Sari la conținut
HiFi Tech

Cd playerele si cipurile dac


Mariutim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trebuie sa recunoastem ca Luxman a ales calea de mijloc in care a oferit un filtru care respecta performanta pura si celelalte doua care gadila unii audiofili. Poate ma insel dar de prin 2013 chiar, se observa cum din ce in ce mai multi producatori aleg sa implementeze mai multe variante de sunet melomanului.Nu e rau cata vreme pretul ramane in aceeasi gama ca si inainte. Am mai ascultat si eu in ultima vreme de cand cu SARA diverse solutii D/A si sincer sunt placut surprins sa constat ca digitalul evolueaza foarte frumos, calitatea creste iar pretul daca nu neaparat scade vertiginos macar bate pasul pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit tuturor. E primul meu post aici, am urmarit discutiile de mai mult timp, dar nu am simtit nevoia sa intervin. Observ multe persoane aici care au avut (sau au) acces la echipament scump si (probabil) calitativ. In acest thread se despica firul in patru privind calitatea componentelor DAC, transport si (posibil) alte subansamble ale lantului audio, dar ce ne facem daca albumul e masterizat prost de la facere. Am postat si pe alt forum, dar din pacate nu am primit raspuns. Rog pe toti cei cu urechi de aur :) (am vazut ca unii au facut un test al carui link e postat tot pe aceasta arie) si cu acces la echipament calitativ sa asculte piesa "Vocal" al celor de la Pet Shop Boys (e pe ultimul album, "Electric") si sa-mi spuna daca se aude corect din punctul lor de vedere. Eu sesizez distorsiuni (mai ales pe partea ritmata) incat trebuie sa fi beat sau sa ai urechi din lemn sa nu le poti auzi. Am incercat toate setarile posibile si imposibile (am ascultat de pe PC, de pe CD player direct, pe casti, pe boxe, cu egalizor si fara), degeaba. Poate sint doar eu, dar chiar sint curios daca voi sesizati aceste distorsiuni. Din pacate, nu pot sa le exprim in cuvinte, e ca o haraiala, ca ceva ragusit, mai ales pe partea ritmata. Si asta nu e decat un exemplu, sint o gramada de CD-uri masterizate rau in ziua de azi si ma intreb de ce, care le e castigul. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta nu e decat un exemplu, sint o gramada de CD-uri masterizate rau in ziua de azi si ma intreb de ce, care le e castigul. Merci.

 

Loudness-War ... Sunt făcute să se audă tare pe echipamente mobile, în medii cu zgomot de fond suficient de mare ca să mascheze toate detaliile.


Toată* zona pop-rock suferă în ziua de azi. Jazzul e și el afectat, dar mai subțire. Ce a mai scăpat e muzica clasică, cel puțin pentru moment.


* există excepții, dar sunt rare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil, dar am incarcat o melodie din asta care suna rau in Audacity si nu intra in clipping. Mai degraba intra albume vechi, care au dinamica berechet. Cred ca limiteaza clippingul automat cumva. An senzatia ca atat volum trebuie sa dea bietul amplificator pentru toate instrumentele, incat se gatuie cumva. Din nou, ma repet, cel mai bine ar putea, in masura disponibilitatii cei cu scule "ninja" sa asculte piesa in cauza de care ma cramponez, sa stau si eu linistit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplist vorbind: clipping nu înseamnă că se depășește nivelul "0". În digital nu se poate :) Nivelul a fost mai mare pe banda originală (sau fișierul original) și a fost dat tareeee. Valorile nu pot depăși nivelul maxim așa că sunt trunchiate =» distorsiuni.

Screenshot.thumb.png.e1570ea02866de914159b3c5426c21d2.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, poate ai posibilitatea sa asculti cand ajungi acasa sau in alt loc. In fond, urechile noastre sint cele mai bune instrumente de masura. Marius Chicos Rostogan a spus "Muzica iaște aceea care ne gâghilă urechile într-un mod plăcut". Deci, cu urechile trebuie apreciat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un mare fan al cd-ului. Imi plac toate cplayerele, integrate, cu power separat, cu dac separat, cu poer si dac separat, etc. Imi place formatul SACD, si simt ca cd inca nu si-a spus ultimul cuvant. cu toate acestea... :o:(


http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=3&t=11&p=3861#p3860


[editat de bibi] eliminat copy-paste [/edit]


@SonusF - te rog să interpretezi aceste cuvinte drept un avertisment public - nu mai posta același mesaj pe mai multe topicuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am citit ceva foarte interesant, cum ca multe cd-uri, in special cele ale albumelor scoase in anii 70 si masterizate pt sistem quadrophonic contin informatie de sunet surround, aceasta informatie fiind codata in streamul de pe cd, doar ca cd playerele nu o pot decoda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ceva foarte interesant, cum ca multe cd-uri, in special cele ale albumelor scoase in anii 70 si masterizate pt sistem quadrophonic contin informatie de sunet surround, aceasta informatie fiind codata in streamul de pe cd, doar ca cd playerele nu o pot decoda.

 

Dacă e ceva codat, e codat în sunetul analogic :) În streamul digital ai fix material audio stereo, nici mai mult, nici mai puțin. Singura chestie care mai era conținută digital, era HDCD-ul și se mai decoda în unele playere. Ce zici tu, ar trebui să fie codat în semnalul analogic și recompus după DAC, înaintea etajului de ieșire (care să fie și el pe patru canale, nu pe două). Sau în preamplificator, dar deja e SF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asta ar trebui ca ambele straturi sa fie citite simultan, si nu stiu vreun player "de casa" care sa faca asa ceva. Ce-i drept, mi-ar placea sa am un transport care sa-mi ofere ambele semnale simultan (pe iesiri digitale diferite, desigur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iosip, mi-ai raspuns mie sau lui Bibi ? Pentru ca daca mi-ai raspuns mie, discuari dual cd / sacd exista de ani buni.

 

Da, dar Iosip caută un aparat care să redea ambele layere simultan. Orice SACD player redă fie layerul CD, fie cel SACD.


Un SACD hibrid conține un layer CD-Audio suprapus fizic peste un layer SACD. Unele CD-playere mai au ușoare probleme de compatibilitate cu SACD-urile hibride. La DVD-Audio au scos edițiile hibride sub forma a două discuri distincte (un CD-Audio și un DVD-Audio).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am ascultat un blu-ray audio de test, care continea versiuni DTS Master HD ale unor piese pe care eu le-am ascultat pana acum doar in versiune cd stereo sau hi rez stereo. Mi s-a parut absolut socanta diferenta, rezolutia aia nebuna care era pe blu ray. Insightul in piesa, prezenta erau absolut fenomenale. Nu exagerez cand spun ca diferenta audio era cam ca diferenta video intre o codare xvid si un film blu ray.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem nu foarte scump conceput pt home cinema in special, player blu ray Sony 790, receiver Sony, un model destul de nou, supertehnologizat, 5800es parca, sper ca am retinut bine (o sa mai intreb o data), si boxe Dynaudio (dar nu din seriile mari). Repet, sistemul era conceput pt home cinema, cu cd-uri, pe stereo, nu se putea apropia de exemplu de sistemul meu, cu atat mai socanta e diferenta pe care poate sa o faca materialul sursa. Blu rayul de test avea piese arhicunoscute pe care le stiam de o viata si totusi parca atunci le-am ascultat prima data. Deci ca informatie muzicala transmisa era net superior folosind blu rayul. Am avut si o senzatie covarsitoare ca de pe un cd nu ai cum sa extragi niciodata atata informatie muzicala pt simplul motiv ca ea nu exista acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blu rayul de test avea piese arhicunoscute pe care le stiam de o viata si totusi parca atunci le-am ascultat prima data.
Probabil remasterizate pentru a profita de posibilitatile BD. Prin urmare, nu ai ascultat acelasi material (trecand peste diferenta de format).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.