Sari la conținut
HiFi Tech

Opampuri schimbate în ieşirea CD Player şi în preul de doză


oake

Postări Recomandate

De curând m-am apucat să fac ceva cu opampurile de ieşire de la sculele vechi, adică le-am schimbat cu opampuri mai noi. Rezultatele sunt bune.

De exemplu, la CD-player Marantz CD50. Mai întâi am adăugat nişte MKP-uri de 220nF în paralel cu SMD-urile de 100 nF (mă refer la conzii de decuplare din jurul lui TDA1541). Diferenţa nu am prea simţit-o (nici nu mă pricep prea mult). Oricum era la nivelul lui ''parcă'' mai bine. Apoi am pus nişte socluri pe opampurile lui de ieşire (NE5532N) şi am început să mă joc: am pus AD8066 şi suna distorsionat. Am pus apoi OPA627 (dublu) şi suna altfel: mai profund, mai exact, mai multă carne şi alt soundstage. Am zis că este ceea ce trebuie. Apoi am pus şi nişte OPA 2604 (recomandat de Lampizator) şi a început să sune mai ''gras'', cu mai multă căldură. Sunt la început de drum, nu am făcut comparaţiile cum trebuie (doar o primă impresie).

La Philips CD 210 (dealtfel o jucărie dar bine făcută) el este cu TDA1543...am schimbat opampurile lui M8918LM cu AD 8066 şi a început să sune. Nu mai era sunetul lui ''uscat'' a căpătat carne, Bassul s-a dus jos, soundstage-ul s-a mărit...chiar a început să sune jucăria asta.

Am mai făcut o ''măgărie'' la preampul de doză magnetică de la Grundig V30 (NEC C4559C ) am pus un OPA 2604 şi sunetul pe doză a expldat. Era cu totul altceva. Deja suna bine. Am mai încercat şi un OPA 2107AP care pe preampul de doză suna cam lafel cu OPA2604 dar avea ''fâsul'' mai mic şi am rămas cu el.

Astea sunt încercările mele de până acu.

Dacă mai aveţi şi alte încercări şi puteţi să mă lămuriţi cu opampurile vă rămân recunoscător.


PS: Mai am în vedere un opamp LT1028 pe care îl foloseau şi MarK Levinson în preampurile lor şi pe care l-am comandat deja, evident în formula SMD pe care îl lipesc eu (din lipsă de fonduri) în ceea ce trebuie (el fiind mono).

Dacă mai aveţi şi alte teste chiar vă rog să mă ajutaţi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M8918LM
aia e data fabricaţiei, probabil e vorba de LM833.

..............

Faci o greşeală fundamentală pe care o fac toţi cei care se apucă de schimbat piese orbeşte: fiecare preu are nevoie de compensări şi corecţii specifice ptr a-şi păstra liniaritatea şi stabilitatea în frecvenţă, nu merg lăsate cele ale integratelor originale. Aşa ''descoperi'' sunete noi.

Înainte de a face ceva studiază datele şi schemele specifice fiecăruia, nu părerile de pe net.

În aceeaşi schemă, integrate diferite dar folosite corect fiecare, vor avea acelaşi sunet, poate un plus la raportul de distorsiuni ptr cele mai moderne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M8918LM
aia e data fabricaţiei, probabil e vorba de LM833.

..............

Faci o greşeală fundamentală pe care o fac toţi cei care se apucă de schimbat piese orbeşte: fiecare preu are nevoie de compensări şi corecţii specifice ptr a-şi păstra liniaritatea şi stabilitatea în frecvenţă, nu merg lăsate cele ale integratelor originale. Aşa ''descoperi'' sunete noi.

Înainte de a face ceva studiază datele şi schemele specifice fiecăruia, nu părerile de pe net.

În aceeaşi schemă, integrate diferite dar folosite corect fiecare, vor avea acelaşi sunet, poate un plus la raportul de distorsiuni ptr cele mai moderne.

 

Ăsta e exact genul de răspuns pe care îl aşteptam...anost dar concret.Tot timpul am mers împotriva curentului. Am testat pentru a auzi. Nu m-am mulţumit cu ceea ce aveam dar am schimbat ceva. A fost o plecare din disperare...aveam ampuri bune dar nu sunau cu boxele mele şi a trebuit să fac ceva. Acuma boxele se potrivesc cu ampurile nou făcute.


Ştiu că toţi îmi vor sări în cap...dar sună...şi se poate auzi.


Singurul meu argument e sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai descoperit ca ceafa de porc cu cartofii prajiti stropite cu bere din belsug merg ca unse. Intrebarea este cat timp iti va lua sa mai faci un pas inainte si sa faci o noua descoperire, anume ca cele de mai sus nu sunt chiar sanatoase iar aromele lor sunt puternice dar monotone, fara bogatia zarzavaturilor . Placerea auditiva se cultiva la fel ca si gusturile alimentare. Incepem toti prin a trece pe la KFC sau McDonalds si sfarsim (macar o parte dintre noi ) in a fi vegani (exagerez prea mult aici). :) Candva ar trebui sa gandesti cum ti-a spus Zal mai sus, aia e calea corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine să tai entuziasmul cuiva, dar ne place sau nu, electronica e o ştinţă.

Există scheme generaliste, unde nu are importanţă tipul integratului şi scheme particulare cum e cazul în discuţie, unde trebuie intervenit cu grijă.

Ce face Fikus prin acele cd-uri e problema lui, trebuie studiat, nu imitat. Mă mir că nu încearcă şi integrate de instrumentaţie. :mrgreen:

...............

Uite, legat de Philips, ei au folosit în general la ieşiri LM833, echivalentul NE5532. Poţi încerca între cele două să faci optimizări, cu altele trebuie să pleci de la recomandările producătorilor.

...............

PS. faptul că mai sus nu ai identificat corect LM833, mi-a amintit că aveau de regulă o dungă dată cu carioca, semn că au fost selecţionate de Philips

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu are schema dupa care sa faca toate calculele necesare pentru noul integrat are toate sansele ca un C.I. nou mai performant sa nu fie compensat corect si sa-i oscileze. Apoi depinde si ce fel de retea de alimentare locala are nevoie cel nou, daca vorbim de un SR mai mare si o banda extinsa deja se complica un pic treaba. Sa nu mai vorbim de lucruri mai fine care tin de diferentele necesarului de curent dintre cele doua CI-uri, care este stiut ca modifica impedanta de iesire a regulatoarelor de tensiune.


Daca sa presupunem ca faci totul corect si pui o varianta mai noua si mai performanta de opamp..... s-ar putea sa existe surpriza ca acesta sa arate mai bine slabiciunile din alta parte a schemei. Mie unul schimbarea doar de opampuri mi se pare o joaca. Ca sa iasa la final o treaba buna de profesionist, demonstrabila prin masuratori , ar fi necesar sa regandesti toata schema dupa opampul nou. Este o munca grea care de cele mai multe ori nu merita. Daca o faci doar ca amuzament intr-adevar totul incepe sa capete un sens, altfel e pierdere de vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opampurile noi sunt facute sa suporte un consum mai mare in aceeasi capsula. Mai ales opampurile care se stiu ca vor fi folosite in domeniul audio cu pretentii, deci este exact pe dos decat spui tu. TL071, un opamp clasic, consuma 1,4mA , LME49860 (recomandat chiar de catre tine) , consuma la idle 13mA ;) deci cam de 5x...10x mai mult.


In privinta regulatoarelor asa se intampla , mai ales cu cat se urca in frecventa. Asta ca sa nu mai vorbim despre un banal LM317, foarte utilizat, care face o diferenta enorma intre 1,4mA trasi din el si 14mA. Ma rog, sunt subtilitati de care n-ai auzit pana acum, dar nici nu cred ca vei fi nevoit sa apelezi la ele atata vreme cat lucrezi echipamente doar pentru zona profesionala. Daca erai axat pe zona audiofila ai fi cunoscut ;ucrurile astea de foarte multa vreme. Tu crezi ca Brainsmartman cand face o revigoare a aparatelor vintage doar le sterge de praf si arunca o mana de condensatori colorati dupa care prostii de audiofili se entuziasmeaza aiurea ? crezi ca-i platesc munca pentru nimic ? :lol: Leco parca acum ai incepe electronica..... ma mir pentru ca ai mai stat si tu pe langa Zal si altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uita-te in datasheet-ul LME49720 la curentul absorbit de integrat atunci cand nu are sarcina: typ-10mA , max-12mA. Deci cum ramane cu opampurile noi care folosesc curent mai putin fata de cele vechi ?


E vreo diferenta semnificativa intre LM317 si 7815 in afara faptului ca primul are tensiunea de iesire ajustabila ? Condensatorul de 10uF are reactanta capacitiva la 20hz in jurul a 800 ohm iar cel de 100uF circa 80 ohm. Deci ce vrei sa faci cu ei pana la 1khz ca nu pricep ? Iar mai sus nu te mai ajuta foarte mult pentru ca nu poti sa-i pui din seria LOW-ESR iar regulatorul deja devine inductiv. Mai departe, daca pui LOW-ESR, cum se va combina cu impedanta de iesire a regulatorului ? Mai departe spui ca :

Iar LM3xx nu are nicio treaba daca tragi din el 1,4mA sau 14mA ori mai mult
....Esti sigur ? Ai citit datasheet-ul lui care spune ca sub 12mA curent de incarcare nu mai asigura caracteristicile ?


Rejectie de 120dB unde , pentru ca la 1khz deja e de 90dB iar la 20khz deja suntem la 60dB pe V-. Luate toate la kilogram merg, dar cand vrei calitate iti dai seama ca deja apar complicatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate Oake, schimba linistit opamp-urile pune 100n pe alimentare si nu mai ai treaba cu oscilatiile,incearca si LM4562 sau 49720 varianta militara ;)

si daca vrei treaba mai buna,schimba alimentarile cu ceva ultra low noise,si pe digital la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PSRR-ul la V- la 20hz este de 120dB , dar deja la 1khz pierzi 30db adica e de 90db iar la 20khz se mai pierd cam tot 30dB, ramanand un jurul a 60-70dB. La 200khz raman 30-40dB. Daca privesti aceleasi lucruri la regulator, 7815 daca preferi, te vei ingrozi cat de prost este. O mica decuplare gresita asa incat sa ai o mica rezonanta ultrasonica , deci o modificare puternica de impedanta a alimentarii, te poate arunca in niste distorsiuni din produsele de intermodulatie de nu vei intelege niciodata de ce integratele cu toate ca sunt ultra-low-THD suna diferit intre ele cand le schimbi unul in locul altuia. :) In fapt cam asa se si intampla in realitate la care se mai adauga de cele mai multe ori si o masa rutata prost iar mai nou si o excitatie provenita de la vreo sursa smps din apropiere, ca tot sunt la moda :D


In general producatorii sunt chiar foarte conservatori si in majoritatea lor sufla si in iaurt asa incat prefera sa foloseasca retele supracompensate doar ca sa evite problemele, coloratiile provenite dintr-o implementare practica sumara, mai ales ca aparatele mai nou se fac de chinezi cu piese chinezesti. Inlocuirea unui opamp mai nou cu performante mai bune cateodata poate insemna coloratii. Destui audiofili spun ca opampurile vechi suna mai bine, tocmai din aceasta cauza. Neavand cultura tehnica necesara ei cred ca cele noi sunt mai proaste, in realitate acestea fiind mai bune dar n-au ce cauta in schema respectiva fara modificari de substanta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

djleco spune'' Incearca LME49720 minim ori LME 49860 (din gama dual), sau LME 49990 din gama single.''


Mulţam pentru info. Am să încerc LME49990 care e cam scumpineanu dar îl pot procura smd (deci mai ieftin el fiind şi mono) şi îl lipesc eu. Sunt curios cum sună...asta dacă prin inconştienţa mea nu avariez turbina patru de la hidrocentrala Porţile de Fier ;)

Departe de mine să antagonizez lumea electroniştilor cu inconştienţa mea, lume pe care o respect şi o apreciez. Cineva spunea că prin scimbarea opampului, în cazul fericit în care nu ia foc instalaţia pot obţine maxim distorsiuni mai mici. Complet fals diferenţa dintre opampurile schimbate de mine la maranţul CD50 este mare (am descris-o deja)...sau eu şi prietenii mei avem halucinaţii auditive.


greieraşule: nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-ţi place ţie. Pentru mine ăsta e cel mai important lucru chiar dacă nu dă bine pe osciloscop...nu că aş avea sau aş şti să folosesc veunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Oake poate pare ca sunt "anti" , in realitate eu doar incerc sa separ terminologia "sunet placut" de "sunet bun" pentru ca se face destul de des confuzia asta de pe urma caruia unii producatori castiga bani buni nu foarte meritati. Alegerile fiecaruia sunt personale si eu nu le comentez niciodata, ci doar incerc sa desenez un tablou cat mai corect asa incat alegerile sa fie luate in cunostiinta de cauza. N-ai sa ma vezi niciodata pe mine sfatuind pe cineva sa aleaga opampul(sau orice aparat) cutare in detrimentul celuilalt pentru ca suna mai cald, mai rece sau mai nu stiu cum. Emotia starnita de muzica se traieste personal si eu n-am ce sa caut acolo. ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oake, nu ai înţeles nimic din ce am scris. Poate nu sînt capabil să explic, dar ce faci acolo e empiric, dacă ai sta să bibileşti la fiecare integrat compensările specifice şi schema externă după catalog, nu cred că vei mai avea nici o halucinaţie auditivă. Excludem din start alte fenomene (placebo).

Cum crezi că lucrează firmele serioase, montează în placă un soclu şi se joacă cu integratele?

Despre alimentarea care ia foc nu ştiu cine a scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca la o serata la care era invitat si Albert Einstein, una din demoazele, vrand sa para emancipata, l-a intrebat pe acesta:


- Profesore, cum se fac marile descoperiri si inventii?


Dupa cateva secunde de gandire, acesta i-a raspuns:


- Stimata doamna, toti stim ca un anumit lucru sau fenomen este imposibil. Ei bine,se mai gaseste si cate unul care nu stie...


Asa ca lasati omul in pace sa experimenteze cum doreste si cum se pricepe. Daca Pass construia doar dupa datasheet, nu mai concepea First Watt. ;)


Iar ca sa fiu on-topic, uneori nu este nevoie sa modifici nimic in reteaua de compensare a integratului. Datasheet-ul face o recomandare din partea producatorului, dar o sa intalniti N cazuri in care implementarea respectivului operational sa difere foarte mult de datasheet (vezi aplicatiile seriei NJM sau NE pe "trancote").


Pe urma, degeaba masoara perfect daca mie nu-mi place cum suna. Degeaba are caracteristica liniara daca urechea are curba fiziologica, deci log sau antilog. Exact cum spunea si Raimond, emotia starnita de muzica se traieste personal si nu prin ecranul osciloscopului sau cu datasheetul in fata.


Parerea mea, vorba lui nenea Nicu Votcaroiu. :lol:


Si aici un tabel cu nivelele de iesire comparate pe diverse opampuri:


V9dsT0.jpgLINK_TEXT><e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Oake poate pare ca sunt "anti" , in realitate eu doar incerc sa separ terminologia "sunet placut" de "sunet bun" pentru ca se face destul de des confuzia asta de pe urma caruia unii producatori castiga bani buni nu foarte meritati. Alegerile fiecaruia sunt personale si eu nu le comentez niciodata, ci doar incerc sa desenez un tablou cat mai corect asa incat alegerile sa fie luate in cunostiinta de cauza. N-ai sa ma vezi niciodata pe mine sfatuind pe cineva sa aleaga opampul(sau orice aparat) cutare in detrimentul celuilalt pentru ca suna mai cald, mai rece sau mai nu stiu cum. Emotia starnita de muzica se traieste personal si eu n-am ce sa caut acolo. ;)

 

Din ce spui tu înţeleg că nu mi-am făcut bine temele...că nu am absolvit Facultatea de Audiofilie. Nici nu vreau lucrul ăsta. Nu mă interesează...mai mult chiar mă feresc să intru prea în detaliu în minunata alchimie a sunetului. După cum spunea Blaga : ''Nu vreau să distrug corola de minuni a lumii''. Prefer să savurez senzorial fenomenul. La urma urmei sunetul este un vector...scopul este muzica. Ei da!...vreau să învăţ muzică...să deosebesc un dirijor de altul pe a noua de Beethoven, să deosebesc un pianist de altul pe treiul de Rachmaninoff, să deosebesc un violoncelist de altul pe suitele de Bach etc. Atâta timp cât sunetul meu îmi transmite emoţie(cel mai important lucru) şi pot parcurge această frumoasi incursiune muzicală, nu am nevoie de academicieni care să mă înveţe cum trebuie să aud. Tu afirmi că nu te bagi cu bocancii în sunetul omului dar alegoria aia cu ceafa de porc, cartofii prăjiţi şi berea ce e?

Sunt convins de intenţiile tale bune, lucru pentru care îţi mulţumesc dar prefer să îmi îmbogăţesc cunoştinţele muricale, mai ales prin practică la greu. Cât despre performanţele auditive prefer să las natura să îşi urmeze cursul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si disipa 300mW in idle la +/- 15Vdc.

 

:) Ar fi fost prea simplu sa fie asa. Problema e ca nu stim schema din aceste integrate din seria LME. Totusi se pare ca este vorba despre o schema evoluata din cate am inteles din discutiile unui inginer care a participat la dezvoltarea lor la National. Omul a fost suparat cand Texas a cumparat National-ul si i-a dat pe toti afara. Creierul schemei de baza folosite cica ar fi un japonez care a fost si el trimis acasa. Intre timp Texas Instruments si-a dat seama de tampenia pe care o facuse si a refacut echipa originala. Nu castiga prea mult din zona audio dar castigul la nivel de imagine , de brand este urias, asa ca in acest moment continua, ba chiar au accentuat dezvoltarea opampurilor dedicate audio.


Nu-i de mirare ca in opamp sa se regaseasca un circuit de tipul sliding-bias, nu-i nevoie sa disipe 300mW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5532 este unul dintre cele mai bune opampuri, Are 35 de ani de cand a aparut dar inca se mentine in top. Daca nu ai motive serioase sa-l schimbi nu-l schimba. In general necesita o decuplare mai aparte fata de restul opampurilor altfel are usoare tendinte de oscilatii. In sunet aceste oscilatii usoare dau o sibilanta pe voci in special. Din nou trebuie avuta grija ca este un opamp cu intrare pe bipolari , deci impedanta de intrare pe intrarea pozitiva este cu mult mai mica fata de cea de la LME49720 de exemplu. Cel mai probabil si reteaua care-l inconjoara tine cont de acest aspect, asadar ar cam trebui sa inspectezi si eventual sa modifici si restul pieselor de pe langa el. Daca vrei sa schimbi doar opampul, nu ai ce sa pui mai bun in locul sau cu intrare pe bipolari. Mai degraba ar trebui analizata toata partea de preamplificare intr-un laborator ca sa se faca ajustarile de riguare pentru a se obtine performanta maxima din 5532. Ce sa ceri mai mult de la un integrat care sub sarcina de 600 de ohm are thd in jurul a 0,001% ? Din punct de vedere tehnic99% nu trebuie schimbat. Din punct de vedere audiofil poate fi interesant sa-l schimbi asa incat sa mai introduci ceva distorsiuni in plus care sa faca sunetul mai atractiv, nu neaparat mai bun, mai corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsul elaborat. Eu nu m-as baga sa schimb ceva ce are mai mult de 4 picioare... :)

Ma gandeam doar ca , avand in vedere senectutea chip-ului, avem doua variante:

1. Intre timp a aparut un opamp superior;

2. Intre timp nu a aparut nimic superior.


Pentru punctul 1 am vazut suita de echivalente si ma intrebam care e cel mai apropiat.

Pentru punctul 2, care producator face cele mai bune 5532? Al meu e JRC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.