Sari la conținut
HiFi Tech

PICK-UP AKAI AP-D33


none

Postări Recomandate

Salutare domnilor,


Saptamana trecuta am fost impreuna cu un prieten sa-si cumpere niste incinte Arcus de la un vanzator.. si uitandu-ma pe acolo am vazut acest model AP-D33 .. mi-a placut cum arata pentru ca e foarte bine pastrat si imediat mi-a venit in gand sa-l cumpar.

Doresc sa ma ajutati cu cateva sfaturi si informatii (cine este in masura) despre acest aparat.. si strict despre acest aparat...

Se merita o asemenea achizitie?

La timpul lui a fost un pickup de duzina sau nu?

Mentionez ca am experienta 0 cu pickup-uri :?



Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt nici pe departe un expert in pick-up (am cateva) dar din ceea ce vad pe net pare a fi o jucarioara de 5 Kg. Nu are absolut nimic deosebit, pare ieftin. Nu totdeauna pick-upurile ieftine din acea perioada sunau in consecinta. Dar aveau ceva: fie un brat ceva mai bun (si asta ar fi foarte important), poate un motor (ma refer la DD-uri) mai performant desi nu foarte voluminos, poate o carcasa nu din PVC dar din nu stiu ce polimer eficient in combaterea vibratiilor cu suspensie reusita, poate toate...si asta pentru a ajunge la un sunet cat de cat decent doar cu doza potrivita. Teoretic ar trebuii sa-l testezi inainte dar e foarte greu de facut luccrul asta...si nu sa vezi ca suna dar sa vezi cum suna, mai ales ca esti incepator in zona asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic la fel, desi nu sint mare expert, e un model vechi de vre-o 20 de ani si nici nu e lucrat cu simt de raspundere, am gasit ceva poze cu interiorul pe net, probabil era entry level. Nu stiu ce amplificator ai dar daca nu are intrare pentru pick-up atunci trebuie sa iei in consideratie si achizitia unui preamplificator separat care nu e chiar ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce amplificator ai dar daca nu are intrare pentru pick-up atunci trebuie sa iei in consideratie si achizitia unui preamplificator separat care nu e chiar ieftin.

 

Foarte corect!. Chiar daca ampul tau are intrare de pick-up nu stiu cat de buna este. In general, cand pick-ulul era rege...anii 70'-80' preurile de doza, in general MM erau bune. Daca nu ai asa ceva, deci ai un amp mai ''modern'' atunci trebuie sa-ti iei ceva care sa sune. Asta daca vrei sunet pe vinil. Se pot gasi preuri separate vintage care suna bine cel putin pe MM, care nu costa mult dar, probabil un recap e necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o părere oarecum diferită de a colegilor de mai sus: chiar dacă pare un direct drive plasticos făcut de Akai în anii 80, cred că poate fi o bună intrare în lumea vinilului, dacă îţi doreşti aşa ceva. Din câte am mai citit, tehnica japonezilor în direct drive în acei ani se perfecţionase suficient de mult încât şi unul foarte ieftin să scoată un sunet cât se poate de rezonabil.

Dacă vrei să începi cu vinilul, trebuie să începi de undeva.

Your choice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din mica mea experienta am observat ca schimbarea electroliticilor vechi de 30 - 40 de ani cu altii proaspeti face diferenta in sunet si asta la modul absolut. Adica un amp cu un sunet lent, cu bassul in spate, nerezolut, cu un 3D aproximativ, devine cu totul altceva. Diferenta este atat de mare incat poate doar fi probata. Nu stiu care este fenomenul dar se intampla. Daca mai articulezi niste conzi electrolitici cu valoare mica cu conzi MKP, MKT etc...efectul este cu atat mai mare.

Acest lucru se poate auzi la mine.

Stiu ca nu sunt ortodox in a schimba ceva dar merge !!! Si nu e scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa ascultati muzica nu condensatori,prelungitoare,stechere,mufe,cabluri,doar MUZICA!!!!!!!!!!!!

 

Total de acord cu tine, atata doar ca trebuie sa ajungem acolo. Poate, oricine sa imi spuna ca nu conteaza cum suna, doar ce suna ? Ma refer la audiofili. In clipa cand sunetul, doar el iti transmite emotie, nu carecumva lasa un loc generos si pentru continut? Nu carecumva auzind bine lasa loc si pentru trairea estetica a continutului?

Cel putin pentru mine amandoua sunt puse in acelasi creuzet al creatiei,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer..in afara de compact disc .. nu stiu cum suna un dac sau un pick-up .. am idee din ce au scris altii..dar nu are nici o valoare.

Desii mi-as dorii un pick-up de calitate sunt constient ca discurile din ziua de azi nu mai sunt ca cele de odinioara ca si calitate... plus ca acest format este deja mort ..

Sa zicem ca un dac costa 1000 euro si facand comparatie cu un pick-up la costuri.. m-am uitat pe emag si cu mare indulgenta consider media unui vinil la 100 lei..adica un dac este echivalentul a 45 de discuri sa zicem...Stiu e placut sa te joci cu un pick-up ..mi-as dorii..dar pe partea economica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar none spunea ca are experienta zero si nu știe cum suna un pick-up.


Cam 70% din vinilurile mele sunt din perioada 70-80 si ceva, dar nu as putea spune la modul general ca cele noi au calitate mai slaba. E adevărat ca acum se editează pe vinil tot felul de mizerii de formații si de genuri muzicale, care oricum nu ar putea suna bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o comparatie vinil nou vs cd, sunetul acelor viniluri era in aceeasi directie, cel putin asta era perceptia. Se auzeau bine dar le lipsea acel farmec, acea " aroma " specifica vinilurilor vechi.

Pana la urma este o chestiune de gust.

 

Cred că diferenţa dintre vinilurile anilor 60-70 şi cele contemporane (pe care o observ şi eu mai ales la simfonică) în detrimentul celor recente ar putea fi dată de matriţa după care au fost masterate vinilulire. În primul caz matriţa era făcută pe maguri pro iar în al doilea caz este digitală. Ce naşte din pisică şoareci mănâncă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat m-a prins si pe mine febra vinilului, sau ma rog....moftul. Am cumparat eu un pick-up, am strans ceva viniluri de pe la cunoscuti, am cumparat unele sh...dupa care s-a ridicat o intrebare ce nu mi-a mai dat pace, si anume: daca pe majoritatea discurilor mele (spun doar de ce am avut eu) scria "digital recording"...atunci la ce sa ma mai complic cu pick-upul? Unde e sunetul analogic mult apreciat atat timp cat inregistrarea a fost facuta digital? In fine, am renuntat la pick-up si mi-am vazut de altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desii mi-as dorii un pick-up de calitate sunt constient ca discurile din ziua de azi nu mai sunt ca cele de odinioara ca si calitate...

 

Cum ai ajuns la concluzia asta?

 



Neavand experienta... am auzit si eu pe la unul..pe la altul..am mai citit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat si eu un pickup, un REGA RP1 de ocazie, aproape nou insa, pentru ca am o gramada de discuri mostenite. Din pacate nu sint chiar in stare buna dar cind ma apuca moftul le ascult cu mare placere, nu e suetul perfect dar e muzica si stare de spirit. Eu zic ca a meritat sa-mi fac acest moft. Urmeaza un casetofon deck, tot asa de moft, ca am mostenit si o gramada de casete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un deck pt a asculta casetele vechi chiar nu se merita. Am si eu o tona de casete vechi, dar din pacate nu se pot asculta, banda s-a demagnetizat destul de rau si suna inacceptabil dupa parerea mea. Bine...niciodata un moft nu "se va merita" sa fie facut decat pt placerea personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mi-am luat si eu un pickup, un REGA RP1 de ocazie, aproape nou insa, pentru ca am o gramada de discuri mostenite. Din pacate nu sint chiar in stare buna dar cind ma apuca moftul le ascult cu mare placere, nu e suetul perfect dar e muzica si stare de spirit. Eu zic ca a meritat sa-mi fac acest moft. Urmeaza un casetofon deck, tot asa de moft, ca am mostenit si o gramada de casete.

 

Poate nu este cel mai bun pick-up dar ar trebuii să sune măcar ceva. Aici mai intervin o serie de alţi factori cum ar fi reglaje de tot felul, doză şi nu în ultimul rând preamp de doză. Toate puse bine la punct s-ar putea să îţi creeze o revelaţie vis a vis de ''discurile moştenite'' poate nu toate dar măcar unele. Chiar şi jucărioara asta bine pusă la punct, cu tot ce trebuie , poate să te pună pe gânduri în ce priveşte sunetul. Dar mai trebuie ceva şi anume un vinil care să sune. Nu toate vinilurile sună bine, orice le-ai face, dar unul care într-adevăr sună te poate duce dincolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.