de fundamentala. Desigur, veti numara pe degete aparatele la care veti gasi aceasta specificatie, si va vor mai ramane multe degete, daca nu toate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru vremurile moderne da. Dar nu as reduce sunetul final exclusiv la jitter. Este la fel de important ce se intampla in etajul analogic. Nucu Jitaru imi spunea acum ceva timp ca acolo se afla arta unei surse bune pentru ca acum valorile jitter-ului sunt oricum mult scazute fata de trecut. As mentiona un alt aspect foarte important si anume distorsiunile produse de boxe, acestea pot ajunge pana la 15%. Eu unul as fi foarte atent cand asi cumpara boxe. :) Scuze, scriu de pe telefon.

 

E evident ca valoarea de jitter a unui cdp (sau dac) este doar o parte din rezultatul sonor final. Insa perceptia ca pe vremuri era mai rau si acum e mai bine nu e neaparat una corecta. Am vazut suficiente playere optzeciste sau din anii 90 in care clock-ul era facut cu o grija deosebita. Imi vine in minte un Kenwood nu foarte scump unde cristalul este suspendat anti-vibratii pe un pcb flexibil, si invelit in burete. Asa ceva nu prea am vazut in device-urile moderne. Calitatea costa, si atunci si acum. Dace vrei performante de top ai nevoie de un cristal SC-cut, cu un factor Q ridicat. Ma indoiesc ca gasim asa ceva in mai mult de 5-10 aparate in ziua de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Da, asa este, o cifra simpla nu arata tot tabloul. Jitter-ul de obicei se masoara ca benzi laterale aparute in iesirea analogica pentru a putea fi cat de cat relevant ,dar nu e o regula. Se masoara si la liniile digitale de transmisie, S/PDIF, toslink, etc... La iesirea analogica este destul de greu de diferentiat pentru ca acolo sunt o gramada de alte mecanisme care introduc semnale parazite ce pot fi confundate cu jitter-ul. Oricum, daca nu este "din abundenta" nu poate fi masurat prea usor si nici nu are o importanta chiar atat de mare. Din cand in cand e bine sa se nasca tot felul de bau-bau-uri care sa poata scoate in fata anumite produse ceva mai bune ca restul si care sa aduca oarecum o justificare de pret.


Un clock femto de la Crystek este megasuficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)


Un clock femto de la Crystek este megasuficient.

 

Depinde de cum,si unde il folosesti. In principiu frecventele la care sunt disponibile Crystek-urile de care spui sunt inutilizabile in mare majoritate a cd-playerelor. In plus , cdplayer-ul respectiv ar trebui sa aibe o logica compatibila LVCMOS. De asemenea, in dac-urile moderne, se pot folosi doar daca arhitectura este de tip ASRC - pentru ca Crystek-urile sunt fixe, nu se poate face pull de frecventa pe ele. De altfel, sunt niste oscilatoare bune la pretul lor, dar se poate si mai bine - insa intram in zona de OCXO, cu preturi care cresc pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sincer să fiu sunt pierdut în faţa competenţei colegilor de forum. Probabil trebuie să analizez postările şi să încerc să ''gugălesc'' pentru a mă lumina cât de cât. Se pare că am deschis o cutie a ''Pandorei''. Nu mai bine tăceam dracului din gură?

Cred că nu...este un exerciţiu stimulant. Totul contează în reproducerea sonoră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.