Sari la conținut
HiFi Tech

Setari set-up


lentiu

Postări Recomandate

Buna seara, nu stiu daca se regaseste pe undeva prin subiecte raspunsul la intrebarea mea, daca da , rog pe cineva sa ma indrume .

Intrebarea e : cum pot scapa de "hopurile" sau cum sa-i spun la noise cancelling-ul care-ti da impresia ca se da volumul mai incet si creste iar si iar se da mai incet si iar...... si iar :x , ceva similar cu dolby nr doar ca e mai enervant pentru ca la dolby nr reducerea zgomotului de fond se facea incontinuu nu in hopuri. Lucru pe care nu stiu cine-l face : dac-ul setarea gresita a foobar-ului sau mai stiu ce ?Mentionez conexiunea pe usb asincron. Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, nu stiu daca se regaseste pe undeva prin subiecte raspunsul la intrebarea mea, daca da , rog pe cineva sa ma indrume .

Intrebarea e : cum pot scapa de "hopurile" sau cum sa-i spun la noise cancelling-ul care-ti da impresia ca se da volumul mai incet si creste iar si iar se da mai incet si iar...... si iar :x , ceva similar cu dolby nr doar ca e mai enervant pentru ca la dolby nr reducerea zgomotului de fond se facea incontinuu nu in hopuri. Lucru pe care nu stiu cine-l face : dac-ul setarea gresita a foobar-ului sau mai stiu ce ?Mentionez conexiunea pe usb asincron. Va multumesc !

 

Problema este din setarile playerului,am avut-o si eu pana nu am scapat de el.Teci pe alt player ca sunt destule,Foobar are niste probleme groaznice pana si Win media player se descurca mai bine.Sfatul meu este sa cauti sa folosesti cel putin Jriver daca ai posibilitatea sa faci rost de el.Nu are buguri si este mai bine optimizat ca Foobar.Se impaca bine cu majoritatea dacurilor de pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o setare in Foobar care limiteaza pikurile la -6 dB. (DSP manager), sau poate ca problema este la amplificare. Nu ai putere suficienta pentru boxe si urechea percepe totul ca pe o taiere dinamica. De fapt asa si trebuie sa fie, daca boxele nu primesc curent in pasajele dinamice apare senzatia de sunet amestecat, basul se flescaieste, dispare aerul dintre instrumente, muzica se transforma in zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca activez "Hard -6 db limiter" basul imi distorsioneaza si la volumul minim la care pot asculta la ora asta !? Nu cred ca e vb de lipsa de putere, cablurile de boxe sunt de 2,5 ( no name ) boxe Kef IQ5 si amp Peachtree Audio Decco65 , iar volumul nu-l dau niciodata peste jumatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.