Sari la conținut
HiFi Tech

experiente cu audiolab 8300mb


catalinx70

Postări Recomandate

salut pasionatii de muzica si sunet care populeaza acest forum 🙂

in urma cu cateva luni am achizitionat o pereche de monoblocuri audiolab 8300mb , sunt legate la o pereche de boxe Dali Suite 2.8 , preamplificarea este un NAD c510 , sp.cable Van den Hul magnum , conect cable XLR diy megaptera , ascult si analogic la un Audiotechnica LP5 cu doza AT VM540ml preamplificat cu clearaudio nano V2 cu control de volum pasiv Palmer (deocamdata) cabluri pt analogic MIT si Realcable ,  ....... cam lunga introducerea ..... ideea este ca batranele mele boxe Dali au ramas putin in urma sistemului si doresc un upgrade al boxelor , nu sunt dezamagit de sunet dar asta este , suntem mereu in cautare cred ca e o cursa fara pancarda de FINISH . Daca cineva are experienta cu amplificatoare audiolab si a testat diverse marci de boxe m-ar interesa pentru a restrange cercul cautarilor , mai ales ca aici in Craiova nu pre am posibilitatea sa ascult diversi marci de boxe legate la aceste amplifuri . Sunt in cautarea unor boxe SH sau noi care sa nu depaseasca 5000 lei .  Cel mai probabil o sa fie SH sau exdemo avand in vedere bugetul .

 

Rated Power Output 250W RMS (8Ω)
  350W RMS (4Ω)
Peak Power Output 450W RMS (4Ω)
Gain 29dB
Inputs XLR, RCA
Outputs Speaker
Input Sensitivity 1500mV
Input Impedance 44KΩ (balanced)
  22KΩ (unbalanced)
Power Bandwidth 5Hz - 60kHz
Frequency Response 20Hz ~20kHz -0.3dB ,ref. 1kHz
Total Harmonic Distortion (THD) 0.00%
Intermodulation Distortion (IM) 0.03%
Transient Intermodulation Distortion (TID) 0.03%
Signal-to-Noise Ratio (S/N) 110dB
Damping Factor 200
   
Editat de catalinx70
corectie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Craiova erau niste Spendor Statement ST  la vaznare dar cred ca depasesc bugetul. Insa cred ca ar putea merge bine cu Audiolab (stiu seria mai veche de la Audiolab, excelenta pt banii ceruti dar, pe acestea noi nu le-am ascultat). 

De asemenea, in Craiova sunt multi pasionati cu sisteme foarte bune, unul dintre ei este si la noi pe forum. Este drept ca sistemele sunt unele cu boxe in zona varfului de gama de la diversi producatori (deci foarte scumpe) dar poate reusesti sa intri in legatura cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.