Sari la conținut
HiFi Tech

Sistem audio vs Sound Bar


Audio2020

Postări Recomandate

Salutare. Mi-am luat un Smart TV si nu are decat mufa pt cablu audio optic, astfel ca nu il pot conecta la vechiul meu sistem audio decat daca ii cumpar un convertor.

Credeti ca merita sa investesc intr-un convertor si sa continui sa folosesc vechiul sistem audio sau sa imi cumpar un soundbar ?

Sistemul e de acum 15 ani si modelul exact este Panasonic SC-HT845. Oare este invechit? Un soundbar modern cu aceasi putere ar suna la fel sau diferit?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decodeaza Dolby Atmos, insa nu efectele filmelor ma intereseaza pe mine in mod special, ci mai degraba muzica. 

asadar in ceea ce priveste calitatea sunetului cand ascult muzica pe youtube, ar face vreo diferenta un soundbar modern sau sa raman la vechiul meu sistem panasonic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.08.2020 la 22:20, Audio2020 a spus:

 

asadar in ceea ce priveste calitatea sunetului cand ascult muzica pe youtube, ar face vreo diferenta un soundbar modern sau sa raman la vechiul meu sistem panasonic?

Youtube prin televizor este ceva rau. Pastreaza soundbar-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shambala, nu e vorba ca imi doresc soundbar. Nu sunt in pozitia financiara sa arunc cu banii . Mai degraba as pastra vechiul Panasonic. Insa ma gandeam daca oare merita sa fac un efort financiar sau nu. Daca ar fi sau nu vreo diferenta in calitatea sunetului. 

@Netcrusher despre boxe nu stiu ce sa zic, eu stau intr-o casa veche si deja vibreaza totul pe aici daca dau sistemul la jumate din volum . nu cred ca m-ar ajuta mai multa putere. cum am zis si mai sus susnt interesat mai mult de calitatea/claritatea sunetului..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu iti doresti soundbar, nu cumpara. Oricum NU va face o diferenta acustica sensibila fata de boxele actuale, ci doar de aspect.  Sau poate doar daca iei unul FOARTE scump, dar daca zici ca nu arunci cu banii cu siguranta nu va fi cazul.

Ce au vrut colegii sa sugereze este ca: 1 - muzica NU se asculta de pe youtube, si 2 - pt muzica se foloseste un amplificator stereo si 2 boxe serioase, nu jucariile acela pe care le ai si care nu sunt deloc departe de un sistem de boxe de calculator.

Pe youtube cauti sau verifici vreo piesa, dar de ascultat cu adevarat se asculta de pe un suport serios (CD, Vinyl, format HD, etc), pe boxe stereo serioase.  Un amplificator stereo nu il iei ca sa asculti tare - decat daca esti "taran" sau cocalar, ceea ce nu este cazul din moment ce ai intrat pe acest forum  😁,  ci pt calitatea mult mai buna a sunetului decat cea oferita de Panasonicul tau.

Exista solutii de a imbunatati acustica oricarei camere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am referit niciodata la putere, fiind complet irelevanta in discutia aceasta. Prin faptul ca am recomandat niste scule dedicate pentru muzica exact la calitatea sunetului ma gandeam. Ceea ce are sistemul tau nici macar nu se pot numi boxe, sunt niste cutii cu difuzoare.

Ce buget aveai alocat pentru soundbar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shambala   @Netcrusher

nu dispun de vreun buget considerabil ca sa fac vreun upgrade audio major. ma gandeam la vreun soundbar din asta mediu de la samsung sau ceva similar. dar daca spuneti ca nu se va simti vreo diferenta in calitatea sunetului, comparativ cu vechiul meu sistem panasonic, atunci o sa-mi iau un DAC ieftin si continui cu panasonicul asta. 

orium eu ascult non stop seturi de techno de pe youtube, sunt dependent de youtube si de seturi cat mai noi. asadar, nu ar fi avut oricum niciun rost sa irosesc vreun sistem de calitate cu muzica de pe youtube.

gata m-am linistit. va multumesc mult pt clarificari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e cu vorba despre popa ...  Dupa ce am scris acel post (ca sa confirm regula  😁)  si eu m-am uitat la cateva clipuri pe youtube  😅

Iyeoka - Simply Falling ,  You will never know, -   Imany,   Lana Del Rey - Blue Jeans si Kirk Fletcher - Silver Spoon (pe care o sa il si cumpar).

ps - ce frumoasa e chinezoaica ta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.