Sari la conținut
HiFi Tech

aparatura audio din Germania? de unde cumparam


hector

Postări Recomandate

Salutare,


As dorii sa stiu / aflu de unde pot cumpara aparatura audio - gen boxe / Cd-playere / amplficatoare din Germania. Alt site decat Ebay / Amazon exista.

ma gandesc ca trebuie sa fie asa ceva din moment ce netul (olx,audioweb,okazii..etc) este plin de astfel de produse ??


stie cineva despre un "mobile.de" al aparaturii audio hi-fi?

danke !



p.s nu fiti timizi - nu va strica nimeni business ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După 25 de ani, Germania s-a cam golit de scule bune, acum sînt la rînd rapandulele din anii 90-2000. Sînt destui în ţară care aduc cu duba electronice din vest, nu numai Germania, avantajul e că le poţi pipăi la faţa locului. Dacă tot eşti din Bucale, de ce nu vizitezi tîrgurile (Valea Căscaţilor şi Vitan)? Sîmbătă erau preţuri de criză, am văzut chiar şi boxe Tannoy şi Continental Edison, maguri Pioneer, Sony şi un Akai GX620, grămezi de deck-uri, pick-up-uri, amplifuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar canalele urechilor nu sint fixe in timp. Pe masura ce imbatranim, se deformeaza.


In rest, confirm cu cele spuse mai sus. Pe ebay nemtii s-au "jmecherit", toate rupturile costa mult. Si culmea, se vand, rar cand prinzi cate o pleasca. A ajuns sa se vanda mai scump pe ebay.de decat la noi pe olx sau okazii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Gabywo

Produsele viitoare high-end, vor fi castile CUSTOM "Earpieces" de la firme precum Wenstone sau Shure sau Ultimate Sound - http://www.ultimatesound.ro

firma din Romania produse facute in Romania..


@marianos, @gagarin, @Iomis multumesc f mult pentru informatii. intr-adevar preturile de pe ebay nu sunt atat de mici ca inainte dar sincer prefer sa cumpar din afara chiar daca ies mai scump, din motive lesne de inteles. este similar cumparatului de masini ...


ideea este ca, de multe ori pretul la noi este mai mare decat in .de pentru aproape orice Hi-fi rezonabil si exista din o proportie destul de mare ca produsul sa nu fie conform descrierii. intodeauna compar ce exista aici cu ebay.de si diferentele sunt destul de maricele. asta fiind motivul pentru care am deschis acest topic.


@zal - nu stiu ce legatura au targurile pline de tigani cu toate gioarsele cu ce scrie in topic? am fost o singura data in targ sa imi cumpar o chitara pe post de ornament (deci nu ma interesa cat de functionala era) si am gasit una zgariata fara corzi - ca vai de ea si mi-a cerut 200 ron. ! am zis ca doar mort de beat mai vizitez asa ceva... in fine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e o problemă de percepţie aici, sînt mai multe paliere de comercializare. Eu bat tîrgurile Bucureştiului de vreo 27 de ani. Cînd te apuci domeniul audio trebuie să studiezi un pic şi electronica corespunzătoare, măcar ca să ştii ce poate avea înăuntru o sculă şi ce defecte apar, iar ptr bani puţini şansele de ţeapă sînt de 50% cînd iei de la dubă ceva fără pretenţii mari. Dacă însă apelezi la cei serioşi şi mai dai un ban în plus, rata defectelor tinde spre zero.

Epoca de aur s-a terminat de vreo 10 ani. În sfîrşit, spor la căutat pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am zis ca suntem off topic pt ca eu ma refeream la produse HiFi la mana a 2 nu la produse noi.

pai stai ca nu inteleg de ce raspunzi ca si cand ne contrazicem :)))

"Ca fapt divers, firma Westone s-a nascut in 1959, in State."


dezvoltam un subiect aici nu ne certam - sunt forumurile pline de certareti


iar daca Westone s-a nascut in '59 ei abia prin anii 90 au inceput sa faca monitoare in-ear cu mulaj. Aici nu se aplica principiul - mai vechi mai bun-

asta pentru ca in '95 au aparaut UE care sunt mai tari ca Westone iar prin 2007 au aparut JH Audio care sunt si mai tari decat UE... si momentan raman


tehnologia este similara in interior - difuzorul functioneaza la fel azi ca si acum 7 ani fara modificari importante, ce-i drept au mai aparut difuzoare mai mici cu capabilitati mai bune , dar care sunt folosite de catre toti producatorii. nu exista difuzoare facute in-house.

diferenta se face in crossover si marketing , restul este apa de ploaie si povesti de adormit copii , cum este asta

http://pro.ultimateears.com/products/custom-monitors/for-stage/ultimate-ears-vocal-reference-monitors-f


cheers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am ascultat -zeci mii miliarde .... deja devine polemica si ma retrag din discutie....


dar am citit topicuri si forumuri de pe Head FI - care este unul din forumurile respectabile , ..nu cred ca o sa ajungem vrodata la nivelul lor de cultura sau cel putin la limita de jos a lor... cea a conversatiei pasnice si nu a balacarelii continue


http://www.head-fi.org/


bafta!


p.s nici macar nu am zis ca am ascultat x sau y model , doar am zis cateva notiuni despre tehnologia folosita, si un mini top best of .. din punctul meu de vedere atata tot ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.