Sari la conținut
HiFi Tech

Opampuri schimbate în ieşirea CD Player şi în preul de doză


oake

Postări Recomandate

Daca nu ma insel, JRCul ar avea cam cea mai veche tehnologie de fabricatie care da si cele mai multe abateri de la performantele teoretice ale schemei. Texas Instruments au cea mai noua tehnologie si da cele mai bune rezultate. Dealtfel sunt si cele mai scumpe. Pretul e un indicator bun. Totusi sa nu te astepti la minuni. Mai degraba vezi daca decuplarea pe alimentare e cea mai potrivita.Vezi daca nu sunt si ceva ceramici prosti pusi in vreun fitru pe semnal.Daca vrei corectitudine la extrem e de bibilit toata schema. Poti sa mergi si pe partea audiofila, pui alte integrate si vezi care-ti place nemaicontand distorsiunile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba vezi daca decuplarea pe alimentare e cea mai potrivita.Vezi daca nu sunt si ceva ceramici prosti pusi in vreun fitru pe semnal.

Ideile tale sunt minunate dar eu nu sunt electronist...:)

Se gasesc la noi socluri? Intr-o vreme se aduceau de la brown dog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, adevarat cata vreme este inteles asa cum trebuie. De exemplu chiar din prima autorul afirma ca opampurile suna la fel. Probabil ca va incanta o tabara si va oripila pe cealalta care aude mereu diferente. :) Totusi, exista un mic cuvintel care arata cum stau lucrurile :

 

"MYTH: MOST OP AMPS SOUND DIFFERENT - There’s a general perception that op amps sound different. Many gear manufactures tout op amp brands and part numbers in their marketing literature. The $3 OPA2134 is supposed to sound much better than the $1 NE5532 and the $10 AD8610 is supposed to sound better still. But do they? The chip companies don’t help the perception implying some of their op amps offer better sound. But used properly, in a typical audio application, I’ll challenge anyone to a listening test and bet they won’t be able to tell the above three op amps apart. The only catch is it would be a blind test and the listener won’t know which op amp is which."

 

Acest "used properly" face diferenta dintre aparatura ieftina si proasta si cea hi-end scumpa care poate foloseste acelasi opamp. In general pretul a devenit rezonabil pentru piesele cu un nivel decent de calitate, asa ca diferenta n-o mai face numai galeata de piese, ci si inteligenta designerului electronist care creeaza aparatul. Intr-o economie de piata normala in care inteligenta si cercetarea sunt apreciate ,poate chiar mai bine de 50% din pretul si succesul pe termen lung al aparatului este constituit de know-how.


"Used properly" deasemenea arata foarte pe scurt de ce un opamp nu se inlocuieste cu un altul pur si simplu si mai arata de ce cand se face acest lucru sunetul se schimba, pentru ca noul opamp nu este "used properly".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

later edit :D citind mai departe articolul autorul intra in detalii si spune "
MYTH: MOST OP AMPS ARE COMPATIBLE - Op amps are complex devices. While many have the same pin configuration making it appear you can simply substitute one for another, that’s often not the case. They’re optimized for different input bias values, configurations, gains, feedback circuits, load impedances, quiescent currents, speeds/bandwidths, compensation values, operating voltages, noise trade-offs, etc. But some audiophiles can’t be bothered by, or don’t understand, all those details. So they simply swap them out without changing anything else in the circuit. Many have a favorite op amp or two they like to use in most everything without considering if it’s a good match. It’s like the old quote “when you have only a hammer everything looks like a nail”. But that just doesn’t work for op amps. And, not surprisingly, some op amps do better than others when you ignore their requirements. Again, this is a lot like the Second Grain Of Truth above. If you use a given op amp incorrectly, it may well sound different. But it’s not the op amp’s fault. The person misusing it is creating the audible differences.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

later late edit : ;) ma bucura c-o mai spun si altii nu doar eu ca deja paream deplasat, un fel de gica-contra :

MYTH: OP AMP UPGRADES ARE USUALLY WORTHWHILE - The forums are full of posts from people who buy some perfectly nice piece of audio gear, open it up, discover the manufacture used a “cheap 5532” op amp, and they promptly pop in something much more expensive and exotic to “improve the sound”. These are usually people who lack the test equipment to have any idea if their op amp swaps help, hurt, or are just a waste of money. They simply use their ears, in highly biased sighted listening, and draw all sorts of erroneous conclusions. I know of op amp swaps causing potentially harmful oscillation. Someone might hear ultrasonic artifacts from the oscillation as “newfound detail” when, in reality, they have unwittingly created a radio transmitter. And this isn’t as rare as you might think because of the “faster is better” mentality. (photo: photozou.jp)

 

OP AMP STABILITY: Stability is critical for proper op amp operation. The gear makers tend to specify relatively stable op amps with sane bandwidths. So they don’t have to take many precautions in their circuits to keep such op amps happy. But when Joe Audiophile whips out his soldering iron and replaces the factory op amp with some high strung exotic part, what happens? The new part often requires much more attention to PC board layout, better power supply decoupling, different compensation, perhaps a more stable power supply, etc. In other words, without updating the rest of design (perhaps including even the PC board), the op amp may be at least somewhat unstable or otherwise unhappy. And because most instability is at ultrasonic or RF frequencies, the person doing the swap may not even know they just took a giant step backwards. Even RMAA can’t “see” ultrasonic and RF problems.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihaiLLL scrie '' Frate Oake, schimba linistit opamp-urile pune 100n pe alimentare si nu mai ai treaba cu oscilatiile,incearca si LM4562 sau 49720 varianta militara ;)

si daca vrei treaba mai buna,schimba alimentarile cu ceva ultra low noise,si pe digital la fel ''


Mulţam pentru sfaturi. Am să încerc. Treaba cu 100n pe alimentare nu prea ştiu care este, poate mă ajuţi. Iar treaba cu schimbatul alimentărilor iar nu o ştiu cum face. Sunt convins că e important ce îmi spui tu dar nu mă pricep. Probabil că nu e operaţie pe creier dar tre să şti ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre pinii 4 si 8 fata de masa pui cite un 100nF , sau poti incerca direct intre pinii 4 si 8.

 

Mulţumesc djleco, uite că se leagă...Întrebare: fac treaba asta dacă sună bine cu noii opampuri sau dacă distorsionează, cum am păţit cu AD 8066 la CD Marantz CD50?

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că ăsta ar rebuii să fie spiritul forumului: de a împărtăşi propriile experienţe/experimentări şi de a vedea ce se întâmplă acolo şi nu de a îngropa prin ştiinţă conceptul în sine. Evident că electronica este o ştiinţă exactă şi mai ales este o ''ştiinţă''

Nu poţi să faci orice şi să dea bine. Totuşi neofiţii,ca şi mine, din disperare şi nu numai, mai încearcă lucruri împotriva ''religiei''. E rău, e bine...nu ştiu dar asta fac şi dă bine la sunet...cel puţin până acu.

Le mulţumesc pe această cale userilor care chiar m-au ajutat în demersul meu...sper să nu se oprească aici ajutorul lor...Hai să mergem mai departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mai găsiţi recuperate de undeva 5532 Signetics de acum trei decenii sau echivalentul LM833, folosiţi-le cu încredere, la astea de azi s-ar putea să fie alte pocnitori în interior.


Signetics gaseam si eu a fi preferatul multora,citind pe afara pe forumuri,iar pe la noi discutand cu userul Hiatus,mi-a confirmat si el ,cand este implementat corect ,acest 5532 este inca in top....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dacă mai găsiţi recuperate de undeva 5532 Signetics de acum trei decenii sau echivalentul LM833, folosiţi-le cu încredere, la astea de azi s-ar putea să fie alte pocnitori în interior.


Signetics gaseam si eu a fi preferatul multora,citind pe afara pe forumuri,iar pe la noi discutand cu userul Hiatus,mi-a confirmat si el ,cand este implementat corect ,acest 5532 este inca in top....

 

Ai dreptate 5532 sună foarte bine, cel puţin la Marantz CD50 (să nu uităm că a fost totuşi o sculă reuşită chiar dacă a început să-mi facă probleme pe partea de drive şi a trebuit să-i schimp 5 conzi deja uscaţi), dar am găsit alte opampuri care, fiecare are sunetul lui dar per total sună, cel puţin pentru urechile mele, mai bine. Putem lua acest experiment ca pe un fel de egalizare a potrivirii CD-ului cu sistemul audio pe care o punem, o egalizare cu urechile noastre şi nu în ultimul rând o egalizare cu muzica preponderentă pe care o ascultăm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.