Sari la conținut
HiFi Tech

electro-stories - amintiri din copchilarie...


comanr

Postări Recomandate

Nu am avut un Rostov, dar e f. posibil sa fi costat tot in jurul a 10.000 lei..Nu avea si boxe ?
Nu, nu avea boxe insa costa peste 9000 lei. O alta scula excelenta din vremurile acelea era tunerul Navigator, o chestie cu aspect super-profi si cu un pret pe masura (vreo 5000 lei). Era unul care a zacut in vitrina magazinului de electrice de pe Magheru (langa Piata Romana) dar la pretul ala nu prea se inghesuia lumea. Tin minte ca avea manere si vreo trei scale diferite pe care se putea face acordul in trei benzi de frecventa. Arata ca un aparat de pe o nava militara...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind strict de valoare sentimentala :roll:

Primul aparat audio la care am ascultat si pe care am deschis ochii a fost un radio pe lampi nemtesc produs cam prin 1955.

L-am tinut in casa pana prin 2005-2006 cand l-am aruncat la gunoi intr-un gest prostesc.

L-am vazut apoi reconditionat la un colectionar, m-am oferit sa-l cumpar dar am fost refuzat.

Deh, prostia se plateste :oops:


Prin anii '70-'80 a urmat un radio Gloria 3

Fix in anul 1980 (cand am luat treapta a 2-a) am fost recompensat de catre parinti cu un magnetofon Unitra Uwertura Stereo, achizitionat cu 5.000 de lei de la Ferometalul din colt.

Abia acum, cand am incercat sa pun poze cu el mi-am dat seama ca era un extrem de rar model pentru export, cu VU-metre orizontale.

Nu pot spune cata bucurie am avut de la acel magnetofon, la cate ceaiuri a fost, cat de fericit eram.

Nu aveam atunci de unde sa trag muzica, asa ca improvizam inregistrand programul 2 de radio (cand se dadea muzica seara dupa ora 22) si inregistram cu microfonul de pe radio pe mag - va dati seama ce horror se auzea, dar noua nu ne pasa decat sa ascultam muzica :lol:

In clasa a 8-a stiu ca am avut un dialog destul de "elevat" cu un coleg care avea un mag Unitra stereo vechi si, ascultand benzile lui (erau trase mono defapt) ne contraziceam ce inseamna stereo.

Eu sustineam ca stereo inseamna ca se aude diferit pe cele doua canale iar colegul sustinea ca stereo inseamna ca se aud inaltele pe un canal si basul pe celalalt canal (pentru ca asa se auzea la el, fiind inregistrarea mono si avand un canal dus) :lol:


Dupa Unitra a urmat un tuner Electronica industriala care mi-a manacat zilele.


Apoi, am trecut la nivelul superior in clasa a 11-a si mi-am cumparat un pick-up Tesla NZC 150 cu popularele boxe de 2x10W.

Va dati seama minunatie, puteam sa inregistrez benzi de pe vinil, in ce ordine vroiam eu, se inregistra perfect, ce mai, eram un zeu :D

Dupa terminarea liceului am modificat magul Unitra si l-am facut pe viteza 19 prin montarea unui manson pe ax... ce nebunie, eram in al 9-lea cer, ce inalte, ce basi, ce muzica dumnezeiasca :oops:


Prin anul 1982, imediat ce am terminat liceul fratele meu s-a angajat la aeroport la Otopeni si, dintr-o data mi s-a deschis un nou univers :oops:

Vedeam scule audio si video pe care doar le visam, le probam, le pipaiam, ma uimeau cat de minunat pot sa arate si cat de perfect se auzeau, ce sa mai, eram in Paradis.

Atunci am luat de la el casetofonul Sanyo C 4, o "naveta spatiala" cu care am facut furori :lol:


http://http://audiotechnika.blog.cz/1010/sanyo-c4


Prin '84 a venit nebunia cu videocasetofoanele, imi aduc aminte de primul meu video, luat tot cu ajutorul fratelui meu, un JVC.

A urmat un Akai, apoi o nebunie de videorecorder cu 4 capete Panasonic NV-G50PX, cap-de-serie :mrgreen: care arata ca o naveta extraterestra.

Am dat 70.000 de lei pe el (cat o Dacie 1300 sau cat un apartament de 2 camere) si, in 1989, chiar in noiembrie am refuzat sa-l vand cu 75.000 de lei.

L-am dat abia in 1990, in plina explozie a preturilor cu 56.000 de lei, cu care am cumparat 500 de dolari :oops:

Ce sa mai zici? :roll: - domnia si prostia se platesc scump :oops:


Dupa lovilutie am incercat sa cumpar un deck de la Tehnoton Iasi, cu touch-uri si, dupa ce am schimbat 3 aparate in service am spus sa-mi dea banii inapoi.


Am avut apoi noroc tot cu frati-miu care mi-a deschis ochii catre audiofilie si mi-a furnizat scule-de-scule, inclusiv o linie completa Technics cumparata sigilata de la parter de la Unirii si care a fost in posesia mea vreo 2-3 ani pana cand a vandut-o.

El a marcat banul si eu am beneficiat de ea - a fost OK asa :lol:


Apoi, prin 2000 tot de la fratele meu am primit cadou o linie TEAC superba si cu aia am ramas vreo 5 ani.


Restul e binecunoscut :lol:


Poate intr-o zi am sa am chef sa povestesc tot nostalgic cum am vandut eu un Jeep Grand Cherokee Limited :mrgreen:

5acfb1c23fc64_gloria3.thumb.jpg.aef9725cc3a2362a974d525f8b80cb71.jpg

5acfb1c242f1e_uwerturastereo.thumb.jpg.ee63c71c4017e7e564a6c0a8ee80b4f2.jpg

tuner.thumb.jpg.1bb5f6fa2e52b1771914d196f87eecd4.jpg

tesla.jpg.092b03f83598a65ea4afa84e2511b9e0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uit insa de nebunia cu videocasetofoanele :mrgreen:

Aveam 20 de ani, eram angajat si aveam doar duminica libera, insa aveam vreo 7-8 videocasete cu care faceam schimburi non-stop.

Erau perioade cand veneam de la munca pe la ora 14, apoi ma bagam sa ma uit la filme la video pana la ora 2-3 dimineata.

Dormeam 2-3 ore dupa care plecam la munca :mrgreen:

Si chestia asta se repeta aproape zilnic.

Sambata seara era maraton de filme, mi s-a intamplat sa stau de sambata de la ora 17 si sa ma uit la filme pana duminica seara (peste 25 de ore continuu).


Celor tineri li se va parea o nebunie, dar sa se gandeasca ca eram presat de timp (luai sa zicem 3-4-5-6 casete video care aveau pe ele 6-8-10 filme si trebuia sa le dai inapoi in maxim 3 zile.


Se faceau caiete cu ce caseta a luat fiecare, era o nebunie.


Casetele mele au umblat vreo 2-3 ani pe la altii, apoi a trebuit sa schimb filmele ca se invechisera...


Ce vremuri.


Desi poate pentru unii pare imposibil sau nebunie, pentru noi, cei cu 2 ore de program TV zilnic, fara ziare, si cu cozi la filme (romanesti) la cinematograf interminabile, video-ul a fost mana cereasca.


Cred ca in 10-12 ani am vazut fara nici un fel de exagerare peste 10.000 de filme - eram o adevarata enciclopedie cinefila :lol:

Prin '83, cand nu-mi luasem inca video ma duceam noaptea prin varii apartamente prin oras la un "video" cu ilustrii necunoscuti sa ne uitam la filme toata noaptea la aia care aveau.

Tariful era de 100 de lei pe noapte si vedeam cam 5-6 filme pana dimineata.

O adevarata nebunie, dar eram tineri si nelinistiti :mrgreen:


Sa nu mai uit un mic "amanunt" - inainte sa apara videocasetofoanele la noi nu exista nici un fel de distractie in afara de mers in parc sau de ceaiurile dansante.

Pentru un adolescent era cumplit de greu.

Insa, aveam un "hobby" pe care, din pacate generatiile de adolescenti de dupa Revolutie nu si-l mai pot permite - CITEAM CARTI !!!


Imi aduc aminte ca citeam de rupeam, citeam chiar o carte pe zi, citeam cu nesat, citeam cu disperare.

Eram abonat la 3 biblioteci, am citit si nenumarate carti aflate in bibliotecile vecinilor si prietenilor mai cu dare de mana (sau mai bine zis a celor care aveau acces la cartile date pe sub mana), ce sa mai zic, adolescenta mea a fost sinonima cu cititul a mii de carti.


Din pacate, astazi numar lunile de cand nu am mai deschis vreo carte, desi in virtutea inertiei achizitionez des carti, am bibliotecile pline si tot cumpar, in speranta ca, "candva" am sa am timp sa le citesc pe toate :cry:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca una si ma duc... :lol:

Am uitat sa vorbesc de schimburile de casete si benzi audio, ca si schimburile de viniluri pe care le faceam continuu.

Era o adevarata minune sa asculti benzi AGFA sau BASF inregistrate magistral, cu ultimele aparitii POP/ROCK din Occidentul degradat si corupt :mrgreen:

trase de "profesionisti" pe maguri AKAI pe viteza 19 direct de pe viniluri aduse de piloti si personalul navigant din Vest.

Prin fratele meu aveam parte de cea mai buna si mai cool muzica de pe planeta, trasa pe casete sau benzi de magnetofon, la a 2-a mana - ce sa mai zic, era ceva de vis pe vremea aia, eram extrem de popular in liceu si la ceaiuri, eu puneam muzica cu cele mai tari hit-uri ale momentului :lol:


Amintiri din copilarie :cry:


Gata, destul pentru azi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar imediat dupa revolutie, un amic din Baia Mare si-a dat banii de dacie pe un video Philips. Luat de la ceva bisnitar. Nu stiu ce drac a facut cu el ca in scurt timp i s-a dus unul dintre capete. Devastat s-a gandit sa le scrie celor de la Philips sa se planga. Bineinteles ca nu avea garantie sau alte chestii, dar a trimis si capul in plic. Cam in doua luni a primit pachetel din Olanda de la Philips cu 2 caepete (unul de rezerva). Ce vremuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi,nu sunt chiar apuse vremurile alea. Am avut un Amplificator Rotel acum câțiva ani si mi se părea ca un canal se aude puțin mai încet decat celălalt , suspectat eu ca ar fi de la potentiometrul de volum. Le-am scris celor de la Rotel Europe un mail referitor la problemaea si mi-au trimis un potentiometru nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi,nu sunt chiar apuse vremurile alea. Am avut un Amplificator Rotel acum câțiva ani si mi se părea ca un canal se aude puțin mai încet decat celălalt , am suspectat eu ca ar fi de la potentiometrul de volum. Le-am scris celor de la Rotel Europe un mail referitor la problemaea si mi-au trimis un potentiometru nou.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul I la facultate, pasionat de gunoaie si vechituri, amator de talcioc si atunci cand ploua, de atmosfera de targ, culegator de perle, gasesc o unitate centrala de la o alarma auto italiana de foarte buna calitate, fara cabluri, telecomenzi , asta prin 98'

am facut un mail unei femei de la firma respectiva, sa fie sanatoasa, aveam internet la facultate si cont pe netscape,dupa vreo 2 saptamani primesc prin dhl fara nici un ban scheme,cablajul si doua telecomenzi noi, le imperechez, totul mergea ca un ceas.


eu aveam o dacie care statea descuiata, mortii ei, la caruta nu pui prelata sau lacatul, uneori mai gaseam seminte in ea, deh, oamenii nu erau atenti noaptea cu detalii, stateau si ei la caldura sau mai bine zis feriti de vant, aia nu avea caldura nici cand fierbea motorul, am vrut initial sa o montez pe dacie, apoi mi am dat o palma si am renuntat, am incercat sa o vand, greu tare am reusit sa o las unui patron de la magaziunl Dioda din galati sa o vanda cuiva, am luat teapa, nici in ziua de azi nu am vazut nici un ban, era o suma mica, convenabila, nu mai retin, ideea e ca omul ala avea magazin si s a bucurat la banutul unui student vai de cucul lui, astia s oamenii, nu i port pica insa mereu ma vede ca vin pe aleea lui si nu intru la magazinul sau, intru la cel de langa la Electronica.... sad electro-story!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.