Sari la conținut
HiFi Tech

PICK-UP AKAI AP-D33


none

Postări Recomandate

Adevarat graiesti. Primul lucru care trebuie schimbat sint cablurile care sint fixe si de toata jena, baga brum la greu. Unul dintre amplificatoare are si intrare de doza care e foarte OK pentru ce am eu nevoie. Din pacate discurile au fost ascultate de tata pe tot felul de bombe si sint destul de deteriorate, unele sint mai bine trase altele mai rau, dar cum zici tu, vinilul e ca un vin bun, il savurezi si te bucuri de el altfel fata de ala la metru din supermarket

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul lucru care trebuie schimbat sint cablurile care sint fixe si de toata jena, baga brum la greu.

 

Aici e o problemă: tu ai probabil un braţ rega RB250, eu am un braţ rega RB300 dar ambele, în stare nativă au masa dozei şi masa sculei legate împreună. Trebuie să desparţi vaca de viţel. Adică masa dozei să meargă pe cablul de ieşire iar masa sculei împreună cu masa braţului să meargă pe un fir separat care va fi legat la amp. Nu ştiu dacă asta e problema la tine dar trebuie verificat. De ex firul care leagă masa braţului la masa ieşirii (în prima fază ) să nu fie dezlipit. Asta îţi poate da sigur brum. Nu mai spun că trebuie verificat cablul de ieşire, mufele etc.

Braţul RB250 cu o doză potrivită (compliance) nu trebuie să sune chiar rău. Nu mai spun că braţul trebuie să se mişte foarte uşor. Trebuie ceva bibilit înainte de a-ţi forma o opinie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Aici e o problemă: tu ai probabil un braţ rega RB250, eu am un braţ rega RB300 dar ambele, în stare nativă au masa dozei şi masa sculei legate împreună. Trebuie să desparţi vaca de viţel. Adică masa dozei să meargă pe cablul de ieşire iar masa sculei împreună cu masa braţului să meargă pe un fir separat care va fi legat la amp...

 

Stai ca m-ai pierdut, care masa bratului, care masa sculei ca bratul e din kevlar iar plinta de lemn ? Masa dozei nu stiu unde e legata, probabil doar pe cablul de iesire care e fix, subtire si are aspect de Obor. Daca as fi J M Jarre as putea cinta la el miscindu-l in dreptul cablului de alimentare. Nu glumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK are braţ Rega RB 101. Nu îl ştiu. Din ce văd are antiskate-ingul tot magnetic. Dar bănui că e conceput lafel cu cele menţionate de mine mai puţin poate corpul conic al tijei braţului.

Aici vorbim de două lucruri distincte: cele două mase de la doză via braţ (şi trebuie verificat acest lucru) care se vor descărca în cablul de ieşire şi masa de la motor (electronică) plus cea de la materialul braţului care se vor descărca printr-un fir suplimentar direct în sculă. E posibil, cum ştiu că Rega fac să unească cele două mase care se descarcă prin masa cablului de ieşire. Oricum şi aşa nu ar trebuii să ai brum. Eu cred că firul de masă de la corpul braţului e dezlipit şi de aici ai brumul de rigoare. Am păţit şi eu acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să o iau mai simplu...doza are patru pini : doi Right +masă şi doi Left+masă. Left+Right se leagă la cele două calduri ale ieşirii iar cele două mase se leagă la masa ieşirii. Şi atât. Ar mai fi şi masa braţului plus masa sculei (pe care deja am menţionat-o) care se leagă separat la butonul de masă al ampului. Aşa trebuie făcut. Dacă una dintre mase e dezlipită poţi avea brum. Doar tre să verifici. Din ce ştiu braţele rega aveau masele comune (ceea ce nu e bine ). Oricum tre să verifici dacă masa braţului e legată. Defapt tre să verifici toate masele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e bratul stock e RB101. Am si eu un RP1 acasa, nu-l mai folosesc. Nu am avut brum, dar totusi RB101 e un brat limitat, fara pretentii. Depinde si ce doza are.

RP1+RB101 e o combinatie buna ca "moft", cum spunea Bogdanozaurus.

 

Asta spun şi eu braţul nu e unul de excepţie dar trebuie şi se poate fii făcut să sune măcar ceva. Treba stă în complianceul dintre doză şi braţ plus reglajele de rigoare. Altă variantă ar mai fi să-i dai foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.