Sari la conținut
HiFi Tech

Ce sa aleg ?


Telectualu

Postări Recomandate

Multumesc pentru lamurire.In regula ,am inteles. Nu o sa va mai deranjez.

 

Nenea, treaba nu merge asa de simplu... Nimeni nu o sa dea verdicte deoarece domeniul audio are o componenta subiectiva extrem de pregnanta... Nu putem sa te facem sa-ti cheltui banii in acord cu opiniile noastre. Cineva ar putea sa compare niste specificatii dar (nu-i asa?) nu ascultam specificatii...

Daca ai noroc, gasesti opinii pe net de la persoane care chiar au detinut respectivele scule... Iar ideile marete despre amprenta sonora a unui brand sunt, in marea majoritate, marketing bulls#it..


Conform bugetului alocat , eu l-as alege pe cel mai greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Conform bugetului alocat , eu l-as alege pe cel mai greu..

Puteti fi mai explicit va rog frumos ? Multumesc.



Buna ziua tuturor din nou. Am reusit sa "mixez" cele doua Nad-uri si m-am ales cu unul functional 100% +unul continind piese de schimb pentru celalalt .Mai fac niste teste si urmeaza sa ma pronunt cu privire la calitatea "operatiei". O zi buna tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform bugetului alocat , eu l-as alege pe cel mai greu...

 

Nu vad ce legatura directa exista intre greutatea unui aparat si capabilitatile tehnice ale acestuia. Inainte exista tehnologie care astazi e invechita si anumite componente (de calitate pe atunci) au fost inlocuite cu piese de caracteristici mai bune si mai usoare in zilele noastre. Daca ar exista o corelatie directa intre greutate si calitate, toti producatorii ar pune sasiuri din fier masiv, tabla de 2 mm si asa mai departe, doar pentru a da greutate produsului, in speranta unor vanzari mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform bugetului alocat , eu l-as alege pe cel mai greu..

Puteti fi mai explicit va rog frumos ? Multumesc.

 

Pai... daca alegem orbeste cu buget de 250 lei, ma gandesc ca un amplif mai greu are sanse mai mari sa fie facut mai " cu simt de raspundere"... Adica sa aiba traf mai mare, sasiu si radiatoare mai zdravene etc.. Nu e o garantie absoluta dar nu prea vad alt criteriu.


 

Daca ar exista o corelatie directa intre greutate si calitate, toti producatorii ar pune sasiuri din fier masiv, tabla de 2 mm si asa mai departe

 

Cred ca ai ignorat prea usor costurile celor invocate de tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad ce legatura directa exista intre greutatea unui aparat si capabilitatile tehnice ale acestuia

Una foarte mare; cauta orice scula vintage' date=' egal ca e cd, amplif, deck, tuner, boxe si vezi care din varfurile(capetele de serie) oricarui brand cantaresc putin :lol:

Nu stiu cum e in zilele noastre, am vazut destule chinezisme care au bagate bucati de plastic greu langa traf -tocmai pentru a fi mai grele- imi pare rau ca nu am facut si poze.

.

Inainte exista tehnologie care astazi e invechita si anumite componente (de calitate pe atunci) au fost inlocuite cu piese de caracteristici mai bune si mai usoare in zilele noastre.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

No comment, deja devine subiect de "stereo" 8-)

Daca ar exista o corelatie directa intre greutate si calitate, toti producatorii ar pune sasiuri din fier masiv, tabla de 2 mm si asa mai departe, doar pentru a da greutate produsului, in speranta unor vanzari mai bune.

Nu pot face asta, deoarece lacomia este prea mare si orice pierdere s-ar simti. (oare?)

 

Totusi, unde sint argumentele tale ? Toata pledoaria ta sta in :lol: ? Poti sa-mi aduci argumente valide ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar exista o corelatie directa intre greutate si calitate, toti producatorii ar pune sasiuri din fier masiv, tabla de 2 mm si asa mai departe

 

Cred ca ai ignorat prea usor costurile celor invocate de tine...



In nici un caz kg. de fier nu e atat de scump incat sa nu justifice potentialul castig in cazul aparatelor grele si vandute scump, doar pe principiul ca sint grele. Scuzati-ma, dar sa apreciezi calitatea sunetului in kilograme mi se pare :o. Daca ar fi asa, toate amplificatoarele NAD, care sint subtirele ar fi cele mai proaste. Nu mai vorbesc de DAC-uri actuale, care au pe la jumatate de kilogram si cu toate astea se vand peste 1000 lei.


Nu mai vorbesc de uzura pieselor. Ce primeaza, 10 kg de tehnologie veche si uzuata versus 5 kilograme de piese noi, tehnologie moderna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ce faci, te citezi pe tine ? Nu e o regula universal valabila sau batuta in cuie, dar totusi cind cineva te intreaba de un amplificator vechi care sa se incadreze la un buget de 250 RON e o sugestie destul de buna . Acum avem alte tehnologii si cu toate astea e inca valabila in multe cazuri. Singura regula sfinta e "Asculta cu urechea ta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ce faci, te citezi pe tine ? Nu e o regula universal valabila sau batuta in cuie, dar totusi cind cineva te intreaba de un amplificator vechi care sa se incadreze la un buget de 250 RON e o sugestie destul de buna . Acum avem alte tehnologii si cu toate astea e inca valabila in multe cazuri. Singura regula sfinta e "Asculta cu urechea ta"

 

Nu ma citez pe mine, a rezultat un mod nefericit de quoting. Am raspuns la mesajul de dupa citatul meu. Sugestia e buna, dar ca linii generale, nu e o regula, pentru ca stand si gandind putin, nu poti aprecia subiectiv calitatea unui sound dupa cuantificarea kilogramelor aparatului din care iese. Pe acelasi principiu orice lucru greu ar trebui sa fie grozav. La Top Gear prezentatorii au fost la un moment dat in Rusia, unde au condus o masina cu o tabla masiva, avea vreo 3 tone, saraca de abia prindea (greu) 70 km/h, nu mai vorbesc ca atunci cand franai, trebuia sa o faci ca trenul, cu 1 km inainte de locul unde vrei sa te opresti. Revening la amplificatoare, o parte din acea greutate o reprezinta sasiul si oricat ar sustine contestatatii (ecranare, etc.), nu cred ca aceste are o pondere sesizabila in calitatea sunetului, e greu pentru a nu se imprastia aparatul care are multe piese grele, din diverse motive. Am fost luat peste picior cand am spus ca tehnologia avanseaza si piesele acum sint mai mici, pastrand sau chiar crescand calitatea. In ziua de azi poti face un circuit integrat care sa incapsuleze mai multi tranzistori. Facand acelasi circuit cu tranzistori, rezulta o greutate mai mare. Dar e vorba de acelasi circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost luat peste picior cand am spus ca tehnologia avanseaza si piesele acum sint mai mici, pastrand sau chiar crescand calitatea.

 

În principiu da, dar nu garantează nimeni asta. Poate că s-a urmărit reducerea costurilor, iar rezultatul a fost scăderea calității ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta e adevarat, intr-o societate de larg consum, dar pe de alta parte, s-a inregistrat si fenomentul invers, mai periculos, pentru ca afecteaza buznunarul si profita de naivitatea consumatorilor. Producatorii unor aparate considerate pe segment audiofil au inceput sa ceara niste preturi nerusinate, neacoperite defel de nici o ratiune financiara sau costuri de productie.


Revenind, e o lupta intre un aparat nou, care are avantajul tehnologiei moderne, dar piese mai slabe calitativ, desi noi si un aparat vechi, care are piese si scheme mai atent selectionate si mai fiabile, dar care are ani trecuti peste. Orice s-ar zice, nu te poti bate cu timpul, timpul invinge intotdeauna. Sa nu-mi spuna mie nimeni ca acel aparat cap de linie pe vremuri mai suna azi ca acum 30 ani, cand a fost produs, dupa ce s-a ascultat pe el (si nici nu stii in ce conditii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acelasi principiu orice lucru greu ar trebui sa fie grozav. La Top Gear prezentatorii au fost la un moment dat in Rusia, unde au condus o masina cu o tabla masiva, avea vreo 3 tone, saraca de abia prindea (greu) 70 km/h, nu mai vorbesc ca atunci cand franai, trebuia sa o faci ca trenul, cu 1 km inainte de locul unde vrei sa te opresti.


Pe cuvant de "pioneer" daca inteleg comparatiile astea intre amplificatoare si masini... :lol: Cumva avem amplifuri care merg pe petrol si eu (inca) n-am aflat? :lol:

 

Revening la amplificatoare, o parte din acea greutate o reprezinta sasiul si oricat ar sustine contestatatii (ecranare, etc.), nu cred ca aceste are o pondere sesizabila in calitatea sunetului, e greu pentru a nu se imprastia aparatul care are multe piese grele, din diverse motive
.


Sa luam in discutie un amplificator foarte, foarte recent de la Yamaha - AS-3000....

Oare Yamaha, prin AS-3000 sa fi urmarit doar "sa fie multa greutate pe valoare" ca sa dea bine la public? Sau.... calitatea sunetului nu e oare influentata de puterea (deci greutatea ) trafului, de racirea eficienta a tranzistorilor finali (deci radiatoare mari, deci grele), de traseele groase din cupru, care sa aiba pierderi mici (deci grele)....etc, etc...


Rigid Streamlined Construction— provides strict anti-vibration protection, and enables shortest cabling routes


The A-S3000 has adopted a newly designed highly rigid double structure construction in order to achieve profoundly pure and accurate audio amplification. The bottom chassis and insulator ward off external vibration, and provide each circuit board a floating structure supported by an independent inner frame, thoroughly eliminating the impact of vibration. And the power source unit, which consists of a power transformer and capacitors, which are major sources of internal vibration, is fixed firmly with a three-dimensional structured inner frame, and is supported solidly by the front panel and the rear panel. The power amp circuit board and the weighty heat sink are attached to the left and right inner frames. The power supply unit and amplifier circuits are thus structurally isolated, achieving an ideal chassis structure which thoroughly blocks the transmission of vibration. Moreover, the inner frame that supports the power transformer is shaped with ample space below it, allowing passage of the wiring to each circuit over the shortest possible route. The newly developed chassis with this innovative structure helps to minimise the length of the signal paths and achieve low impedance, as well as providing high rigidity and anti-vibration benefits. The result is a dramatic reduction in signal loss, for remarkably pure audio amplification.


yTWR26.jpgLINK_TEXT><e>


Large toroidal transformer, solidly mounted with independent three-dimensional inner frame



7U5Utx.jpgLINK_TEXT><e>


An independent three-dimensional inner frame has been employed in order to provide a more solid mount for the large toroidal transformer, which is installed in the centre of the A-S3000, considering the ideal weight balance. The completely copper-plated inner frame has a structure which integrates the front-back and left-right frames with a convex-shaped highly rigid main frame as its base, reducing vibration coming from all directions. For the base, to which the power transformer is installed on the inner frame, brass was selected by strictest examining the particular sonic properties of various materials by exhaustive listening tests. This material effectively reduces vibration caused by the power transformer, helping to create sound of greater clarity and spaciousness.



Comprehensive low impedance design, shortened signal paths and copper-plated chassis


Ysqz0E.jpgLINK_TEXT><e>


In order to achieve the absolute purest signal transmission, capable of communicating even the most subtle nuances of the music and its powerful dynamism—for example, reproducing powerful, agile low frequencies, and portraying all the emotional nuances of the human voice—we’ve methodically pursued low impedance throughout the A-S3000. Using a double construction design creates space for cables under the bottom of the chassis, enabling the shortest cable path for the supply of power from the transformer to the power stage and for the audio signal transmission path. This helps to eliminate signal transmission loss and to smoothly supply power, even during high-volume transients, and allows more direct audio reproduction without even the slightest adverse effect on the music. Also, the three-dimensional inner frame to which the power transformer is mounted is copper plated. Extremely low impedance is assured by lowering the ground potential. This sharply lowers the impact of noise, and delivers a profound and richly emotional sound—one that perfectly communicates all the original expression of the artist.



Six mm thick top panel made of non-magnetic aluminium plate


gmFkE3.jpgLINK_TEXT><e>


The top panel and the front panel are made of aluminium, a non-magnetic material, in order to eliminate any adverse effect on the audio signals. In the course of strictest examination of the sound quality, the front panel thickness was set at 7mm and the top panel was set at 6mm. This helps to realise an exceptionally natural, spacious sound by providing a highly rigid chassis structure, and at the same time, skillfully controlling the impact of vibration. Moreover, heat dissipation openings on the top panel were formed by high precision cutting from both sides—front and back—of the panel, and finished with thorough scrupulous attention to every detail. Stylish slits in the centre, matching the companion CD-S3000 and its design, strongly emphasise the powerful power source unit inside by having the same width as the power transformer.


Maximum Power (4 ohms, 1kHz, 0.7% THD, for Europe) 170 W + 170 W

High Dynamic Power/Channel (8/6/4/2 ohms) 120/150/200/300 W

Damping Factor 250

Frequency Response 5 Hz-100 kHz (+0 dB/-3 dB)

RIAA Equalization Deviation 20 Hz-20 kHz +/-0.5 dB

Total Harmonic Distortion (CD to Sp Out, 20 Hz-20 kHz) 0.025%

Signal-to-Noise Ratio (CD) 103 dB (S: 200 mV)

Input Sensitivity (CD) 200mV/47k ohms

Dimensions (W x H x D) 435 x 180 x 464 mm; 17-1/8” x 7-1/8” x 18-1/4”

Weight 24.6 kg; 54.2 lbs.


Pana la urma nu crezi ca au avut un motiv foarte bun sa faca aparatul asta sa cantareasca peste 24 de kg ?

 

Am fost luat peste picior cand am spus ca tehnologia avanseaza si piesele acum sint mai mici, pastrand sau chiar crescand calitatea. In ziua de azi poti face un circuit integrat care sa incapsuleze mai multi tranzistori. Facand acelasi circuit cu tranzistori, rezulta o greutate mai mare. Dar e vorba de acelasi circuit.

 

Oare sa fie vorba de acelasi circuit? Daca ai sa stai de vorba cu un inginer care lucreaza in realizarea de circuite integrate, iti va confirma faptul ca dopajul cu siliciu al jonctiunilor pentru multimea de tranzistori din circuit nu se va putea repeta precis niciodata, consecinta directa fiind factori hfe foarte dificil de imperecheat. Asta e una din cauzele pentru care intotdeauna amplifurile de calitate vor avea in etajul de putere tranzistori (care pot fi imperecheati foarte exact) si nu circuite integrate. Nu orice avans tehnologic se reflecta neaparat in calitate. Circuitele integrate au aparut ca necesitate de reducere a costurilor in primul rand, si de miniaturizare, in al doilea rand, calitatea fiind lasata mai la urma.


Pana la urma, greutatea unui amplificator reflecta intr-o masura destul de mare o parte din caracteristicile sale. BTW, oare de ce intotdeauna pick-up-urile "grele" sunt mai calitative decat cele "usoare"? ;)

 

Totusi, unde sint argumentele tale ? Poti sa-mi aduci argumente valide ?

 

Crezi ca sunt destul de valide argumentele? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect. Referindu-ma strict la domeniul in care ativez(sint electrician) pot sa va spun ca :

1 - Materialele folosite au devenit tot mai proaste

2 - Cantitatea de material folosit pentru aceias componenta a scazut

3 - Aspectul comercial a crescut simtitor

4 - Pretul de asemenea

5 - Fiabilitatea a scazut considerabil


Concluzia va invit sa o trageti dumneavoastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca sunt destul de valide argumentele? :lol:

 

Partial. Sa nu umplu inutil topicul, nu am mai dat quote. Cu unele lucruri sint de acord, altele sint doar de fatada. De ex. tranzistorii liberi (nu miniaturizati intr-un circuit integrat) sint conectati intre ei intr-un fel sau altul prin cablaj. Odata cu trecerea timpului acest cablaj se poate coroda, exfolia, etc. E doar un exemplu, mai am si altele. Fara a fi un expert in domeniu, dar incercand sa iau lucrurile la bunul simt, nu sa vad doar intr-o singura directie, incerc sa gandesc cat mai outside the box. De curiozitate, cat costa acel Yamaha ? Sa inteleg ca si acolo au facut rabat la calitate, in dorinta de a minimiza costurile ?


Si, intr-un final, ce legatura au masinile cu amplificatoarele ? Nu au tot tabla de jur imprejur ? Stii cum flutura tabla la o Dacie veche la viteze mari (ma rog, mari in masura in care poate o Dacie) ? Stii cat cantareste o Dacie si cat cantareste o masina germana sau englezeasca din aceeasi clasa ? Dar la masini e ceva, se deplaseaza. In fine, sintem rau off-topic, eu am sustinut (si sustin inca) ca greutatii ii se da o prea mare importanta. Exista, dar e exagerat. Atat de mult, incat pe site-uri de vanzari e scoasa in fata la loc de cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect. Referindu-ma strict la domeniul in care ativez(sint electrician) pot sa va spun ca :

1 - Materialele folosite au devenit tot mai proaste

2 - Cantitatea de material folosit pentru aceias componenta a scazut

3 - Aspectul comercial a crescut simtitor

4 - Pretul de asemenea

5 - Fiabilitatea a scazut considerabil


Concluzia va invit sa o trageti dumneavoastra.

 

Nu contest, unele se vad (si simt) pe propria piele. Dar va intreb:


Ce e de ales, intre un aparat de 20-30 ani, bun la vremea lui, dar numai Dumnezeu stie cat s-a mai pastrat din el si cat va mai tine, mai zgariat, mai ciobit, mai murdar, etc. si un aparat nou (cu problemele inerente mentionate), dar nou, uzura zero, atat electrica, cat si optica. In plus, imi vine greu sa cred ca varful tehnologiei s-a atins in anii 80, apoi cercetatorii au intrat intr-o pana de idei crunta, iar producatorii s-au axat exclusiv pe reducerea costurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum v-am mai spus nu am experienta destula in domeniul audio. Din acest motiv va intreb pe dumneavoastra , daca se mai investesc bani in cercetarea domeniului audio, mai exact ce se urmareste cu adevarat ? - satisfacerea clientilor sau a producatorilor. In alta ordine de idei va informez ca am terminat "operatia Nad". Nu pot spune ca saltul caitaiv nu este urias fata de modul cum ascultam muzica pina acum.Pot spune ca intradevar boxele se potrivesc cu amplificatorul. Nu-mi cereti sa folosesc cuvinte "audiofile" ca nu ma pricep. Pot auzi si eu acum mai multe instrumente si oarecum asezarea lor in spatiu. Am si un necaz. Dintre toate sursele de program calculatorul se aude cel mai bine.Am citeva discuri in format flac pe care le pot ascula cu volumul spre 7-8 din10 foarte clar, fara zgomot si care intradevar imi pot face o imagine a scenei.spectacolului. Pik-up-ul se aude de asemeni corect dar mult mai incet(cam jumatate din volumul placii de sunet a P.C.-ului). CD-ul si tunerul incorporat se aud aproximativ corect pina aproape de jumatatea volumului dupa care distorsioneaza puternic basul(cel putin asa percep eu).Nu prea stiu cum sa identific care ar fi problema. Daca aveti vreo sugestie va ascult si va multumesc anticipat.


P.S. As dori sa aflu cine este de vina : Boxele, Amplificatorul(am vazut ca la volum mare tensiunea care alimenteaza preul nu mai este simetrica) sau Sursele de program. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș testa cu muzică clasică și aș alege combinația care sună cel mai bine în aceste condiții. Am o idee preconcepută cum că va suna bine și cu ZZTop. :)

 

Va rog daca puteti sa-mi recomandati si mie una sau doua bucati clasice care ar putea sa-mi dezvaluie tote performantele aparatelor pe care le probez. Va multumec anticipat si va urez o dupamiaza placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, topicul e bun, pentru ca exista aici persoane care au avut ocazie sa asculte mai multe aparate, in diverse combinatii si care au si cunostinte despre tehnologia folosita, poate si de cursul pietii. Intamplator, si eu sint in cautarea unui amplificator audio stereo, pe care urmeaza a-l folosi doar la casti si doar pentru muzica. Am un receiver Denon AV pe moment, cumparat de nou din magazin, dar vreau acest amplificator doar pentru muzica si doar pentru casti (Senheiser HD598), de asta trebuie sa fie un amplificator bun pe partea de stereo. Nu am foarte multi bani si nou nu-mi pot permite decat modelele foarte ieftine de la Denon si Pioneer. Acum, nu stiu ce sa aleg si mai ales care e mai bine pentru mine, acel Denon nou (probabil un model simplist, dar care la 1000-1200 lei ar trebui totusi sa sune mai bine decat un receiver care are 5 canale, plus partea de video, tuner, procesare digitala si alte acareturi), sau un amplificator audio stereo folosit, dar care sa arate bine (fara zgarieturi, ciobituri, stersaturi, etc.) si sa sune bine. Aici Dumnezeu cu mila, pentru ca habar n-am care sint bune, fiecare producatori sare cu termeni care de care mai pomposi, apoi nu cunosc uzura, cum a fost folosit si daca s-a umblat in el. Poate nu ar fi rau, desi imi dau seama pe de alta parte, in ce directie s-ar indrepta forumul, cu oferte care sa curga dintr-o parte si alta, sa se faca o sectiune cu recomandari in functie de buget, de la persoane dezinteresate, care se pricep.


Eu de ex. am o lista scurta cu o serie de amplificatoare pe care le-am gasit pe okazii, olx, audioweb, etc., dar naiba stie care o fi mai bun. Stiu ca mi se va spune sa ascult, asta nu e intotdeauna posibil nici daca stau in acelasi oras cu vanzatorul, stiu ce stanjenitoare e situatia cand e sa refuzi un vanzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.