Sari la conținut
HiFi Tech

Is HDCD dead?


TomJones

Postări Recomandate

HDCD- "High Definition Compatible Digital " (nu "high definition compact disc" cum mai este cunoscut eronat) este un standard aparut in 1995 dupa cercetarea prof.Johnson de la Pacific Microsonics. In principiu cd-urile sunt codate la 20 biti intr-un semnal de 16 biti prin intermediul unor filtre digitale. Au fost mai multe discutii de-a lungul timpurilor pe site-urile de profil de la "Nirvana" la "snake oil" pana la "marketing bullshit".


In general cd-urile ce folosesc aceasta codare au ca logo pe coperta sau pe ele sigla HDCD si pentru redarea lor trebuie folosite cd-playere ce au astfel de decodor HDCD. Sunt multe cd-uri ce nu au trecut acest logo, dar odata ce le-am bagat sa le citesc aveau aceasta functie incorporata cum este albumul Dave Brubek- Time Out editia Columbia Records din 1997 . Acest lucru se datoreaza ca multe cd-uri codate cu hdcd au fost retiparite la terminarea stocului si producatorii din comoditate nu au mai trecut pe copertat sau pe ele sigla HDCD.In urma cu ceva timp multe firme audiofile includeau in playerele lor acesata functie (rotel, BAT, Arcam, Cary), dar azi mai sunt doar cateva. Raspunsul este in faptul ca in anul 2000 firma proprietara Pacific Microsonics a fost cumparata de Microsoft ce a inclus aceasta functionalitate in windows media player. Au fost create doua chipuri : PMD 100 s PMD 200. Ni se spune ca licenta poentru folosirea de HDCD de la microsoft este scumpa. Nu cred asta. Sau ca formatul este "apus" asa cum imi raspund toti producatorii ce le-am trimis mail-uri si cam au ramas blocati la intrebarea mea cum se poate ca un player de mii de euro sa nu aiba si acest banal , dar util decodor HDCD. Raspunsul dupa parerea mea este ca nu au avut un om la tehnic ce sa prevada si acest lucru asa cum vezi la marile firme cu cd-playere de mii de euro ce nu includ pe telecomanda si functia open-close/eject pentru sertarul cu cd


Un cd-player ce are incorporata aceasta functie face ca la introducerea unui cd cu HDCD sa il detecteze automat si sa se aprinda de regula un led pe ecran cu sigla HDCD, dar acest lucru nu poate fi dezactivat ca sa poti asculta in ambele variante, cu si fara decodarea HDCD.. Dintre cd-playerele de firma din ziua de azi ce se mai produc cu aceasta functionalitatea mai sunt cei de la Naim cu exceptia modelului ieftin CD5si si la electrocompaniet la modele mai ieftine (foarte ciudat caci cele scumpe nu au aceasta functie).In rest mai toate firmele chinezesti au inclusa functionalitatea in aparatele lor: jolida, cayin, shanling, yaquin etc. Altii chiar marii fabricanti de scule audio au inclus decodorul HDC doar in blu-rayuri, dvd-playere, media playere universale etc..Totusi DAC-urile externe din ziua de azi nu folosesc aceata decodare HDCD atat de necesara pentru citirea acestor cd-uri, lucru de neinteles la cat costa unele modele de dac-uri sau playere ce nu au inclusa acesat functie. Singurii de top ce i-am gasit ca mai au asa ceva este un dac de la electrocompaniet.


Pe piata sunt peste 7000 de titluri de cd-uri codate cu HDCD, iar dintre firmele ce mai scot in continuare acestea cd-uri sunt: Reference Recording, Opus3, si FIM. La FIM am avut surpriza ca SACD-ul Tsuyoshi Yamamoto - Misty sa aiba pe el sigla HDCD. Layerul de cd de pe el avand aceasta functionaliatte. Lista cu cd-urile codata cu HDCD o gasiti aici

Tot timpul cand ascultam un cd cu HDCD nu aveam posibilitatea sa dezactivez aceasta functie sa vad cum e fara..pana mai zilele trecute...

Cu ajutorul windows media player din win7 am realizat acest lucru. Orice cd cu hdcd redat face ca sa se activeze sigla HDCD in stanga ecranului jos, deasupra butonului "pause


hdcd-wmp9.jpgwp-conten ... d-wmp9.jpg"><a href=http://andysworld.org.uk/blog/wp-content/uploads/2010/03/hdcd-wmp9.jpg' alt='URL>'>hdcd-enable.jpgwp-conten ... enable.jpg"><a href=http://andysworld.org.uk/blog/wp-content/uploads/2010/03/hdcd-enable.jpg' alt='URL>'>


Atentie!!! In win7 este un WinBugs ce face ca HDCD-ul sa se activeze doar daca este debifata casuta cu "use 24-bit audio"...Atunci cand o bifati cd-ul este redat standard fara acest decodor. Practic functioneaza exact pe dos decat ar trebui.


Acum revenind la sunetul cu si fara HDCD. Am luat toate cd-urile mele codate HDCD (10 la numar) si le-am pus pe rand cu si fara decodare prin bifarea si debifarea casutei. "use 24 bit...". Rezultatul este spectaculos si diferentele sunt notabile, dar depinde de gust. Ce am sesizat este ca se face o trecere cam de la cd standard la ceva gen XRCD. Sunetul este mai rezolut si transparent, dar cateodata poate fi considerat si agresiv. Dintre cd-uril cel mai bine s-au comportat ca sunet cele de la opus 3 care fiind trase mai incet au sunat cel mai bine prin cresterea dinamicii si rezolutiei, transparenta si neagresivitate. Cd-ul testat a fost: "Benny Wathers-Live at The Pawnshop". Mentionez ca cd-urile de la opus3 sunt cele facute in suedia in perioada lor de gloriie, azi firma facand numai sacd-uri in germania..Pe locul doi au fost cele de la FIM si de la APO-analogueproductions (gold cd Gene Ammons-Gentle Jug vol 1). Pe locul trei, ultimele au fost cele de la referencerecording ce mi s-au parut agresive. Nu sunt fan sacd-uri si poate si din cauza asta, plus ca procentul de sacd-uri trase prost intalnite este de 90% fata de cd-uri unde gasesti mult mai bine trase.


Concluzie: pe gustul meu prefer fara HDCD, asta daca preferi sunetul mai cald, mai odihnitor fara agresivitate, usor "lampos". Dar amatorii erei "supradigitale "de sacd-uri, fisere HD, streaming etc au ceva bun in decodarea HDCD

In incheiere pentru cei amatori de ripping de cd-uri cu HDCD inclus exista un singur program ce face asta si anume Foobar2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are legatura cu Microsoft neaparat. Epoca cd-ului este la apus. Vanzarile de muzica in format digital depasesc cu mult vanzarile de cd-uri. Cum HDCD este un format apropiat fisierelor de inalta rezolutie, insa cu performante teoretic inferioare, a fost trecut pur si simplu pe linie moarta. Acum exista DSD 64/128/256/512, PCM 24/88,2...192, DXD 24/352,8

CD playerele scumpe oricum faceau upsampling pentru cresterea calitatii auditiei, acum nu mai este nevoie de asta pentru ca exista fisiere native la rate de esantionare superioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar totusi se mai scot cd-uri cu HDCD si se lanseaza noi aparate cu decodor hdcd...E greu de spus, mai ales ca si SACD-ul pare mort , dar se scot in continuare, vinul este si el "mort" , dar are crestere de 40% pe an in vanzari, iar marea majoritatea firmelor au reinceput productia de viniluri...


Referitor la formatele digitale, anul trecut s--a remarcat prima scadere a vanzarilor de acestea si o crestere nesemnificativa a cd-urilor, ceva de genul 3%. De fapt statistica oficiala indica o scadere de la peste 500 de milioane de unitati vandute in 2007 (cd,LP, fisiere) la 120 de milioane in 2013. Sa intelegem ca numai asculta lumea muzica? Nici vorba, este doar pirateria ce face ca formatele digitale de la mp3 la hd track sa fie pe tot drumul...


vezi graficul vanzarilor aici...http://www.statista.com/statistics/273308/music-album-sales-in-the-us/


Pe de alta parte formatele digitale si aici ma refer la toate de la mp3 la hd au ajuns mai scumpe ca albumul fizic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, ce sa spun...am tot ascultat si eu diverse fisiere high-res, diverse combinatii, cabluri scumpe, dacuri...Toate astea depasind mult valoare un cd-player de top etc..Parca cd-ul ramane mai apropriat de urechea umana, te tine captiv. La fisiere parca nici nu te poti concentra. si le simt cam artificiale in sunet, cam fortate....Sau poate oi fi eu de moda veche.. ;)


1)costurile format fizic vs digital. castiga cel fizic

purplehazeamazon.jpguploaded_images ... amazon.jpg"><a href=http://www.papermag.com/uploaded_images/purplehazeamazon.jpg' alt='URL>'>


2) Preturile la cd-uri se duc in jos, plus cele la SH ce sunt cu tone pe ebay. In continuare se scot miliarde de cd-uri. drepturile de autor sunt mai bine respectate, evaziunea mai mica etc. Pe cd stii pe ce ai dat banii, il pipai, il ai in biblioteca, carticica lui. Pe fisiere ai dat banii pe.... fum...(astadaca nu le iei moca de pe unde apuci, cam 90% sunt procurate pe naspa)

3) posibilitaea ca HDD sa crape si atunci ai pierdut... "marfa"

4) pentru audiofilie de top costul cu dac, streamer, cablu digital, hard extern etc pot depasi un player bun, dar rezultatul sa nu fie pe masura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TJ, sunt DAC-uri usb asincron in ziua de astazi care la bani relativ putini suna peste cd playere destul de scumpe. Aproape toate cd playerele scumpe foloseau / folosesc o forma de upsampling (filtre) pentru a face sunetul mai rotund, analogic, iar pentru asta se platesc bani grei. Acum ai posibilitatea sa folosesti direct fisiere de inalta rezolutie , iar daca la asta adaugi faptul ca exista suficiente playere digitale care au si filtre digitale incorporate, poti alege exact ce sunet preferi.

 

Audiophile CD Player with Meridian technology including ROM drive, triple FIFO buffering and DSP apodising upsampling filter to deliver the best possible “high definition” sound from the popular CD medium.

 

Acesta este un caz fericit, pentru ca baietii de la Meridian sunt corecti si explica ce face playerul lor scump. Dupa cum vezi referinta lor sunt fisierele high res, numite in text high definition. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Epoca cd-ului este la apus.

 

''Si-apusul meu e totusi rasarit..." spunea Ion Minulescu in Romanta soarelui.


Si vinilul a murit, nu?



"Iar când cobor,

Când calda-nfiorare

Se zbate-n cupa recelui repaos,

Azvârl sămânţă nouă în vechile tipare

Şi-ascult Perpetuarea cum fredonează-n haos!…"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TJ, oricum de ani buni in studiourile de inregistrari sunetul este inregistrat la 24 biti - mai exact 32 biti virgula mobila sau 64 biti virgula mobila - la 192 khz sau chiar mai mult, pentru scaderea erorilor acumulate. Dupa asta se aplica o micsorare a ratei de esantionare si o reducere a adancimii per bit folosind dithering. Acest master devine cd-ul tau de acasa, insa ca sa poti sa maximizezi auditia, doar esti audiofil cu urechea atenta, playerul tau trebuie sa faca o optimizare 'on the fly', upsampling, via filtru digital.Dupa cum vezi ai nevoie de multa matematica ca sa ai sunetul acela 'lampos' lipsit de artefacte/erori digitale.

In final, ne intoarcem la rate de esantionare ridicate pentru ca asa este mai simplu sa te apropii de sunetul natural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oversampling - este de multi ani un standard in industria audio. Marea majoritate a convertoarelor d/a fac oversampling intern pentru a evita distorsiunile audibile grosolane.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oversampling

Upsampling - low pas filter - finite impulse response - trebuie sa intelegi intregul context :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Upsampling

http://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter

http://en.wikipedia.org/wiki/Finite_impulse_response


PS: Of, unde esti tu Doriane? Asta-i treaba de ingineri, nu de psihologi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.