Sari la conținut
HiFi Tech

Resuscitare amp vintage


oake

Postări Recomandate

Condesatorii stiroflex nu "bat mkp-urile" nici pe calea de semnal si nici in alta parte.Pur si simplu au alte destinatii si alti parametri maximizati.

In general cei vechi prezinta efect de capat (cam toti), in timp ce majoritatea MKP-urilor noi, nu.

Probabil au fost folositi in corectia RIAA.

 

Ai deptate au fost folosiţi în corecţia RIAA (ăia vechi ai corecţiei). Ce-i drept nu am pus MKP-uri adevărate (din lipsă de fonduri) deci comparaţia nu este chiar corectă. Chiar şi aşa am sunet adevărat cu Styroflex-ii vechi. Dacă pot să aud catifeaua din vocea lui ''Domingo'' chiar şi cu Styroflex-ii ăia originali, lucru care nu se întâmpla până acu e ceva bun.

 

Totusi, cand mai vrei sa te apuci de "tunat" aparate, este bine sa cauti schema si sa intrebi un electronist competent ce ai putea sa schimbi pt a ii imbunatati performantele.

Asa, nu reusesti decat sa "o mangai", si evident, sa faci deliciul celor care stiu meserie...

 

Sincer să fiu, deşi nu prea ştiu electronică, prefer să descopăr singur, să experimentez. Pe de altă parte, cei care ''ştiu meserie'' au încercat să mă oprească, zic ei, la timp să nu fac greşeli în ce priveşte ampurile pe care le-am resuscitat deja. Lucru care nu este fundamental rău. Totuşi mergănd pe intuiţia mea am ajuns la nişte rezultate remarcabile. Se poate mai bine...sunt convins că da (sau aşa ar trebuii). Încă nu am comparat un amp resuscitat de mine cu unul făcut de un profesionist. E posibil ca al lui să sune ceva mai bine, nu am cum să ştiu. Dar ale mele sânt făcute la limita de preţ pentru componente. Deci pentru săraci. Ce e interesant este faptul că se poate obţine sunet bun chiar şi aşa. Dacă aş avea un amp vintage pe care îl doresc resuscitat şi bani aş apela, de exemplu, la Cristi (pentru că îmi dau seama cam cum lucrează) şi cam intuesc cam ce obţine. Dar nu e cazul (cu tot respectul pentru Cristi). Lucrează foarte bine şi numai cu componente bune (deci scumpe). Ai putea să fi surprins că se poate obţine sunet chiar şi cu chinezării bune (cei drept bune ca preţ), lucru care mi s-a întâmplat. Nu sunt foarte sigur că sunetul e mai prost, e altfel: cu chinezării bune sunetul obţinut era cald, plăcut, gras, nu foarte rezolut dar suficient, cu electroliticii mai adevăraţi creştea soundstage-ul, rezoluţia, exactitatea...etc... poate puţin în detrimentul căldurii, grăsimii. Dacă mă întrebi, prefer sunetul mai rezolut dar cu jumătate de inimă.

 

La un preu de doza magnetica intai se analizeaza schema, apoi se aleg tz de zgomot cat mai mic, apoi se verifica clasa de functionare a fiecarui etaj si se verifica daca sunt in A sau pot fi dusi acolo fara a iesi din aria de zgomot minim; se verifica daca exista circuite adaptoare de impedanta de intrare - daca nu sunt, se adauga.

Pe urma se verifica sursa de alimentare, unde nu se schimba doar electroliticii ci si diodele, se adauga snubbere, bleedere, decuplari si celule de filtraj suplimentar RC.

In extremis se inlocuieste stabilizarea serie cu una tip paralel, dar asta merita doar la o schema de preu f performanta.

 

Aicea mă depăşeşti ca şi cunoştiinţe. Clar nu pot să fac aşa ceva...nu că nu aş dorii. Nu mă pricep. Poate doreşti să mă înveţi, lucru pentru care ţi-aş fi recunoscător. La urma urmei încerc orice numai să sune. Deocamdată am obţinut un sunet care costă nu foarte mult dar dă bine, al dracului de bine. Dacă reuşesc să mă angajez, voi putea merge şi pe variante mai scumpe şi mai performante ca să văd ce se întâmplă. Deocamdată m-am cantonat aici, şi anume sunet care nu costă mult dar care sună bine. Varianta audiofililor săraci.

Chiar şi aşa la mine chiar sună. Se poate verifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De invatat sa faci tot ce am scris acolo nu am cum, si sincer sunt treburi destul de complicate cu riscuri mari sa strici totul.

La o adica poti urma sfaturile referitoare la schimbarea tz. cu altii mai silentiosi (daca este cazul) si cu modificarile asupra sursei de alimentare (macar unele).

Vad ca ai fost taxat f tare pe tema condensatorilor chinezesti ... Sa iti zic un mic secret - poti folosi f bine si unii condensatori originali din seriile automotive sau industry; se gasesc la preturi mai mici decat chinezariile de pe Maica Domnului.

Sigur, nu se atinge Nirvana audiofila, dar este ferm mai bine decat cu conzi vechi imbatraniti sau cu chinezarii proaste (exista si unele mai bune, problema este ca nu pot fi deosebiti dupa aspect). Nici electroliticii pusi acum 30-40 de ani in aparate nu erau dedicati "for Audio" (sau f rar).

Wima MKP sunt f buni pt decuplari; valori mici gasesti la Comet cu 5-10-20 de centi bc.

Ideal ar fi sa iti faci un prieten electronist sa il ai aproape si sa-l poti intreba cand apare nevoia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai fost taxat f tare pe tema condensatorilor chinezesti ... Sa iti zic un mic secret - poti folosi f bine si unii condensatori originali din seriile automotive sau industry; se gasesc la preturi mai mici decat chinezariile de pe Maica Domnului.

Sigur, nu se atinge Nirvana audiofila, dar este ferm mai bine decat cu conzi vechi imbatraniti sau cu chinezarii proaste (exista si unele mai bune, problema este ca nu pot fi deosebiti dupa aspect). Nici electroliticii pusi acum 30-40 de ani in aparate nu erau dedicati "for Audio" (sau f rar).

Wima MKP sunt f buni pt decuplari; valori mici gasesti la Comet cu 5-10-20 de centi bc.

Ideal ar fi sa iti faci un prieten electronist sa il ai aproape si sa-l poti intreba cand apare nevoia.

 

Din ce am testat eu până acu, cu chinezării Samwa sau Jamicon sună excelent (oricum mult mai bine decât înainte). Mulţumesc pentru sfaturi.

Îmi pare bine că eşti de acord că conzii electrolitici vechi de 30-40 de ani trebuiesc înlocuiţi, chiar şi cu chinezării bune, dacă nu cu cei adevăraţi. Şi ai mare dreptate: înainte electroliticii nu erau ''for audio'', cei mai mulţi dintre ei.


Treaba cu a-mi face un prieten electonist priceput în aşa ceva nu e chiar simplă. Sunt total deschis în a-mi face noi prieteni...cine se oferă...?


Una peste alta rezultatele obţinute depăşesc sşteptările...mai mult chiar mă duc acolo cu sunetul. Orice ai face mai e loc, deci: ''cine se oferă''?

Chiar şi pentru experimente...fiind şomer am timp şi dorinţă de aşa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

La cei de filtraj nu, dar ăia din poze sînt de ieşire, practic sînt pe traseul către sarcină înseriaţi. Evident e o improvizaţie.

Apropos, ampliful nu are decît trafo şi carcasa făcute de Philips, restul e Matsushita, din perioada de colaborare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă iertati că intervin. Întreb numai ca sa stiu: e normal sa pui fire asa de lungi la condensatorii de filtraj?

 

zal are dreptate sunt cei de ieşire şi nu e normal dar nu am avut altă soluţie ca să ies mai ieftin dar cu ceva bun. Oricum am pus fire de Cu gros. Dacă ajută la ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.